Zlajda95 Zlajda95 komentáře u knih

Hodina čarodějnic I. Hodina čarodějnic I. Anne Rice (p)

Po knize jsem sáhla na doporučení mojí máti a taky kvůli novému seriálu na motivy této série (1 epizoda týdně - čekání je útrpné :D).

Kniha má pěkný jazyk, ale zatím to postrádá děj. Je to vlastně jen takový úvod toho, co pravděpodobně bude následovat v dalších dílech.

Btw, seriál je zatím dost odlišný.

23.01.2023 3 z 5

Zápisník alkoholičky Zápisník alkoholičky Michaela Duffková

Z knížky mám rozporuplné pocity. 1/4 - 1/3 pro mě byla náročná z hlediska osobní zkušenosti s alkoholismem, zároveň to však byla asi nejzajímavější část knihy. Závěr s pohledem rodiny na věc byl taky fajn. V části mezi tím jsem očekávala asi více o průběhu samotné léčby. Překvapující pro mě bylo, že pro autorku pak alkohol už nebyl moc lákavý - což bych u osoby závislé na alkoholu nečekala. Oceňuji otevřenost s jakou popisovala problematické vztahy s manželem a dalšími rodinnými příslušníky. Pro dobro jejich dětí doufám, že nepřijdou žádné relapsy ani jiné zdravotní pohromy.

Knížku lze doporučit všem, kteří mají s alkoholismem osobní zkušenost - vlastní závislost, závislost v rodině a mezi známými, zkušenosti z práce, popř. těm, kteří se o danou problematiku prostě zajímají. Nedoporučuji lidem, kteří by očekávali souvislý příběh.

03.01.2023

Těžká hodina Těžká hodina Jiří Wolker

Zaujaly: Těžká hodina, Balada o nenarozeném dítěti, Balada o snu, Muž, Fotografie a Balada o očích topičových.

27.12.2022 3 z 5

Barva kouzel Barva kouzel Terry Pratchett

Dějově mě to neoslovilo, ale všechna čest autorově fantazii a humoru.

26.12.2022

Doupě latinářů Doupě latinářů Ivan Wernisch

Byl to bizár, ale snesitelný. Někde jsem se pousmála, jinde mi jen rozum stál. Dílo nehodnotím *, neboť to zkrátka není můj šálek čaje.

27.11.2022

Tradiční český rok Tradiční český rok Josef Lada

Čtvrtá hvězda je výhradně za krásné ilustrace Josefa Lady, autor knihy je ve skutečnosti nějaký pan Květoslav Dufek (již jsem doplnila do databáze) s kolektivem. Na knize oceňuji zejména to, že jsem se dočetla o různých tradicích a světcích, o kterých jsem dosud nic moc nevěděla. Co mě zklamalo je, že některá říkadla a písničky nejsou celé, uvedeny jsou třeba jen první sloky. Je tam kupa takových, které jsem vůbec neslyšela... a bohužel ne vždy je jasné, kde jedna básnička končí a druhá začíná.

Že autorem textu nebude Josef Lada mi došlo, když byla v knížce zmínka o internetu. Autoři v některých pasážích uváděli i co bylo x co je dnes, což pro mě není podstatné, očekávala jsem tradice.

Kniha je adresovaná dětskému čtenáři, ale texty k jednotlivým svátkům jsou poměrně dlouhé a složité k pochopení. Jako dítě bych ocenila max nějaké říkanky a samozřejmě ilustrace.

02.09.2022 4 z 5

Čas opovržení Čas opovržení Andrzej Sapkowski

Musím říct, že povídkové díly série mi sedly asi více, děj se zde v první polovině knihy rozvíjel velice pozvolna. Každopádně zde přišlo několik nečekaných, zásadních zvratů, za které si dílo zaslouží vysoké ocenění. Jsem zvědavá, do jaké míry upraví děj v seriálu.

04.08.2022 4 z 5

Jurský park Jurský park Michael Crichton

Musím říct, že filmová adaptace po přečtení této knihy poněkud ztratila svůj lesk. Kniha byla samozřejmě obsáhlejší, více teoretická, ale i s větší akcí - někdy i vtipnou. Postavy dostaly větší rozměr... a knižní Hammond teda nebyl vůbec sympaťák na rozdíl od toho filmového :D

19.07.2022 4 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Pro mě strašně pomalý rozjezd, musela jsem si dát pauzu a věnovala jsem se jiným knihám... No při návratu jsem zjistila, že jsem skončila přesně v tom místě, kde se to konečně začíná lámat :D I tak dávám 4* za promyšlenost příběhu, nečekané zvraty i australské prostředí.

07.07.2022 4 z 5

Lov Lov Bernard Minier

Tenhle díl byl jiný než předešlé. Autor se zde přestal soustředit na Servazovy vnitřní pochody (což nebylo na škodu) a upřel svou pozornost na současné problémy Francie. Nebylo to špatné, ale nedokážu to úplně docenit.

