vystredni vystredni komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

České autorky mi asi chtějí přivodit nějakou psychickou ujmu, nejdříve mě Bolavá odzbrojí zvláštní atmosférou a teď mě kvůli Mornštajnové čtyřikrát během jedné knihy pálí oči. Hana dokazuje strašně moc, jak se historie opakuje, zas a znova, nekonečný kruh.

09.03.2022 5 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

(SPOILER) Je to drsná kniha. Rozuměla jsem a chápala hlavní hrdinku. Sama jsem se potkala s něčím podobným v mojí rodině ... Člověk se horko těžko zbavuje rán a sraček do kterých ho rodina dokáže uvrhnout a které se k němu vracejí jako bumerang. Je to skvěle napsané, nejdříve vidíte pohled malé holčičky na rodiče, inteligentní správňácký tatínek, krásná hodná maminka. Postupně se promění na otylou ignorantskou matku a odporné nechutné monstrum předstírající otce. A tu absurditu, kdy někdo ublíží vám, ale okolí vnímá a vinní vás. Až do chvíle, kdy si vy sami začnete připadat jako blázen a nicka. I psychologie postav byla dost dobře vykreslená. Moc se mi líbila část, kdy Sisi chce začít žít nový život, vše si zařídí, ale nakonec nedokáže opustit chalupu. Strach a nejistota. Tak se opět vrátí ke starému životu, ale na konci si uvědomí, že už takhle žít nedokáže a hlavně nechce a to shrne jednou obyčejnou větou ,,Brácha, já už na houby nikdy nepůjdu."
Proto se mi i závěr líbil, žádný pompézní šťastný konec, ale zásadní rozhodnutí.

22.05.2023 5 z 5

Do tmy Do tmy Anna Bolavá (p)

(SPOILER) Strašně zvláštní kniha, velmi rychle to odsýpalo, přečetla jsem ji během chvilky. Fascinuje mě jak autorka dokázala zachytit tu neskutečnou posedlost. Postupně jsem začala spolu s hlavní postavou přemýšlet, kolik toho musí natrhat, kolik za to bude mít, zvládne ve svém stavu vůbec něco natrhat? Velkou část knihy tvoří právě tyhle úvahy, život hlavní postavy a jejího okolí je odhalen postupně v malých střípkách, útržkách v jejích nekonečných úvahách nad bylinami. Konec se mi četl s velmi těžkým srdcem.

18.06.2021 4 z 5

Před povodní Před povodní Anna Bolavá (p)

Tohle bylo moje poprvé s autorkou a musím říct, že jsem byla opravdu překvapena. Příběh a především styl psaní mě úplně vtáhnul, cítila jsem jaro a řeku v kostech. Rozhodně se chystám přečíst si její další knihy.

14.02.2021 5 z 5

Poupátka Poupátka Hana Lehečková

,,Věnováno všem, kteří na to zůstali sami."
Já asi ani nevím co napsat. Tolik pocitů a myšlenek ve mně teď proudí. Je to úžasné dílo. Obdivuju odvahu autorky s tímhle jít ven. Je to moc dobře napsané, myšlenky a pohled na věc jedenáctileté dívky jsou výstižné. Stejně jako ukázkový "grooming".Vulgarismů je tam dost, ale mně to zrovna tady nevadilo, naopak mi to tam sedělo, přišlo mi to mnohem víc autentické, vzhledem k tomu, že děti jsou tam v pubertě a lidi zkrátka v běžném životě sprostí jsou. Chápu, že to je v knihách nezvyklé, ale zas bych se tu nad tím tolik nepobuřovala. Je to dobré dílo jak pro dospělé, tak i pro mládež. Žádné téma není pro děti tabu, spoustu žen v mém okolí si prošlo něčím podobným rukama osob jim blízkých, mělo by se o takových věcech víc mluvit. Ale není to depresivní kniha, bolestivá ano, ale depresivní ne. Co mě občas bolelo nejvíce byl vztah hlavní postavy s rodiči, hlavně s matkou, připomínala mi totiž moji vlastní. Už jen proto si myslím, že to je dílo které bude blízké mnoha lidem. A vnitřní monolog Františky na konci je moc krásný.

19.01.2024 5 z 5

Směna Směna Anna Beata Háblová

Nádherná kniha. Já ani nevím, co psát, autorka úžasně vystihla to bezvětří, strach z budoucnosti, samotu a únavu, která v životě občas nastane a taky úzkosti a vášeň umělců. Procházím si momentálně něčím dost podobným... proto mi hlavní postava přirostla k srdci a jen tak na ten příběh a úvahy nezapomenu.

16.10.2023 5 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Upřímně, strašný.... příběh úplná nesmyslnost. Autorka zcela plýtvá časem čtenáře a dělá z něj idiota.

04.06.2023 odpad!

