Yardak Yardak komentáře u knih

Marťanská kronika Marťanská kronika Ray Bradbury (p)

Román v povídkách je opravdu zajímavý koncept tohoto slavného sci-fi díla. Sbírka obsahuje pár průměrných povídek, ale převažují opravdu kvalitní příběhy, které jsou často zcela zřejmou metaforou na tehdejší (no tehdejší, témata jsou aktuální v mnohém i dnes) problémy lidstva (rasismus, obava z atomové války atp.), takže se znovu ukazuje, že Bradburyho knihy jsou velmi vhodné i pro čtenáře, kteří zas tak tolik nemusí sci-fi. Toto dílo určitě musíme zařadit mezi klasiku sci-fi žánru (zejména v rámci filozofického charakteru).

27.12.2018 5 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Bradburyho nejslavnější dílo je dnes již světová klasika sci-fi, přitom díky hlavní myšlence románu je kniha přístupná i širšímu okruhu čtenářů (nejen milovníkům sci-fi). Věřím, že i v budoucnu budou lidé vědět, že knihy se nepálí!:o))

27.12.2018

Nebe pod Berlínem Nebe pod Berlínem Jaroslav Rudiš

Já jsem Berlín! Já jsem Berlín! Já jsem... nejlepší prvotina, co jsem četl! Právem tato kniha obdržela Cenu Jiřího Ortena, respektive její autor. PS: Nedávno vyšlo druhé vydání doplněné o krásné fotografie. K Berlínu jsem se tedy vrátil po 20 letech a je to furt pecka!;o)

25.10.2018 5 z 5

Tulák Tulák Peter Newman

Od Tuláka jsem asi moc očekával, i když je to poměrně čtivé, tak všechny pasáže nejsou tak chytlavé. Přitom hlavní postavy: tulák, Vesper a Ranař jsou naprosto perfektní. Fandit jim budete určitě na každém kroku, i když ta jejich cesta nemusí ani tak být zajímavá. Nejméně mě bavily pasáže z minulosti. Navíc je to zjevné míchání stylů sci-fi a fantasy, což také nemusí sednout každému. Lepší tři hvězdy; i tak možná druhý díl zkusím. Obálka je ale neskutečně skvělá.

30.05.2018 3 z 5

Okno do času Okno do času Peter F. Hamilton

Skvělá novela, která je především komediálního ranku s prvky sci-fi (i když zcela zásadními pro vyprávění příběhu). Zábavně je popsána zejména hlavní postava, třináctiletý génius, který má neuvěřitelnou paměť a ještě k tomu věcně glosuje popkulturu 21. století :o)). Sice jednoduchý, ale věcný a navíc neuvěřitelně zábavný příběh! "Forrest Gump meets Stephen Hawking."

04.04.2018 5 z 5

Století Miroslava Zikmunda Století Miroslava Zikmunda Miroslav Zikmund

Cestopis životem Miroslava Zikmunda je velice pěkně zpracovaná biografie. Ke svému neuvěřitelnému životnímu osudu se vyjadřuje jak sám autor, tak také další tři osobnosti, kteří přinášejí netradiční pohled na slavného cestovatele, respektive se jedná o zcela neklasický životopis, ale opravdu povedený. Miroslav Zikmund je obdivuhodná osobnost a tato kniha to ještě podtrhuje. Krásné doplnění k filmovému dokumentu z roku 2014. Navíc publikace je doplněna krásnými fotografiemi a celé je to na křídovém papíře. Jedná se o knihu, kterou je vhodné mít doma v knihovničce:o), 5 hvězd!

12.02.2018 5 z 5

Karel Zeman a jeho kouzelný svět Karel Zeman a jeho kouzelný svět Ludmila Zemanová

Filmový svět Karla Zemana inspiruje i po tolika letech. Velice krásně zpracovaná reprezentativní publikace.

02.01.2018 5 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Mrazivá depresivní četba od začátku do konce. Naděje, hledání naděje, je hlavní podstatou tohoto příběhu, poněvadž naděje umírá poslední. . .

21.10.2017 5 z 5

Chinaski poprvé Chinaski poprvé Michal Malátný

Kdo má rád kapelu Chinaski, tak povinnost k přečtení, přitom však je kniha velmi čtivá a koncepčně dobře uchopená, takže jistě zaujme i nefanoušky kapely. Navíc Michal Malátný umí dobře psát! Takže doporučuji dalším a plný počet!

Syn Syn Jo Nesbø

Od začátku do konce napínavé, v mnoha směrech překvapivé a především neuvěřitelně čtivé. Jo Nesbø zase nezklamal. Tato kniha je za jasných 5 hvězd.

Lovci hlav Lovci hlav Jo Nesbø

Jo Nesbøa opravdu mohu! Jeho knihy jsou napínavé, velmi čtivé a často doplněné o správný černý humor. Vždy se také objeví mnoho nezapomenutelných scén přesně jako v Lovcích hlav, tentokrát však fandíte většinu času lehce záporné postavě :-), což je trochu jiné, než u série s Harrym Holem.

Havel Havel Michael Žantovský

Bez dlouhých řečí: "fenomenální monografie".

České Chicago České Chicago Martin Nekola

Téma českého živlu v Chicagu je opravdu hodně zajímavé a stále pořádně nezpracované v české odborné literatuře. Kniha Martina Nekoly je bohužel pouze stručnou syntézou s několika faktografickými chybami a překapivě nedostatečnou literaturou k tématu. Na druhou stranu je potřeba zdůraznit kapitoly o politice a boji za svobodné Československo, které jsou na velmi dobré úrovni. Přesto se jedná o lehce nadprůměrnou popularizační práci, což je opravdu pro takovéto téma škoda. Zdá se mi, že kniha byla zbytečně moc sešitá horkou jehlou...znovu velká škoda.

09.10.2017 3 z 5

Čeňka Paclta Cesty po světě: příhody a zkušenosti jeho na cestách po Americe, Australii, Novém Zealandě a jižní Africe Čeňka Paclta Cesty po světě: příhody a zkušenosti jeho na cestách po Americe, Australii, Novém Zealandě a jižní Africe Čeněk Paclt

Opravdu krásně dobrodružný cestopis Čeňka Paclta, turnovského rodáka. Pacltovy příhody a jeho cesty jsou naprosto úžasné! Tato kniha mě hodně poznamenala a také má pro mě v životě zcela určující místo!:))

25.08.2017 5 z 5

S úsměvem S úsměvem Jiří Žáček

Jiří Žáček je výborný spisovatel a básník s krásným citem pro naši mateřštinu. Navíc se známe osobně a já si ho hrozně moc vážím. Jedná se totiž o jednu z největších osobností současné české literatury. Děkuji za tuto knihu. Krásná pocta Adolfu Bornovi, další úžasné osobnosti české kultury 20. století.

03.06.2017 5 z 5

Srdečné pozdravy z Ruska Srdečné pozdravy z Ruska Ian Fleming

Nejlepší Fleming! Příběhy o agentu 007 mám hrozně rád, ale toto je moje nejoblíbenější kniha z celé bondovské série. Možná za to může i fakt, že filmová verze je hodně věrná této skvělé knize.

09.03.2017 5 z 5