ZuzanaK. ZuzanaK. komentáře u knih

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Poslouchala jsem jako audioknihu skvěle načtenou V. Cibulkovou, která příběhu vůbec nic neubrala, naopak, krásně podtrhla krásu a plynulost textu, uvěřitelnost postav a sílu příběhu. Kniha určitě stojí za přečtení nebo poslech.

03.10.2021 4 z 5

Kladivo na čarodějnice Kladivo na čarodějnice Václav Kaplický

Čtete a čtete a čtete. Nechcete už číst dál, ale musíte. Nejen proto, abyste tu hrůzu už měli za sebou, ale také pro tu strhující a do děje vtahující formu.

30.07.2020 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Se skeptickým přístupem kniha předčila mé očekávání. Už pro to téma bylinkářek a léčitelek, které mne přitahuje, nejen proto, že babička z Poniklé a bez bylinkového čaje si ji nepamatuji.
Závěr je opravdová třešnička.
Postavy působily přirozeně, se všemi svými špatnými a dobrými vlastnostmi, (zlo)zvyky, umanutostí a přesvědčením o své víře/pravdě, pro kterou se stane člověk na chvíli i dlouhý čas třebas i nedobrým.
Interpretka knihy Tereza Bebarová spolu s Miroslavem Táborským byli příjemnými spolucestujícími při ranním a podvečerním cestování. M. Táborský má ale IMHO lepší německou, než slovenskou výslovnost :)

30.06.2022

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Ze začátku jsem si musela zvyknout na styl, ale po pár stránkách jsem byla uhranutá. Ve druhé třetině došlo k mírnému a krátkému poklesu tempa a záživnosti, ale finále opět skvělé.
V knize si to své může najít každý napříč generacemi (od náctiletých po seniory) i pohlavími.

24.07.2020 5 z 5

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

Znám ten příběh i hrdiny velmi dobře. A přesto. Mám je ráda, odsuzuji je, chápu je, znovu se divím a děsím a ... stejně pořád držím pěsti a doufám, že tentokrát to vyjde ...
Velký obdiv a dík všem bezejmenným a zapomenutým hrdinům, kteří nezištně pomáhali navzdory velké pravděpodobnosti smrti.
(Hodnotím audioknihu načtenou L. Frejem)

20.07.2022 4 z 5

Selský baroko Selský baroko Jiří Hájíček

Silné!
Rozvedu-li to více, lidsky upřímné, hluboké, bolestné, ... stejně jako jakákoli pravda, která nemusí být vždy jedna. Skvěle vystižené charaktery, protože nikoli černobílé, se všemi touhami, mladickou hloupostí i touhou po spravedlnosti, která ale může pro každého být, stejně jako pravda, různá.
Slyšeno na ČRo.

10.11.2022 5 z 5

Egypťan Sinuhet Egypťan Sinuhet Mika Waltari

Dočteno až na druhý pokus. První jsem vzdala po asi 70 stranách. I na druhý pokus mě kniha zpočátku nebavila, pak ale strhla, poté trochu nudila, nakonec jsme kniha i já nabraly druhý dech, abychom dospěly k příjemnému závěru.
Asi je mou chybou, že jsem po všech nadšených doporučeních čekala víc. Přesto je to velice dobrá kniha a jsem ráda, že jsme si k sobě našly cestu.

30.07.2020 4 z 5

Dášeňka čili Život štěněte Dášeňka čili Život štěněte Karel Čapek

Jak mám to dítě čtením uspat, když se oba hlasitě smějeme nejen textu, ale i skvělým kresbám?

15.12.2020 5 z 5

Kniha, kterou pravděpodobně nebudete chtít číst znovu, ale kterou byste si rozhodně měli přečíst.
Skvělý souhrn dvaceti let předválečných, válečných i poválečných středo a východoevropských států. Citlivost, se kterou se autor snaží vyobrazit neuvěřitelnou krutost páchanou na lidech, nezmírní odpor, hnus i hrůza, které pocítíte při čtení všech konkrétních příkladů, jimiž autor polidšťuje všechna ta ohromující čísla padlých, zavražděných, vyhladovělých, umučených a jinak života zbavených lidí, čímž se z čísel nestávají jen čárky do statistik, ale cítíte za nimi lidské bytosti se svými životy a osudy.

