Yardak Yardak komentáře u knih

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Mrazivá depresivní četba od začátku do konce. Naděje, hledání naděje, je hlavní podstatou tohoto příběhu, poněvadž naděje umírá poslední. . .

21.10.2017 5 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Bradburyho nejslavnější dílo je dnes již světová klasika sci-fi, přitom díky hlavní myšlence románu je kniha přístupná i širšímu okruhu čtenářů (nejen milovníkům sci-fi). Věřím, že i v budoucnu budou lidé vědět, že knihy se nepálí!:o))

27.12.2018

Marťanská kronika Marťanská kronika Ray Bradbury (p)

Román v povídkách je opravdu zajímavý koncept tohoto slavného sci-fi díla. Sbírka obsahuje pár průměrných povídek, ale převažují opravdu kvalitní příběhy, které jsou často zcela zřejmou metaforou na tehdejší (no tehdejší, témata jsou aktuální v mnohém i dnes) problémy lidstva (rasismus, obava z atomové války atp.), takže se znovu ukazuje, že Bradburyho knihy jsou velmi vhodné i pro čtenáře, kteří zas tak tolik nemusí sci-fi. Toto dílo určitě musíme zařadit mezi klasiku sci-fi žánru (zejména v rámci filozofického charakteru).

27.12.2018 5 z 5

Syn Syn Jo Nesbø

Od začátku do konce napínavé, v mnoha směrech překvapivé a především neuvěřitelně čtivé. Jo Nesbø zase nezklamal. Tato kniha je za jasných 5 hvězd.

Kvak a Žbluňk jsou kamarádi Kvak a Žbluňk jsou kamarádi Arnold Lobel

Kvak a Žbluňk jsou klasici!:-) To samé platí o Lobelovi a jeho kresbách. Nádherné pohádky pro děti. Plný počet!

25.07.2020 5 z 5

Winterbergova poslední cesta Winterbergova poslední cesta Jaroslav Rudiš

Historie zůstává v nás...perfektní příběh s přesahem zabalený do železničního road-movie.

07.11.2021 5 z 5

Kosmonaut z Čech Kosmonaut z Čech Jaroslav Kalfař

Román ze života s historicko-filozofujícím nádechem zabalený do kosmického prachu :-). Na prvotinu opravdu dobré. Úspěchu v zámoří tleskám! Jsem zvědav, jak dopadne filmová verze.

05.12.2020 4 z 5

Mlýn na mumie Mlýn na mumie Petr Stančík

Opravdu zajímavé dílko. Svérázný román, jenž je neskutečně čtivý a nápaditý. Stančík napsal porno-gastro-detektivku umělecké kvality. Přesto mě udělení Magnesie Litery v dobrém překvapuje :-).

15.07.2019 5 z 5

Návod k použití železnice Návod k použití železnice Jaroslav Rudiš

Rád cestuji vlakem a tento typ dopravy hojně využívám, ale nemám to tak jako Jaroslav Rudiš, pro kterého je to v podstatě životní poslání:-)). Tato kniha je takovým jeho vyznáním, co pro něho železnice znamená a co také znamená pro Evropu. Jeho příběhy jsou opravdu ze života a vyřčené informace přinášejí často nový pohled na železnici, nebo alespoň věřím, že to většina čtenářů tak bude mít. Navíc publikace je krásně graficky zpracovaná od nakladatelství Labyrint. Moc chválím! Povedená kniha a letmá poznámka o knihovně na vlakovém nádraží v Turnově potěšila. Tak nasedněte do vlaku a jedeme!

07.10.2023 5 z 5

Noční chodci Noční chodci Jaroslav Rudiš

Noční tah Prahou...o zubrech, sovách, dějinách...prostě o životě. Minimalismus kresby je perfektní k takovému "chlapskému" komiksu. Krátké, zábavné a úderné = i takové knihy musejí vznikat!:o) Pozor spoiler: Na to čůraj sovy!:D

14.10.2022 5 z 5

Nebe pod Berlínem Nebe pod Berlínem Jaroslav Rudiš

Já jsem Berlín! Já jsem Berlín! Já jsem... nejlepší prvotina, co jsem četl! Právem tato kniha obdržela Cenu Jiřího Ortena, respektive její autor.

