Jak se dělá zoo

Jak se dělá zoo https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/462348/jak-se-dela-zooUtpweB-WoH-.jpg 5 91 33

Kniha vzpomínek bývalého ředitele Zoo Praha. Vyprávění o těžkých začátcích, o povodni a o tom, jak se ze staré zoo stala jedna z 10 nejlepších na světě. Kniha je jiná než běžná produkce tohoto žánru. Nejde v ní jen o veselé historky se zvířaty. Je to přímý, nezkreslený pohled do útrob zoo a boje za její kvalitu. Včetně odvrácených stránek jejího provozu a chovu zvířat v zajetí. Přitom podaný velmi čtivou a přístupnou formou, s nespornými literárními kvalitami.... celý text

Barticek
02.02.2024 5 z 5

Krásná a zajímavá knížka o zákulisí pražské zoo.
Místy se četla jako detektivka, thriller nebo dokonce horor! Co musel pan Fejk přestát a co navzdory politikům a povodním dokázal, to je až neuvěřitelné.

Veronikajetu
27.01.2024 5 z 5

Hned na úvod se sluší říct, že tato kniha v člověku jednoznačně rezonuje i dlouho po dočtení. Způsob, jakým Petr Fejk zachází s českým jazykem je u českých autorů ojedinělý a pro mě po mnoha odložených knihách i zcela osvěžující. Má velmi jemný cit pro gradaci příběhu, takže vás dokáže upoutat i přesto, že vás strasti vrcholného managementu ani zvířata v zoo vůbec nezajímají. Určitě se při čtení pobavíte i dojmete, rozhodně to ale není žádná prvoplánová ždímačka emocí. Petr Fejk používá jemný a inteligentní humor, řekla bych až cimrmanovského střihu. Ani dojmout se vás nesnaží patosem nebo lacinými vějičkami, jak to občas v knihách o zvířatech bývá, ale vyprávěním, které zní upřímně a věrohodně. Tak jako mám celý život ambivalentní vztah k zoo, měla jsem ovšem i při čtení této knihy trochu smíšené pocity. Kdybych ji měla připodobnit k jídlu, bude to nejspíše salát. Barevný, lákavý salát plný chutí, který vás baví od prvního sousta. Salát, který si celou dobu tak trochu šetříte, protože víte, že vám jednou dojde a na přidání už nebude. Čas od času ale narazíte na nějakou kyselou zelenou olivu, která zanechá divnou pachuť a celkový dojem vám tak trochu zkazí. V tom příběhu jsou podle mě těmi olivami osobní půtky autora s konkrétními lidmi s reálnými jmény. Pokud by to byla fikce, příliš se nad tím nepozastavíte. Prostě hlavní hrdina bojuje se zlem a lidskou hloupostí. Tohle je ovšem autobiografie. Čtenář nedostává žádný prostor pro vytvoření vlastního postoje, jelikož kdo je padouch, úplatkář nebo prospěchář je z vyprávění jasné a nedá se to rozporovat. Kniha není televizní debata, o tom žádná, přesto tam ovšem chybí ten náhled z druhé strany. Příběh vnímáte optikou autora, odsouzení odsouzených se zdá být nasnadě. Mezi velmi poutavými historkami z prostředí zoo tak narazíte na autorovu vlastní obhajobu, reakci na útočný článek, nebo osvětlování starých křivd a nedořešených konfliktů. Tu pachuť si s sebou pak nesete až do další kapitoly, kde vás ovšem autor opět strhne zpátky poutavými vzpomínkami. Jako největší přínos této knihy vnímám to, že vnesla světlo do našich vzpomínek na ničivou povodeň z roku 2002. Nebyla to ani tak ta živelná katastrofa, která nám způsobila šrámy na duši, jako spíš tehdejší novinářská práce, bulvární titulky a šokující fotografie. Pokud jste byli v té době také dítě, jako já, pravděpodobně se vám tyto události otiskly do paměti o to silněji. O co větší trauma, o to více nezodpovězených otázek. Petru Fejkovi se vyprávěním podařilo na většinu odpovědět a ty šrámy téměř zacelit. Kdyby nic jiného, za tohle má můj obdiv a poděkování. Jsem ráda, že do knihy nepoužil fotografie potápějících se zvířat ani zdevastované zoo, ačkoliv se to vlastně nabízelo. Že se jeho vyprávění nezvrtlo bulvárním způsobem, jak bývá u popisování dramatických událostí zvykem. Je dobře, že je na titulní straně jeho obličej, protože je to kniha více o něm než o zoo. Přesto jsem se z ní dozvěděla více zajímavých informací o zvířatech než na všech třech stupních vzdělávacího systému. Kniha si určitě zaslouží pozornost.

