Katherine Boo - Krásné zítřky

recenze

Krásné zítřky (2014) 4 z 5 / Hřibče
Krásné zítřky

Knihu „Behind the beautiful forevers“, kterou vydalo nakladatelství Ikar pod českým názvem „Krásné zítřky“, byste rozhodně neměli minout, pokud se zajímáte o problematiku třetího světa a nuzných životních podmínek tamějších obyvatel. Na druhou stranu byste ji neměli minout ani tehdy, pokud vám toto téma doteď mnoho neříkalo. Proč? Čtěte dál a dozvíte se to.

Na začátku tohoto spíše dokumentu než příběhu poznáváme Abdula Husajna, kterému je možná šestnáct, ale stejně tak třeba i dvacet let a který se živí tříděním odpadu. Není to příliš záviděníhodná práce. Celý den je Abdul shrbený a po lokty v odpadcích, na druhou stranu si touto prací přijde na poměrně slušné peníze. Slušnými penězi rozumějte to, že uživí svého nemocného otce, sebe, své sourozence a ještě mu zbude dost na to, aby mohl něco málo ušetřit na horší časy a zároveň i spořit na společný rodinný sen - opustit chatrč v Annávádí. Jejich snem je koupit si někde za Bombají kus vlastního pozemku i s domkem, kde jim jen při trochu silnějších deštích nebude hrozit zničení chatky a kde na sebe domky nebudou tak těsně nalepené, že přes jejich chatrnou stěnu uslyšíte i šepot souseda ve vedlejším „domku“.

Abdul a jeho rodina tedy doufají v krásné zítřky, a že si jednou, až našetří dost peněz, budou moci koupit vysněný pozemek. Nejsou však jediní, kdo v ně doufají. Autorka čtenáři předkládá celou plejádu lidských osudů s jejich každodenními problémy, ale i touhou žít. Všechny spojuje místo, ve kterém žijí, ale všichni zároveň doufají, že se jim z něj podaří dostat. Jak se z děje dozvídáme, možností vymanit se ze současné životní situace je mnoho (a zároveň i tak málo) a pokud to situace jen trochu umožní, tak je nikdo ze slumu neváhá využít. Někdo to zkouší přes své kontakty s lidmi z bohatších vrstev, jiný zase přes své politické konexe a někdo zase vidí možnost úniku ve své dceři, jenž je výbornou studentkou a má šanci odmaturovat na místní střední škole. A tak si obyvatelé slumu malují své vzdušné zámky a snaží se přežít každý další den, i když není o mnoho lepší než ten předchozí.

Jak už bylo řečeno, tak i Abdulova rodina měla své sny, ty jim ale nezvratně narušilo sebeupálení jejich sousedky, kterou všichni obyvatelé slumu nazývali Jednonohá. Ta ze vzteku všechnu vinu svedla na Husajnovi a křivě je obvinila, že mají na jejím neštěstí podíl. V tu chvíli se Husajnovi dostanou do začarovaného kruhu špinavé indické byrokracie, kde jim sice každý nabízí pomocnou ruku, ale nikdo to nečiní pouze z dobré lidské vůle.

Krásné zítřky nelze zařadit mezi odpočinkové čtivo, po kterém sáhnete, když budete chtít vypnout a nad četbou jen tak relaxovat. Osudy hlavních hrdinů vám pravděpodobně nezůstanou lhostejné a ač chcete či nechcete, tak vás donutí se zamyslet nejen nad směřováním současného světa.

Co je však velmi důležité si uvědomit je to, že autorka čerpala inspiraci ze skutečných událostí a osudů, které se odehrály. Abdul se svou rodinou opravdu žije v Annávádí, stejně jako Áša, Sunil, Mandžu a další postavy příběhu. Skoro nic v knize není vymyšleno, dokonce se na webu autorky (http://www.behindthebeautifulforevers.com/) můžete podívat i na fotky a videa z oblasti, kde všichni žijí.

Krásné zítřky bych charakterizovala jako „knihu, která mnohým lidem otevře oči". Je to příběh, který vás přiměje zamyslet se nad svými životními hodnotami. Po přečtení si navíc uvědomíte, že i když vám váš život někdy přijde velmi složitý, tak někde žijí lidé, jejichž situace je mnohem těžší a přesto se snaží jít dál a doufat, že jednou bude líp. To bychom se od nich možná mohli také trošku naučit.

Ukázka:

Vysoko nad Abdulem Ráhul přeskakoval na další větev – snažil se vyprostit dalšího slibného draka. Listy stromu byly šedé jako tolik jiných věcí v Annávádí, což způsoboval písek a jemný štěrk vanoucí z nedaleké cementárny. Z toho mít smrt nebudete, utěšovali starousedlíci nové přistěhovalce se zarudlýma očima, kteří si dělali starosti z prachu, který dýchali. Jenže se zdálo, že z toho má někdo smrt každou chvíli – neléčené astma, zanesené plíce, tuberkulóza. Abdulův otec lapající po dechu v jejich chatrči mluvil o pravdivější verzi. Cementárna a všechny ty stavby přinášely víc práce do téhle konjunkturní osady. Špatné plíce byly daň, kterou jste platili za bydlení v blízkosti pokroku.

Komentáře (0)

Přidat komentář