ŽabákDokvákal ŽabákDokvákal komentáře u knih

Dlouhá země Dlouhá země Terry Pratchett

Chytré, vtipné a příjemně ubíhající vyprávění. Velmi se mi líbí myšlenka, kolem které se celý příběh točí. K tomu přidejte sympatické hlavní postavy (já si zamiloval Lobsanga!), dobrodružství, vtipné odkazy na současné knihy a filmy a zjistíte, že kombinace Terry Pratchett a Stephen Baxter skvěle funguje! Doporučuji!

04.12.2013 5 z 5

Myšlení: rychlé a pomalé Myšlení: rychlé a pomalé Daniel Kahneman

Velice zajímavé podněty k zamyšlení!

30.08.2013 4 z 5

Pnin Pnin Vladimir Nabokov

Ano, s Pninem moc dobrodružství nezažijete. Nicméně mě čas strávený s tímto výstředním, roztržitým a osobitým univerzitním profesorem naplňoval pohodou a vždy jsem se těšil na další dávku pninovin.

Pnin je totiž ve skutečnosti velice dobrosrdečný, vtipný, statečný a zajímavý člověk, jehož lidskost je znát na každé stránce.
Doporučuji jako nenáročnou oddychovou četbu do dopravního prostředku či večer k čaji.

24.04.2013 4 z 5

Barva kouzel Barva kouzel Terry Pratchett

Zeměplocha. Už od první knihy je skvělá!!

17.03.2013 5 z 5

Dívka, která spadla z nebe Dívka, která spadla z nebe Simon Mawer

Krapet mi vadilo střídání časů...chvíli je vyprávění v přítomném čase a chvíli zase v minulém..
Ale jinak je to skvělé počtení!

12.12.2012 4 z 5

Buch! Buch! Terry Pratchett

Pro mě spíše průměrný zeměplošský díl...
Ale souhlasím s ostatními, že u "Kdepak je má kravička?" jsem také slzel smíchy!

09.07.2012 4 z 5

Žabákova dobrodružství Žabákova dobrodružství Kenneth Grahame

Žabákova dobrodružství jsem dostal darem a jsem za to moc rád!
Je to čtivě napsaná pohádka, u které jsem se skvěle bavil a nejednou se od srdce zasmál.
Velmi se mi líbily detailní popisy postav, prostředí, ročních období a způsob, jakým se jednotlivé postavy vyjadřují.

Žabáka jsem si oblíbil hned, přišel mi roztomilý s tou jeho nabubřelostí a šviháctvím. I přesto, že se ke konci opravdu choval jako hlupák...
Celkový dojem z příběhu ještě umocňují nádherné ilustrace.

25.11.2011 5 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Na tuto knihu jsem se dlouho těšil, ale že by mě její čtení nějak strhlo, to se bohužel říct nedá.
První polovina mě neoslovila vůbec, hlavně mi vadilo neustálé opakování slova "rozkošný" (občas mi přišlo, že je na každé stránce alespoň třikrát).
Druhá polovina knihy už byla mnohem lepší, námět je opravdu nadčasový. Ale... Jako celek mi kniha nesedla...

20.06.2011 2 z 5

Harrington on hold'em. Díl 2, Závěrečné fáze turnajů Harrington on hold'em. Díl 2, Závěrečné fáze turnajů Dan Harrington

Pro hráče pokeru naprostá nezbytnost! vol. II

07.05.2011 4 z 5

Harrington on hold’em. Díl 1, Strategie hry Harrington on hold’em. Díl 1, Strategie hry Dan Harrington

Pro hráče pokeru naprostá nezbytnost!

07.05.2011 4 z 5

Achája Achája Andrzej Ziemiański

Po několika letech jsem sáhl po fantasy knize. Vybral jsem si Acháju, první díl trilogie, kterou jsem už předtím asi 3x četl. Tato fantasy se pěkně čte, děj rychle ubíhá a souboj na posledních pár stránkách je tak dobře napsaný, že máte pocit jako byste stáli přímo uprostřed dění a cítíli každý závan způsobený máchnutím meče.
V knize probíhájí 3 příběhy, které se na konci setkají. Pouze příběh s čarodějem mě moc nenadchl - zbytečně moc filozofování, alepoň podle mě. Zbývající 2 příběhy mají rychlý spád a díky tomu knihu přečtete téměř jedním dechem.
Ještě musím napsat, že v druhém díle je asi na 4 stránkách popsaný souboj, který je podle mě nejlépe napsaným šermířským soubojem nejen ve fantasy literatuře. Doporučuji nejen fanouškům fantasy žánru!

24.03.2011 4 z 5

Nadělat prachy Nadělat prachy Terry Pratchett

Druhá kniha s Vlahošem Von Rosret. Jak jsem už psal u Zaslané pošty, tak příběhy s touto zeměplošskou postavou patří mezi mé nejoblíbenější! Hodně jsem se nasmál, když je v knize popisováno, jak funguje ekonomika.
Doporučuji ale nejdříve přečíst Zaslanou poštu pro lepší pochopení hlavní postavy. Už se těším na třetí knihu s Vlahošem (Zvyšování daní).

