vvikingg vvikingg komentáře u knih

Mafie po česku, aneb, Jeden den Bohuslava Panenky Mafie po česku, aneb, Jeden den Bohuslava Panenky Zdena Frýbová

V devadesátkách byla Frýbová pomalu povinná četba, časem tenhle druh literatury ztrácí na aktuálnosti. Jsem po pár letech přečetl znovu, ale už to nebylo ono.

02.02.2024 3 z 5

Ryby táhnou proti proudu Ryby táhnou proti proudu Jaroslav Čejka

No kniha o rybách moc není jen 3 povídky, je spíše věnována aktivitám otce autora jako sázkaře na dostihách, hraní karet ve vyhlášených pražských putykách atd. tohle se autorovi moc nepovedlo, umí psát rozhodně lépe ..

02.02.2024 3 z 5

Norimberský deník Norimberský deník Gustave Mark Gilbert

Po přečtení Norimberského procesu od Rusa A. I. Poltoraka, jsem sáhnul po americkém autorovi, docela mě zklamal. Gilbert vynechal 3 válečné zločince a nevěnuje se zločineckým organizacím. mezi které patřila třeba SS, SD,NSDAP, nic o sebevraždě Göringa. Göring byl mezi Američany oblíbený, časté focení, patologická samolibost, pořád se domníval, že je velikán a musí být hlavní postavou v procesu, Američanům připomínal ganstera z 30 let. Hned na začátku procesu ho Gilbert musel izolovat od ostatních věznů, Göring se musel i samostatně stravovat, aby nevyhrožoval a neovlivňoval ostatní vězně na které vyvíjel morální tlak. No radost Američanům neudělal, po vynesení rozsudku za několik hodin spáchal sebevraždu jedem. Dodnes se spekuluje, od koho obdržel ampulku s jedem. Knihy se čte dobře, o některých věcech se ale mohl Gilbert rozepsát obšírněji.

30.01.2024 4 z 5

Jak jsem potkal ryby Jak jsem potkal ryby Ota Pavel

Poslechnuto jak audio kniha se skvělým a procítěným přednesem Rudolfa Hrušinského, který je také rybář. Asi nejlepší povídka je Bílá míle, kdo nechodí na ryby nepochopí.

30.01.2024 5 z 5

Konec civilisace Konec civilisace Aldous Huxley

Klasika, vyšlo u nás poprvé v roce1970. Zmiňovaná droga soma na které každý v knize ujíždí je známá z indických zápisků Rgvéda z doby starých Árjů. Sómu tvoří halucinogenní rostliny jako prostředník pro styk s bohy, patří sem třeba muchomůrka červená. Heče peče Ford a špás spoj se s dívkou hned naráz, chlapci , dívky v roztoužení , teď dojdete uvolnění, heče peče...

29.01.2024 4 z 5

Islámský stát - Uvnitř armády teroru Islámský stát - Uvnitř armády teroru Hassan Hassan

Islámský stát nikdy žádný stát formálně neuznal, zanikl v roce 2019, i když zbytky jeho bojovníků občas někde udeří viz současná situace na středním východě. Ruská intervence v roce 2017 do Sýrie zachránila Asadův režim za pět minut dvanáct a i oslabila ISIL. O misi Američanů v dané oblasti panují různé názory , někteří odcházející američtí vojáci byli hrdí na vykonanou práci, u jiných panovali smíšené pocity. Irák i celá oblast, kde operoval ISIL se pořád zmítá v etnických, náboženských svárech (rozkol mezi sunnity šiíty, kurdy). Velmi těžké čtení ohledně různých frakcí, jmen vůdců a žádné vysvětlivky vzadu nenajdete, používání internetu nezbytné.

25.01.2024 3 z 5

SAS - Příručka jak přežít SAS - Příručka jak přežít John Wiseman

Už od mládí jsem tyhle knihy miloval už jako kluka mě zaujala kniha F. A. Elstnera dobrodružnou cestou, stále je v knihovně. Po roce 1989 na toto téma začaly vycházet i u nás speciální příručky, které těží ze zkušeností speciálních jednotek, tato kniha patří k jedné z nejlepších co u nás vyšla

24.01.2024 5 z 5

Přežít! Přežít! Len Cacutt

Jedna z nejlepších příruček na přežití co vyšla, poznatky hlavně britských SAS, nyní ji má ve vlastnictví vnuk co se zajímá o survival. Velmi pěkně zpracovaná s mnoha fotografiemi.

