Rhonda Byrne - Kouzlo

recenze

Kouzlo (2013) 3 z 5 / Hřibče
Kouzlo

Spisovatelka Rhonda Byrne ve své knize “Kouzlo” předkládá čtenáři podrobný návod, jak dosáhnout spokojeného života, pevného zdraví, dobrých mezilidských vztahů, dostatku peněz atd., a to s jistým výsledkem! Zní to jako pohádka, že? Nemám v úmyslu knihu shazovat tím, že to opravdu pohádka je, protože konkrétně u knih, které jsou esotericky zaměřené, záleží pouze na čtenáři, jaký má k tomuto druhu literatury přístup. Raději se budu zabývat obsahem a tím, co mě na knize zaujalo a co jsem si z ní odnesla.

Jak už anotace knihy prozrazuje, tak spisovatelka čtenáře vezme na cestu, která potrvá 28 dní a navíc i prozradí, jak znalost získanou z této cesty využít v běžném životě. Knihu lze tedy chápat jako příručku obsahující na sebe navazující cvičení a po jejich pečlivém plnění se (snad) dočkáte šťastnějšího života.

Podle autorky celé kouzlo spokojenosti tkví ve vděku. Pokud je člověk vděčný a váží si všeho, co dostal, co pro něj někdo jiný udělal a co se mu kdy podařilo, tak nejen že se cítí šťastně, on i šťastný je! Pokud změní způsob svého myšlení a začne na svět nahlížet z té lepší strany, tak k sobě začne automaticky přitahovat pozitivní události a ty negativní odpuzovat. Vše mu půjde hladce a bez komplikací.

Problémem dnešní společnosti je, že neprojevuje dostatek vděku. I když si myslíme, že jsme vděční, tak mnohdy tomu tak není. Slovo “děkuji” nemyslíme opravdově. Když ho druhému říkáme, tak si ho nevychutnáme, nedáme si záležet na tom, abychom ho řekli s láskou a úsměvem na rtech. Často ho pouze zamumláme a utíkáme dál za svými starostmi a takto je to se vším. Když ráno snídáme, měli bychom myslet na ty, kteří naše jídlo vypěstovali či vyrobili a poděkovat těm, kteří ho dopravili do obchodu, abychom si jej mohli koupit a pak spokojeně u jídelního stolu sníst. Vděční bychom měli být v podstatě za všechno a o tom, jak správně vděk dávat najevo, je právě kniha “Kouzlo”.

Hodně mě zaujala kapitola o tzv. “seznamu snů”. Jedná se v podstatě o to, že na papír nebo do počítače napíšete, co v každé oblasti (zdraví a tělo, kariéra a práce, peníze, vtahy, osobní touhy, materiální touhy...) svého života doopravdy chcete. Nejen, že vám tento seznam pomůže udělat si jasno ve svých prioritách, ale také si utřídíte svoje sny a možná si i vzpomenete na dávno zapomenutá přání, která jste z nedostatku času a možností odsunuli někam na okraj vaší mysli.

Přiznám se, že jsem ke knize nepřistupovala úplně otevřeně, jak bych asi správně měla. Nemám příliš tento druh literatury ráda, což samozřejmě není vina knihy. Některé věci mi v Kouzlu přijdou malinko přehnané, v podstatě z knihy vyplývá, že bych měla děkovat úplně za všechno. Teď to zní ode mě strašně sobecky, uvědomuji si to, nebojte. :) Neabsolvovala jsem Rhondina cvičení, pouze jsem si kapitoly o nich přečetla, tak jsem se asi ještě nenaučila správně vděku, který je právě k tomu potřeba.

Na druhou stranu jsem si po přečtení knihy uvědomila, že i já ostatním pořádně neděkuji a vždy to kouzelné slůvko tak nějak zahuhňám, případně odbudu nevděčným a rychlým “díky!” a valím pryč. Možná, kdybychom se naučili děkovat ostatním z celého srdce a byli skutečně vděční, tak se opravdu náš život změní k lepšímu. Možná opravdu stačí tak málo. Možná... Rozhodnutí nechám na vás.

Děkuji za poskytnutí recenzního výtisku nakladatelství Knižní klub!

Ukázka:

V této knize najdete 28 kouzelných cvičení, která byla vybrána právě k tomu, abyste se na nich naučili používat kouzelnou moc vděčnosti, a tím si převratně změnili zdraví, finanční situaci, práci i vztahy. A také naplnili i ty nejmenší touhy a největší sny. Naučíte se také, že procvičování vděčnosti rozpouští problémy a mění jakoukoli negativní situaci.

Až budete  číst text o tomto učení, které vám změní život, budete jím uchváceni, ale bez procvičování toho, co se učíte, vám všechny poznatky zase proklouznou mezi prsty.  A příležitost, kterou k sobě přilákáte, abyste si snadno změnili život, se zase rozplyne. Chcete-li mít jistotu, že se vám to nestane, musíte praktikovat vděčnost více než 28 dnů, aby vám pronikla do buněk a podvědomí. Teprve tehdy vám začne měnit život - a to trvale.

Thanyss
15.08.2013

S tím s tebou souhlasím, že by to měli číst lidé, kteří mají k té esoterice a podobným tématům blíže. My ostatní se spokojíme s tvou hezkou recenzí :)

Hřibče
14.08.2013

Samozřejmě Thanyss. :) Recenze píši pro čtenáře a mám vždy velkou radost, že zkusí dát knize šanci na základě toho, co jsem o ní napsala. S "Kouzlem" je to těžké, osobně si myslím, že by jej měli číst hlavně ti lidé, kteří to opravdu chtějí. Do takových knih by se nikdo neměl nutit, protože pak k nim rychle získá odpor. Proto jsem vlastně rozhodnutí nechala na každém z nás. ;)

Thanyss
14.08.2013

Osobně se podobné literatuře vyhýbám, i když máme v rodině jednu nadšenkyni, která podobné knihy hltá jednu za druhou, byt má přecpaný orgonity a "léčí" dotykem. No, vzhledem k tomu, že na mě její "kouzlo" působí spíš tak, že se její společnosti vyhýbám, mám pocit, že kniha by u mě neměla o moc větší úspěch.
Každopádně hřibče - pěkná recenze (ostatně jako vždy). A doufám, že jsi dostatčeně vděčná, že tvou recenzi čteme a komentujeme ;)

Lensiiee
12.08.2013

Přiznám se, že ani já nejsem těmto knihám příliš otevřená, ale tvůj článek účel splnil :-) Po jeho přečtení si říkám, že nejsem dost vděčná za vše co mám. Třeba my s tím Kouzlo pomůže ;-)