zuzis zuzis komentáře u knih

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Nejdřív jsem si myslela, že mi nesedl překlad, ale ani v angličtině to není žádná paráda. Vůbec nevím, co si mám o knize myslet. Čekala jsem "mysteriozní detektivku s nečekaným rozuzlením", ale dostalo se mi červené knihovny + detailních popisů úplně všeho.
Styl, kterým autorka píše, mi absolutně nesedí - přeskakovala jsem hodně, ale nemám pocit, že bych o něco přišla. Dialogy nepůsobí přirozeně. Vývoj postav, hlavně Kyi, děvčátka, které vyrůstá izolované někde v bažině, mi absolutně nedává smysl.
Chápu, že si to svoje publikum najde, nechápu ale 90% hodnocení. Možná jsem měla moc velká očekávání, a tak to potom dopadá.

27.06.2023 2 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Na to, že jsem žádnou jinou knížku od Nesba nedočetla se mi Sněhulák četl výborně. Líbila se mi celková atmosféra, napínavý příběh, a Harry Hole - štval mě tak, až mě vlastně bavil. Z detektivek je pro mě tato jedna z nejlepších. (na film ani nemá cenu koukat, s knížkou má prd společného a sám o sobě nestojí za nic)

13.05.2018 5 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Četla jsem několikrát, možná i proto, že to byla pro mě první postapokalyptická knížka a fascinovalo mě to.
Dobrá ukázka toho, jak málo stačí, aby se lidstvo posunulo na potravním žebříčku, a jak rychle se najde něco, co toho využije. Celkový popis rozpadu civilizovaného světa - věci, které člověk bere za samozřejmé, protože prostě nějak fungují - najednou nemá kdo spravovat - mě hodně bavil.
Co mě naopak nebavilo je fakt, že mi vlastně na žádné postavě nijak zvlášť nezáleželo, nedokázala jsem si je oblíbit.

14.05.2018 4 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Knížku jsem přečetla za jedno odpoledne a na konci jsem brečela tak, že jsem myslela, že ji ani nedočtu.

12.05.2018 5 z 5

Sedm manželů Evelyn Hugo Sedm manželů Evelyn Hugo Taylor Jenkins Reid

Na knihu jsem se těšila, ale vůbec mi nesedla. Je sice čtivá, ale příběh sám o sobě se mnou emočně ani nehnul. Postavy jsou nesympatické, a celé to tak nějak působí jako jedno velké klišé. Styl psaní, kdy je víc prostoru věnováno popisu trička než atmosféry zásadních životních momentů není nic pro mě.

16.09.2023 2 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

(SPOILER) No.
Popravdě nevím, co si mám o knížce myslet. Zápletka je asi trochu šok, ale možná koukám na moc "true crime" (a co si budem, kauz kolem církve v poslední době taky bylo požehnaně), protože v momentě kdy se na scéně objevily děti, první co mě napadlo bylo "pls ať není pedofil". Už tak byla hlavní postava dost na ránu.
Knížka je to krátká, a v momentě kdy už teda víme, zbývá pár stránek. Působí to nakonec dost..nedokončeně. Po dočtení mi zůstal pocit jakéhosi zmaru a zbytečnosti.

13.07.2023 2 z 5

Knihonoš Knihonoš Carsten Henn

(SPOILER) meh. stylem psaní mi to přišlo spíš jako studentská povídka, hlavní duo - důchodce a devítiletá holka - některé scény jsem fakt četla se zdviženým obočím (třeba hledání Saši ve škole, záškoláctví...). Kdyby furt nebyla zmiňována erotická literatura (???), řekla bych, že to je čtení pro děti. Připomnělo mi to rádoby Malého prince (střet světa dospěláků a dětí, hodnota přátelství, snaha porozumět povaze/strachu lidí...), ale jinak za mě fakt ne.

28.07.2023 2 z 5

Dám ti slunce Dám ti slunce Jandy Nelson

Vlasně pořádně ani nevím, jak slovy vyjádřit, jak moc se mi kniha líbila. Za mě 5*. (čteno v aj)

30.06.2018 5 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Jako... asi takhle. Knížku mě fakt bavilo číst, a měla jsem slabší momenty, kdy jsem si říkala, jak vlastně se dá život žít jinak, že stačí jenom chtít...... A na druhou stranu mi to ale přijde jako hrozná snůžka keců. Jednohubka na dovolenou, ale člověk to asi nesmí brát moc vážně.

15.05.2018 1 z 5

Probuzení Simona Spiera Probuzení Simona Spiera Becky Albertalli

Vtipná, roztomile puberťácká knížka, přečetla jsem za jednu noc a od té doby se k ní ráda vracím.

