Luděk Navara

česká, 1964

Diskuze (2)

Přidat příspěvek

siena
17.11.2020

"... Zdá se, že kritický vztah ke komunistické totalitě slábne dlouhodobě, neboť je podrobován jednak zubu času a jednak tlakům, kterým společnost nedokáže čelit.
Svou roli bezpochyby hraje i generační obměna. Slábnou hlasy pamětníků - bývalých politických vězňů padesátých let, kteří nabízeli zkušenost, s níž nebylo možné polemizovat. Naopak přibývá mladších historiků, kteří na dobu před rokem 1989 nabízejí pohled jako na čas, kdy velká část společnosti režim podporovala na základě jakéhosi konsenzu - tedy nikoliv ze strachu.
Možná si řada z nich ten neviditelný, ale všudypřítomný strach nedokáže představit a náš systém práce s totalitní minulostí jej nedokáže zprostředkovat. Možná také mladší generace jen přirozeně hledá alternativu k dnešnímu řádu, jako ji hledali mladí lidé i dříve. Nemálo západních intelektuálů vyléčila kdysi z naivity až návštěva některé země za železnou oponou.
Výročí sametové revoluce je nepochybně dobrou příležitostí přemýšlet o tom, jak co nejpřesněji vykreslit obraz režimu, který během ní padl. Hrůzy minulosti se mohou stát i zdrojem pozitivní síly, pokud je budeme znát a chápat, proč a jak se děly. Chceme-li si udržet svobodu, musíme znát pravdu o tragédiích, které se odehrály v této zemi, než jsme ji získali.
Co si ale počít s názory, že totalitní režim existoval na základě jakéhosi konsenzu s občany, kteří sami dobrovolně rezignovali na výkon některých svých práv? Jejich nejlepším testem by mohla být představa, jak by asi působil ten, kdo by je vykládal milionům Čechů a Slováků, kteří před jednatřiceti roky vyšli do ulic. ..."

Ztichlý 17. listopad nabízí příležitost přemýšlet nad tím, proč ho vlastně slavíme (Aktualne.cz - Komentáře, 16.11.2020)

milda
30.11.-0001

Pan Luděk Navara si zaslouží naši maximální úctu a vděčnost za to, jak neúnavně připomíná zločiny vládnoucí třídy, odehrávající se v dobách, které již mnozí nepamatují a které by tím pádem upadly v zapomnění. Jsem přesvědčen, že tato činnost je nesmírně prospěšná hlavně směrem k mladé generaci, jíž se podobných informací v patřičné míře nedostává a která má tudíž o tom co se zde dělo cca 40roků před 17.listopadem 89 většinou mlhavé, mnohdy i zkreslené představy. Díky jím připomínaným událostem má ten, kterému jde o objektivní názor na politické události té doby reálnou šanci pochopit tuto dobu v celé její absurditě a hlavně v jejím začátku i značné zrůdnosti.
Děkujeme pane Navaro.