23.06.2022 3 z 5

Danse Macabre Danse Macabre Laurell K. Hamilton

(SPOILER) Ach jo. Kde je vyšetřování? Kde je Edward? Dolph? Zebrowski? Kde jsou obyčejné zombie? Kde je sakra nějaký děj?
Pětisetstránkové porno. Pamatuju si, jak jsem slintala nad Jean-Claudem v Krvavém Kolenu, když to vypadalo, že se konečně něco mezí ním a Anitou stane.
Teď? Jean-Claude, ač jeden ze životních mužů Anity, více méně hraje druhé housle.
Mě to prostě nebaví. Nejde tam už o nic víc než o sex (a upíří politiku, která je v jejich případě těšně spojená se sexem).
Toto s fantasy hororem už nemá nic společného.

26.05.2022 1 z 5

Minipohádky 13 Minipohádky 13 J. Bourgonjon

Po těch letech zklamání - příběhy jsou až příliš osekané i pozměněné, ale velké písmo a jednoduchý text je docela vhodný pro děti, které se učí číst. Knížka je krásná pro své ilustrace. Nejvíce se mi líbily příběhy Paní Zima a Když jsem byla malá.

18.04.2022 2 z 5

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

Bylo to krásné, až mě to zaskočilo! Hlavně poslední tři povídky.

11.02.2022 5 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Sáhla jsem po Zaklínači až po shlédnutí obou vydaných sérií na Netflixu.
Rozdíly ve zpracování jednotlivých povídek tu samozřejmě jsou, zatím jsem nenarazila na žádný podstatný - co se týče děje. Co pro mě bylo překvapivé, že postavy v knížce mi přijdou tak nějak... hrubší, více barbarské. Seriál v mnoha ohledech zjemnil děj i postavy a musím říct, že na té obrazovce mám asi Geralta radši :-D Na druhou stranu knižní Marigold se mi velmi pozdává, sice je to ukecaný proutník, ale celkem chytrý.

Knížku jsem částečně četla a částečně poslouchala - audiokniha je bezvadná, co postava, to jiný dabér. Ohromným plusem (alespoň za mě) je, že Geralta čte Jiří Dvořák, tedy stejný dabér jako v seriálu :-)

03.02.2022 4 z 5

Nikdynoc Nikdynoc Jay Kristoff

Na styl psaní autora jsem si musela zvyknout, ze začátku jsem se v tom ztrácela, ale nakonec to bylo fajn. Co bylo výborné - world building, k sérii se určitě vrátím, abych se o tom světě dozvěděla více (zejména o Temných samozřejmě ;D). Postava ne-kocoura pro mě jako ultimátního kočkomila byla jasným favoritem. Děj nebyl nijak ohromující, ale na konci jsme se dočkali jistého zvratu.

Co ovšem musím zkritizovat je explicitnost sexuálních a násilných scén vzhledem k věku postav i zaškatulkování této série do "young-adult" žánru, protože ne, tohle fakt fakt není vhodné pro mladistvé. Že se příběh odvíjí z absolutní většiny mezi puberťáky poznáte z jednoduchých popichujících dialogů. Explicitnost v knize dokážu skousnout jen proto, že 1) dává smysl, že trénují na vrahy od mladého věku a 2) konec konců v jejich věku jsme s vrstevníky taky nabírali první sexuální zkušenosti.

A poznámky pod čarou - působily spíše rušivým dojmem a neobsahovaly ani podstatné informace.

15.01.2022 4 z 5

Záhada na zámku Styles Záhada na zámku Styles Agatha Christie

Můj první Poirot (a první Agatha Christie) - poslechnuto jako audiokniha, Jaromír Meduna má velmi příjemný hlas.
Co se týče samotného děje knihy, nejvíce mě překvapilo, že vypravěčem je Hastings, který pro mě byl sympatickou postavou i pro komentování Poirotova místy bláznivého (a taky nadutého) chování. Příběh byl spletitý (ostatně na to jsme zvyklí i z TV obrazovek), postavy barvité, konec milý.

03.01.2022 4 z 5

Specifické poruchy učení Specifické poruchy učení kolektiv autorů

Super rádce napříč prakticky celou školní docházkou. Výborné je, že v jednotlivých kapitolách jsou odkazy na jiné kapitoly, takže když si ke čtení vyberete konkrétní část, knížka vás odkáže, co ještě by vás mohlo zajímat. + odkazy na různé knihy a webové stránky. Opravdu super kousek do knihovny pedagogických pracovníků i rodičů.

29.12.2021 5 z 5

Vláda vlků Vláda vlků Leigh Bardugo

(SPOILER) Dějová linka okolo Nikolaje prostě nemá takovou šťávu jako Šest vran a následující Prohnilé město, nicméně dá nám možnost pobýt v Grishaverse o něco déle a hlavně lépe poznávat naše hrdiny a sledovat jejich vývoj.

Vláda vlků obsahuje pár pěkných zvratů a obzvlášť se mi líbil popis bitev. A ten konec. Ach, dovolím si doufat, že se dočkáme dalšího příběhu s Vránami .

30.10.2021 3 z 5

Oči jsem si vyplakala.

17.09.2021 5 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár Harry Potter a Ohnivý pohár J. K. Rowling (p)

Tady už je rozdíl mezi filmem a knihou propastný! Film je neskutečně osekaný a bohužel o takové pasáže, které, věřím tomu, jsou pro "potterheads" srdeční záležitostí. Ohnivý pohár je obsahově příběh o mnoho temnější a rozhodně to už není čtivo pro malé dětičky.

23.08.2021 5 z 5