woita woita komentáře u knih

Druuna 3 Druuna 3 Paolo Eleuteri Serpieri

S Druunou jsou občas potíže. Navazování nového sešitu na ten předchozí je někdy tristní. Ale co naplat, už jsem si na to musel zvyknout. Říká se, že dvakrát do téže řeky nevstoupíš. S Druunou 2 se to povedlo a ještě snad lépe než v jedničce. Však potřetí už to tak slavné není.

Pokud jsem místy u předchozího dílu nevěděl, co se děje, bylo to tak schválně. Příběh měl spád a nuance, které jsem chápal až s koncem. Příběh trojky je bez hloubky a jen takovou procházkovou četbou při které pozorujeme Druunu při průzkumu a pak útěku před obyvateli planety. Nebudu ale tak zlý, abych tomu nepřisoudil jistou snahu pomrknout po filmech jako Vetřelec a Blade Runner, které si zřejmě autor mohl vzít za vzor. Děj a postavy a události v něm toho mnoho naznačují, ale nikdy otevřeně nepotvrdí, a to zejména zda daná planeta je tou domovskou, ze které kdysi odletěl lid Druuny.

Druuna není samozřejmě oddechová četba, tedy pokud vás křivky Druuny nenechávají chladným. Jenže jakmile došlo na věc sexu, jako by se tvůrce zapomněl, kde dříve skončil, a vrátil se spíše ke kořenům. Kde byla ona odvaha, kterou předvedl na konci druhého sešitu, odhalit dosud neviděné? Zdálo se, že i toho sexu ubylo, a namísto toho Druuna dostala více prostoru k oduševnělým monologům. Jako by se Serpieri snažil své ilustrované ženě vdechnout duši, ukázat ji v jiném světle a ne jen jako cíl mužských sexuálních tužeb.

Konec série byl neuspokojivý a podobně stavěný a otevřený jako v prvním díle, ve které je Druuně slibovano lepší místo ležící kdesi za obzorem. Pokud jde o bonusovou episodu, nebyla zlá a klidně ji lze považovat za požadovaný konec. Inspirace biblickým Edenem byl nepřehlédnutelný a vcelku tomu sedl. Za jistých okolností by bylo zajímavá výzva, kdyby celá Druuna byla "napsána" němým způsobem.

24.09.2022 2 z 5

Druuna 2 Druuna 2 Paolo Eleuteri Serpieri

(SPOILER) Druuna se ocitla po událostech v prvním díle na palubě jiného lidského vesmírného korábu. Najednou se zdálo, že události z předchozího dílu se opakují a já nabyl dojmu, že Serpieri neumí napsat lepšího scénáře, než ve kterém zkrátka potřebuje mutantní monstra. Oh, jak já nevěřící hluboko padl!
Příběh první části zvané Masožroutka byla, když zůstanu u příměru k filmu z prvního dílu, taková obdoba Horizontu událostí a Věci, s dosti netypickým prvkem pohrávající si s časovým sledem události. Byl jsem z tohon krapet nervózní a nemohou ani říci, že bych plně pochopil jejich souslednost, přesto jsem příběh a jeho zvrat ocenil. Tentokrát příběh exceloval nad erotikou.
Ve dvou zbývajících kapitolách jsme se ponořili do nejhlubších útrob povznesené entity Lewis-Schastar, která infiltrovala hlavní lodní počítač CP-1. Byla to pouť navýsost schizofrenická plná sexuální zhýralosti, násilí a různorodých kreatur, neboť nákaza z Města napadla kosmoplán na kterém byla Druuna zachráněna.

S Druuninou cestou jsem sledoval jistý posun a odvahu ve vykreslení explicitních scén. Příchodem třetí části toho mnohého přibylo. Nyní nebyly ústředním motivem mnoha sexualit jen plnost ženského poprsí, pevné hýždě, vyzývavé pozice a lascivní monology. Serpieri svou paletu rozšířil o zobrazení ženského lůna a mužského ohanbí, která povětšinou zůstávala mistrně skrytá za bujným pohlavním porostem či zakrytá části lidského těla, vstupující náhodně do obrazu.

Příběh Druuny je zvláštním počinem, který by v knižní podobě prostého textu nevyzněla jako v té komiksové. Jde zejména o ty části, které dělají z těchto sešitů, tak vyhledávané, jedinečné a možná i krapet kontroverzní dílo: sex a monstra. Opomíjet nelze ani trochu komplikovaný příběh, který nečinily silným charaktery ani hluboka sdělení. Bráno komplexně, jde o zážitek na mnoha úrovních.

