Yorika Yorika komentáře u knih

Steve Jobs Steve Jobs Walter Isaacson

Géniové jsou komplikování. Jobs nebyl výjimkou. Čtivě napsaný životopis o Adamovi a jeho jablku. Napsaný tak umně, že zaujme i technologického ignoranta. A to je nejlepší vizitka knihy.

12.12.2021 4 z 5

Zimní muži Zimní muži Jesper Bugge Kold

Upřímně. Myslím, že existují lepší knihy o hrůzách války. Postavy v tomto příběhu jsou podivně ploché a jakoby bez života. Charaktery by mohly být drobátko propracovanější. Takto jsem si nedokázala ani k jednomu z bratrů utvořit nějaký vztah.
Samotný popis války mi nepřišel v ničem výjimečný, ba si myslím, že jiní to zvládli i lépe. Asi půjdu proti proudu ale kniha mě příliš neoslovila.

30.06.2020 3 z 5

Dracula Dracula Bram Stoker

Toto je prostě Dracula. Žádné Upíří deníky, žádná Pravá krev.Toto je Dracula

26.01.2019 5 z 5

Cizí dítě Cizí dítě Alan Hollinghurst

Nečekala jsem, že to bude jednoduchá četba a také nebyla. První část knihy je výborná. Příběh se dostává do tempa, jako dobře rozjetý vlak,aby ve finále první kapitoly vygradoval v závěr, který jsme tak nějak všichni očekávali.
A pak vše zvolní. Vlak-příběh se téměř zastaví a autor začíná zabředávat do několika stránkových rozsáhlých popisů, bez špetky dramatičnosti.
Čím více let v příběhu uplyne, tím více prvotní události ztrácí na lesku a je to tak přirozené.
Výborný popis charakterů mužských. U žen mám pocit, že všechny jsou nebo byly stejné čarodějnice.
Netroufám si říct, jestli autor ženám nerozumí, nebo to byl jeho záměr.
Každopádně.Pokud hledáte oddechovou četbu na dovolenou, sáhněte raději po jiné knize.

23.04.2020 4 z 5

Zápisky odstřelovače Zápisky odstřelovače Vasilij Grigorjevič Zajcev

Hrůzy války bez krve, násilí a zvěrstev.
Takový trosku politicky laděný příběh, kde více než o každodenní realitu a krutost bojů, jde o stranickou knížku.
Kniha je napsána poměrně jednoduše. Je to vše takové suché a jakoby bez života.
I když jde o dramatickou druhou světovou válku, působí nudně.
Příběh z pohledu německého odstřelovače, který jsem četla před touto knihou, mě bavil víc.

23.04.2020 3 z 5

Aimée a Jaguár Aimée a Jaguár Erica Fischer

Láska nebo už posedlost? Kdo ví? Každopádně Lilly a Felice jsou velmi nesourodý pár. Láska dokáže být šílená. Pokud se odehrává v nacistickém Německu a jedna z dívek je Židovka, tušíte, že to nemusí dopadnout dobře.
Uvítala jsem popis života ve válečném Berlíně.
Zajímavý příběh, o to cennější, že je pravdivý.

10.03.2020 4 z 5

Doktor Živago Doktor Živago Boris Leonidovič Pasternak

Náročný ale úžasný čtenářský zážitek. Knihu nelze jen tak přelouskat. Je hodně, popisná, filozofická, je v ní přehršle postav, které dějem jakoby jen proletí...To ale od ruské klasiky znalý čtenář ani nečeká.
Přesto Pasternak dokáže vtáhnout čtenáře do děje, příběh má atmosféru, drží pohromadě, žádná ze stránek knihy není zbytečná. Skvělá ruská klasika.

07.03.2020 5 z 5

Svět očima malého klučiny. A je to zajímavý pohled! Svět emigrantů, scházejících se v jednom klubu u partičky šachu, musí být pro dětskou duši fascinující. Těžká břemena, jenž si členové klubu vláčejí s sebou, nesnadný život v emigraci. Panoptikum různých figurek a osudů. Autorovi se podařio napsat výjimečný příběh, s výjimečnými postavami.

06.03.2020 5 z 5

Plavec ve tmě Plavec ve tmě Tomasz Jedrowski

Jaké to je být gayem v Polsku? Dost špatné.
Jaké to je být gayem v totalitním Polsku? Ještě horší.
Jak z toho ven? Žít celkem bezpečný a pohodlný život ve lži nebo raději riskovat ale mít šanci prožít svůj život svobodně a bez přetvářky? Co si hlavní hrdina nakonec zvolí? A jak do toho všeho zapadá láska?
Kniha napsaná krásným až lyrickým jazykem, citlivě popisuje pocity hlavního hrdiny, jeho boj o vlastní sebeurčení i Polsko osmdesátých let, které se tolik podobá našemu Československu ve stejné době.
Debut, který stojí za pozornost.