uzivatel6305
15.10.2023 5 z 5

Tak to je senzace, vážení! Poslechla jsem audioknihu čtenou přímo panem Petrem Fejkem a asi jsem se zamilovala. U některých audioknih člověk těžko udrží pozornost, ale tady jsem hltala každé slovo a nemohla se dočkat další kapitoly. Kniha vás nenechá chladnými, tolik dobrodružství jak v tom zvířecím, tak i v tom lidském světě opravdu stojí za přečteni/poslech. Od začátku knihy posloucháte s otevřenou pusou, se slzou na krajíčku, ale i s naprostým znechucením. Autor je neskonale upřímný, až bych řekla, že by to u nás mohlo být nebezpečné. Jsem šťastná, že tu takoví lidé žijí a pracují, jen je škoda, že si jich v tu určitou dobu dostatečně nevážíme. Nebo že by se tu úspěch stále ještě neodpouštěl? Jděte do ní a jestli můžu, doporučuji audio.

alzbeta4340
24.05.2023 5 z 5

Až nečekaně zajímavé - začátek se věnuje příchodu Petra Fejka do ZOO Praha, a je to jen tak mimochodem dokonalý popis nejen této samotné instituce, ale celé doby. Vrchol knihy ( i když poněkud předčasný) bylo pro mě vzpomínání na povodně.... Silné i dojemné.

Termaap
29.04.2023 5 z 5

Páni! Tak tohle bylo skvělé čtení! Respektive poslouchání, protože jsem si knihu koupila jako audio. A musím velmi velmi ocenit, že ji namluvil sám pan Fejk. Podle mého názoru by to u autobiografií ani jinak být nemělo, vždyť jen sám autor může dát do vyprávění tu správnou emoci, ten správný tón hlasu.

Vůbec jsem necekala, že mě příběh o pražské zoo až tak pohltí, ale poslouchala jsem s takovým zaujetím; od úplného začátku až do konce. V paměti už mi nejspíš navždy zůstane popis tamních otřesných podmínek v době Fejkova nástupu do vedení zoo, povodeň, kdy mi občas i slza ukápla a také životní osudy vybraných zvířecích hrdinů pražské zoo, jež vlastně při návštěvách zoo vídám. Spoustu informací jsem sdílela s rodinou a po dočtení mám obrovskou chuť si do zoo zajet.

Co se týče samotné osoby pana Fejka, slýchám na něj z okolí všelico. Někdo si ho chválí, někdo na něj nadává. Jeho autobiografie (stejně tak jako myslím i 99% knih tohoto žánru) vás nabádá orientovat se spíše k pozitivnímu smýšlení o autorovi, a i pokud se dopustí nějakých chyb, naservíruje vám všechny důvody k onomu jednání, ze svého úhlu pohledu, takže mu vlastně odpustíte všechno. Já vždycky říkám, že je potřeba vyslechnout obě strany, ale ve výsledku mi na tom v tomto případě až tak moc nezáleží. Pana Fejka si vážím za všechno, co pro zoo udělal a snad nikdo mu nemůže upřít zásluhy na tom, na jakou úroveň pražskou zoo pozvedl. Děkuji za tuto knihu, již nyní doporučuji dál.