24.09.2022 5 z 5

Druuna Druuna Paolo Eleuteri Serpieri

Wow! Uúúúúú! Slint! Asi takových citoslovců bych mohl vyluzovat při pohledu na fyzickou dokonalost těla hlavní představitelky. Její plné křivky byly v naprostém kontrastu se vším ve světě Města, její domovinou. Mutanti mnoha tvarů, nedostatek potravin a léků, bída a perzekuce ze strany vládnoucího řádu. Byl jsem z toho znechucený a jen Druuna a jisté dějové zvláštnosti mě přiměly pokračovat v četbě.
Při cestě skrze rozpadlé koridory Města jsem jsem poznával hloubku mutantního zamoření a pravdu o vládnoucí elitě držící přeživší v područí.
Sci-fi složka příběhu byla lákavá a připomínala místy film Symptom Pandorum.

24.09.2022 4 z 5

Skrýš Skrýš Masasumi Kakizaki

Manga má počátek pomalý až nenapadný, jenže stačí chvíle a obyčejnost všedních dní manželů se mění na zběsilý shon o vlastní život. Vstupem do jeskyně se jsem byl vystaven naprostému obrazu šílenství. Nebylo to jenom klaustrofobickým a temným prostředím podzemní sluje, zejména jeho obyvatelstvem.
Celým svým naturalistickým zobrazením to vtahovalo do děje. Může za to zejména precizní malba. Mnohá statická okna měla nádech pohybu. Ale k čemu by byla nejlepší kresba, pokud by to nebylo i dobře napsáno, aby tak příběh gradoval ke svému strašnému konci. Horor jak se patří.

A co říci na situaci, ve které se Seičiro ocitnul? Nevím sám jak bych se rozhodl v jeho postavení, ani jestli bych to ustál nebo se nezbláznil....

24.09.2022 4 z 5

Poslední německá mise do Japonska - Tajemství ponorky U-234 Poslední německá mise do Japonska - Tajemství ponorky U-234 Joseph Mark Scalia

Je až zarážející kolik fundovaných a jedinečných informací se v této knižní publikaci vyskytuje o parametrech různorodých druhoválečných strojů, informace ze zákulisí války a rozbor řady takticko-strategických situací.

Na začátku se lze dočíst o srovnání vojenské doktríny Němců s Japonců, stejně jaké to mělo dopady na ekonomiku obou stran na počátku i konci války. Následuje náhled do vzájemných "obchodních" vztahů partnerů Osy. Také tu je k nalezení popis historie vzniku ubootu typu XB, mezi které U-234 patřila, a minonosnych ponorek. Dalé se autor zaobírá detaily kolem klíčových postav z paluby ponorky, jež vnesli spojencům vhled do německého a japonského válečného úsilí. Setkáváme se tak s hrdiným kapitánem z (korzárského) německého pomocného křižníku Atlantis, generálem Kessslerem a dvojicí civilních inženýrů. Výpovědi těchto lidí mi rozšířilo povědomí o německém pokroku na technickém poli i dala náhled na japonskou válečnou indoktrinaci s názorem o svém neomylnosti a nadřezenosti.

Nejzajímavější a nejzáhadnější část o nákladu z U-234 si autor šibalsky nechal na samý závěr. Informace o uranu na palubě ponorky dle mnoha rozporuplných výpovědi, náznaků a dokumentů lze vyložit si jako jasný důkaz o rozvinutem nacistickém jaderného programu, ale i jako důkaz opaku. Autor předkládá vskutku stručný leč vyčerpávající přehled, tak aby si každý mohl učinit vlastní závěr, kde oxid uranu skončil (... jeskyně v Kansasu s archou úmluvy? - kdo četl pochopí narážku ;-).

Koho vskutku zajímá doba druhé světové války a detaily ze spolupráce Japonců a Němců, stejně jako zprávy od insideru z různých odvětví a hodností, si v této publikaci přijdou na své.

18.08.2022 5 z 5

Maximum Ride 1 Maximum Ride 1 James Patterson

Je zatěžko uvěřit, že tohle je nejaponská manga. Vyznačuje se solidním příběhem, atmosférou a malbou. Hnedle z úvodu jsme jako čtenař společně s Maxi a jejím "hejnem" hozeni do zběsilého úprku před neznámými vlkodlačími mutanty s cílem jejich polapení. Tato akce je tématem většiny kapitol, přičemž během toho byli nuceni se členové Maxiiny rodiny často rozdělit, aby záhy našli opětovně k sobě cestu. Až ke koncem se dozvídáme o existenci tajemné školy a jisté úlohy Maxim na záchraně světa...

