woita woita komentáře u knih

Falzifikátoři Falzifikátoři Antoine Bello

Když jsem prvně o této knize slyšel, domníval jsem se bláhově, že budu mít tu čest s organizaci podobnou AKT (Agentura pro kontrolu technologií) z titulu Gravitace. Ve Falzikatořích však nejde o žádnou super technologickou společnost s agenty ala 007, ale spíše o byrokraty za stolem sepisuji stohy papíru o fiktivních událostech a osobách. Falzikatoří vynikají být neskonale nudní, přesto být i zajímavými. Když pomineme rozvlačnost popisů, které zcela postrádají vlastnost vtáhnout do prostředí i do duše charakterů, dostane se nám zajímavého náhledu do umění psaní, imaginace i fungování ovlivnitelnosti reality pouhým dobře miřeným slovem, správným načasování a podstrčením důkazů. Kniha je zajímavá jen v těch částech, které pojednávající o tvorbě a popisu samotných falešných spisů. Až ke koncem, kdy Slive ovlivní svým chybný jednáním jeden život, se zdá být trochu oživení, ale to bylo pouhé zdání.

15.02.2022 2 z 5

Život mi pije krev Život mi pije krev Jessica Abel

Vše potřebné již zaznělo. Je to natolik obyčejné i navzdory, že aktéry jsou upíři, že po přečtení není problém na vše zapomenout. Kresba byla úměrná kvalitě děje - fádní, pouze místy dosahovala lepších detailů. Postavy byly bez šťávy, jen prostí občané se svými každodenními problémy. Jedinou spásou tohoto komiksu byl až závěr s částí vyjevu citů Davida Rose.

04.02.2022 2 z 5

Experiment Experiment Michele Medda

Asi nejlepší díl ze všech (tří mnou) přečtených. Pravé detektivní dobrodružství, ve kterém Nathan, podobně jako soukromý vyšetřovatel Jake Styles v seriálu Jake a Tlusťoch, pomáhá známé právničce v šetření případu. Boj za pravdu se tak odehrává na bitevním poli i na půdě soudu. Je v tom napětí i zvrat. Doporučuji.

24.01.2022 4 z 5

Flashpoint Flashpoint Michele Medda

Tématicky je díl s názvem Bod vzplanutí zajímavý ve smyslu pointy (SHC
Spontaneous Human Combustion), ale ztrácí ve celkovém vyobrazení. Retroperspektivní ohlednutí do Nathanova dětství není zlé, ale ve spojení s teroristickými útoky s tajemnými požáry je to dost naivní, skoro až neuvěřitelné. Navíc nato, že je Nathan eltiním vyšetřovatelem Agentury Alfa, tentokrát moc toho nevyšetřuje (většinu toho odhalil už jeho kamarád, oběť žháře).

24.01.2022 3 z 5

Sirotkova cesta Sirotkova cesta Robert Buettner

(SPOILER) Počátek se nesl v podobném duchu jako předchozí díl. Kniha působí jako jednoduší četba pro dospívající. Neobsahuje žádné složité technické termíny, komplikované postavy, ani vztahy mezi nimi. Celkové zasazení bylo přesto lákavé. Kniha mne chytla a četla se svižně.

