Karel May


Perla
Perla 15.12.2013 v 16:12

Ahojte, rada by som vedela, či sa to nájde niekto, kto zbožňuje knihy od Karla Maya. Viem, že nie sú úplne super, ale May mal ťažký život a prakticky ani nevyšiel z domu, preto sa divím, ako mohol také niečo napísať. Strašne sa mi jeho knihy páčia. Aký je váš názor na jeho knihy?

Dudu
Dudu 15.12.2013 v 16:40

Doporučuji navštívit muzeum K. Maye : http://karel-may.majerco.net/muzea-spolky-archivy/karl-may-museum/

Perla
Perla 15.12.2013 v 16:41

Vďaka za tip.

Dudu
Dudu 15.12.2013 v 17:06

Není zač :-) Kontrolní otázka : Jak se jmenoval Old Shatterhandův kůn ?

pajonek
pajonek 15.12.2013 v 17:09

titlahatla -hihihihi

Perla
Perla 15.12.2013 v 17:14

Neviem presne ako sa to píše ale bol to Hatátitlá.


Dudu
Dudu 15.12.2013 v 17:42

Perla, správně :-) Pajonek si sehnal nějakého křížence- hehé

Perla
Perla 15.12.2013 v 17:47

Konečne niekto, kto od neho číta. :-)

HTO
HTO 15.12.2013 v 20:50

Minimálně čtrnáct knih od něho čtu pořád dokola každý rok už asi třicet let. Musí u nás být hrozně populární, vždyť Návrat vydává sebrané dílo... mimochodem, Old Shatterhandův kůň se původně jmenoval Swallow, Vlaštovka.

pajonek
pajonek 15.12.2013 v 20:57

HTO, připomíná mi to mojeho tatíka......byly doby kdy přijel na navštěvu - půjčil si všechny májovky, přijel podruhé půjčil si celého nobodyho, přijel potřetí půjčil si celého bigglese, přijel počtvrté půjčil si celého tarzana, přijel popáté půjčil si dumase, ......přijel po ixté půjčil si májovky, pak si půjčil nobodyho, potom aby byla nějaká změna tak bigglese, potom tarzana a dumase a pak aby měl co číst, tak si půjčil májovky a nobodyho.......hihihihi

minirock
minirock 18.12.2013 v 17:33

Perla : Ahoj, rád slyším, že tak mladé děvče si našlo cestu ke knížkám Karla Maye. Je to jeden z mých nejoblíbenějších spisovatelů, jeho knížky kupuji už spoustu let a mám jich kolem 100 ks. Samozřejmě některé ve více vydáních. Jestli se chceš dozvědět něco víc o Karlu Mayovi, na Slovensku teď o něm vyšla výborná knížka.
http://www.databazeknih.cz/knihy/karl-may-moc-fantazie-178634.

Perla
Perla 19.12.2013 v 16:24

minirock : Ďakujem. Ja síce nemám možnosť ich kupovať (zatiaľ) ale z knižnice som už prečítala veľa jeho kníh.

Kniga_Sitara
Kniga_Sitara 29.12.2013 v 23:16

Jééé, :-).... Karl May byl jedním z prvních autorů, které jsem dokázala jako dítě rozlišit... V první třídě jsem viděla v kině Poklad na stříbrném jezeře... A byl konec s pohádkami... Když jsem o rok později narazila u babičky na dědině v obecni knihovně na knížky s názvem Vinnetou bylo zaděláno na celoživotní lásku :)
Ted před vánocemi jsem konečně po letech zakoupila jeho životopis, který jsme si už kdysi koupila (v šesté, max sedmé třídě) a pak někomu půjčila...
Mrzí mě jak je dnes strašně podceňovaný a zahazovaný...

Perla
Perla 30.12.2013 v 06:53

Kniga Sitara: Aj ja si myslím, že je dnes veľmi podceňovaný. Veď jeho knihy priam zbožňujem. Sú plné dobrodružstiev a rôznych záhad, odvážnych skutkou a dobroty.

Kniga_Sitara
Kniga_Sitara 30.12.2013 v 07:08

Heled az budes mit chut na poradnou romantiku :-) Tak si precti sagu http://www.databazeknih.cz/serie/tajemstvi-stareho-rodu-732 ... To je taky dle me jedina, z tech "cervenych knihoven" (kolportazni romany se tomu myslim rikalo) co psal, co za neco stoji... Je to sedm knizek. Ja to cetla v patnacti a bylo to bozi :)
JInak nejradeji mam "Vánoce" (vřele doporučuju) a kupodivu se mi hodně i líbí 4. díl Vinnetoua...

Text příspěvku byl upraven 30.12.13 v 07:12

Perla
Perla 30.12.2013 v 07:10

Ďakujem za tip. Pozriem sa na to.

Kniga_Sitara
Kniga_Sitara 30.12.2013 v 07:13

Bacha upravila jsem to, ne Ztraceny syn, toho jsem vlastne uz nedokazala precist, ale Tajemstvi stareho rodu :) Je to hezky zamotane :) 7 knizek.... Ale Vanoce jsou proste nejlepsi...

Perla
Perla 30.12.2013 v 07:15

Aha, tak ďakujem.

Dudu
Kakho-Oto
Kakho-Oto 13.02.2018 v 07:29

Karla Maye čtu od roku 1991. Byť bylo pár roků, kdy jsem nečetl nic od Maye, celkově je to můj nejoblíbenější spisovatel a romanopisec. Kromě kolportážního románu Cesta za štěstím a několika povídek jsem četl vše od Maye, co vyšlo v češtině. Na základě čtyř přečtených kolportážních cyklů (z celkového počtu pěti) si troufám tvrdit (tj. je to můj názor), že nejlepší je Ztracený syn nebo Hulánova láska. Třemi díly světa a Tajemství starého rodu se mi líbily méně. V tomto ohledu mám jiný názor než uživatelka Kniga. Ztracený syn popisuje i bídu a vykořisťování saských tkalců a horníků, nejedná se jen o "barvotiskové" dobrodružství. A co říci k vnímání Mayovy tvorby? Pokud je dnes podceňován, tak tomu tak bylo vždy. Dnes je mnohem méně čten než dříve (dětmi téměř vůbec), ale zase nejsou výjimečné články v novinách a časopisech, které Maye spíše chválí než haní. V Německu je to se čtením Maye též na štíru, ale váží si ho tam: v anketě Naši nejlepší (obdoba Největšího Čecha) obsadil před pár lety 53. místo. Apropos na databázi uvedlo Maye jako svého oblíbeného autora již 337 uživatelů.



Vložit příspěvek