Jak bylo praveno, je to skvělé počtení s několika krásnými melancholickými momenty (viz ošetření Maxiina střeleného zranění či let Tesáka a Brepty s jestřáby). Malé bezvýznamné mínus vidím v absenci většího úvodu a ve vykreslení Maxi jako čtrnáctileté dívky, která spíše působí o několik let starší.

07.08.2022 5 z 5

Konečná teorie Konečná teorie Mark Alpert

Unitární teorie, či známější jako Teorie Všeho, fascinuje každého jen letmo políbeneho teorii relativity, kvantovou fyzikou, strunovou teorií a dalšími podobnými. Představa, že Einstein došel závěrem svého života poznání a naplnění toho, co lze považovat za svatý grál vědy, je fascinující. Přestože jde o vědeckou fikci, dozvídá se čtenář prostřednictvím knihy a postavy Davida Swifta něco málo o podstatě jednotící teorie, jak ji mohl Einstein zamýšlet i jak je koncipována dnes.
Honba Davida za pravdou a očištěním svého jména je úžasný brak hodný filmového zpracování.
Hlavní postavy, David a Monika, jsou obyčejní maníci (s vysokoškolským diplomem a tituly) a jejích protivníci jsou ruský nájemný vrah, tajemný milionář a vláda USA v čele s agenty FBI, proto bylo mnohdy zatěžko k uvěřeni kolikrát jen tak tak vyhnuli se zajmutí a smrti.
Zápletka je vcelku plytka, dějové zvraty průhledné na míle daleko a akční scény sotva uvěřitelné, přesto je to svižné a zábavné čtení. Kniha nebazíruje na detailech, zbytečně děj nenatahuje, ba naopak tempo a napětí je dobře vyvážené a mílovými kroky zdárně míří k výbušnému závěrečnému antré. Kniha je to skvělá.

07.08.2022 3 z 5

Tajný vesmírný program v Antarktidě Tajný vesmírný program v Antarktidě David Hatcher Childress

Jde o velké shrnutí všeho možného, co lze nabalit na konspiraci kolem nacistů a Antarktidy. Nejde tedy jen o údajnou základnu 211, operaci High Jump, nebo u-boaty operující ještě řadu týdnů a měsíců po skončení druhé světové války. Zmíněný jsou i taková téma jako UFO, teorie o duté zemi, MJ-12, projekt bombardér Amerika, výpravy nacistů do Tibetu a Jižní Ameriky. Tyto údaje dává do kontextu i s mnoha význačnými osobností té doby, jako Rudolf Hess, polárník Byrd či ministr námořnictva Forrestal.

Kniha předkládá takový mix informací až se z toho oči protáčí. Ale jen trochu znalému tématu a dalších historických souvislostí dojde po začtení, že kniha i přes svou tloušťku spíše klouže po povrchu a pouze místy rozvíjí detaily. V několika případech kniha vůbec nic kloudného ani nesděluje, např. v publikaci lze najít i fotografické dokumentace jako Byrduv Snow Cruiser (obrovské polární vozidlo s hydroplánem), ale souvislosti daného prostředku s tématem knihy nulové (autor se zřejmě snažil u neznalého čtenáře vyvolat dojem, že daný vůz byl součástí operace High Jump, což nebyl!)

Je až s podivem kolikrát autor cituje jiné spisovatelé zaobírající se stejným tématem, stejně tak Wikipedii, jako plnohodnotný zdroj, a podobně považuje řadu seriálů a filmů, ve kterých se objevují tajné základny nacistů, např Indiana Jones s archa úmluvy, za regulérní ilustraci takové báze. Na to z kolika zdrojů kniha čerpá, cituje a inspiruje se, je téměř nemožné narazit na ucelenější závěry či stanovisko samotného autora. V  pouze několika výjimečných momentech, kterých by se dalo započítat na prstech jedné ruky, zaznívá z úst autora pohrdání s výroky jiných lidí a předkládá smysluplnější vysvětlení nebudící pokus šokovat.