24.01.2024 5 z 5

Tajemství tunguzského meteoritu Tajemství tunguzského meteoritu Boris Ivanovič Vronskij

Kdysi se mi kniha moc líbila, kdyby se mi dostala do rukou i dnes,,, přečtu.

22.01.2024 4 z 5

Svět tajemných sil Arthura C. Clarka Svět tajemných sil Arthura C. Clarka John Fairley

Svět tajemných sil byl v ,, devadesátkách,, skvělý seriál. Knihu která vyšla máme v knihovně dodnes. Nejlepší je kapitola o tunguzském meteoritu, už jako kluk jsem četl nějaké sci-fi, že šlo o ztroskotání vesmírné lodi , autora už nevzpomenu ( myslím Lem) V 80. letech vyšla kniha od ruského autora B. Vronskij Tajemství tunguzského meteoritu , také je zde popsaná tato varianta, pád vesmírné lodi na atomový pohon.

22.01.2024 4 z 5

Pasák Pasák Egon Erwin Kisch

Reportáže šli EEK psát lépe, tohle mě nijak neoslovilo.

22.01.2024 3 z 5

Kuchařka - výživa a 4 krevní skupiny Kuchařka - výživa a 4 krevní skupiny James D´Adamo

Zaručené rady co máte jíst podle krevní skupiny asi tak věrohodné co máte jíst podle znamení zvěrokruhu nebo hvězd :-) a recepty v knize ,,, o ničem.

22.01.2024 odpad!

Krvavé století Krvavé století Martin Nekola

První knižní setkání s autorem, velká spokojenost, jeho kniha my silně připomíná knihu od D. Gansera Nezákonné války. Kniha se zabývá málo známými konflikty 20 století v Africe, Asii, střední a jižní Americe, Oceánii atd. Některé konflikty jsem znal z časopisu Válka Revue nebo sborníku Přísně tajné ( 2 periodika, která jdou číst od začátku do konce, aniž musíte vynechávat články) . Mnoho zajímavostí ohledně dnes už neexistujích států v Africe ( jiné názvy státu třeba do roku 1975 Dahome, dnes Benin ). Docela jsem se divil , že si vzpomněl i na slavného francouzského žoldnéře Bob Denarda, který bojoval v Africe v mnoha konfliktech, nejvíce se proslavil v Kongu, Rhodesii ( dnes Zimbabwe), Angole atd. Konfliktů je zde popsáno 26, kdo se zajímá o vojenskou historii doporučuji, precizní práce pět hvězd.

22.01.2024 5 z 5

Tajemství templářů Tajemství templářů Lynn Picknett

Perfektně zpracovaná kniha o smrti Jana Křtitele a souvisejících věcech, v podstatě dojdete po přečtení k tomu , že Jana Křtitele nechal odstranit Ježíš. Jan Křtitel byl populárnější než Ježíš, po jeho smrti přebral v jeho hnutí roli Ježíš . Nechal Ježíš zabít Jana Křtitele, Salome byla stoupenkyně Ježíše. Templáři uctívali useknutou hlavu Jana Křtitele, na kříž plivali, na tyto a další otázky je zaměřená celá kniha. Dějiny jsou plné případů smrti , které někomu vyhovovaly. Pokud by Byla smrt prokázána Ježíšovi , tak celé evagelium a křesťanství stojí na lži. Ono už osvobození hrobu Ježíše z rukou nevěřících a následné křížové výpravy je jedna velká lež, podle křesťanské víry, evangelia , vystoupil Ježíš na nebe a nebylo co pohřbít. Kataři později templáři a další tajná společenství věděla své a proto museli být vymýceny. Kniha rozhodně stojí za přečtení , plný počet hvězd.

