wiix wiix komentáře u knih

Bratia Karamazovovci Bratia Karamazovovci Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Tento román ma očaril, aj keď sa čítal dlho a náročne. Človek sa ani nemusí snažiť a hneď mu niekde v tele, čím vníma intuitívne a ide na podstatu vecí, brní každá čiastočka. Je toto dielo skutočne o vražde, vine a rodine? O nevere a násilnosti? V skutočnosti som vnímala v prevahe motívy výčitiek svedomia, náboženstva (Boha), ľudského poznania a utrpenia. Tieto bytostné otázky boli pre dielo nosné a tým ho u mňa predurčili na úspech.

08.05.2016 5 z 5

Anna Karenina Anna Karenina Lev Nikolajevič Tolstoj

Pre mňa je Anna Kareninová skvost v literatúre, niečo neopakovateľné a neobyčajné, čo môžem čítať každé Vianoce (áno, rituál), vidieť spracované v kine, v divadle a ako balet a stále v nej nájdem niečo nové a ohromujúce. To ako Tolstoj odkrýva charakter postáv, aký má dej spád, je jemu typické a pre mňa vábne. Rozpoltenosť postáv, ktorá je známa aj v Sofiinej voľbe či Pani Bovaryovej je prítomná nielen u hlavných postáv, ale aj u tých vedľajších (Kitty, Levin), ktoré prostredníctvom deja stávajú sa rovnako dôležitými a významnými. Sentimentálnosť a romantickosť strieda realistickosť a politika či história pomerov Ruska, proste brilantné.

04.01.2016 5 z 5

Andělé v mých vlasech Andělé v mých vlasech Lorna Byrne

Vôbec ma to nezaujalo. Totálne presladené klišé pretkané rozvahami nad osudom, slobodnou vôľou človeka a retardovanou ženou.

11.11.2015 2 z 5

To To Stephen King

Veľmi zvláštna kniha. Nevedela som, čo od nej očakávať, ale aj tak ma to prekvapilo a vydesilo. Miestami ma unavovali a nudili medzihry, ktoré len jemne súviseli s dejom a klaunom v Derry, avšak vysoko oceňujem prepájanie detstva a dospelosti hlavných hrdinov, niektoré kapitoly dokonca priamo nadväzovali, úžasné! A ako čerešničkou na torte bol názov To ako niečo mystické, neurčité, nepomenovateľné, ktoré nevedno kde prebýva a čoho je schopné. Narábanie s touto hlavnou zápornou postavou, klaunom Pennywiseom, ktorý mi pri večernom čítaní naháňal hrôzu a zimomriavky bolo veľmi premyslené a dôsledné.

03.10.2015 5 z 5

Tajemný cizinec Tajemný cizinec Mark Twain (p)

Absolútne úžasne spracovaný pohľad na ľudstvo ako také a zmýšľanie človeka prostredníctvom satana, ktorého si musí každý obľúbiť, pretože ako jediný má nadhľad a zdravý rozum.

14.09.2015 5 z 5

Síla vzdoru Síla vzdoru Suzanne Collins

Ohromujúce vyvrcholenie diania vo fiktívnych utopických dvanástich krajoch, ku ktorému smerovala dvojdielna línia napínavých udalostí predčasne psychicky vyspelých postáv, naplnila moje očakávania. Možno samotný koniec a láskyplné ukončenie ma nahnevalo, očakávala som väčšiu časť venovanú prežitiu lásky a oddanosti medzi Katniss a Peteom. Napriek tomu veľmi pozitívne hodnotím logickosť, netradičnosť a napínavosť vymysleného sveta a deja, v ktorom dôležitú úlohu zohrali revolučné postavy, s ktorých zmýšľaním sa dalo stotožniť aj pri zachovaní vlastných, zdravých názorov. Vyvrcholenie a vlastne celý tretí diel mi spádom a štruktúrou pripomínal Meyerovej Hostiteľa, ktorý ma tiež prudko zaujal.

28.07.2015 5 z 5

Bezpečný přístav Bezpečný přístav Nicholas Sparks

Priznám sa, že som sa do knihy pustila veľmi skeptická a očakávala absolútne klasické, Sparksovske klišé (ktoré som tam i našla), avšak zostala som milo prekvapena zápletkou a tým, ako dielo pohladilo moju ženskú dušu :)

13.05.2015 4 z 5

Černobílý svět Černobílý svět Kathryn Stockett

Absolútne úžasné čítanie, tak reálne a trefné, že som sa nemohla od toho odrtrhnúť a mala som pocit, že som v Mississippi práve v tých rokoch. Som rada, že to nekončilo happyendom a ani to k nemu zjavne odzačiatku nesmerovalo, taktiež že som nemala favoritku a hlavnú hrdinku ale skupinku správnych žien, takže ma to nevyrušovalo ani nenudilo. Nemám čo vytknúť, chválim!

17.04.2015 5 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Ostala som v úžase! Aj keď viem, že Murakami je pán pera a jeho príbehy sú vždy bomba, hĺbka Nórskeho dreva a charakter postáv budú vo mne ešte dlho rezonovať. Prečítala by som si to hneď znova...