Ke konci knihy se do popředí dostávají zkazky z posledních let o dění na Antarktidě. Slyšíme o tajných amerických základnách, pohřbených vesmírných korábech a až milióny let starých stavbách. Vše to zní jako z filmu Věc (Thing), ve kterém výzkumníci našli ztroskotanou mimozemaskou loď. Není nezajímavé, že právě v této části autor projevuje největší pýli vyvrátit zprávy od insaideru, jako by torpédoval své vlastní dosavadní úsilí na předchozích téměř 400 stranách nás přesvědčit o opaku. Skoro to znělo jako by se chtěl vyhnout závěru o pravdivosti mýtů a nechat vše na čtenáři.
Proto čím déle jsem to četl, tím více se mi zdálo, že se vzdaluji skutečnosti a pohybuji se ve vyfabulovaném světě, ve kterém nacisté obývali své skryté základny na pólech, v Tibetu a Jižní Americe ještě v počátcích 60. let. Nacisté měli být těmi, kdo stáli za vzestupem studenoválečného napětí, ti, jež vystupovali v pozadí jako šedá eminence na světovém dění a byli to i údajně také oni, jež následně stáli za koncem studené války, když se k moci dostala nová generace v čele Čtvrté mocnosti.

Autor vskutku vyniká v kombinatorice neslučitelného, že kdyby se snad rozhodl na základě tohoto sepsat sci-fi román s trochou konspirace a politického thrilleru, tak tu máme zajímavé brakové čtení nepodobné Ledozem Hauneebu. Knihu lze doporučit jen ztěží a jen tomu, kdo o UFO na jižním pólu ve spojení s nacisty, ztracenými ponorkami a operaci High Jump nikdy neslyšel a chtěl by o tom něco více vědět. Přitom nemá přehled a ponětí o dalších přidružených tématech z oblasti raketové vědy, UFO, historie i politiky, které se k tématu mohou vztahovat. Pro znalé mohu knihu doporučit jen jako kostru na kterou lze nabalit znaslosti z jiných "fundovanějšich" a komplexnějších publikacích ze stejného okruhu.

07.08.2022 2 z 5

Adolf Hitler a tajemství svatého kopí Adolf Hitler a tajemství svatého kopí William Bernhardt

Vypovězení příběhu zbraně, jež proklala Ježíše, a jejího osudu mě na knize nezaujalo natolik jako prvotně téma několika údajných expedic Nacistů do Antarktidy. Postačí jen zmínit plavbu lodi Neuschwabenland v r.1938 a cesty německých druhoválečných ponorek U-977 a U-530, které se objevily v Argentinském Mar der Plato až řadu týdnů po konci války. Za zmínku stojí i údajný let bývalých německých vojáků na jižní pól roku 1979. Kniha může ještě zaujmout pár informacemi o smrtí Reinharda Heidricha a údaji o dalších bývalých německých pohlavárech.

Knihu lze přelouskat relativně za krátkou dobu, to zejména pro jistý druh umění zaujmout a relativně toho moc nezmínit. Řadu informací z této knihy lze najít v jiných obdobných publikacích v detailnější formě, přesto nelze zcela tvrdit, že by se autoři nesnažili přispět i trochou svým do mlýna. Bohužel kniha postrádá místy ucelenost a jako by místy přeskakovala, což se relativně projevuje i na délce jednotlivých kapitol.
Pokud jde o uvěřitelnost předestřeneho, asi bych se raději zdržel komentu, protože jde o jeden z těch větších paskvilu, který jsem mohl na toto téma číst, ale jež se opravdu dobře čte oproti jiným. Zaujmout tedy zaručeně umí a už jen proto bych ho doporučil.

PS: Bylo by možná opravdu zajímavé ověřit všechny detaily stojící za cestou několika ex-nacistu do Antarktidy na konci sedmdesátých let, které kniha zmiňuje, včetně existence pohřbené jeskyně zapečetěnou pancéřovými dveřmi, ukrývající poklad Třetí říše v hodnotě miliard dolarů. Netvrdím, že podle uvedených indicií bych snad jako Indiana Jones pátral pojeskyní kdesi v Zemi královny Maud, ale rád bych nachytal autory při lži :)

16.07.2022 1 z 5

Coffee Shop Coffee Shop Karla Díaz

Coffee shop je zvláštní typ podniku, který kombinuje VIP club, maid kavárnu a lehký dům. Jejich služby zahrnují blízké seznámení hosta s konkrétní pracovníci obdařenou komunikačními schopnostmi a krásou. Každý muž je zprvu v jejich blízkosti nervózní, i jak jde čas, ledy povolují a dochází k intimnějšímu seznámení zahrnující osobní návštěvu na pokoji...