**SPOLEIR** Teď trochu konkrétněji: Na začátku testují na stacionární stanici Nový měsíc ukořistěnou Firewitch. V této části se dozvídáme více o konstrukci (řízení) slimácké lodi, cavoritu (hypotetického kovu pohlcujícího gravitaci vyjpůčeného od H.G. Wellse). Tady ještě dobré. Jen nějak mi tam nepasovalo všechno to vybavení, které si museli vzít na palubu (biokracie hold vládce všude, i v daleké budoucnosti). Pouze hloupému by nedošlo, že se všechno to nadobíčko plné robotů, starých zbraní, brnění, proviantu bude záhy hodit při bitvě o Bren (vím trochu předbíhám, jelikož muselo dojít zprvu k jisté nehodě).
Po úspěšném "přistání" ala Rampa McKvák ("Říkal jsem vám, všechno co má křídla dokážu zničit") na povrchu planety začne ta lepší část. Jason, Jeeeb, Howard a Jude s Ordem se dostanou do zajetí domorodých obyvatel. Kulturně se jedná o primitivní společenství tří kmenů se zadovkama jezdících na dinosaurech a jiné pravěké fauně. Trochu mi trvalo se sžít s takovou představou, která připomínala něco z Vernerovky. Jakmile jsem pochopil celé zasazení a kulturní rozdíly, otevřel se předemnou zajímavý příběh a boje proti slimákům, kteří ovládali lidi Brenu po 35 000 let.
Leč se Buettner snažil napodobit či inspirovat se některými velkými pozemskými bitvami, jako vylodění v Normadii či Hanibalovo překročení Alp, nepodařilo se mu vyvolat můj vášnivý zápal pro podobné scény. Autorovi jsem to odpustil - často v popisu užil citátů a výrobků velkých vojenských strategů.
Bitva byla vyhrána a naši hradinové se dostali zpět na Zemi, která začala brojit proti nepříteli a rozhodla se přenést boj na jeho stranu hřiště.

14.01.2022 4 z 5

Alvin Norge: @peklo.Zcom Alvin Norge: @peklo.Zcom Chris Lamquet

Námět z tábora vzbouřené cyber entity (ne vždy musí jít o čistokrevnou UI) mi okrajově připomnělo knihu Index hrůzy (napadnutí Wallstreet, pád letadla). Kdyby komixový scénář byl předělán do knižní podoby a dostalo se mu více propracovanějšího technického scénáře, tak tu máme bestseller.
@peklo.Zcom je tak průměrnější četba. Zvraty jsou vykresleny spíše fádně a někdy se zdá, jako by bylo něco přeskočeno. Tento komix by proto zasloužil více stran, které by toto vykompenzovaly. Pokud jde o samotnou kresbu, tak jsem nijak zklamán nebyl. Jako pozitivum vnímám i postavu rozpustilé Olgy, alias Jennifer ...

Alvin: "Chci vědět, kde je ten knoflík!"
Jeniffer: "Knoflík? Ty ztratil knoflík? Jaký?"
Alvin: "Ten který se otočí, abys už zmlkla!"
Jennifer: "Knoflík, abych...It´s a joke,...Hihi...Hmm... Já stydím ti ukázat, kde ten knoflík."

28.12.2021 2 z 5

Sirotkův osud Sirotkův osud Robert Buettner

(SPOILER) Toto je mé první setkání s nejmladším generálem snad v historii. První titul jsem neměl možnost číst, ale nijak to nepovažuji za velkou chybu, jelikož události z předchozích časů byly vcelku krátce a výstižně shrnuty. V mnoha bodech je toto klasické military scifi se vším, co k tomu patří: plno vojáků, hitech zbraně, vesmírné lodě, technologie a fyzika budoucnosti i politika. Ale abych řekl pravdu, tak tomu u této knihy zcela není. Je toho tak od každého trochu bez hlubší myšlenky, popisu a rozvoje.

Jason Wander je možná uvěřitelny jako voják bojující za svou věc, ale působí naivně a úloha generála mu vůbec nepasuje (což sám kvituje). Ani další postavy jako Howard či Minimyška a její syn narozený na Ganymedu nejsou nijak složité osobnosti.
Popis prostředí a prostředků je mnohdy jen účelově popsáno bez detailů, takže dva kilometry dlouhá meziplanetarni loď a její raketoplán V-Star (založený na skutečnosti) byly pro mě pouhou kulisou než aktérem děje, kterým se později také měly stát.
Bylo mnohdy i těžké si představit samotné Slimaky, jak jsou oděni do tmavé zbroje a střílí z těch svých zbraní. Stejně to bylo s popisem Země, kam se Jason vrátil po dlouhém boji. Mělo se jednat o planetu vyčerpanou vydají na válku a zdecimovanou útokem ve kterém podlehlo 60 milionů životů. Ale místo toho byl Jason vláčen po hotelech, na Měsíc a po interview, takže z toho světa moc ukázáno nebylo.
**SPOILER** A pak přišel další útok, který čistě náhodou zasáhl Cape Canaveral, kde spočívaly všechny kosmické obranné síly Země. Ouha, jak Země mohla vzdorovat útoku obří kosmické lodi a její flotily?! Šup, je tu Jason Wander a jeho směly plán oprášit V-Star pro muzeum, odletět s ním a vybranými lidmi k zakonzervovane kosmické lodi u Měsíce a pak s několika raketoplány bránit Zemi před ohromnou přesilou (cca 1:5). Následně proniknout na palubu velké mateřské lodi jen s třemi lidmi a loď nakonec odpálit...

