Arabboy - Jak se žije arabským chlapcům v Evropě aneb Krátký život Rašída A. diskuze

Arabboy - Jak se žije arabským chlapcům v Evropě aneb Krátký život Rašída A. https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/334224/bmid_arab-boy-jak-se-zije-arabskym-chlap-dQG-334224.jpg 4 16 16

Arabboy je první knihou na českém trhu, která otevřeně popisuje, jak se žije generacím přistěhovalců v paralelní společnosti u našich německých sousedů. Autentický příběh mladíka z přistěhovalecké rodiny ukazuje a snaží se pochopit, proč na jedné straně příchozí z Turecka, Libye a Libanonu pohrdají Němci a nenávidí je, ale na straně druhé pro ně Německo představuje zemi zaslíbenou. Proč se jim nedaří – a mnohdy se ani nechtějí – integrovat. Proč se jejich „kurátoři“ často o jejich integraci „snaží“ jen formálně a starají se hlavně o zachování svého pracovního místa. Na čí straně je vlastně příčina neúspěchu? Kdo může za vykořeněnost mladé generace, která se narodila do provizoria, které už jejich rodiče berou jako nutné zlo a bezradnost nad cizími a odlišnými zvyky a kulturními vzorci kompenzují bezmocným vztekem, agresí, násilím. Jsme svědky strhujícího příběhu Rašída A., jehož život končí dříve, než se stačí rozběhnout. Jeden příběh jednoho krátkého, beznadějného života, jeden ze stovek tisíců podobných… Příběh o to zajímavější, že ho napsala na základě svých mnohaletých zkušeností a zážitků turecká novinářka G. Y. Balciová – sama bývalá pracovnice sociálního zařízení pro mladistvé z muslimských zemí. Jedním z nich byl i Rašíd zvaný Arabboy. Autorka vypráví osobitým a střízlivým jazykem, stručně a pregnantně, jak je pro ni typické. Tak jako romány Khaleda Hosseiniho zasahují naše srdce a emoce, apeluje Yasemin Balciová také na naši hlavu a rozum.... celý text

Literatura světová Náboženství
Vydáno: , Lukáš a syn (Barrister & Principal)
Originální název:

Arabboy: Eine Jugend in Deutschland oder Das kurze Leben des Rashid A. , 2009


více info...

Diskuze o knize (2)

Přidat komentář

SputnikV
05.01.2022

nevím, zda máte tak docela pravdu, ano, oni si chtějí zachovat své zvyky a kulturu, to je jistě OK, ale nemyslím, že by do jejich kultury u nich doma obvykle spadalo kladení bomb, hromadné znásilňování sirotků, sprostota k učitelům....to se jim zalíbilo až zde, v Evropě. samozřejmě že ženy jsou tam ničím, alespoň navenek kromě matek, které doma prý zpravidla mají poslední slovo,ale znásilnění je trestáno smrtí - a být sprostý na vyučujícího, kterým bývá immám? to prostě nepřichází v úvahu. Někde se stala chyba a vznikl tento koktzeil, který se u nás usadil - a doma je už nikdo nechce.

já sám si myslím, že chybou byl přísun mladých práce schopných mužů bez rodin....

helena8303
20.11.2021 5 z 5

Je to tak. V první generaci se integrace daří, aspoň zdánlivě. Přistěhovalec ocení lepší život, ekonomicky si polepší. Proto je ochotný ledasco překousnout a přijmout cizí zvyklosti.
Jejich potomek ale už považuje dobrou hmotnou situaci za samozřejmost. Dobŕe cítí, že na něj majorita hledí jinak, že nebude stejně úspěšný, jako domorodý Evropan. Z rozličných důvodů, je jich hodně.
Takový junior se cítí vykořeněný, má těžké problémy s identitou.
Je to ten nejvhodnější objekt k radikalizaci.
Děsivé je, že takových mladých muslimů je v Evropě už opravdu hodně a že neexistuje žádné rozumné řešení.
Patrně postupné dojde k afrikanizaci Evropy.


Autorovy knížky

Güner Yasemin Balci
německá, 1975
2017  73%Arabboy - Jak se žije arabským chlapcům v Evropě aneb Krátký život Rašída A.