Tak nějak ve zkratce vypadá postupné seznamování ostýchavého Ramira s líbeznou Lucií. Oba jsou obdařeni jedinečnou krásou, kterážto je u každého jinde. Ta Ramirova spočívá v hloubce jeho citů, které svírá jeho hruď. Luciina krása je naopak vnějšího charakterů. Jak se nicméně prohlubuje jejích vztah, začíná docházet k prohozeni jejích osobností. Ramiro v očích Lucie nabývá mužnějších rysů. Ona se pro změnu proměňuje v citlivého jedince, který se potácí mezi rozumem a láskou.

Této manze neasijskeho původu musím přiznat čtivost a zaujetí. Příběh má odpich, který pohltí natolik, že vnímáte téměř hmatatelně frustraci, sympatie a pocity obou charakterů. Komiks se pyšní skvělou kresbou jak od pravého mangaky se všemi typickými odbočkami v malbě. Jako bonus vnímám konec mající až pohádkový závěr a zároveň jako vysvětlení stojící za existencí Coffee shopu.

16.07.2022 5 z 5

Šílená ze Sacré-Coeur Šílená ze Sacré-Coeur Alejandro Jodorowsky

Slovo 'šílené' nevystihuje popis tohoto literárního díla zcela, jelikož krom toho se jako přívlastek může užít i slov 'sexy' a 'božské' (to božské berte jako nadsázku). Bylo opravdu podivuhodné se začíst do něčeho, co bylo na počátku tak trochu divné (Alainova filosofie), leč obyčejné (chtíč starého muže po mladší ženě). Pak se do tohoto začalo nenápadně vkrádat náboženství, které z tohoto rázem udělalo crazy road-movie. Najednou byl Zachariáš a Elizabeth na útěku před spravedlností po únosu spojeném s vraždou společně s další /svatou/ dvojicí, která vstoupila do jejích společnosti /církve/. Opravdu šílenější to nemohlo už být. Nebo snad ano?

Pokud ne šílené, tak zaručeně komické. Ve druhé kapitole jsem se smál situacím, do kterých byl Alain uvrtán, a zvláště jeho průpovídkam a neustále potřebě na velkou. Konec této kapitoly bylo absolutno absurdum a vše co se mohlo stát se stalo jen čistou náhodou (slovy Elizabeth: zásahem božím), tudíž nebylo výjimkou únos, ponorka, stíhačky, vrtulníky, rakety, vojenská komanda a nájemni vrazi.
Děj byl překotný i po přetočení do kapitoly třetí. Postupně se to běsnění kolem začalo uklidňovat a být postupem více osvícenější. Alain podstoupil duchovní i fyzickou očistu a stal se otcem. Alain jako vyměněny se změnil v usazeného, spořádaného občana a Elizabeth jeho vroucně milující ženou, kteří společně na svět přivedli hodného a inteligentního chlapce, na jehož zrodu ovšem nebylo nic obyčejné...

Při četbě prošel děj řadou proměn, které budily zpočátku rozpaky, následované vzrušením až nakonec zavládl smích a uvolnění. Tenhle komiks - mnou považovány za "jen erotický", se ukázal být mnohem více literárním dílem než pornografii. Možná jsem při jeho četbě nedošel osvícení jako Alain, však zaručeně jsem se nenudil.
O kresbě mohu říct, že mi prvními lehčími okamžiky připominala tu od Mila Manary, což i vlastně celé zasazení. Jak valná italova tvorba, tak tento komiks se odehrávají v minulosti - zde tedy v první polovině 90.let, kdy ženský klín byl bujný (rozuměj zarostlý jak Boubínský prales) a umožnil tak kreslířům vymalovat Venušin pahorek decentní formou aniž by muselo být šahnuto po detailnějším znázornění.
Těch několik erotických scén mělo svůj půvab a sexuální nádech. Alainova touha byla hmatatelná, jeho chlípnost viditelná a samotný akt s mladými dívkami přirozený. Sex nehrál však nikdy hlavní roli, přestože má v příběhu své jasné místo, a bylo mu při porovnání s celkovou velikostí obrazového materiálu věnováno jen několik oken.
Nebylo nemožné si nevšimnout jak se kresba postupem letitého vydávání proměňovala. Jasné řezané rysy mnohdy i s řadou detailu přešly časem v uvolněnou formu, která si více hrála s barvami a jednoduchostí, aniž by trpěla kvalita.