Je potřeba více dodávat? Naivita tohoto příběhu na mě dýchla dobou dosti minulou, kdy žánru scifi vládli velcí hnusní emzaci, laserové zbraně a kapitán lodě schopný sám odrazit invazi světů. Neříkám, že je kniha špatná. Četla se naopak svižně, děj nijak nic nekomplikovalo a místy i fakt bavila. Přesto je nutno vést v patrnosti, že tohle není série První linie od Marka Kloose, která je tomu dost podobná a která zvláda vše lépe než série Sirotčinec.

11.12.2021 3 z 5

Let 305 Let 305 A.G. Riddle

(SPOILER) Připodobnění ke Ztraceným (The Lost) není samoúčelné a dost vystihuje zejména atmosféru na počátku knihy. Teoretizování o důvodech pádu letu 305, stejně jako hledání řešení jak přežít první dny byly to nejlepší na knize. Ani rozkrývání pravdy, kdy část přeživších vydala do pusté a divoké anglické krajiny hledat pomoc, ve které najdou jen opuštěné stavení a záhadný monument, byla uspokojující. Snad i následný návrat k vraku letounu a souboj hitech plavidel a postav by ještě šel.

Ve fázi, kdy se příběh přehoupl do Londýna už šla atmosféra dolu. Vinu na tom má nelogičnost popisu desítky let opuštěného Londýna. Budovy stály téměř nedotčené, ulice nebyly nijak zarostlé a byt jedné z postav vůbec nedoznal zubu času. Skoro to tedy působilo, že každou chvíli zpoza rohu vykoukne zbídačený obyvatel města. A tak to pokračovalo téměř s každým popisem až do samotného závěru (Kdo někdy slyšel o myšlence přehrazení gibraltarské úžiny zajisté ví, že Titáni by tímto krokem odsoudily Evropu a další okolní země k ekologické katastrofě a nic by na tom neměnily výhody, které by členství v jejich alianci mělo).

Premisa Titánu nebyla zcela mimo mísu a myšlenka se mi líbila i s tím, jak autor došel poznání, že být bohem není zase tak lákavé, ale zasloužila by si více rozpracovat do hloubky a méně stavět na technologiích, které jako by některé vypadly z péra Julie Verna.

Závěr, jak napravit vše, co se událo, byl dobrý a trochu zachránil celé knize reputaci. Skoro jsem si řek, že by Let 305 byl dobrým materiálem pro film :-)

31.10.2021 3 z 5

Jaderné zbraně: Nejvyšší forma zabíjení Jaderné zbraně: Nejvyšší forma zabíjení Vladimír Pitschmann

Kdo se zajímá o jaderné zbraně, nemůže tento titul minout. Ten se zaobírá tématem vcelku obšírně, od technologie, přes historický vývoj až po politické programy. Někdy jsem měl přesto pocit, že by mohla být v některých momentech ještě podrobnější, a to zejména v historii vzniku jaderného programu během druhé větové války, tak mohla obsahovat více technických detailů a zejména obrazové dokumentace a schémat, která tam vůbec nejsou.