Kackac77
01.04.2023 5 z 5

Až mě překvapilo, jak moc mě tato knížka bavila. Při čtení jsem se přistihla, jak se culím, nebo jak mám na krajíčku, když jsem četla tu část o povodni. V době ředitelování pana Fejka jsem měla malé děti a v ZOO jsme byli snad každý týden, měli jsme zaplacené roční vstupné. Všechny ty změny, co se tam v té době staly, z toho všeho byl cítit ten náboj tohoto pána, ta chuť dělat věci naplno, ta tvořivost. Cítila jsem ji i při čtení té knížky. Překvapilo mě, jak otevřeně v knížce mluví o lidech, o zaměstnancích, o komunálních politicích, nebojí se uvést jména.
Výborně se to četlo, spousta zajímavých příběhů a situací. Nevidím do toho, co se dělo v ZOO mezi lidmi, ale za mne v době pana Fejka se ZOO pozvedla a byla radost tam chodit.
Jo a abych nezapomněla - obsahuje úžasné ilustrace

Křámista
31.03.2023 odpad!

Jen pro pořádek:
Pan Fejk se chlubí, že vyhrál v roce 1997 konkurz na ředitele Zoo Praha. Pravdou je, že byl komisí určen co vítěz výběrového řízení, ale jak mohl zvítězit, když de jure neměl být vůbec k řízení přijat, protože nesplňoval základní kvalifikační požadavky! Celé to řízení bylo tedy jen kamufláž.
Jeho "lásku" ke zvířatům nejlépe vystihuje heslo, jež opakovaně vtloukal do hlav zaměstnanců na schůzích: "Uvědomte si laskavě, že tu nejste kvůli zvířatům, ale kvůli lidem!"

Limonadovyjoe
03.03.2023 5 z 5

*Pražská zoo pro mě byla podobnou ukázkou lidské pýchy .. o to absurdnější, že má v popisu práce živé tvory chránit ..tady se po stovkách zavírali pod zámek a nic víc . Ve mě to vzbuzovalo lítost a potřebu chránit zvířata před zoo. *

Ani já si nejsem jistá jestli zoo miluju pro tu pestrost exotických zvířat pěkně zblízka a nebo nesnáším, protože si pamatuju držení v klecích a apatii.
Pan Fejk se stal ředitelem pražské zoo v druhé polovině devadesátek.Nezkušen, ale s obrovskou vůlí něco změnit.
Kniha popisuje jeho těžké začátky, čistku zoo včetně té personální, kde ruka ruku myla a všem bylo dobře - krom zvířat.
Vypráví o vzniku nových obydlí metodou pokus/omyl, o byrokratických a politických nástrahách a vše prokládá historkami a zajímavostmi ze světa zvířat.
V momentě, kdy je zoo na špici, návštěvnost je rekordní přichází nejsmutnější kapitola knihy i zoo - povodně v srpnu 2002. Celý národ a i já si pamatuju osudy lachtana Gastona, hrochů Lentilky a Slávka nebo slona Kadiry. Číst je po letech znova je stejně bolavé, o to víc, že audiokniha, kterou jsem "četla" a můžu jen doporučit, je namluvená samotným autorem. Ta bezradnost je v hlase cítit i po letech, stejně tak jiné emoce v dalších kapitolách.
Sympatické je, že se autor nebál zveřejnit své subjektivní názory, nebál se postavit si hlavu, a nebál se jmenovitě vyjmenovat ty, kterým patří velké díky, ale i ty, kteří házeli klacky pod nohy, včetně zastupitelů magistrátu.
A i když jsou možná poslední dvě kapitoly přebytečné a někdo píše, že se autor rád chválí.. Vždyť má za co! Dokázal udělat obrovský kus práce a právě díky p. Fejkovi je zoo tam kde je, mezi top zahradami na světě.

cenichajda
17.02.2023 5 z 5

Jsem člověk, který miluje zoologické zahrady. Hezkou řádku jsem jich už navštívila a myslím, že můžu potvrdit, že Praha má opravdu jednu z nejhezčích.
A ať současný pan ředitel udržuje zoo stále ve světové špičce, ten první krok musel udělat někdo jiný. A v tomto případě to byl p. Fejk.

