Jude Deveraux - Casa Grande

recenze

Casa Grande (2014) 4 z 5 / Hřibče
Casa Grande

Věřím, že jen málokterá čtenářka romantických příběhů se ještě nesetkala s americkou spisovatelkou známou pod pseudonymem Jude Deveraux, kterou u nás vydává už dvacet let nakladatelství Baronet. Autorka, jejíž jméno se stalo již určitým pojmem v oblasti ženských románů, se proslavila sérií „Sametů“, které čtenářky po celém světě zavedly do středověké Anglie. Jude se však nevyhýbá ani jiným obdobím, její romány se často odehrávají v současnosti, na divokém západě, ale třeba i v první polovině 20. století. A právě do posledního zmíněného zařadila děj svého nového románu Casa Grande.

Musím ale zdůraznit, že označení „nový román“ není v případě Casa Grande úplně přesné. Jude tento příběh totiž napsala už v roce 1982, ale nakladatelství Baronet jej vydalo až v roce 2014. Možná mi to nebudete věřit, ale už po několika stranách čtení je znát, že tento příběh je značně odlišný od těch, které Jude napsala relativně nedávno. Zajímá vás v čem konkrétně? Tak se neostýchejte a čtěte dál.

Jak už bylo řečeno, tak nás děj knihy zavádí do první poloviny 20. století do malebného městečka Montera v Novém Mexiku. Země se právě zmítá v následcích Velké hospodářské krize, která zapříčinila, že většina lidí je bez práce. I přesto se hlavní hrdinka Laura Taylorová rozhodla, že vystuduje výtvarnou školu a stane se z ní slavná malířka. Netušila však, že její otec nemá na studia peníze a celou školu jí vlastně platí její rodné město, které je přesvědčené o jejích výjimečných malířských schopnostech.

Toto tajemství by se Laura pravděpodobně asi ani nedozvěděla, kdyby její otec náhle nezemřel. Díky tomu se musí mladá žena rozhodnout, jak naložit dál se svým životem. Má pokračovat ve studiu a žít celému městu na dluh, nebo se pokusí postavit na nohy a poděkuje Monteru za podporu tím, že pro něj vytvoří pracovní příležitosti, aby už nikdo nestrádal?

Studium by pro Lauru také znamenalo opustit svou mladší sestru Clarry, která ji teď po smrti tatínka velmi potřebuje (nebo to alespoň Lauře tvrdí). Laura nemá to srdce odjet od sestry, a proto se rozhodne pokusit o nemožné - vzkřísit starou španělskou misii a proměnit ji v luxusní rekreační středisko. Při tom potkává i několik osudových mužů, kteří se jí nesmazatelně zapíšou do života a kvůli kterým udělá i několik zásadních rozhodnutí, jenž zásadně ovlivní budoucnost všech jejích blízkých.

Během čtení jsem se nemohla ubránit dojmu, že příběh o Casa Grande má blíže k rodinné sáze, než k typickému romantickému „slaďáku“ od Jude. Jak bývá u autorky zvykem, tak se děj motá většinou kolem hlavní dvojice, která prožívá určité útrapy a dobrodružství v poměrně krátkém období, v tomto románu tomu však tak není. Ještě ve třetině knihy totiž vůbec netušíte, kdo bude Lauřiným partnerem, sice se kolem ní motá několik adeptů, ale k žádnému Laura nezahoří výrazným citem. Ten pravý se sice nakonec objeví, ale přesto i on se celkem liší od spisovatelčiných klasických hrdinů.

Román je navíc rozdělen na tři části, každou část od sebe dělí přibližně deset let. V první části se setkáváme s většinou hlavních postav, kdy ještě všichni byli mladí, krásní a měli celý život před sebou. Je velmi zajímavé je pak v dalších částech sledovat, jak se kdo změnil a kam se jejich životní cesty ubíraly.

Zápletka této knihy je velmi dobře promyšlená a tak není s podivem, že si s ní Jude vystačila na úctyhodných 415 stran. Kromě lásky se zde setkáváme i s nenávistí, žárlivostí, intrikami a nevděčností. Casa Grande jistě ve většině čtenářek vzbudí silné emoce a nedovolí jim odpoutat se od čtení.

Na rozdíl od mnohých jiných autorčiných knih patří tato mezi ty, které příliš neoplývají vtipem, ale za to jsou vážnější. Na druhou stranu to knize neubírá na čtivosti, pouze to působí nezvykle. Stejně tak tomu je i v milostných scénách, protože ty zde skoro vůbec nenajdete, ale za to tu najdete poměrně dost zvratů a dramatických situací.

Můj dojem z celé knihy je takový, že jej napsala naprosto jiná, mně neznámá, a netypická Jude. Jsem tomu celkem ráda, protože na mě celý příběh působil jako poměrně příjemné osvěžení po jejích předchozích slabších dílech z poslední doby. Díky Casa Grande věřím, že Jude Devereaux má čtenářkám stále co nabídnout a že ještě může přijít s příběhem, který vás chytne za srdce a silně zasáhne, jak tomu bylo například u jejích starších děl. Tento román je, podle mě, takovým lehkým příslibem do budoucna.

Ukázka:

„Tak o čem se chceš bavit?“
Koktejl jí zamlžoval hlavu, „Nevím, jestli se vůbec chci o něčem bavit.“
Odvrátila hlavu, ale Garrick jí položil dlaň na tvář a přiměl ji, aby se na něj znovu podívala. „Měníš se, Lauro. Každý den to na tobě vidím. Začalo to někdy po Rossově odjezdu. Ublížil ti?“
Laura ho probodla pohledem. „Co je ti po tom? Tobě i komukoliv jinému. Máš písemně zajištěnou třetinu budoucího zisku. Clarry má muže, kterého miluje a dítě na cestě. Ross je svobodný. Všichni jste dostali, co jste chtěli, takže proč by někomu mělo záležet na mně?“
„Mně na tobě záleží, Lauro,“ řekl tiše.