WeeWar WeeWar komentáře u knih

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

ke knize je tady toho napsáno víc než dost, takže z mé strany není třeba nějakých dalších pitev a dalekosahlych filozofickospolecenskych rozboru, ktere jsou stejne ve finale o nicem (pardon) - je to proste top5 scifi a ani to, ze Cesi maji GMO Adelu, ktera jeste nevecerela, na tom nic nemeni.

Nicmene, pokud existuje nejaky zanr resici apokalypsy a postapokalypsy bez ucasti priblblejch zombie a smmmrrrrrrticich viru, je na prvnim místě přes 100 let stará Válka světů od Wellse. Den trifidů je ale hned na druhém místě. A na druhém místě je jen věkem, nikoli obsahem, myšlenkou, či zpracováním.

Prostě klasa nad klasy, čtěte!

PS: Trosku podezrivam pana Cílka, že si i sem chodi pro inspiraci:)

03.10.2016 5 z 5

Pilíře země Pilíře země Ken Follett

Kvalitni nasup, snad az zranice. Urcite prectu znovu, za par let...

Povedene, "jen?" modernejsi pojeti Merleho historickeho veledila odehravajiciho se v jinych mistech a "trochu" jine dobe, presto resici vlastne stejne problemy. Je to vice epicke, popisne, misty az uhrancive! Nebo ze by hrala roli jen ta modernita?

Modernejsi je to v tom, ze je tam vic do detailu popsaneho sexu, vic do detailu popsaneho nasili + je to psano, ci alespon prelozeno do naseho soucasneho jazyka.

Epicke: to jsem chtel bejt jen zajimavej:) Co to vlastne znamena? No text knihy odsejpa, snad az na nektere popisy uvah, ci konani patera Filipa(to je nekdy spis tezka filozoficka lyrika), ale ty jsem se postupne, hlavne u druhe knihy, protoze to bylo dost napinave, naucil, mozna i bohuzel, bravurne preskakovat.
Take je zajimave, ze byt je popsano buhvi kolik desetileti, generaci, stoleti, je kniha-dej knihy, vyresen v ramci nekolika malo dni, ci mesicu, let, nekolika malo klicovych dejinych udalosti. Mezitim jsou slusne casove skoky, ale nijak to nerusi, naopak. Vite kdy kde jste.

Popisne: zajimavosti je autorem priznana laska k architekture staveb katedral. V knize je dost detailnich podrobnosti o zpusobu stavby, ci dokonce uvazovani nad tehdejsimi moznostmi stavby. Skoda, ze kniha neni nijak obohacena o nakresy, ci podrobnejsi popisy zpusobu stavby romanskych? a pak pozdeji ciste gotickych katedral, kostelu, domu, mostu atd. To, ze autor umi popsat krajinu, vzhled osoby, ci jeji charakter je u Folleta jasna vec. Opravdu mate postavy radi, nesnasite je, nebo si alespon dokazete predstavit jejich udel, jejich postaveni, motivace. Mate v celku uceleny obraz o krajine, meste, vesnici.

Uhrancivost: snad permanentne jsem byl diky cteni pod privalem nejakych emoci: byl jsem nasranej na nespravedlnost sveta(eufemismus pro: lidé byli, jsou a budou většinou kurvy), celou dobu jsem nekoho miloval a celou dobu jsem i nekoho nenavidel a bal se, az prijde znovu na scenu. Casto jsem litoval, obdivoval i zavidel. Obcas fakt, priznavam, zaslzel.

20.04.2016

Nespavost Nespavost Stephen King

uffff, od Kinga jsem zatím dočetl jen Dlouhý pochod(na jeden zátah, prostě přes den) a to bylo moc zajímavé, ohlušující, otupující, ubíjející, konec frustrující, ovšem jako celek to bylo smysly bystřící.

Tohle dílko, jsem během třetího dne(den má 24 hodin) na 89%(čtečka) je ovšem něco tak strašného, že to prostě teď nedočtu - nemám už na to čas, bojím se i o své duševní zdraví(usnout s tím několikrát za den je zážitek), sere mě to brodit se v těch všech šíleně detailních popisech myšlenkovejch pochodů, audiovizuálních vjemů, které jsou u mě v mysli umocněny tím, že jsem velkým fandou všech těch spektakulárních a přebarvených scifi filmů(tron legacy, ghost in the shell atpd, jp. anime kousky atpd)....