Kniha popisuje prakticky vše. Od pořizování zvířat, přes práci a komunikaci se zaměstnanci tehdejší zahrady, s úřady, zejména s MHMP, až po záplavy v roce 2002.
Velmi sympatické na knize bylo také to, že se p. Fejk nebojí jmenovat lidi, kteří zahradě pomohli, nebo stáli na druhé straně, včetně pár informací o novém panu řediteli.
Za zmínku stojí i podrobnosti o záplavách, které zahradu postihly.

Občas se zasmějete, občas máte vztek a občas Vás chytá beznaděj.

Bohužel po přečtení knihy s největší pravděpodobností dojdete k názoru, že Vás to, co je v knize popisováno, ani moc nepřekvapuje.

Pokud si chcete přečíst jak vznikala tvář nové zoologické zahrady, určitě doporučuji.

Denny456
15.01.2023 3 z 5

Když tě nikdo nechválí, pochval se sám. O tom ta kniha prostě je. Ten chlap skočil do šťastné doby a manažersky se chopil zoo. Sám nerad přiznává, že bez pomoci Magistrátu by nezmohl nic. A to je realita.

Knizniuchyl
12.01.2023 5 z 5

Absolutně nejlepší kniha jakou jsem kdy četla. Jdu si ji dát hned znovu.
Miluju Zoo a vždy jsem byla trochu na vazkach, jak ze to je s tou prospesnosti pro zvířata. Pan Fejk vám vysvětlí úplně všechno, od transportu, přes krmení, cvičení, finance, fungování zoo jako systému, veterine, až po povodně. Na každé stránce se zasmejete a na každé stránce se dozvíte něco nového. To vám garantuji.

lucie.koho
04.01.2023 5 z 5

Jedním slovem úžasná! Přečetla jsem jí jedním dechem. Určitě doporučuji i autorské čtení. Autor sice přečte jen tři krátké ukázky, za to se člověk dozví další informace a prohlédne si fotky.

ZuzanaZ83
01.01.2023 5 z 5

Moc pěkně popsaná práce v ZOO Praha, od převzetí panem Fejkem, až po jeho odchod. Dost syrový popis přístupu k instituci ze strany města i původních zaměstnanců. Nicméně nemám důvod tomu nevěřit.
Samozřejmě se v knize objeví i část věnovaná povodni a děsné reakce lidí po nich.
Dojemné, tvrdé a reálné vyprávění zevnitř tak moc oblíbené instituce.
Pan Fejk je původní profesí češtinář, což je na stylu vyprávění opravdu vidět a kniha se tak čte moc dobře.

Caa
22.11.2022 3 z 5

Je to čtivé a hezky napsané. Že autor vystudoval češtinu je znát.
Bohužel jsem předtím byla na přednášce pana Fejka a přijde mi, že to nejzajímavější a nejvtipnější z knihy řekl už na ní. Ve zbytku knihy už se jen chválí nebo si stěžuje na ty, kteří mu házeli klacky pod nohy.

Ripley178
31.10.2022 5 z 5

Jen je škoda,že kniha nemá ještě více stran.

Lyzarka79
02.10.2022 5 z 5

(SPOILER) Kde začít. Je to napsané velmi čtivě. Líbíla se mi od začátku do konce. Myslím, že je to tak setina toho, co by pan Fejk mohl o těch 13ti letech napsat. Některé věci mě překvapily hodně, nestačila jsem kroutit hlavou, vlastně nechápu, že to nevzdal už asi na straně 30 :), obrovsky se klaním tomu, co všechno ustál. Tohle by moc lidí nedokázalo... Asi třikrát mi spadla brada a to u rozhodnutí utratit slona při povodních (muselo to být strašné tomu přihlížet a dát to rozhodnutí) :(, pak když jsem se dočetla, jak se zachoval pan Paroubek (tleskám zpětně) a pak naposled, když panu Fejkovi zavolali, ať jde pryč z areálu, když chtěl při druhých povodních pomoci... já vím, že se dočteme jen to, co autor chtěl, ale tyhle věci si nevymyslíš... tolik práce, tolik seběobětování (smekám před manželkou), tolik držení se zpět, které určitě musel zažít tisíckrát... a to vše za tabulkový plat... to, co pan Fejk prožil, chce fakt obrkoule a kůži Lentilky...

