ZuzanaZ83 ZuzanaZ83 komentáře u knih

Dívka beze jména Dívka beze jména Lisa Regan

Josie je velitelkou policejního oddělení. Její vztah se snoubencem Lukem upadá. A pak Luke zmizí. A také dojde k brutálnímu napadení bývalé partnerky jejího zesnulého manžela....

Mezi kapitolami se zdánlivě náhodně objevují články o nešťastné smrti několika mladých lidí. Ale nic není náhoda, že?

Příběh se zamotává a zase rozmotává.

Baví mě tempo knih této autorky. Krátké kapitoly. Postav tak akorát, abyste v tom neměli úplně hokej. Dějové linky chvilku matou, aby se zase rychle ujasnily.

Josie i její kolegové jsou mi sympatičtí a těším se na další díl.

31.03.2024 5 z 5

Zatmění Zatmění Jo Nesbø

Nesbø je prostě génius. Další skvělý příběh plný napětí, zvratů i osobních kotrmelců samotného Harryho Holea. Tohle jednoduše nikdy nepřestane bavit.

16.07.2023 5 z 5

Aristokratka na koni Aristokratka na koni Evžen Boček

Další díl naprosto nenáročné a velmi zábavné série. Aristokratka je pro mě výplň mezi thrillery i únik z jiného náročného čtení. A fakt mě baví.

04.05.2023 4 z 5

Mistr a Markétka Mistr a Markétka Michail Bulgakov

Pro mě re-reading po více než dvaceti letech. A bavilo mě to. Viděno dnešníma očima na tu dobu až neuvěřitelně zajímavě popsaný fantasy příběh.

22.04.2023 4 z 5

Mluví k vám kapitán Mluví k vám kapitán Martin Moravec

Opět moc zajímavý rozhovor, tentokrát s pilotem.
Mám ráda způsob vedení rozhovorů pana Moravce, kniha tak opět kromě faktů obsahuje i humor a nadhled.

24.02.2023 4 z 5

Jak se dělá zoo Jak se dělá zoo Petr Fejk

Moc pěkně popsaná práce v ZOO Praha, od převzetí panem Fejkem, až po jeho odchod. Dost syrový popis přístupu k instituci ze strany města i původních zaměstnanců. Nicméně nemám důvod tomu nevěřit.
Samozřejmě se v knize objeví i část věnovaná povodni a děsné reakce lidí po nich.
Dojemné, tvrdé a reálné vyprávění zevnitř tak moc oblíbené instituce.
Pan Fejk je původní profesí češtinář, což je na stylu vyprávění opravdu vidět a kniha se tak čte moc dobře.

01.01.2023 5 z 5

Tchyně Tchyně Sally Hepworth

Moc zajímavý příběh o tom, jak lidé působí na sebe, a co ve skutečnosti cítí.
Diana, matka Nettie a Ollieho, je nyní tchyní Lucy a Patricka. Je na svou rodinu drsná, ona neměla nic zadarmo a totéž chce "dopřát" svým dětem. Zároveň se ale stará o imigranty. Po smrti manžela Toma Diana zdědí velký majetek. A pak je nalezena mrtvá.
Kniha střídá pohledy do současnosti i minulosti z pohledu několika osob. A postupně tak čtenář zjišťuje, proč jsou různé postavy takové, jaké jsou. A také to, proč musela Diana zemřít.

Krátké kapitoly, změny pohledů. Za mě velmi zajímavý román, který se moc dobře čte.

14.11.2022 4 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Uff.

Re-reading po dvaceti letech. Naivní romantický příběh z počátku 19. století. Pro mě vlastně dost utrpení a ujištění, že tenhle žánr pro mě ani "na stará kolena" není.
Hlavní postavy se vyznačují především afektovaností, sobeckostí, ufňukaností a Lintonovic rod i churavostí.

Z úcty ke klasice dávám 3*, nicméně tohle je podle mě jedna z klasických ukázek toho, že by se měly změnit a modernizovat seznamy povinné literatury k maturitě. Tohle není dílo, které dnešní mladou generaci (nebo aspoň její většinu) přivedou k četbě....

01.11.2022 3 z 5

Strašák Strašák Frank Goldammer

Detektivka úplně jinak. Pátrání po vrahovi komplikuje válka a politické dění v Drážďanech. Po konci války a obsazení města Rusy Max Heller pokračuje v pátrání.
Příběh má další náboj v podobě nedůvěry související s válkou, nikdo nemůže věřit nikomu, Rusovi ani Němcovi.