Jsem CHTIVÝ dobrat se konce, což mě teď na konci ale nutí vynechávat, přeskakovat "všechny" ty snad sekundu po sekundě a u všech postav popisované...něco... což je škoda.

Odkládám! Jdu do nějakého westernu. Musím vychladnout. Taky jdu v pondělí do práce, dovolená končí.....odkládám knihu, vypínám 300 hodinový mix stoner rocku a psytrancu a jdu pod ledovou sprchu, spát a zítra budu celý den uklízet ten 3 denní nepořádek, abych se z toho jakžtakž vzpamatoval a vrátil se do reality. jj, i prezidentské volby jsem nějak zaspal/začetl, vzbudil jsem se v půl čtvrté odpoledne. Vylezl jsem z pod dubu...

14.01.2018 5 z 5

Poselství z vesmíru Poselství z vesmíru Clifford D. Simak

Tuhle knihu jsem si, ani nevím proč, vyvztekal (jj, spratek) v nějakém knihkupectví na jedné z početných dětských dovolených s babičkou (díky za ně za všechny: babičku, dovolené i knihu:). Knihu jsem tehdy vůbec nechápal, myslím, že tenkrát ani nedočetl a skončila v knihovně mezi dalšími z knih ze série KOD.

Později, v pokročilých náctinách, jsem ji znovuobjevil u mě v knihovně a při čtení mě sebrala tak, že jsem ji poté vnucoval snad každému kámošovi, který jen trochu četl knihy. U drtivé většiny měla slušný úspěch.

Zahradníkův rok Zahradníkův rok Karel Čapek

Knihu jsem si přečetl, abych v předjaří roku 2016 alespoň trochu vhlédl do zahradnického šílenství mé tchýně (kytky a zelenina a jejich různé kousky jsou prostě všude od sklepa až po půdu, o zahradě nemluvě, to je snad 10 měsíců z roku úplná džungle) a snad i pochopil, proč mám už v únoru vyvézt hlínu, ano Hlínu:) ze skleníku, jet někam traktorem ke koním, naložit plnej valník hnoje, ten překydat do skleníku a zase tam polovinu hlíny před pár (dvěma!) dny vyveženou zase návezt.

Popravdě je kniha precizně po Čapkovsku napsaná, jistý vhled jsem získal, ba dokonce mě přepadlo i chvilkové vzrušení, ale zahradník se ze mě bohužel rozhodně nestal. Jakékoli nadšení vyprchalo právě u toho skleníku a hlavně v dnech následujících.

Ale abych byl spravedlivý, kniha je to opravdu krásná, troufám si říci, že o dost krásnější, než samotný koníček:)

Silo Silo Hugh Howey

Na jeden zátah, celkově až na pár míst čtivé, když se dokážete přenést přes zjevné, hlavně technického rázu, nesmyslnosti popisovaného prostředí: celá civilizace je stovky let surovinově soběstačná včetně dolů, vrtů atpd? Funguje bez výtahu, vše tahají po jednom schodišti? Na vše má jeden dieselovej generátor elektřiny, který funguje desítky let bez odstávky?

Edit: Pry to byla puvodne jen povidka, nevim, necetl a nezkoumal jsem, ale pokud by tomu tak bylo, bylo by to asi lepsi, pokud by zustala jen ta filozofie videni sveta a par technickych naznaku z fungovani civilizace. Ale chapu, ze "manazeri psani" z literatu zdimou maximum (hlavně pod sebe, vertikálně, žádné horizontální rozpínání:), podobne jako pravnici z lidi zlomivsich si nohu na schodech v supermarketu z toho duvodu, ze jim tam nefungovala jedna zarovka z dvaceti a chybela tam cedule s upozornenim.

