Courtney Cole - Pokud zůstaneš

recenze

Pokud zůstaneš (2014) 4 z 5 / Hřibče
Pokud zůstaneš

Věřím, že každý z nás si jednou za čas přečte knihu, která mu věkově není primárně určena, ale protože ho zaujala anotace, nebo si rád zavzpomíná na mládí, tak tento drobný detail neřeší. V mém případě se jedná o žánr Young Adult literatury pro kterou mám slabost a která se v současné době mezi mladými čtenáři těší velké oblibě.

Knih spadajících do této kategorie vychází poměrně velké množství, takže je rozhodně z čeho vybírat. V případě románu Pokud zůstaneš mě zaujala obálka, pro kterou jsem na Facebooku nakladatelství Yoli hlasovala, a anotace. Tématice drog jsem se v knihách zatím celkem dost vyhýbala, tak jsem si říkala, že nastal čas to změnit. A navíc se mi zdálo, že u této knihy je dost velká šance, že vše skončí dobře, tak proč ji nezkusit?

Spisovatelka Courtney Cole před námi rozehrává velmi zajímavý příběh, ve kterém se ani za mák nevyhýbá dramatickým scénám. Autorka čtenáře nešetří a hned v úvodu mu naservíruje sex v autě, drogy, extázi a boj o záchranu lidského života. Čtenář je díky tomu zcela pohlcen do děje a nemá téměř ani čas se nadechnout.

Hlavními hrdiny jsou Pax a Mila. Pax je kluk z bohaté rodiny, který má velký dům na břehu jezera a nemusí se o nic starat, leda tak o to, kde najít nějakou povolnou holku, která by mu ochotně dala. Jeho život se odehrává v rytmu divokých večírků a nespoutaného života. Jedné noci u jezera to však s nespoutaným životem přežene a vezme si na ve svém sporťáku větší dávku drog, než jakou jeho tělo unese. Drogový opar ho díky tomu unáší dál, než se dá unést.

Shodou okolností se zrovna na břehu Michiganského jezera nachází Mila, krásná a mladá fotografka, která si šla pořídit pár nočních fotek. Při odchodu si všimne zaparkovaného auta, které je ledabyle zavřené. Po bližším prozkoumání zjistí, že je v autě mladý muž ve strašném stavu a vůbec o sobě neví. Na první pohled je poznat, že mu jde o život, proto se Mila rozhodne jednat a pomoci mu, čímž ho zachrání.

Pax se probere až v nemocnici, kde se od sestřičky dozvídá, co se s ním na pláži stalo. Tam se také setkává s Milou, která ho zachránila. Jejich první setkání je celkem křečovité, ale i přesto oběma postupně dochází, že je to k sobě táhne. Bude však vzájemná přitažlivost stačit na to, aby jejich vztah vydržel? Dokáže se Pax přenést přes stíny minulosti, aby mohl být šťastný v přítomnosti a těšit se na budoucnost? A dokáže mít Mila tolik síly, aby Paxe zachránila před sebou samým?

Courtney Cole se v tomto románu pustila do celkem dost ožehavých témat, jakými jsou závislost na drogách, agresivita, trauma z dětství a neschopnost rodiče porozumět svému dítěti. Příjemné je, že autorka tyto problémy předkládá čtenáři prostřednictvím Paxovy postavy a nesnaží se jej nijak moralizovat. Je pouze na čtenáři, aby si udělal svůj vlastní úsudek.

I když je zde Pax brán jako prototyp napraveného ničemy, tak si jej jistě zamiluje nejedna čtenářka. Jeho postava je totiž natolik výrazná, že v mnohém potlačí i Milu, která vedle něj působí místy lehce nevýrazně. Avšak díky tomu, že je Mila normální a bezproblémová holka, tak se skvěle doplňuje s Paxem, který v příběhu zastupuje to extrémní, nenormální a vyhrocené.

Autorčin styl vyprávění je velmi poutavý a čtivý. Hrdinové mluví běžným jazykem a občas se nevyhýbají ani vulgarismům, což ještě více napomáhá k uvěřitelnosti celého příběhu. Děj je vyprávěn jak z pohledu Paxe, tak i z pohledu Mily. Jejich pohledy se většinou střídají po kapitolách, ale není to vždy pravidlem. Mně osobně se toto střídání rovin hodně líbilo, protože to mnohdy udělalo děj ještě napínavější.

Co mě na celé knize trochu překvapilo, bylo to, že byla poměrně dost erotická. Očekávala jsem spíše příběh pro náctileté s milostnou zápletkou, a proto by mě vůbec nenapadlo, že v knize bude i celkem dost sexu. Pokud zůstaneš bych proto nedoporučovala sotva náctiletým dívkám, ale spíše těm starším.

Celkově se román velmi příjemně četl a věřím, že si může získat srdce mnohých čtenářek. Pokud tedy máte rádi spíše reálné knihy ze života s dobrým koncem, pak se vám tato bude zaručeně líbit.

Ukázka:

Znovu se na mě zamyšleně zadívá. „Takže podle tebe jsi nijak nestrádal, když jsi vyrůstal bez mámy?“
Zakoulím očima, „Snažíš se najít nějaký důvod, proč jsem takový pitomec? Ten důvod je… že jsem pitomec. Některý věci v životě nemají vysvětlení. Pitomec je pitomec. Duha je hezká. Kotě je roztomilý. Film pro ženský je smutnej. Tak se věci mají, nedá se to vysvětlit.“
A teď obrátí oči v sloup ona.
„Tak se sice věci mají, ale všechno má svůj důvod. Kotě je roztomilé, protože je to malé chlupaté klubíčko s rozplácnutým čumáčkem. Duha je hezká, protože jsou v ní všechny barvy světa a vzniká lomem světla. Film pro ženy bývá smutný, protože ženský si občas potřebují pořádně poplakat. A pitomec je pitomec vždycky z nějakého důvodu.“