16.03.2011 5 z 5

Lady Fuckingham Lady Fuckingham neznámý - neuveden

Nesnáším porno s příběhem..

28.02.2011

Skafandr a motýl Skafandr a motýl Jean-Dominique Bauby

Neskutečně dojemný příběh podle skutečné události! Sice je to velmi smutný příběh, ale po jeho přečtení máte chuť jit a prostě...ŽÍT a užívat si každou chvíli Vašeho života.
Podle života autora byl natočený stejnomenný film, který mě k této knize přivedl. Rozhodně doporučuji každému jak knihu, tak i film!

28.02.2011 5 z 5

Mnich, který prodal své ferrari Mnich, který prodal své ferrari Robin S. Sharma

Po druhém přečtení měním své hodnocení.
Místo 3* dávám 4*.
Mnich je opravdu inspirativní kniha, ve které se skrývá spousta moudrých tipů, jak udělat svůj život šťastnějším.

28.02.2011 4 z 5

Vítěz je sám Vítěz je sám Paulo Coelho

Kritika snobství a povrchního světa peněz. Příběh se mi líbil a myslím, že konec nemohl být lepší.

28.02.2011 5 z 5

Mechanik Mechanik Marc Priestley

Díky této knize nahlédnete za oponu F1 očima mechanika, což je příjemná a vítaná změna oproti pohledu jezdců, sportovních novinářů apod.
Co mě ale vyloženě vytáčelo je překlad této knihy, který chvílemi působí, jako by někdo vzal originální text, prohnal jej špatným on-line překladačem a tím celá práce na překladu skončila. Vybrané překladatelské perly:
**boxérská ulička** (boxová ulička)
**bezpečnostní auta** (safety car)
**Pokud byly pravdivé poslední Fernandovy citované výroky, tak si skutečně nebral ubrousek před ústa a veřejně mluvil o (..)**
(Že by to znamenalo, že si nebral servítky?! Kdo ví.)

Tato kniha by si rozhodně zasloužila kvalitní překlad a jazykovou korekturu! Takto to skutečně působí, jako by se o překlad postaral někdo, kdo v životě neviděl jediný závod F1 (a neumí ani poradně česky).

27.07.2023 4 z 5

Najděte si svého marťana Najděte si svého marťana Marek Herman

Kniha nepřináší nic nového, nicméně by měla být povinnou literaturou pro všechny rodiče. Tři hvězdy dávám, protože mi, zejména v cca prvních dvou třetinách knihy, vadilo (nad)užívání smajlíků, čtenář nadsázku pochopí i bez toho, nebo ne? :-)
Ke konci už se pak některé myšlenky opakovaly.
I tak to ale doporučuji k přečtení všem rodičům.

13.07.2023 3 z 5

Achája III Achája III Andrzej Ziemiański

První a druhý dil Acháji jsem četl před zhruba 15 lety. Pak několik let trvalo, než byl vydán třetí díl, ke kterému jsem se dostal až teď. První díl se mi líbil moc. Celou tu dobu mi vrtalo v hlavě, jak tento příběh vlastně skončí. Začínalo to totiž poměrně slibně, autor nastínil zajímavé dějové linie a mě skutečně zajímalo, jak to s Achájou dopadne, co všechno ještě projde Zaanovi a jaká asi bude bitva se Zemci... A kdo vlastně ti Zemci jsou.

Po 15 letech jsem tedy znovu přečetl první dva díly, v knihovně si půjčil díl třetí a pustil se do čtení, abych pak litoval času, který jsem této knize věnoval.
To, co v prvním díle vypadalo jako začátek zajímavého příběhu a působilo to tak, že autor má vše perfektně promyšlené, bylo v poslední knize naprosto nevyužito. Celá kniha je slátanina, ze které je cítit, že autor vůbec neměl tušení, jak se má příběh odehrát a jak jej ukončit. Kromě posledního odstavce není žádná zmínka o Zemcích, postavy šustí papírem a autor omílá pořád to samé dokola.
Tato kniha si ani nezaslouží takto dlouhé hodnocení, takže už toho raději nechám a jdu přemýšlet, jakou kvalitní literaturou si po tomto přešlapu spravím chuť.

29.03.2022 odpad!

Muž, co strašnou smůlu měl Muž, co strašnou smůlu měl Martin Pospíšil

Už autorova prvotina “Poslední pomoc” mě dokázala spolehlivě rozesmát a to stejné se podařilo i této knize. Zajímalo by mě, co z těch příběhů se opravdu stalo a co je jen fantazie autora. I když... podle toho co, jsem o autorovi slyšel, je možné, že je to celé podle skutečných událostí! Knihu si užijete ještě víc, pokud znáte Olmík.

02.02.2020 4 z 5