16.07.2022 3 z 5

Rouhání Rouhání Douglas Preston

První okamžiky spuštění Isabelly byly vzrušující jako při podobné činnosti v knize Gravitace, jež jsem četl před časem. Možná vzduchem nelétalo tolik vědeckých termínů, jako u zmíněné knihy, ale nechybělo tomu vzrušení, když tým Isabella překročil hranice neznámá a obdržel vzkaz zpoza sfér. Potom to vzrušujícím úvodu mě čekal příjezd do výzkumného centra ministerstva energetiky. Znalci prvního dílu hry Half-Life při první zmínce názvu stolové hory (Red Mesa) museli vrnět blahem, jelikož název i účel připomínal nepodobné vědecké zařízení v této hře (Black Mesa). Bunkr v Red Mesa byl možná menší, nicméně svou důležitosti se dokázal vyrovnat tomu hernímu.

První zprávy vzešlé z SNula, ze středu samotného urychlovače, zněly jako slova hnutí NewAge a bylo k nim přistupováno s nedůvěrou. Koho by napadlo přirovnat uvědomělou činnost člověka k nahodilému procesu bouřky, a ještě je stavět do stejné roviny (na obranu těchto slov musím říci, že dané přirovnání mělo z filosofického hlediska něco do sebe)? Pozornost celého vědeckého týmu si entita, jež se honorovala označením "bůh", získala, když podala důkaz o své vševědoucnosti. Tu mou získala vyjevením cesty člověka k něčemu, co bych pojal jako nanebevzetí či povznesení, formou vědeckého vývoje namísto očištěním ducha jako stávající věrouky. Tento samozvaný bůh pasoval vědu za nové náboženství, které vynese lidstvo k všudypřítomnému vědomí, dosáhne jednoty s vesmírem a přispěje k jeho záchraně. Boží zvěstování se shodovalo s mým viděním světa, že bych snad byl i ochoten nastoupit pouť Hledání (takto je v knize víra ve vědu označena) za osvětou lidstva, tedy až do momentu, než změnil hlas vycházející z SNula svůj tón...

Kdyby byla kniha jen o odhalování pravdy skrytou za zprávou, zřejmě by to nebylo o nic méně zajímavé, ale ne už tolik žhavé, když do toho zapletete náboženství, provolávání soudného dne a hrozba exploze celého zařízení. Rozpor věda vs bůh je nedílnou součástí americké svébytnosti. Možná se mi pak nelze divit, když povím, že konečné vyústění bylo opravdu překvapující, ale vcelku i zklamáním. Kniha slibovala velké věci a možná se i velké věci děly, ale šlo spíše o takový politický manifest. Ze slibného téma zůstalo jen u slov okořeněné výbuchy a masakrem. Možná jsem byl obětí svých předsudků, ale uvěřitelnost konce knihy bylo dle mého na hranici možného a spíše přáním autora.

PS: Kdo by chtěl z knihy to nejlepší, nechť si otočí na posledních několik stran, kde autor neznámo proč uvedl opětovně dialog vědců a "boha". Jde o inspirativní čtení k zamyšlení a podáno takto vcelku působí zajímavě.