05.04.2021 4 z 5

Kéž je nám odpuštěno Kéž je nám odpuštěno A. M. Homes

Hlavní hrdina to v knize nemá jednoduché. Během jednoho roku se mu život obrátí úplně vzhůru nohama a on musí řešit věci a problémy, které nikdy řešit nemusel.
Stačí jedno malé šlápnutí vedle a pojednou člověk přijde ke psovi, kočce a k dalším členům smečky, které se stane vůdcem a ochráncem. Jak se s tím vším vyrovnat? Harold se s osudem popral, s neuvěřitelným nadhledem a klidem. Pokorně přijímá, co mu život nadělí, až se čtenář občas trochu zlobí, že se nedokáže o své štěstí více poprat. Ale kdoví? Možná je to všechno nakonec právě tím štěstím,které hledá?
Ač poměrně bichle, kniha je napsána svěžím způsobem, který nenudí a stránky příběhu rychle ubíhají. Jen ten závěr mi přišel trochu zdlouhavý a zbytečný. Zvláštní kniha.

26.08.2020 3 z 5

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

Pokračování veleúspěšného Medvědína aneb kujme železo, dokud je žhavé.
Nemůžu si pomoci. Mám pocit, že je to vše až příliš prvoplánové a psané jakoby na objednávku.
Autor velmi dobře ví, co se čtenářům líbí, co momentálně ve světě a ve společnosti frčí a dokázal toho náležitě využít. Neobviňuji. Vlastně si to zasluhuje jistou dávku obdivu. Ne každý to dokáže.

08.03.2020 3 z 5

Osvětimská knihovnice Osvětimská knihovnice Antonio G. Iturbe

Nádherná kniha o krutých časech, na nelidském místě v táboře smrti. Jak důmyslní dokázali být Nacisté ve svém zvráceném jednání. Kolik bezmoci a utrpení. Ale i přátelství a naděje. Osvětim. Němý svědek časů, které se už nikdy nesmí vrátit.

07.03.2020 4 z 5

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

Naprosto úžasná kniha.Přesto, že je příběh parašutistů notoricky známý, je napsána tak skvělým způsobem, že nebudete mít klid, dokud ji nedočtete.Skládám hlubokou úctu všem Čechům, kteří se zapojovali do statečného ale bohužel mnohdy marného boje s Nacisty.Čest jejich památce.

14.05.2014 5 z 5

Kladivo na čarodějnice Kladivo na čarodějnice Václav Kaplický

Děsivá kniha.Kam až člověk může zajít v touze po majetku a penězích...Boblig byl ďábel v lidské podobě, zneužívající moc církve, nevědomost a bezbrannost lidí.Nejhorší je, že se to všechno opravdu stalo.Přesto je to však skvěle napsaná kniha, která se čte doslova sama.

14.05.2014 5 z 5

Americká modlitební příručka Americká modlitební příručka Lucius Shepard

Je to neobvyklé. Překvapivé. Neokoukané. Svěží.
Autor má talent vykreslit atmosféru, až má čtenář pocit, že je tam vlastně taky. Knihou se jako červená nit linou narážky na konzum a povrchnost lidského pokolení. Na neschopnost dívat se na věci s nadhledem. Na věčnou lidskou touhu něčemu/ někomu věřit.
Toto se zdaleka netýká jen Američanů. Přídavné jméno ,,Americká" je tedy nutno brát s rezervou. Příběh se může odehrávat kdekoliv na Zemi.

16.09.2021 4 z 5

Osm hlav šílenství Osm hlav šílenství Anna Barkova

Zajímavá žena. Zajímavá osobnost. Neprávem opomíjená.
Zkušenost s ruskými lágry, zřejmě ovlivnila i její tvorbu. Kritika společnosti, která není schopna postavit se za své ideály a cíle. Ať už jde o společnost totalitní nebo demokratickou. Vždy to skončí stejně nezáživně až nudně.
V knize je i pár zdařilých básní, které činí knihu ještě více rozmanitou.
Zajímavá žena to byla

23.04.2020 5 z 5

O osudovém vlivu Davida Bowieho na holky O osudovém vlivu Davida Bowieho na holky Jean-Michel Guenassia

Čekala jsem zajímavé čtení o lesbické rodině a jsem mírně zklamaná. Autor to pojal trochu jinak, než jsem si představovala. Ale to je můj problém.
Přesto mě kniha zaujala. Ta zápletka je originální a postavy mě nenudili. I to finále s Bowiem mě pobavilo.

08.03.2020 4 z 5

Dějiny násilí Dějiny násilí Édouard Louis (p)

Někdy si říkám, že je toho na jednoho člověka až příliš. Po traumatickém dětství, další děsivá událost. Kolik toho člověk ještě unese? Ten kluk je nesmírně silný. Některé by to zničilo.
Autor nás zahrnuje svými dojmy, slovy...Jen je to všechno jaksi studené.Odtažité. Jako by ztratil všechny emoce...

08.03.2020 4 z 5

Osamělá holubice Osamělá holubice Larry McMurtry

Prý pomalý rozjezd?
Jen si představte tu ospalou díru. Slunce sálá, je takové vedro, že vzdálenější předměty se rozplývají a komíhají jako v mlze.Sem tam štěkne pes...Někde vrznou dveře a...
Tak začíná pravý western.Pozvolna.Polehoučku.Ale pak...Pak je to jízda.
Přátelství.Láska.Čest.Vítězství i prohry.Až si přejete být také součástí té party drsných chlapů s bolavou duší.

31.08.2019 5 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Asi nemám smysl pro humor.Neshledávám na knize nic vtipného.
A tak jsem se zasmála jen sama sobě, že jsem opět podlehla marketingu.

27.01.2019 2 z 5