Daniel Pennac citáty

francouzská, 1944

Přidat do oblíbených
Koupit knihy

Citáty (4)

,,Jestli bůh existuje, doufám, že má přijatelnou omluvu." (Sudička pistolnice)


"Nakonec, ne zrození postav je zajímavé, nýbrž jejich bezprostřední schopnost existence. V čtenářových očích se postavy "nerodí", ale existují od momentu objevení se v textu. Žádné narození, vyrůstání, učení, jejich jediným posláním od vstupu do hry je být tady. S pokračujícími stránkami můžou, samořejmě, zhustnout, nicméně převším musí "být tady". Jenomže postava je opravdu rady pouze pokud vyklouzne z peripetie, pro kterou se nutně musela objevit, z funkce, kterou je definována, jednoduše z provázků, za které, jak si myslí, tahá autor." (Diktátor a houpací síť)


Jak dlouho může organizmus vydržet bez žrádla a pití? To záleží na povaze nemoci, ale v každém případě se po několika dnech spousta hejblátek vážně pokazí. (Lidožrouti z obchoďáku)


V rozvrhu hodin v životě by měla být vyhrazena chvíle, jedna přesná chvíle dne, kdy by se člověk mohl rozlítostnit nad svým osudem. Specifický okamžik. Chvíle, kdy nejste zaneprázdněný ani prací, ani baštou, ani trávením, chvíle dokonale volná, pustá pláž, kde můžete v klidu změřit rozsah katastrofy. Kdybyste měl tyhle míry v oku, den by byl hned lepší, iluze zažehnány, krajina opatřena jasným značením. Ale když myslíte na své neštěstí a napichujete přitom jídlo na vidličku s obzorem ucpaným pomyšlením na to, že hned zas musíte do roboty, děláte pěkné seky, špatně usuzujete, máte pocit, že jste na tom hůř, než doopravdy jste. A někdy si zas dokonce myslíte, že jste šťastný! (Lidožrouti z obchoďáku)