Demian Demian Hermann Hesse

Knihu jsem přečetla asi když mi bylo sedmnáct v hlubokých depresích, kdy si troufám říct, mi zachránila život jistým stylem... Teď už bych asi ani nedokázala říct proč, vybavila bych si možná jen tak základní děj, ale tehdy v mizerném stavu pro mě ta kniha znamenala hodně, už jen tím jak je plná prozkoumávání svého nitra, bez přetvářky a sluníčkaření, ale zároveň to není dekadentní záležitost, nýbrž je to plné naděje. Ovšem pamatuji si, že jsem nerozuměla všemu, nechápala jsem skoro vůbec jaký význam tam měla matka (??) Ale to pro mě ve výsledku nebylo ani tak moc důležité. Nemůžu říct, že by to pro mě byla nějaká srdcovka, ani Hesseho jako autora mimo tohle vůbec neznám, ale určitě kniha, která mě jistým způsobem ovlivnila a já jsem ráda, že jsem měla možnost si jí přečíst. Ale není to pro každého, pamatuji si, že jsem o tom tehdy velice horlivě vyprávěla svojí kamarádce a ona si na moje doporučení knihu koupila, asi o týden později mi ji dala s tím, že to absolutně nechápe :DD

30.11.2022

Otec prasátek Otec prasátek Terry Pratchett

Dokonalá kniha.
Zábavná, ale i plná různých úvah a některé nápady ohledně míst, ve kterých se postavy nacházely byly prostě geniální, nenapadlo by mě něco takového. I vyobrazení různých známých postav bylo neobvyklé a hrozně zajímavé.

01.12.2021 5 z 5

Vypravěč Vypravěč Anna Bolavá (p)

Zajímavá kniha, která asi není pro každého, respektive není k nějakému oddechovému počteníčku. Člověk musí číst mezi řádky, do toho je atmosféra mnohdy velice úzkostlivá. Knihy Bolavé se vyvíjejí, tahle už z popisu měla být o dost jiná než její předchůdkyně a v tom nezklamala. Mnoho témat k zamyšlení, především výčitky a psaní vlastního příběhu. A opět jako symbol slimák? Už předtím v některé z přechozích knih měl malou roli, upřímně moc nerozumím proč a doufám, že v další už se neobjeví. Celkově struktura knihy byla dost originální, asi jsem něco takového ještě nečetla. Ale rozuzlení zápletky mi připadalo zbytečně natahované. Nikdy jsem neměla příliš v oblibě popisy přírody, ale Bolavá se pro mě stala velkou výjimkou, ona opravdu umí psát popisy počasí, ročního období, řeky, zahrady apod. tak jak je člověk cítí, nebo aspoň tak jak je já cítím. Těším se na to, co přinese její další tvorba. A ještě tak bokem chci pochválit krásný a výstižný design obálky knihy, tak jako u všech ostatních.

07.03.2023 5 z 5

Těžké melodično Těžké melodično Terry Pratchett

Velká zábava, myslím, že pobaví každého hudebníka nebo kohokoli, kdo má blízko k hudbě především k "hudbě s kamením" :D

20.12.2022 5 z 5

Dům doktora Fišera Dům doktora Fišera Petra Braunová

Poslechla jsem si to ze zvědavosti jako audioknihu. A hrozně se mi to líbilo. Není to pro mojí věkovou kategorii, proto mě to hrozně mile překvapilo, čekala jsem jednoduchý příběh. A ano je to pro mladší čtenáře (přemýšlení a chování 13ti letých hrdinů je dost výstižně udělané) ale mile mě to celé překvapilo. V komentáři níže někdo píše, jak je kniha hrozně ponurá, s tím vůbec nesouhlasím. Spoustu části mě rozesmálo ale konec mě taky šokoval, není šťastný, ale i v reálném životě vše nekončí happy endem. Děti taky cítí negativní emoce a zármutek. Proč by měli číst jenom o sluníčkách a duze a iluzi, že vše vždy končí dobře? Neviděla bych to tak hrozně jak komentář dole. Pro děti to není, pro mládež ano. A je to moc zajímavý příběh se záhadou.

16.01.2024 5 z 5

Zvěsti Zvěsti Aleš Novotný

Zařadím si to mezi jednu z mála knih, kterou jsem nedočetla..... Původně jsem nevěděla, že to je pro mladší čtenáře, takže ve výsledku nejsem cílovka a omlouvá to lehký a hovorový jazyk knihy, ale neprominu to že snad každá postava je vcelku nesympatická a to jak stupidně jsou psané některé jejich úvahy a myšlenky. Ve výsledku mi to přišlo jako příběh na wattpad.

06.09.2023 odpad!

Hryzla Hryzla Janele z Liků (p)

Přečetla jsem během deštivého dne a zanechalo to ve mně krásné dojmy. Velice sympatická věc, převážně jednoduché verše leč chytré a úderné.

14.09.2022 5 z 5

Kouzelník z Pekingu Kouzelník z Pekingu Markéta Hejkalová

Jediné co se mi líbilo bylo jak byly příběhy postav skvěle propletené, bylo jich tam poměrně dost, ale nikdy nevznikl zmatek, že bych nevěděla kdo je kdo a co se děje, bylo to hezky napsané, to musím uznat, nicméně po dočtení jsem si říkala, co to ve mně vlastně mělo zanechat? Jaká byla pointa? Nebo ponaučení? Co jsem si z toho vlastně měla vzít?

14.02.2021 1 z 5