31.10.2021 3 z 5

Ilustrované dějiny světové. Díl I., Starověk Ilustrované dějiny světové. Díl I., Starověk Jaroslav Kosina

Kniha, kterou jsem sehnal v antikvariátu bude mít za nemálo let 100 let, přesto až na zažloutlé stránky je kniha v bezvadném stavu. Tato encyklopedie zaujme nejen svým odborným rozsahem, knižní kvalitou, ale také psaným projevem, který odráží vzletnou mluvu doby. Pro našince je to trochu těžkopádné, ale kdo se chce něco dozvědět, toto přetrpí. Řada informací je stále platná a tak může rozšířit vědomosti i dnešním lidem.

31.10.2021 5 z 5

Posvátné číslo a původ civilizace Posvátné číslo a původ civilizace Richard Heath

Zajímavá myšlenka, ale těžkopádné zpracování, které se opírá zejména o koncept matematiky, geometrie a světových siločar. Poukazuje na propojení starověkých a novodobých staveb i měst, jako rozvržení Washingtonu. Staví do souvislostí starověké míry s metrem. Toho, co je tam však stravitelného je tak minimum ...

31.10.2021 1 z 5

Kosmologie, dogmata a mýty Kosmologie, dogmata a mýty Valentin Weinzettl

Dosti útlá, ale o to více fundovaná literatura s mnoha matematickými vysvětleními, která nemusí být pro všechny stravitelná, přesto obsahuje řadu detailů pro ty, kteří se zajímají o témata jako rudý posuv, všeobecná a speciální teorie relativity, základní fyzikální mechanika záření či šíření zvuku, radioastronomie, urychlovače částic, velký třesk i hypotetický éter ... Na konci je dost srozumitelný slovníček pojmů, který pomáhá se vyznat v žargonu.

31.10.2021 4 z 5

Tajná zbraň Tajná zbraň Gordon Kent (p)

Skvělý vojenský thriller. Jde o vyvážený titul na pomezí špionážního románu a čisté military, která o stupeň překonává Toma Clancyho. Kniha má několika postav, které sledují svůj osud, ale které se záhy střetávají.

Pokud jde o technickou myšlenku zbraně, která je ústředním tématem děje, její odhalení na mě nezanechalo žádný wow efekt, a to jen proto, že už je vcelku (v jiné obměně) realitou. Kniha tak proto vyniká ve svém fundovanosti, rozsahu a také postavami (snad nejvíce mi v mysl utkvěl admirál, který si rád hrál se skutečnými loděmi na válku proti sovětům)

30.10.2021 4 z 5

Projekt Coyote Projekt Coyote Jim DeFelice

Pokud se Vám líbí film Stealth: přísně tajné, tak tato knižní obdoba se bude také líbit. Namísto však supestíhačky s UI je projekt Kojot o letounu přespříští generace. Příběh pojednává o testování nové supersonické, částečně myslí ovládané stíhačce, která je však záhy nucena se zapojit do ostré akce s neméně schopným letadlem i pilotem.

Kniha je psána dle mého vcelku reálnou formou a i dnes by v mnohém taková stíhačka překonávala ty dnešní šesté generace. Zato vcelku jednoduchá zápletka není úplně to, kvůli čemu by jste to výhradně četli. Tvoří dobrou kulisu a možná s narůstajícím militarismem v Japonsku se někdy něčeho podobného v nedaleké budoucnosti dočkáme.

Je škoda, že takových knih už dnes moc nevychází, jelikož je poplatná své době, ve které i na našich obrazovkách se střídal jeden hi-tech stroj za druhým (Air Wolf, Zmije, Blesk v ráji ...). Proto si myslím, že kniha bude spíše vyhovovat, těm, kteří zažili tuto dobu a pocíti i jistou nostalgii při četbě tak jedinečné knihy.

30.10.2021 4 z 5

Útok Alfa Útok Alfa Keith Douglass (p)

Srovnání s Tomem Clancym je možná trochu přehnané a přesto trefné. Na rozdíl od mnoha Clancyho knih s válečnou tématikou, tato nezabředává do politiky a špionáže, ale pojednává čistě o fungování jedné takové floty stojící na prahu velkého válečného konfliktu. Díky chybějící Clancyho omáčce je příběh rozmachem možná třetinový, ale o to má větší spád. Bavilo mě sledovat jak taková flotila funguje, stejně jako letecké křídlo letadlové lodě. Kniha je prošpikována řadou zkratek a pojmů, které dávají tomu správný punc.