22.01.2024 5 z 5

Lexikon užitkových rostlin Lexikon užitkových rostlin Gunter Steinbach

Dost nesprávných názvů , třeba vratič maří list (Chrysantheum balsamita) neexistuje, je to maří list balšámový, kapusta máslová- Brassica oleracea je brukev zelná , kapusta máslová neexistuje :-) Dělal někdo odborný dozor při překladu ??? Dýně meloun cukrový je taky pěkný :-), tak je to dýně nebo meloun ?? Běs , děs, Knižní klub se zase předvedl.

21.01.2024 1 z 5

Drogy! Drogy! Radek John

Kniha od R. Johna a J. Presla ( zakladatele organizace DROP IN léčba a prevence drogově závislých) je stará pomalu 30 let, zaujala mě zde jedna otázka : jste pro legalizaci trávy a hašiše ? , odpověď: neznám žádnou politickou stranu v této zemi, která by něco podobného prosazovala, pokud by to udělala páchá politickou sebevraždu. Uplynulo 29 let, strana která chce legalizaci marihuany je ve vládní koalici.

21.01.2024 3 z 5

Hitlerovy ztracené sochy Hitlerovy ztracené sochy Arthur Brand

Tahle kniha mě nadchnula, perfektně napsáno jako detektivní reportáž s troškou ironie a humoru. Mnoho pravdivých, historických informací nejen o sochách Thoraka , ale i Klimsche, Brekera, dvorních sochařů A. Hitlera. Autor se osobně setkal i s Gudrun Burwitzovou, Himmlerovou dcerou ( zemřela 2018), neblaze proslulou angažováním a podporou organizace Stille Hilfe, která pomáhala nacistickým zločincům.Kniha je vzadu doplněna fotografiemi soch z akce na jejich záchranu.

21.01.2024 5 z 5

Ďábel ve Francii Ďábel ve Francii Lion Feuchtwanger

Autor žil od roku 1933 trvale ve Francii ,v Německu by byl uvězněn za svůj antifašistický postoj a proti válečné knihy. Internace ,, nepřátelských,, cizinců v zemi která vede válku není ničím neobvyklým. Prošel dvěma internačními tábory a přes vlivné známé se mu podařilo dostat do USA. Některé pasáže nudné, kniha po které čtenář už podruhé nesáhne.

19.01.2024 3 z 5

Caři, popi, bolševici Caři, popi, bolševici Egon Erwin Kisch

Mistr reportáže,, zuřivý reportér,, skvěle popsal život v tehdejším bolševickém Rusku (SSSR) a všímal si perfektně i podrobností detailů a nijak nepřikrášloval tehdejší režim i když sám byl od roku 1919 komunista. Dělník v Leningadě chodí oblékaný lépe, než lumpen proletariát na Donbasu. V Moskvě koupíte v krámě lahev 30% vodky za 1 rubl 50 kopějek, na černém trhu domácí samohonku 40 % za 1 rubl :-) Zajímavý je i postřeh z 1 . máje v Moskvě, kde byla v průvodu loutka E. Beneše , tehdejšího ministra zahraničí, který v dubnu 1926 protestoval proti německo - ruské smlouvě o spolupráci a neutralitě. Za nitky loutky Beneše tahal anglický lord Mac Donald a francouzský zbrojní průmyslník Schneider- Creuzot. Donbas přirovnával k německému Porúří, Arťomovsk ( dříve Bachmut) , už tehdy strategicky důležitý bod, změnil za občanské války 24x vojenský a politický režim, Děnikin, Petjura, Wrangler, Škuro, Machno atd. EEK byl nadšen tvůrčí silou bolševiků, reportáže skoro po 100 letech velmi čtivé a přináší řadu velmi zajímavých historických faktů a údajů , třeba gruzinské město Tbilisi se nazývalo Tiflis. Člověk se při čtení i místy zasměje, jeden ze psů profesora Pavlova ( Pavlův reflex) jmenoval Vodka. Za mě plný počet hvězd.

19.01.2024 5 z 5

Zvláště chráněné a ohrožené druhy rostlin Ústecka Zvláště chráněné a ohrožené druhy rostlin Ústecka Karel Kubát

Unikátní práce, zájemcům o flóru doporučuji, plný počet hvězd.

16.01.2024 5 z 5