YangJie YangJie komentáře u knih

1984 1984 George Orwell (p)

Pěkně to pan Orwell popsal. Tehdy mu to v místě, kde psal muselo připadat vše průzračně jasné, bezpečné a hlavně daleko. Dnes by asi koukal, jak se to blíží z různých stran v jeho vlastní zemi.

28.02.2023 5 z 5

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

Tak toto je opravdu překrásná kniha. Celou jsem ji zhltl během dvou dnů a končil jsem dnes ve čtyři hodiny ráno.
Sám jsem v 60. a 70. letech v podobném jesenickém městečku vyrůstal. Kolem mne žily desítky řeckých vrstevníků mne a románové Anny. Přímo v mé třídě byli čtyři a z nich jeden opravdu blízký kamarád. Jejich babičky mi připadaly zvláštní a tajemné, rodiče jiní než mí rodiče, ale vrstevníci již byli plně integrováni. Vím, že některé rodiny se opravdu od 80. let do Řecka vracely. Kamarád mi zůstal, tak se těším, až s ním knihu proberu.

23.01.2023

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

Tak tohle fakt byla nálož. Opravdu jsem byl na začátku z té tloušťky trošku rozpačitý, ale pak už to jelo jako po másle. Joanne Rowlingová je skvělá spisovatelka. Její knihy jsou poutavé romány se vším všudy. Série s Cormoranem a Robin tak pomalu a logicky plyne kupředu a na pozadí lehce vystupují kontury současně prožívané britské reality. Kriminální zápletka propracovaná a překvapivá až do konce a to bez použití popisně vyjadřovaného násilí a brutality. Prostě paráda.

30.03.2023 5 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Nádherná kniha, která mne mnoho let míjela. Očima malého děvčátka nám je ukázáno, že lidé se fakt nedělí podle rasy, náboženství či pohlaví, ale úplně jednoduše na chátru a ty ostatní. No a z těch ostatních se ještě občas vyloupnou hrdinové.

28.02.2023 5 z 5

Dům na samotě Dům na samotě Michaela Klevisová

Opravdu moc povedená detektivka. Michaela Klevisová se v mých očích rychle vypracovává v českou Agátu Christie. Její příběhy jsou dostatečně propracované, se zajímavou a překvapivou zápletkou a úžasně čtivé. Jako bonus se střídají reálná prostředí nejen u nás ale i ledaskde v zahraničí. Snad jen ten Bergman je ve srovnání s Poirotem příliš normální. :)

14.04.2023 5 z 5

Černočerné srdce Černočerné srdce Robert Galbraith (p)

Tak za tu brilantní vypravěčskou schopnost, výstavbu celé mega zápletky a prostě proto, že paní spisovatelku Rowlingovou obdivuji, musím dát pět hvězd. Jinak si ale myslím, že už to začne narážet na schopnost nás čtenářů tak komplikovaný výtvor pobrat. Každý další příběh Robin a Cormorana je komplikovanější a delší. Bude zajímavé sledovat jak to celé dopadne.

06.03.2024 5 z 5

Gazely Gazely Patrik Hartl

Asi už se bude říkat: “Klasický Hartl. Opravdu velice čtivé, má to spád, ale už teď si budu těžko vybavovat, co se odehrálo ve kterém románu.
Ale nezměrně obdivuji u Patrika Hartla jeho schopnost “státi se ženou.
Snad jen po dobu psaní.

23.02.2024 4 z 5

Sudetenland Sudetenland Leoš Kyša

Své mládí jsem prožil v 60 a 70-tých letech na Bruntálsku ve městě o něco větším než Dvorce. Žilo u nás v té době několik německých rodin nebo spíš starých neodsunutých Němců. Nevím přesně, proč jim bylo umožněno zůstat, ale zřejmě se jednalo o předválečné sociální demokraty. Bydleli v několika vícebytových domech uprostřed města, kudy jsem chodil do školy. Nikdy se nesmáli, nikdo se s nimi nebavil, nikdy se nevzdalovali od svých domovů. Převážně tiše seděli na lavičkách před domy a mlčeli. Vždy jsem měl pocit, že “privilegium zůstat “doma byl pro ně spíše trest.
Jsem přesvědčen, že soužití Čechů a Němců v poválečném Československu bylo nemožné. Němci by byli vždy viníci a tudíž v permanentním “trestu. Proto byl odsun jediné možné řešení a nakonec lepší i pro ně. Poválečná fikce popsaná v knize je zajímavá, myslím však, že ještě až příliš optimistická.
Celkově nápad, detektivní zápletka, spád knihy velice slušné.