30.10.2021 5 z 5

Oheň zapomenutých bohů Oheň zapomenutých bohů František Emmert

Když člověk čte anotaci a navíc se k tomu přidá takový název jako Oheň zapomenutých bohů, nabízí se téměř sama myšlenka na hororový příběh plný nacistické mystiky okořeněný o pořádnou porcí akce, jako taková literární verze Wolfensteina. Oh, můj Bože, jak se jen člověk může mýlit ...

Příběh je spíše o cestě osamoceného muže, který se po záludném útoku dostal daleko za nepřátelské linie kdesi v Jugoslávii, kde je nucen najít spojence při pokusu o útěk zpět ke svým. Jenže náhoda zahrála opět v jeho neprospěch. Dává se do kupy s partyzány a mladou ženou. Hrdina příběhu je neustále stavěn před dilema komu věřit a zda splnit úkol, na který nebyl vycvičen - odhalit zbraň schopnou zachránit pohlaváry Třetí říše a možná zvrátit osud války.

Nenechte se však zmást. Odhalení pravé povahy nové superzbraně se odehrává až téměř na konci knihy, kdy příběh vcelku graduje, ale předtím je to pomalé a možná i místy nudné odhalování pravých úmyslů postav, utíkání před nacisty a zkazek, které se tradují o jednom ostrovu uprostřed uzavřeného zálivu.

30.10.2021 2 z 5

Světadíl Mu - ztracená  kolébka lidstva Světadíl Mu - ztracená kolébka lidstva James Churchward

O Pacifidě, jakési Atlantidě ležící v Tichém oceánu, asi někteří už slyšeli. Pojednání od plukovníka James Churchwarda je jejím základem na kterém stavěli jiní lidé, jako madam Blavatská. Dnes ve světle současných znalostí je koncept světadílu MU přežitek, leč doporučuji knihu přečíst z několika důvodů: nabízí pohled do časů, ve kterých čteme jen v dobrodružných knihách, dále poskytuje zajímavý náhled na pár míst v Pacifiku, jako Nan Madol, a zároveň představuje zajímavou teorii o původu civilizace.

Záhadná fata morgána Záhadná fata morgána Helmut Tributsch

Autorovi nelze upřít novátorský přístup k historickým událostem, vědění a stavbám a stavět je do nového světla ve spojení s atmosférickým fenoménem faty morgány. Při četbě je někdy těžko uvěřit, že by pomyslnou spojnicí mnohých civilizací napříč časem i místem byla právě ona. Přesto proč nad tím ohrnovat nos, když i tak se lze z knihy dozvědět dílčí fakta a nový pohled na Atlantidu, se kterou se vše autor v závěru spojuje.

Tajemství Pacifiku Tajemství Pacifiku Alexandr Michajlovič Kondratov

Možná starší titul s pár body, které by z dnešního pohledu vědění už nemusely být platné, ale jinak zub času na ni nezanechal jedinou vadu. Kdo se někdy alespoň vzdáleně zajímal o historii a tajemno oceánu na opačné straně Atlantiku určitě neprohloupí touto četbou. Kniha se nezaměřuje nejen na (profláknutý) Velikonoční ostrov (to pak doporučuji Záhady Velikonočního ostrova od stejného autora), ale osidlování a mytologii oblasti jako celku.

28.10.2021

Konec světa - Další mayská proroctví Konec světa - Další mayská proroctví Adrian Gilbert

Údajné Mayská proroctví o konci světa spojeného s rokem 2012 mě zaujalo už před mnoha lety a vcelku i dnes, kdy už uplynula téměř celá dekáda od toho času. Problematika proroctví se dala chápat ve více rovinách a tato kniha nabízí jedno z nich. Je vcelku poučná, protože obsahuje i dost faktografických a historických popisů. Myslím, že kniha má alepo%n v tomto bodě, co nabídnout.