23.09.2016 4 z 5

Tobiáš Lolness Tobiáš Lolness Timothée de Fombelle

Tohle balení knihy, tedy dva romány v jednom je úplně ideální. Nemusíte, a třeba ani jako já si nevšimnete, že jde o dvě díla:)

Knihu jsem kupoval neteři na základě recenze v Respektu a vlastně ani nevím, zda ji přečetla. Vím ale, že já ano a zhltl jsem ji jako jednohubku.

Je to sice na první pohled dětská kniha o boji dobra a zla s dětským protagonistou v hlavní roli, ale ten soudobě společenský přesah, jakýsik envirormentální pohled na věc a boj proti předsudkům je čistě dospělácká záležitost zapasovaná do krásného, až magického prostředí stoletých stromů a bujných trav.

Cesta na severozápad Cesta na severozápad Kenneth Roberts

poprvé jsem četl kdysi dávno. Nedávno se mi ale nějak vybavila, tak jsem si ji půjčil z knihovny a přečetl. Dokonalé, resp. skoro dokonale, protoze musím priznat, že jsem teď knihu přečetl ne na jeden cely, ale na dva zátahy.

Na první a fest intenzivní zátah jsem přečetl část o akci "St. Francis", to bylo totiž to ono, to co jsem si pamatoval z dětství, ta neuveritelna haluz trmaceni se divocinou, devet dni po pas/kolena ve vode atpd..

Druhá část už mě tak nebrala, ale i tak poskytuje celkem ctivy vhled do praktik britsko-americke politiky dobyvani amerického severozápadu z pohledu dvou figurek v soukoli, tedy nezavisleho americana a britskeho dustojnika.

19.04.2016 4 z 5

Agent Mossadu Agent Mossadu Daniel Silva

Napínavé, zajímavé a vcelku realistické špionážní čtení. Nesrovnatelně uvěřitelnější než Já, poutník.

22.11.2016 5 z 5

Tak jsem to přecejen dolouskl.

Každopádně to není kniha pro každého. Čtenář musí mít náladu na fakt bizzar.

Je to prostě hraniční typ humoru, který skrzeva nekončící sérii absurdních scének spletených do celkově neuvěřitelně praštěného příběhu reflektuje historické, sociologické, rasové, národnostní a já nevím jaká další fakta, ale hlavně a především předsudky a obecná klišé. Někdo to bude milovat, někdo nenávidět, ale spoustu lidí to nechá spíše úplně chladným, takže proto jen 3 hvězdy..

PS: když jsem použil slovo klišé, tak mě tak nějak zároveň napadlo i album The End Of The Cliche od Carla Coxe z roku 1995/96, to byla doba:)

19.10.2016 3 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Tak neni to zadnej Sofokles ani Dante, natoz Tizzian, ci Darwin;) ale zas na druhou stranu jsem se obcas i nahlas zasmal az rozrechtal.

PS: Chlapici ve clunu, chlapici na kole, ruzni nejen zverolekari a treba i anglicti slechtici jsou mozna i vtipnejsi, ale jak uz to ma clovek nacteny vod mala, tak uz se u toho opakovani clovek meho, prej mrzoutskeho, razeni tolik nenarechta.

Tato kniha a i ten druhej díl mi prijdou ftipný. Komu ne, má to blbý.

10.10.2016 5 z 5

Budování státu I. Budování státu I. Ferdinand Peroutka

Nejsem zadnej politolog ani historik, takze je pro me dost tezke hodnotit myslenky a motivy autora v kontextu doby a s odstupem dnes jiz nekolika generaci.

Kazdopadne je to zajimave, byt jazykove na me trochu namahave cteni, ktere na me udelalo nesmazatelny dojem, ze Peroutka, nikoli Hitler, byl gentleman a evidentne slusny clovek. Mozna by se mi chtelo napsat, ze i vetsi GM a slusnějsí človek, než by si udalosti zasloužily. Ale jak se rika, po bitve je kazdy general.

Knihu doporucuji vsem, kteri chteji nahlednout nejen do sporu se soucasnym ponekud vetchym (at uz tak, ci onak) panem na Hrade(2016). Toliko k motivu, proc jsem vlastne knihu cetl.