03.08.2022 4 z 5

V pasti lží V pasti lží B. A. Paris (p)

Cassandra zjistí, že v autě, které v noci míjela cestou domů, byla nalezena mrtvá Jane, žena, kterou chvíli znala. Pak jí začne někdo volat, ale nikdo se neozývá. Co když jí vrah u vozidla viděl? Zároveň má Cass strach, že se u ní začíná projevovat předčasná demence, kterou trpěla její matka. Její manžel Matthew pomalu ztrácí trpělivost, Cass se tak svěřuje dlouholeté kamarádce Rachel.

Střední pasáž se strašně táhla. Z Cass se pomalu stávala troska. Ale autorka moc dobře ví, kdy utahanost stačí. A pak to byla jízda.

Skvěle vystavěný psychothriller, který vás v první třetině vtáhne, ve druhé třetině trochu uspí a ve třetí se rozjede tak neuvěřitelně, že to prostě musíte dočíst a nestíháte chápat. Parádní čtení.

23.03.2022 5 z 5

Exodus Exodus Leon Uris

Opravdu velkolepý rozsáhlý román o historii Palestiny a Židů. Román přináší na pozadí fiktivních osob velmi zajímavá fakta a informace. S ohledem na dění kolem Palestiny a Izraele v roce 2021 jde i velmi zajímavý vhled.

18.05.2021 5 z 5

Námi to končí Námi to končí Colleen Hoover

(SPOILER) Tahle kniha mě vlastně po celou dobu rozčilovala. To téma je beze sporu neuvěřitelně náročné a velmi velmi závažné. Rozhodně souhlasím s rozhodnutím Lily. Jenže tohle těžké téma je pro mě zastíněné pozlátkem bohatství a finanční bezstarostnosti. A takhle velmi často pozadí domácího násilí nevypadá.

08.05.2021 2 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Hodně realistický příběh chirurga Hynka, který si pokazil kariéru a pracuje v oblastní nemocnici. Ale ani tady se problémům nevyhne a pokračuje na cestě do pekel.

20.05.2024 4 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Tato autorka nezklame. Tentokrát vypráví o Sage, vnitřně i zvenku zraněné dívce, která se seznámí se starým mužem, který ji požádá, aby mu pomohla odejít.

Současnost se prolíná s minulostí Sageiny babičky Minky, která přežila holocaust. Jako červená nit prochází ještě jeden příběh.

Silné, drsné. Jodi Picoult se opět zabývá nelehkým tématem a nutí k zamyšlení. Konec předvídatelný, ale nijak mi to nevadí.

13.02.2024 5 z 5

Další díl z rodiny šlechticů z Ameriky na českém hradě Kostka. Tentokrát se příběh věnuje pokusu o krádež, vraždu, ublížení na zdraví a dalším kriminálním činům, které se odehrály v den úmrtí princezny Diany.
Tyhle knihy jsou taková párhodinová jednohubka, ale pořád mě nesmírně baví.

07.09.2023 4 z 5

Pavouk Pavouk Lars Kepler

Klasická pecka. Tihle dva prostě umí - myslím autory i dvojici Joona + Saga. Opět napínavý thriller. Mrtvých je tu více než dost, takže si čtenář přijde na své.
Scéna s pronásledováním Sagy mi přišla trochu jako přestřel, ale jinak naprosto skvělé.

30.08.2023 5 z 5

Nejsem živá Nejsem živá Anne Frasier (p)

Opět super detektivka s policistkou Jude v hlavní roli. Tentokrát pátrá po vrazích podle Fibonacciho posloupnosti.
Příběhem se také prolíná soukromý život a děsivá historie Jude i jejího nadřízeného Uriaha.
Tahle kniha je nenáročná, má krátké kapitoly a čte se sama. Určitě doporučuji i těm, kteří se potřebují ze čtecí krize.

27.08.2023 4 z 5

Genesis Genesis Chris Carter

Opět pecka! Standardní Carterovka plná děsivých míst činu. Za hrůznými činy se skrývá dost hrozná souvislost. Skvěle čtivý a propracovaný příběh.
Jsem ráda, že autor i přes svá soukromá dramata nepřestal psát.

01.04.2023 5 z 5

Billy Summers Billy Summers Stephen King

Thriller o "hodném" nájemném vrahovi, který zabíjí jen zlé lidi. A o jeho posledním kšeftu.
Kniha má spád, čte se moc dobře. Oproti Kingovým knihám, co jsem zatím četla, je čtivá od první stránky a v podstatě bez komplikovaného děje.

27.01.2023 4 z 5

Žárlivost a jiné povídky Žárlivost a jiné povídky Jo Nesbø

Nejsem úplně povídková, ale Nesbø je pro mě skoro povinnost.
Každopádně se mi styl povídek vlastně líbil, nechybělo napětí, nadhled i humor.
Já jsem spokojená.

18.01.2023 4 z 5