06.09.2014 5 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Klasika klasík, romantika romantík, staré anglicko, presná etiketa a láska nadovšetko. Nikdy neomrzí moje ženské srdce :)

11.05.2014 5 z 5

Hostitel Hostitel Stephenie Meyer

Na rozdiel od iných diel tejto autorky bolo toto dychberúce a zamysleniahodné. Scifi príbehy o mimozemšťanoch ma ani trochu neberú, ale toto bola výnimka potvrdzujúca pravdilo a som rada, že som na ňu natrafila. Veľmi pekne popísaná psychologická hodnota človeka a jeho duše spolu s vymysleným svetom so svojou hierarchiou, veľmi dobré!

11.05.2014 5 z 5

Príbeh stratenej dcéry Príbeh stratenej dcéry Elena Ferrante

Štvrtý diel neapolskej ságy som dočítala s troškou premáhania. Miestami to skĺzlo do riadnej talianskej telenovely. Miestami to bolo však veľmi silné a postavy a dej vyvrcholili tak reálne a brutálne, že som nemohla odolať a dočítala to. Uff! Sila. Odporúčam.

11.10.2022 4 z 5

Příběh nového jména Příběh nového jména Elena Ferrante

Ja neviem inak, iba odporúčať túto neapolskú ságu. Rozčúľte sa nad veľmi zvláštnym vzťahom hlavných hrdiniek, fascinujte sa ich chudobnou štvrťou, ochkajte nad štýlom, akým Ferrante píše.

25.09.2022 5 z 5

Stratený receptár a láska, ktorá neumrela Stratený receptár a láska, ktorá neumrela Jacky Durand

Útla nevýrazná kniha plná príjemných opisov. Celý dej je vlastne rozprávanie adresované (už) mŕtvemu otcovi, kuchárovi, je to o ňom i pre neho, je to veľmi citlivé až pekné. Opisy jedla mi vohnalo do úst toľko slín, hneď som mala pocit, že presne viem ako to chutí! (i keď niektoré opisy jedál z vnútorností mi vohnali do úst niečo iné, ale aj to sú emócie)

31.05.2021 4 z 5

Anna na Redmonde Anna na Redmonde Lucy Maud Montgomery

Tretia Anna v tomto porcelánovom vydaní. Dospelácka, nežná a asi aj staromódna kniha, no kto je fanúšikom Zeleného domu, tomu spríjemni deň, za to ručím.

10.04.2021 5 z 5

Normálni ľudia Normálni ľudia Sally Rooney

Očarilo ma to. Možno ani tak nie príbehom (aj keď bol prudko čitateľný a zaujímavý a láskyplný a aj kus zábavný) ako štýlom, akým bol príbeh napísaný. Vety tak lahodili, akoby boli príjemné na jazyku. Keď budem veľká, aj ja by som sa tak chcela vyjadrovať :D Už dlho som nečítala tak dobrý príbeh o vrstvách a vzťahoch medzi dvoma ľuďmi, aký majú vplyv, ako rozhýbu a mútia rieku života

18.02.2021 5 z 5

Ty krásna, temná Vanessa Ty krásna, temná Vanessa Kate Elizabeth Russell

Pre niekoho to mohlo byť príliš veľké sústo, no mne sa ho podarilo spracovať. Trochu ako novodobá Lolita, trochu ako niečo uplne nové. Chvíľu bolo pre mňa náročné vybrať si stranu, ktorá bola v tom nevinne, ak taká vôbec bola. Na začiatku mi Vanessa prišla ako tá, ktorá sa nechala podmaniť, ktorá Stranea huckala a dovolila to, no postupom času na mňa velmi psychicky vplýval Strane so svojimi sugestívnymi otázkami, narážkami, z ktorých bolo ťažké pre dieťa, dievča vycúvať.
"Nemám pocit, že ma do niečoho núti, a viem, že môžem povedať nie, ale to nie je to isté, ako niečo riadiť."
A čo ma teda veľmi bavilo bol iný rozmer, ktorý v knihe naberal asi od polovice na sile, teda že v deji nešlo len o vzťah maloletej a učiteľa, ale aj o spoločenské povedomie a samotný psychický život a budúcnosť Vanessy.

15.02.2021 4 z 5

Stín větru Stín větru Carlos Ruiz Zafón

Vôbec som nečakala že to bude také dobré! Veľmi sa mi páčili kvetnaté vety, záhadné postavy a necakané zvraty v deji. Odporúčam.

07.12.2020 4 z 5

Zostaň so mnou Zostaň so mnou Ayobami Adebayo

Možno to bolo pre mňa silné práve preto, že čakám dieťa, no vedela som sa vcítiť do problémov mne neznámych no do pocitov, ktoré víria v hlave každej ženy. Politická situácia krajiny robila iba jemný podmaz príbehu, nerušila ho, len dopĺňala.

09.06.2020 4 z 5

Priepasť Priepasť Jozef Karika

Odhliadnuc od žánru, ktorý veľmi nemusím, ma táto kniha nudila. Minimum postáv a skoro žiadna zápletka, predvídateľný dej a neúspešné vnútorné monológy.

08.11.2019 1 z 5