puczmeloun
30.09.2022 4 z 5

Masakr. Brutálně osobní výpověď, která už na prvních stránkách nastavuje neudržitelné tempo vyprávění. Nad tím vším mi často zůstával rozum stát. Autor je srdcař, perfekcionista a workoholik, je otevřený, drsně upřímný, ironický a konstruktivně kritický vůči všem, včetně sebe samého. Má to velké srdce, dramatické i dojemné scény, vtip i populárně-naučné zajímavosti. Realita, kterou nejde vymyslet. Kdyby to byl román, neuvěříte. Co vše vás může při vedení zoo potkat – od malých podvodníčků se vstupenkami a krmivem přes neustálý boj s různorodou vše možné zkoušející zvěří (homo sapiens sapiens nevyjímaje) po srdcervoucí scény z povodní, jejichž dozvuky se dostávaly (nejen) na druhou stranu Česka s neutuchající silou. První polovině bych bez váhání dal plný počet hvězd, prakticky se od toho nešlo odtrhnout...

...bohužel s přibývajícími kapitolami kniha začíná mírně ztrácet řetěz, místo chronologické linky převáží tematické seskupovaní a začíná přibývat zahořklost vůči (některým) nástupcům, médiím i politikům. Rozumím, jde o osobní zpověď, autorské dílo, a zrovna tady je to velmi pochopitelné. Jen jako čtenář očekávám i určitou míru editorské práce zvenku. Je pravda skoro nemožné dát do individuální výpovědi objektivnost více hlasů, jenže pocit přílišného tlačení na pilu ještě víc podporuje i namluvení audioknihy samotným autorem. Má to své plusy, dostává se do toho hodně osobitosti, v nejvypjatějších momentech je to ale trochu přes čáru.

Tedy, knihu jednoznačně doporučuji. Je to jeden z nejzajímavějších českých kousků literatury faktu. Zároveň si ale umím představit ještě trochu dopilovanější dílo. Ty nejzajímavější příběhy každopádně píše sám život, člověk má velkou chuť se do zoo zase přijít podívat a na ony budovy spojené s důležitými momenty si sám sáhnout.

mybrave
20.08.2022 5 z 5

Kniha na mě velmi zapůsobila. Přišla mi autentická, čtivě psaná a emotivní. Už dlouho jsem se takhle nezačetl. Možná je to tím, že např. povodně roku 2002 si pamatuji z vlastní zkušenosti. Chce se mi do zoo zajít a podívat se na místa, která tam jsou popisovaná...

Kniha popisuje, jak se z podprůměrné zoo během let stala jedna z nejlepších a nejkrásnějších na světě. Kolik práce a jaké úsilí, trpělivost a důslednost vyžadovala tato transformace. Vysvětluje jaké podmínky panovali na pražském magistrátu. Jaké vztahy byly v zoo při nástupu pana Fejka. Popisuje samozřejmě i tragické události během povodní roku 2002 a reakce veřejnosti na úmrtí některých zvířat... Tato část mě dost rozesmutnila. Kniha, ale zdaleka nekončí povodněmi. Popisuje, co všechno se muselo vymyslet a vybudovat znovu. Z knihy je cítit nadšení pro věc. Pan Fejk má můj obdiv. Najdete tam i popis veselých příhod se zvířaty. Jednoznačně doporučuji :)

josska
14.08.2022 5 z 5

Na Světě knihy jsem byla na besedě s P.Fejkem a věděla jsem,že si pořídím audioknihu,,,je skvělá,smutná,slzy tekly i veselá,,pravdivá,,,moc za ni děkuji,,pražskou Zoo mám ráda,,ale z pozice návštěvníka je to jiné,,,,a ta druhá strana taky není černobílá,,,moc doporučuji...

AlienkaMU
28.07.2022 5 z 5

To bylo tak krásné čtení, hltala jsem každou stránku a až mi bylo líto, že už to končí. U knížky jsem se často od srdce zasmála a nebo zase naopak byla smutná nebo nasr... A těch vzpomínek co se mi při čtení vybavilo, vrátila jsem se zpátky v čase a zase viděla tu starou Zoo, která se během mého dospívání začala měnit.