03.07.2022 3 z 5

Tajemství sedmého syna Tajemství sedmého syna Glenn Cooper

Je trochu s podivem hned na začátku narazit na rozpor. Na první straně čtu jak jistý finančník sedí v luxusní limuzíně s tónovanými skly a na straně druhé nejednou zjišťují, že vlastně seděl v taxíku (?). Doufal jsem, že to nevěsti nic o kvalitách knihy.
Jak to bývá, čas a sám děj daly zapomenout na pochyby, která kniha mohla svým úvodem způsobit. Do popředí mého zájmu se dostalo vyšetřování masového vraha Posledních dní, jak jej trefně pojmenoval tisk, a duo vyšetřovacího týmu FBI složeného z ostříleného agenta Willa a novicky Nancy, se kterým chtě nechtě musela spolupracovat. Will byl persóna typického testosteronem nabitého chlapa a skvělého vyšetřovatele na konci svých dní. Ona byla naopak nezkušená, ale svým entusiasmem nedostatky doháněla. Vcelku nesourodý tým, ale se skvělou chemií.
A nezůstalo jen u šetřeni vražd. Příběhem se prolínali další linky a osoby, jako bývalý Willův spolužák Mark, pracující v Oblasti 51, jehož zapojení do děje bylo dlouho mi záhadou, stejně jako několik fleshbacku do dávné i nedávné minulosti. Setkáváme se tak na skok s velkými osobnostmi světové politiky první poloviny 20.stoleti jako s Winstonem Churchillem či prezidentem Rooseveltem a Jamesem Forrestalem. Také jsme zavítali do údobí koncem 8.stol.n.l. kamsi na ostrov u britských břehů do jednoho kláštera na setkání s podivuhodným zrodem a osudem jednoho chlapce.
Až do momentu než byla odhalena existence Knihovny ukryté v podzemí Area 51 a její návaznost na ostatní dějove linky, bylo tempo vyprávění vcelku volné a nijak se mě nesnažilo udolávat a fascinovat. Trochu bych to popsal slovem: pohodička. Ta trvala než bylo vyšetřování případu Posledních dni znenadání ukončeno a Will a Mark byli na útěku před svými zaměstnavateli. V tomto momentu došlo k mnoha prostřihům, jejichž sled si nezadal se seriálem "24 hodin" (Jejich tempo je vražedné, jejich protivníky jsou FBI, tajné komando a vláda...). No, a než jsem se nadál, zazněl zvonec a pohádky byl konec.

Když o této knize uvažuji hlouběji, nevím jak ji jako celek správně uchopit. Postavy mě bavili, ale dějově kniha působila jako něco na co po přečtení mohu zapomenout. I přes značné vábení něčím jako je Oblast 51, historické souvislostí a myšlenka na existenci Knihovny, nebyl autor schopen využít hlouběji tématu a usadit mě hluboko do sedadla, přičemž na konci takové jizdy jsem měl polemizovat o svobodné vůli, sebeurčení a osudu - nic takové nenastalo, což považuji za naprosté mrhání potenciálem. Kniha tedy není naprostým zklamáním, jen nenaplnila plně mé očekávání.

22.06.2022 3 z 5

Znovuzrození Znovuzrození Mirka Andolfo

Poslední díl trilogie Proti přírodě rozvíjí, co byli načnuto v předchozích kapitolách. Kupodivu, co zpočátku vypadalo jako konspirace temných sil a společenstvích, se ukázalo mít jednoduší odůvodnění až civilního charakterů. Zjišťujeme, že veškerá rasová zášť i ta vůči Leslie způsobyly raněné city a zlomené srdce osoby naší hrdince nejbližší. Tím samozřejmě také dochází k vyzrazení prave identity osoby zpoza masky šamana (k čemuž defacto došlo v díle předchozím).

Trochu lituji toho, že finále, které mohlo skončit jen smrtí a vítězstvím jedné ze stran, bylo od jistého momentu předvídatelné. Trochu jsem byl také zklamán z toho jaký rychlý spád to vzalo a že nebyl více rozvit romantický vztah mezi Leslie a Khalem, který až na konci dochází jakéhosi rozuzlení.

PS: Po celkovém uvážení a zvláště po jedné šamanově poznámce jsem si uvědomil, že Proti přírodě není ničím jiným než inspirací a převyprávěním příběhu Farma zvířat hozeného do soudobé a konzumní společnosti.

19.06.2022 3 z 5

Štvanice Štvanice Mirka Andolfo

Další díl Proti přírodě je o poznání temnější. Zásluhu na tom má pradávné prokletí vyvolávající Lesliino šílenství, čehož důsledkem jsou potoky krve za které by se nemusela stydět ani Alžběta Bathoriova. Celý sešit je vlastně jen o tom a neustálém úprku před šamanem a jeho nohsledy, přičemž při občasném času na vydechnutí se dozvíme i něco dalšího, což ovšem vyvolává další paletu otázek. A pokud někdo očekával v takových chvílích, že se Leslie a Khal začnou dávat dohromady či prožívat milostný románek, tak omyl lávky. Když pominu, že by na to nebylo moc času, tak zaručeně proto, že každý z nich uvnitř sebe sváděl boj se svými démony.
"Štvanice" je kus dobré práce, který krapet vyvolává obavy i naděje, kam bude směřovat další díl série.