28.07.2020

Tady byla Britt-Marie Tady byla Britt-Marie Fredrik Backman

FB mě baví. Ač jsou jeho postavy vlastně neuvěřitelně divné, nesnesitelné a celý příběh sentimentální se všemi klišé, jsou zábavné, dojemné a postavy vlastně i uvěřitelné (ale ano, vím, že si odporuji :), což je možná právě to, co mě na tom všem baví).
Čteno v anglickém překladu, takže hodnotím možná trochu jinou knihu, ale pořád je to pro mne velmi dobrá oddechovka.

30.01.2024 4 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

A vlastně proč ne právě takhle ... Dobré pro zamyšlení o době, která nebyla hezká, ač se tak někteří stále tváří a s nostalgií vzpomínají. Nevzomínejte, přemýšlejte.

30.12.2023

Špalíček veršů a pohádek Špalíček veršů a pohádek František Hrubín

Klasika a nádherné ilustrace Jiřího Trnky. Povinná četba do dětských postýlek.

06.08.2020 4 z 5

Přijde kůň do baru Přijde kůň do baru David Grossman

Skvěle interpretováno H. Borem na ČRo. Jeho přednes učinil z poslechu neuvěřitelne živý zážitek, mnohem lepší, než kdybych si knihu četla sama. A i tak by to bylo tíživé poslouchání, plné trapnosti, smutku, troše legrace, plné života, který nebyl ani naplněný, ani prázdný. Hluboce lidský příběh.

14.02.2024 4 z 5

Zmizet Zmizet Petra Soukupová

Uf. Tohle jsem nečekala. Bylo to ... lze to o takových příbězích říci? ... skvělé.
Není to letní pohodovka, ale rozhodně se nezdráhejte si knihu přečíst kdykoli. Ale možná lehce lepší na zimu, neb vás příběhy nenechají chladnými.

12.03.2022 5 z 5

Vánoční prasátko Vánoční prasátko J. K. Rowling (p)

Kniha mě mile překvapila nejen zápletkou, ale i velmi příjemným plynutím.
Syn dobrodružství skutečně prožíval a jsem si jistá, že v něm na nějakou dobu zůstane i hlavní poselství knihy.
Pátou hvězdu přidávám za krásné ilustrace.

18.01.2022 5 z 5

Chalupa Chalupa Pavlína Křivánková

Obyčejný příběh o obyčejných ženách. Reálných, lidských, plastických. Líbilo.
Posloucháno na ČRo.

15.04.2024

Prašina Prašina Vojtěch Matocha

Skvěle popsaná atmosféra, skutečné postavy, děj, který neškobrtá, rozhovory, které mají hlavu a patu a odpovídají věku postav ...
Výborné. Bavil se syn i já.

16.02.2024 5 z 5

Venuše ze zátoky Venuše ze zátoky Dominik Dán

Mé první setkání s tímto autorem a to velmi příjemné. Děj má spád, příběh je uvěřitelný, zajímavý a pestrý.
Kladně hodnotím i audiozpracování na ČRo v podání Petra Stacha.

13.04.2023 4 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Mrazivé, úsměvné, děsivé, naivní, nepředstavitelné, neuvěřitelné, syrové, obočí nadzvihující, udivující, nepochopitelné, ... Vše dohoromady, každé zvlášť. Zajímavé.

21.03.2023

Rok kohouta Rok kohouta Tereza Boučková

Líbil se mi styl. Přeskakování z jednoho žánru do jiného, denikový záznam, který se mění více či méně a téma bolestně připomínající zkušenost podobnou, naštěstí nikoli tak zničující a (pro mne) bolestnou.
Ani žánrem, ani tématem to není kniha pro každého, ale spoustě lidí by mohla pomoci, ať už jsou na kterékoli straně (a nejsou jen dvě). Ovšem s výjimkou těch, kterých se téma týká především. Těm bohužel tato kniha, ani spousta jiných, nepomůže (i kdyby ji snad náhodou přečetli).

12.09.2022