Jinak je kniha vecne historicky opravdu velice prinosna k tomu, aby clovek alespon trochu pochopil to, proc se stalo to, co se s nasim narodem stalo, kde a v jakem stavu se v soucasnosti nachazime...

A dale bych doporucil nejakemu grafomanovi (v dobrem), aby tyto texty prelouskal do soudobe spisovne cestiny, aby to jednoho dne mohli cist i moje doposud male deti (pokud to bude vubec historicky a politicky mozne).

01.10.2016 5 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Klasika, kterou musí přečíst (a asi i četl:) každý, jenž jen trochu snese tento žánr.

01.10.2016 5 z 5

Plástev jedu Plástev jedu Josef Pecinovský

Pecka mého dětství/mládí. Upřímě snad jediný rodokaps, který mě totálně dostal a rozložil. Nebyl jsem ale uplně pravidelným čtenářem, takze bych nerad soudil a schazoval Rodokaps jako takovy.

Za vše u tohodle počinu mluví snad to, že jsem tenhle jed tenkrát půjčil i svému citlivému, nábožensky založenému kamarádovi, který ji zhnusen a až snad otřesen vůbec nebyl schopen dočíst.

Přestože jsem toto dílo četl snad i pětkrát, na další díly u mě nikdy nedošlo. Nevím jestli je to dobře, či ne, ale slibuji, že se o ně pokusím.

Jak jsem vyhrál válku Jak jsem vyhrál válku Patrick Ryan

Převážně nevážné až zcela absurdní(jak taky jinak vtipně/vesele popsat děsivost a marnost války, válečnou mašinerii?) čtení o válce, které na 90% pobaví 90% čtenářů. Kdo nepřelouská Hellera, nechť potrénuje na Ryanovi:)

Smrt ve Vídni Smrt ve Vídni Daniel Silva

Mazeček!!!

Perfektní zpracovaní / zprostředkování / osobní - slzavé nahlédnutí do zvěrstev holokaustu s legendary "Son of Saul" by G.A. v hlavní roli.

Trošku podobné dílu pána F.F. - Spis Odessa, ale to vůbec neva, možná naopak, dá se to směle srovnávat, porovnávat, když si to přečtete obé hned po sobě.

14.01.2018 5 z 5

Ikona Ikona Frederick Forsyth

Jedním slovem bezva, bééézva!

Perfektní, realistická, uvěřitelná špionážně politická fabulace na téma, že Rusko je opravdu... A je to vůbec fabulace, není to jen nějaký pře/opis reality? Včera bylo zítra nebo zítra bude včera?

Lidé čtěte a bděte...

Můžete to doplnit i čistě nebeletristickou knihou Edwarda Lucase nebo třeba šířeji i Huntingtonem atpd..

13.08.2017 5 z 5

Dlouhý pochod Dlouhý pochod Richard Bachman (p)

takový práce a přitom taková blbost, chtělo by se mi napsat... Jak moc nám chybí k tomu, abychom se k tomuto, skrze veškeré ty stupidní realityshows dneška, propracovali skutečně? Myslím, že třeba Japonci už k tomu moc daleko nemají:)

13.08.2017 4 z 5

1945 1945 William R. Forstchen

tema a napad dobry, celkove vlastne taky dobry, ale není to superbomba, pac místy to logicky drhne tak, až to bolí, ale klidně bych, pokud by si to drželo alespoň tuhle kvalitu, uvítal pokračování... musim dat fakt jen tri stars, nektere ty nelogicnosti jsou proste za hranou vkusu i otrleho ctenare.

13.04.2017 3 z 5

Stalker Stalker Lars Kepler

Perfektni práce, misty jsem byl uplne u vytrzeni.

Za posledni mesic jsem precetl zhruba sedm detektivek/thrilleru, zde hodnocenych nad 85%. Ale tohle me teda fakt rozsekalo a misty bezostysne utocilo na prvni signalni. Ja tomu davam velkou petihvezdu s velkym plusem navrch. Tohle dilo mi asi prenastavi dosavadni latky hodnoceni knih tohoto zanru:(

11.01.2017 5 z 5