19.06.2022 4 z 5

Probuzení Probuzení Mirka Andolfo

Tento komiks mne vábil svým nestoudným zasazením a kresbou pěkně dlouho než jsem si jej pořídil. Kniha je to opravdu nádherná a dobře se čte i sleduje. Vše má odpich a nenechává oko zahálet. Nadmíru překvapí nakolik je Leslie vykreslena v Evině rouše jako krásné plnoštíhlé stvoření a přesto se neuchyluje ke žádným nechutnostem či otevřené pornografii. Malba nabízí přesně tu správnou dávku erotického nádechu aniž by upozaďovala příběh.
Ten je zasazen do dosti bigotní společnosti vzdáleně ne nepřipomínající provolávání čistotu rasy v nacistickém Německu, kde stát řídí společenské normy a rozhoduje o těch nejintimnějších částech soukromého života. A do toho je zanořena mladá prasnice Leslie, která ztratila téměř všechno na čem ji záleželo, protlouká se životem a přesto si zachovává alespoň entuziasmus. V tom ji pronásledují opakující se sexuální sny, tajemná skupina a osamocený temný jedinec. Kdo má rád dospělý příběh, dobrodružství a přesto se cítí být dítětem v těle dospěláka, najde v tomto komiksu vše potřebné.

13.06.2022 5 z 5

Gossip Girl: Manga: Jen pro tvé oči 2 Gossip Girl: Manga: Jen pro tvé oči 2 HyeKyung Baek

Gossip Girl na mne vykouklo v jednom antikvariátu. Zjevná manga od prvního pohledu, kterou jsem neznal, tak jsem hodil popisek na google, kde na mě vyskočil název Super drbna. Ta je pro mne zejména známa seriálovým ztvárněním, ale že existuje i manga verze mě překvapilo. Můj prvotní přístup byl opatrný, jelikož seriál jako takový nepatří mezi mé běžné žánry, ale když jsem zauvažoval hlouběji, že jde vlastně o mangu, jsem neodolal a po tomto komiksu jsem šáhl. Byl jsem až mile překvapen jak mě manga z prostředí mladých zbohatlíků zaujala a bavila. Není to žádná červená knihovna, žádná telenovela, ale příběh mající nadhled. Gossip Girl je plna nadsázky, kde mnohé společenské útrapy byly řešeny s vtipem.

05.06.2022 5 z 5

Kybersex Kybersex Přemysl Krejčík

Nebýt ohromné slevy v jednom knihupectví, tento titul by se ztěží dostal do mých rukou. Už to zde bylo zmíněno a musím daný fakt potvrdit: povídky různého rozsahu dosahují rovněž různé kvality. Bohužel mi nijak zásadně neutkvěly v paměti a dokonce mě kniha začala nudit. Byl jsem bohužel nucen titul odložit ad acta ...

05.06.2022 odpad!

Deset knih o architektuře Deset knih o architektuře Marcus Vitruvius Pollio

Ke knize mě přivedla série TV dokumentů pojednávající o antických technologiích, ve které byla publikace zmíněna. Nebýt Vitruviova pojednání, zůstaly by nám mnohé historické otazníky stále záhadou, např. jak dokázaly Římané pohnout kolosy vážícími 1500 tun jako těmi v Jupiterově chrámu nebo jak dokázali přesně odměřovat vzdálenosti na svých silnicích (vždyť i Leonardo da Vinci si při pokusu o rekonstrukci tohoto stroje vylámal zuby) atd. V některých momentech je kniha příručkou pro stavbaře a zahrnuje nás mnoha praktickými radami. Také se jedná o pojednání, které nám dává porozumět tehdejší mentalitě a postupům při realizaci staveb mnoha druhů - vodovodů, chrámů, cest i měst.

04.06.2022 5 z 5

Japonské domy a vše co k nim patří Japonské domy a vše co k nim patří Edward Sylvester Morse

Jako divák anime jsem mnohdy shlédnul ty s historickou tématikou či odehrávající se v minulosti, či jen zkrátka v období připomínající středověké japonsko. Nebylo proto nemožné si nevšímat architektonických detailností, prostorového uspořádní místností a vybavení domácností a dalších usedlostí i veřejných prostorů. Tato kniha dává dosti podrobně nahlédnout do různých aspektů japonských domů. Nejdeme tam tedy mnohé o konstrukci domu, různé typy vchodů, řešení zahrad, něco o tatami, ale autor se nezalekl ani choulostivého tématu jako záchody a pojednání jak tehdy bylo nakládáno s odpady. Pro všechny nadšence do Japonska nutnost, pro architekty a historiky skvělá inspirace.

04.06.2022 5 z 5