Aksel Sandemose citáty

norská, 1899 - 1965

Přidat do oblíbených
Koupit knihy

Citáty (9)

Když otec mluvil o střídmosti, jaká panovala za starých časů, nikdy ji neopomněl ve vztahu k současnosti hýřivosti ocenit. (Uprchlík kříží svou stopu)


Mládí je doba, kdy se člověk naučí, jak skrývat porážku a jakou nasadit životní masku. (Uprchlík kříží svou stopu)


Myslím, že nejlepší je krást, dokud na to máme ideální věk, a pak si to rychle odvyknout. O některých zlodějích se říká, že se to od nich dalo čekat, protože kradli už jako děti. (Uprchlík kříží svou stopu)


Neděláme v životě nic jiného, než že přehráváme to, co už jiní udělali, a přehráváme to v mnoha kombinacích znovu a znovu. (Uprchlík kříží svou stopu)


Nejistota v nás zapustila kořeny kdysi dávno, kdy jsme očekávali něco nového a nevěděli jsme, zda nám to přinese chválu, nebo výprask. Už celý život v nás zůstane, že pokaždé, kdy se ocitneme v nové situaci, počítáme s tím, že to může dopadnout špatně. (Uprchlík kříží svou stopu)


Sentimentální lidé se s oblibou zaobírají myšlenkou, že otec i matka zahynou při nějakém neštěstí a oni zůstanou na světě sami. Autoři vánočních příběhů toto téma milují. (Uprchlík kříží svou stopu)


Stačil jediný paragraf a veškerá diskuse skončila. (Uprchlík kříží svou stopu)


V té době chodilo po světě hodně vrahů. Zuřila světová válka, ale byly to legální vraždy a záslužné zabíjení. Pro zabité nehrálo roli, jestli je zavraždili legálně nebo ne, ale hrálo to roli pro vrahy. (Uprchlík kříží svou stopu)


Zákon Jante: 1. Nebudeš si myslet, že něco znamenáš. 2. Nebudeš si myslet, že jsi stejně velký jako my. 3. Nebudeš si myslet, že jsi chytřejší než my. 4. Nebudeš si namlouvat, že jsi lepší než my. 5. Nebudeš si myslet, že víš víc než my. 6. Nebudeš si myslet, že jsi víc než my. 7. Nebudeš si myslet, že ty něco zvládneš. 8. Nebudeš se nám smát. 9. Nebudeš si myslet, že na tobě někomu záleží. 10. Nebudeš si myslet, že nás něco můžeš naučit. (Uprchlík kříží svou stopu)