Statisíce lidí, kteří přišli o život za stalinské éry.

recenze

V šedých tónech (2013) 5 z 5 / klarinka9974
V šedých tónech

Píše se rok 1941. Lině je patnáct let a těší se, že po prázdninách půjde na uměleckou školu. Jednoho večera k nim domů ale vrazí sovětská tajná policie a společně s její matkou a malým bráškou ji odvlečou pryč. Čeká je deportace do pracovních táborů na Sibiři. Lina se musí naučit bojovat o život, přijímat obtížná rozhodnutí, spolknout ponižování a bití a hlavně se nenechat zlomit, udržet si vlastní lidství. A to se jí daří díky rodině a také lásce k výtvarnému umění. I přes ohromné riziko si kreslí a zapisuje, co všechno ona a ostatní lidé okolo ní zažívají. Nejdříve kreslí, protože doufá, že se díky obrázkům a vzkazům jejímu otci podaří je najít a zachránit. Později proto, aby uchovala paměť národa a vzdala tak poctu tisícům nevinných lidí, kteří byli odsouzeni k smrti, ať už okamžité při popravách, nebo pomalejší v pracovních táborech. Linin pohnutý příběh je plný lidské krutosti a nenávisti, ale zároveň lásky a naděje. Otázkou zůstává, zda naděje a láska dokáží udržet člověka při životě a s hlavou vztyčenou dostatečně dlouho…

Cooboo je moje nejoblíbenější nakladatelství a proto jsem se dostala ke knize V šedých tónech.

Bála jsem se že mě kniha nebude bavit, protože druhá světová válka není moje oblíbené téma, ale tolik věci co se dozvíte v knize, pro vás bude užitečný na celý život.

Od JoJo Moyes jsem četla knížku : Dívka, již jsi tu zanechal. V té knize jsem četla o tom co bylo kdysi, co zažívali lidé za války a hodně mě to zaujalo. A proto jsem se chystala i na tuto knížku.

Kniha je od začátku do konce zajímavá, poutavá a plná emocí. Vypráví příběh o tom co se doopravdy stalo a co vas některý dost překvapí. Chování, které se v knize ukazuje, smrt kterou prožívají a zklamaní, které vas bude mrzet i dlouho po knize, dodává knize děj od začátku naprosto poutavý.

Kniha se čte hezky, od zacatku je to příběh opravdu poutavý. Tento příběh prožijete tak, jako by jste i vy byly v táboře, jako by jste i vy trpěli hlady a byli opravdu zoufalí.

Tuto knihu si přečtěte, bude vas zajímat jak kniha skončí a možná vás i konec překvapí ale rozhodně doufejte od začátku do konce. Protože naděje byla Lin jediná šance na přežití. A přežije? Nebo odejde se vztyčenou hlavou do nebe a zde prožije svůj vysněný příběh? To se musíte dozvědět vy sami a to v této knize plné pravdy a krutosti.

Doporučuji ne jenže prožijete příběh od začátku do konce ale i dostanete spousty informací a konec takový jaký má být.

Kdybych žila v této době, po pár dnech si myslím, že bych to nepřežila, a jsem ráda že tuto dobu jsem nezažila a budu si dostatečně vážit svého života a toho co mám.