25.10.2018 5 z 5

Století Miroslava Zikmunda Století Miroslava Zikmunda Miroslav Zikmund

Cestopis životem Miroslava Zikmunda je velice pěkně zpracovaná biografie. Ke svému neuvěřitelnému životnímu osudu se vyjadřuje jak sám autor, tak také další tři osobnosti, kteří přinášejí netradiční pohled na slavného cestovatele, respektive se jedná o zcela neklasický životopis, ale opravdu povedený. Miroslav Zikmund je obdivuhodná osobnost a tato kniha to ještě podtrhuje. Krásné doplnění k filmovému dokumentu z roku 2014. Navíc publikace je doplněna krásnými fotografiemi a celé je to na křídovém papíře. Jedná se o knihu, kterou je vhodné mít doma v knihovničce:o), 5 hvězd!

12.02.2018 5 z 5

Trieste Centrale Trieste Centrale Jaroslav Rudiš

Milá jednohubka k románu Winterbergova poslední cesta. Alespoň mám další důvod k návštěvě přístavního města Terst :-). Formát knihy ideální do vlaku :o) a přiznám se, že si umím představit i třeba další dva tři podobné doplňky k Winterbergovu příběhu.

04.06.2022 5 z 5

Havel Havel Michael Žantovský

Bez dlouhých řečí: "fenomenální monografie".

09.10.2017 5 z 5

Ilustrovaný muž Ilustrovaný muž Ray Bradbury (p)

Nejlepší soubor povídek, co jsem zatím četl! Pan Ray Bradbury je opravdu králem povídkářů, a to nejen v žánru sci-fi. Doporučuji!

30.12.2018 5 z 5

Okno do času Okno do času Peter F. Hamilton

Skvělá novela, která je především komediálního ranku s prvky sci-fi (i když zcela zásadními pro vyprávění příběhu). Zábavně je popsána zejména hlavní postava, třináctiletý génius, který má neuvěřitelnou paměť a ještě k tomu věcně glosuje popkulturu 21. století :o)). Sice jednoduchý, ale věcný a navíc neuvěřitelně zábavný příběh! "Forrest Gump meets Stephen Hawking."

04.04.2018 5 z 5

S úsměvem S úsměvem Jiří Žáček

Jiří Žáček je výborný spisovatel a básník s krásným citem pro naši mateřštinu. Navíc se známe osobně a já si ho hrozně moc vážím. Jedná se totiž o jednu z největších osobností současné české literatury. Děkuji za tuto knihu. Krásná pocta Adolfu Bornovi, další úžasné osobnosti české kultury 20. století.

03.06.2017 5 z 5

Děti poslouchají Pink Floyd Děti poslouchají Pink Floyd Alexander Gorkow

Kniha mě zaujala při Noci literatury, přestože německou literaturu zrovna moc nevyhledávám. Netradiční román z pohledu dítěte s autobiografickými prvky a výraznými popkulturními odkazy. Nadprůměrný zážitek z Dűsseldorfu.

06.10.2022 4 z 5

Karel Zeman a jeho kouzelný svět Karel Zeman a jeho kouzelný svět Ludmila Zemanová

Filmový svět Karla Zemana inspiruje i po tolika letech. Velice krásně zpracovaná reprezentativní publikace.

02.01.2018 5 z 5

Lovci hlav Lovci hlav Jo Nesbø

Jo Nesbøa opravdu mohu! Jeho knihy jsou napínavé, velmi čtivé a často doplněné o správný černý humor. Vždy se také objeví mnoho nezapomenutelných scén přesně jako v Lovcích hlav, tentokrát však fandíte většinu času lehce záporné postavě :-), což je trochu jiné, než u série s Harrym Holem.