23.02.2024 4 z 5

Divoké labutě Divoké labutě Jung Chang

Tak kdo je vítězem panoptika zrůd? Hitler? Stalin? Mao? Za mne Mao. Je až neuvěřitelné, jak tato zvrhle geniální stvůra dokázala ponížit a zničit národ stamiliónů převážně submisivních zemědělců, kteří pravě přecházeli z tisíce let trvajících středověkých pravidel a z toho vyplývající poslušnosti. Mao a část jeho party z Dlouhého pochodu, kterou nezlikvidoval, vytvořila novou komunistickou šlechtu na hřbetech spoluobčanů. Je to vpodstatě stejný postup jako všude při budování komunismu, ale tady v tom asijsko-středověkém provedení je to opravdu fascinující.

02.09.2023 5 z 5

Zatmění Zatmění Jo Nesbø

Už jsem byl v souvislosti s touto sérií spíše skeptický, ale Nesbo to znova pořádně nakopl a zařadil Zatmění k těm nejlepším Holeovkám. Jediné, co mi na knize trošku vadilo je míra, jakou autor stupňuje Harryho alkoholismus. Sem tam to už je trošku nereálné v kombinaci s jeho výkony. Ale to už je pouze drobnost v kontextu celého skvělého čtenářského zážitku.

11.08.2023 5 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Poslouchal jsem jako audioknihu a mohu pouze doporučit. Sám autor ozvláštňuje povedený, netradiční cestopis svým osobitým přednesem.

10.02.2023 5 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Moc krásné počtení. Kniha mi připomněla “okamžiky štěstí”, které jsem prožíval, když jsem jako dvacetiletý hltal knihy Vladimíra Párala.

22.05.2022 5 z 5

Tak, jak je uvedeno výše jedná se o románovou kroniku. To, jakým způsobem se autorka vypořádala s tak komplikovaným tématem, mi až bralo dech. Knihu by si měl přečíst každý, kdo chce o období po skončení druhé světové války vynášet jednoznačné soudy. Pak by možná pochopil, že to nelze právě proto, že vztahy, motivace a úhly pohledu tehdejších obyvatel Československa byly tak rozmanité. Jisté je, že v tehdejší atmosféře a situaci byl odsun německého obyvatelstva jediným řešením pro obě strany. Další soužití prostě nebylo možné. To, jak to proběhlo bylo sice velice často ostudné a zločinné, ale na nutnosti odsunu to nic nemění. Díky paní Alici Horáčkové za úžasný čtenářský zážitek.

13.10.2023 5 z 5

Pavouk Pavouk Lars Kepler

Mám za to, že autoři psát umí. Ale Jurka už prostě bylo dost. Abych to celé opravdu pobral, musel bych si celou sérii dát znova.

10.01.2023 3 z 5

Jak svět doopravdy funguje Jak svět doopravdy funguje Václav Smil

Prostě a jednoduše: “Každý kdo chce mít volební právo by to měl mít povinně přečteno

19.11.2023 5 z 5

Cesta Kryštofa Haranta z Polžic a z Bezdružic a na Pecce Cesta Kryštofa Haranta z Polžic a z Bezdružic a na Pecce František Kožík

Trošku s úsměvem jsem si to přečetl jen pár dní po přečtení cestopisu Ladislava Zibury “40 dní pěšky do Jeruzaléma”. Opravdu mne překvapilo, jak systematicky provozovali Turci v 16. stol. turistický ruch a jak dovedně poutníky “kasírovali”. Doba se opravdu až tak moc nemění.

14.02.2023 4 z 5

Království Království Jo Nesbø

Tak za mě je to nejlepší autorova kniha. Čteno bez dechu od začátku do konce. Doporučuji.

19.02.2022 5 z 5

Šikmý kostel 3 Šikmý kostel 3 Karin Lednická

Tak co dodat. Bylo to moc krásné. Zdá se, že “Paní Spisovatelka se vypisuje do stále lepší kvality. Samozřejmě musí každého, kdo si trilogii užil, napadnout: “ A co dál? Karin Lednická to rozhodla. Nic. Trojka je poslední. Stará Karviná už není a popisovat osudy hrdinů na sídlištích Karviné nové už by nebylo ono.
Čtenářům doporučuji během čtení sledovat interaktivní mapu s množstvím fotek, kterou na web umístilo město Karviná. (https://gis.karvina.cz/portal/apps/webappviewer/index.html?id=84c7c872c592435993867843976b35f5)
Děkuji za nevšední čtenářský zážitek.

06.05.2024 5 z 5

Poslední hřebík Poslední hřebík Stefan Ahnhem

Za mě nejlepší díl “Riskovské série. Napětí, vypracovaný a přiměřeně složitý děj. Škoda, že to končí. Na rozdíl od jiných sérií se mi zdálo, že kvalita šla postupně nahoru.

22.03.2024 5 z 5

V srdci šumavských hvozdů  (11 povídek) V srdci šumavských hvozdů (11 povídek) Karel Klostermann

Po nějaké době jsem opět objevil “nového Klostermanna. A jako vždy jsem zůstal zírat, jak krásným jazykem k nám “Pan Spisovatel z doby před cca. 150 lety promlouvá. Pro každého, kdo má rád krásnou literaturu a popis časů dávno minulých je to skutečný požitek.

30.11.2023 5 z 5