Jdu s hlavou vztyčenou diskuze

Jdu s hlavou vztyčenou https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/445271/bmid_jdu-s-hlavou-vztycenou-LGP-445271.jpg 5 142 142

Slavná slova Milady Horákové, napsaná v posledním dopisu adresovaném svým nejbližším, jsou titulem knihy publicisty Daniela Anýže věnované neobyčejnému životu rodiny české právničky a političky zavražděné komunistickým režimem v roce 1950. Čtivá a napínavá kniha vychází k 70. výročí komunistické vraždy Milady Horákové. Co formovalo Miladu Horákovou? A kde brala tolik síly, odvahy a energie, aby dokázala přežít nacistické věznění a nepodala se ani svým komunistickým vrahům? Čtenářům se poprvé předkládá ucelený příběh celé její rodiny – statečných lidí, kteří krutě zaplatili za to, že se odmítali smířit se zlem a nesvobodou. To platí o Miladě Horákové, jejím manželovi Bohuslavu Horákovi i jejich dceři Janě Kánské, která se kvůli dvěma totalitním režimům musela obejít bez rodičů. Skutečný domov našla až jako dospělá žena v USA. V mimořádně otevřených osobních rozhovorech se Jana Kánská svěřila autorovi s pozoruhodnými detaily, které má více než 70 let stále před očima. Třeba když vzpomíná na poslední setkání s maminkou pár hodin před popravou, které ona i teta se strýcem proplakali, zatímco odsouzená Milada jim dodávala odvahu. Nebo když rekapituluje osudy své rodiny, jejíž členové byli komunistickým režimem systematicky pronásledováni a trestáni. Čtenáře v knize čekají i doposud nezveřejněné vzpomínky Bohuslava Horáka, jemuž se podařilo před zatčením dramaticky utéct. Za první republiky byl známým novinářem s vlastním, velmi populárním rozhlasovým pořadem. Po emigraci do Německa a poté do USA pracoval pro Moravcovu skupinu bývalých československých agentů. Opakovaně kontaktoval rodinu v Praze, několik agentů chodců mělo dokonce hned několikrát za úkol převést Janu přes hranici. Proč se tak ale nestalo? Jak žila dcera popravené političky v komunistickém Československu? Jak vypadalo shledání otce a dcery po osmnácti letech odloučení? A jak v osmasedmdesáti letech stále vitální Jana Kánská vzpomíná na svou maminku, tatínka a na pár let, které prožili svobodně a dohromady jako rodina? I na tyto otázky kniha Daniela Anýže Jdu s hlavou vztyčenou odpovídá a je tak zároveň silným svědectvím o 20. století s apelem k současnosti. Kniha české veřejnosti připomene, že zlo nelze přehlížet, že je potřeba na zlo ukázat. Bránit to, za co proti dvěma totalitám bojovali manželé Milada a Bohuslav Horákovi. Demokracii a svobodu.... celý text

Diskuze o knize (2)

Přidat komentář

siena
12.12.2020

Bohuslav Horák nebyl „jen“ manželem komunisty umučené političky

"... Horák a manžel určitě nebyl nevýraznou osobností v pozadí. Stihl si vybudovat vlastní kariéru a za války prošel také nacistickými lágry. Po válce pracoval na ministerstvu – i tak ale podle dcery Jany Kánské měl na „rodinu“ víc času než maminka.
Daniel Anýž se Jany Kánské po letech ptal, kdo pro ni byl z rodiny nejdůležitější: „Bez váhání řekla, že táta. Táta byl ten, kdo byl odpoledne po práci doma. Se kterým jsem si hrála, s kým si povídala, kdo ji často večer ukládal. Milada Horáková trávila s rodinou možná neděle, ale jinak byla pořád pryč.“ ..."
D. Hertl, ČRo Plus Portréty - 10.12.2020
https://plus.rozhlas.cz/bohuslav-horak-nebyl-jen-manzelem-komunisty-umucene-politicky-8380124

siena
17.06.2020

„Místo, aby to v lepším případě nechali být, začali mluvit o tom, že Horáková si to tak trošku zasloužila. A když člověk zná okolnosti té justiční vraždy, je to tak pobuřující, že jsem si řekl, že se to musí dotáhnout do konce. Za pět minut dvanáct před výročím popravy Milady Horákové jsme dokázali dát knížku dohromady,“ popisuje komentátor v Interview Plus.
„Komunisté, kteří zničili i celou rodinu doktorky Horákové, dnes spokojeně tvrdí, že nebylo všechno tak jasné. Ta neuvěřitelná drzost o tom vůbec mluvit. Místo, aby se omluvili a přijali aspoň kus pokorné viny. Nakonec i Německo se vyrovnalo s nacismem…“ dodává Anýž.
Nemyslí si, že by kniha přinášela nové poznatky, které by lidé znající historii nevěděli. „Nicméně každý jeden konkrétní osud je někdy výmluvnější než tisíc malých příběhů nebo velká historická mozaika. A tady ten příběh prostě je,“ vysvětluje novinář, který čtenářům předkládá příběh rodiny Milady Horákové.
ČRo Plus, Interview Plus - 17.6.2020
https://www.irozhlas.cz/kultura/literatura/daniel-anyz-kniha-komunismus-milada-horakova_2006172132_tkr