10.05.2018 5 z 5

Letní sázka Letní sázka Emily Henry

Knížka se mi četla výborně. Hlavní postavy super, dialogy super. Na konci jsem se u toho docela dojala. Můj jediný problém (stejně jako u všech knížek od Emily Henry, které jsem četla) - tak o čtvrtinu bych to zkrátila. Ale jinak její styl miluju a dostane se mi vždycky přesně to letní čtení, které si přeju.

18.07.2023 4 z 5

Sto roků samoty Sto roků samoty Gabriel García Márquez

(SPOILER) Ha. Knížku jsem začala číst během let snad pětkrát, nikdy jsem se nedostala přes padesát stránek. Nechtěla jsem nad ní ale zanevřít a letos jsem se hecla.
První třetina pro mě byla asi nejnáročnější, trvalo než jsem si zvykla na styl vyprávění a rychlost s jakou děj plyne. Taky na fakt, že asi třicet mužských postav střídá tři jména.
(Plus teda - incest bych ještě v kontextu děje pochopila - nakonec to prasečím ocáskem začlo i skončilo, ale dětská nevěsta je totál přes čáru. Budu to brát dejme tomu jako obraz doby, ale zavírám nad tim obě oči a nedělá mi to radost.)
Každopádně to není relax knížka, u které bych vypla. Jo a přijde mi úplně neuvěřitelné, kolik děje se na 320 stran vešlo.
Od třetiny jsem to přečetla jedním dechem, hvězdu dolu za pedo "vztah".

07.07.2023 4 z 5

Knihomolové Knihomolové Emily Henry

Dobrá knížka na léto. Líbí se mi nápad trochu "na hlavu postavené" hallmark romcom, ale na to jak je to předvídatelné, je to trochu utahané. Žádnou postavu jsem si nijak extra neoblíbila. Na můj vkus spolu Charlie a Nora tráví málo času, takže čekaná romantika je na mě trochu vlažná.
Styl psaní autorky se mi hrozně dobře čte, takže budu určitě pokračovat - třeba kniha Happy Place mi sedla mnohem víc.

29.06.2023 3 z 5

Obyčejně motivační knížky nečtu, ale po téhle jsem sáhla když jsem nebyla uplně v pohodě co se bytí a všecho týče, a docela mi otevřela oči. Člověku to zábavnou formou připomene, že nemá řešit ho***, což bylo přesně to, co jsem potřebovala slyšet. Určitě budu číst znova. (čteno v originále)

10.05.2018 5 z 5

Někdo cizí v domě Někdo cizí v domě Shari Lapena

Tak čtivé to je, ale vzhledem k tomu, že se v knize objevují asi tak čtyři postavy, od půlky se dá čekat, jak to asi dopadne. Na cestu vlakem dobrý, ale žádná bomba.

18.05.2018 2 z 5

Obětina Obětina Sharon J. Bolton

Jediné, co mě bavilo byl začátek a Skotsko. Nevím, jestli mi to kazí překlad, nebo jestli knížka prostě není dobře napsaná, ale za mě fakt ne. Vše je popsané tak strašně do detailu, že mě to odvádělo od samotné zápletky, většina přirovnání a popisů osob mě otravovuje tak, že knihu po 2/3 odkládám a nejsem si jistá, že se k ní vrátím.

22.06.2018 2 z 5

Musíme si promluvit o Kevinovi Musíme si promluvit o Kevinovi Lionel Shriver

Místy se mi kniha strašně špatně četla - košaté věty, příliš detailní popisy zdánlivě nedůležitých situací (což ale většinou bylo účelné)... - ale na druhou stranu mě hrozně bavil popis postav, specialně u Kevina - dostáváme ho po kouskách, takže ke konci, kde se víc "otevře" mě o to víc morbidně fascinoval. A děj samotný byl fakt poutavě vylíčen. Ke konci jsem se nemohla odtrhnout, a myslím, že mi knížka chvíli bude ležet v hlavě. (čteno v aj)

31.05.2018 4 z 5

Lásk@ na prvý klik Lásk@ na prvý klik Rainbow Rowell

Tahle knížka je tak milá, a tak dobře se mi četla, že musím dát 5*. (čteno v aj)

25.05.2018 5 z 5

Čarodějův klobouk Čarodějův klobouk Tove Jansson

Moje nejmilejší muminkovská knížka.

30.11.-0001 4 z 5

Dívka, kterou spolklo moře Dívka, kterou spolklo moře Axie Oh

Nádherná obálka a atmosféra Miyazakiho filmů pro mě bylo dostatečné lákadlo a reklama.
Příběh sám o sobě se mi strašně moc líbí, nesedí mi styl a tempo psaní. Dialogy nepůsobí přirozeně, styl psaní na mě místy působí amatérsky. Některé "výplňové" pasáže byly strašně utahané, jindy se zase děj seběhl tak rychle, že jsem nevěděla která bije.
Romantická zápletka mi nedávala smysl. Chtěla jsem dát původně 3*, ale závěr byl super takže 4*

07.07.2023 4 z 5