vvikingg vvikingg komentáře u knih

Lži o Hitlerovi Lži o Hitlerovi Richard J. Evans

Velmi skvělé čtení, kde se Irving u soudního procesu uvařil ,, ve vlastní šťávě,, on podal trestní oznámení na D. Lipstadtovou , která ho ve své knize Popírání holocaustu, sílící útok na pravdu a paměť na 6 stranách označila jeho některé výroky a fakta v knihách za popírání holocaustu. Evans před procesem prostudoval za pomocí 2 asistentů celé Irvingovo dílo i všechna vydání podle let kdy vyšla a velmi se liší v historických údajích a číslech, viz kapitola Drážďany. Evans nebyl sám z historiků kdo měl k jeho pracím výhradu. Většína historiků nepokládala Irvinga ani za historika, spousta faktů je založena na spekulacích a historicky nepodložených zdrojích, které Irving ani neověřoval a často pozměňoval ve prospěch, nacionálního socialimu a Hitlera, který měl jeho obdiv. Jestliže historik spoléhá jen na primární zdroje, které nemůže ověřit , nemá u kolegů důvěru, ale čtenářům to nevadí. Irving není sám kdo pozměňuje historii v knize zmiňuje Evans několik autorů. Líbí se mi, že Evans zmínil i D. J. Goldhagena, autora kontraverzní knihy Hitlerovi ochotní katani, který označil všechny Němce za vražedné antisemity, největší antisemita byl už ve Martin Luther, King Goldhagen o holocaustu píše , Irving ho popírá. Irving si byl před soudem moc jistý doložil množství dokumentace, měl i tlačit na Lipstadtovou , aby doložila dokumenty, odkud pochází za staletí nenávist k Židům. Korunu všemu nasadil Irving , když oslovil soudce Mein Führer a soud musel být pro smích přerušen. Doporučuji nejdřív přečíst Evanse a potom zkusit Irvinga jak píše uživatel Belbo.

28.02.2024 5 z 5

Poslední akord Poslední akord Günter Hofé

Před rokem 1989 moc literatury o německé armádě nevycházelo, vyšel snad jen Thürk - Hodina mrtvých očí o německých výsadkářích , Buchheim - Ponorka, Žraloci a malé ryby - W. Ott, skvělé knihy. Trilogie Merci kamaráde, Červený sníh, Poslední akord je málo známá ale super čtení, příběh několika kamarádů od mládí členové Hitlerjugend , později vstup do wermachtu až ke konečné porážce wermachtu. Poprvé vyšlo v roce 1973 za všechny díly plný počet hvězd jak píše uživatel KLADIK

26.02.2024 5 z 5

Vyšetřování ztráty třídní knihy Vyšetřování ztráty třídní knihy Zdeněk Svěrák

Tahle hra a patří ke slabším, ale seminář o Járovi Cimrmanovi mě vždy rozesměje, v téhle útlé knížce je lepší než hra. Jára Cimrman při vyřezávání loutek mimoděk vynalezl samorost. Při své osvětové práci mezi paraquyaskými bezzemky narazil na problém co je loutková vláda. Po několika reprízách hry Loutková junta nahradil obří loutky herci kteří, vodiče loutek nahradili polovodiči :-) :-)

24.02.2024 3 z 5

Jak chutná moc Jak chutná moc Ladislav Mňačko

Mňačko patří k mým oblíbeným autorům knihu jsem četl kdy byla zakázaná Mňačko byl u soudruhů v nemilosti. Objevil jsem ji v knihobudce a dokonce vydání z roku 1968, divná doba fronty na knihy už se nestojí, protože kvalitní už vycházejí málo a kvalitní četba se vyhazuje z knihovny :-). V knize je dobrá pasáž jak pozvou soudruzi švédského diplomata na lov pstruhů, ale do chovné stanice pstruhů, švédský diplomat , odvětí jsem rybář ale ne vrah a odejde. Soudruzi často svým zahraničním soudruhům rádi připravovali nevšední lovecké zážitky, Fidel Castro si v roce 1972 přijel zastřílet na Slovensko chráněné kamzíky.

24.02.2024 5 z 5

Den M – kdy začala druhá světová válka? Den M – kdy začala druhá světová válka? Viktor Suvorov (p)

Volné pokračování knihy Všechno bylo jinak, která je však napsána svížněji i z dávkou humoru, civil je stejně nevyhnutelný jako pád kapitalismu, heslo ruských vojáků v roce 1940. Suvorov zde opět popisuje přípravu SSSR na válku s Německem a uvádí to na mnoha příkladech, ale .. Liberten homines id qoud volunt credunt ..lidé věří tomu, čemu věřit chtějí Caesar - Zápisky o válce galské

23.02.2024 4 z 5

Všechno bylo jinak aneb Kdo začal druhou světovou válku? Všechno bylo jinak aneb Kdo začal druhou světovou válku? Viktor Suvorov (p)

Suvorov bezpochyby psát umí, ale upraví fakta pro sebe a svojí potřebu, pár knih jsem od něho už četl, tak vím co mě čeká a beru některé jeho informace a teorie z rezervou. V této knize glorifikuje dosti často Žukova, jako geniálního vojevůdce, který nebyl nikdy poražen, což není pravda, se Suvorovem nesouhlasím. Porážku Žukov utrpěl už v prosinci 1942 útočná operace sedmi armád nesla kodové označení Mars, souběžně s operací Mars , probíhala u Stalingradu operace Uran, do podvědomí spíše vstoupila jako třetí bitva u Rževa, rževský mlýnek na maso. Bitva kde utrpěl Žukov těžkou porážku od generála Modela, sovětská strana po desetiletí zamlčovala a lze označit jako bílé místo druhé světové války. Ve svých pamětech ji i Žukov opominul a napsal o ní jako o podpůrné operaci k operaci Uran o Stalingradu. Doporučuji knihu Operace Mars David M.Glantz , která je skvěle napsaná a opírá se o dostupné prameny ruské i německé strany. Operaci Mars zametl pod stůl i Stalin, ruské ztráty se odhadují na 335 tisíc z toho 100 tisíc mrtvých, 225 tisíc raněných a nezvěstných a ztrátu 1600 tanků.

23.02.2024 4 z 5

Pohanka ve mlýně a v kuchyni Pohanka ve mlýně a v kuchyni Zdeněk Šmajstrla

Tenhle kousek jsem ulovil v antikvariátě a velká spokojenost, tvář Zdeňka Šmajstrla na obalu knihy znám i z výrobků (pohanková mouka celozrnná, pohanková krupice) z jeho pohankového mlýna u Frenštátu pod Radhoštěm. Mlýn byl založen 1861 jeho předky, v úvodu knihy seznámení s jeho rodem, historií mlýna a pohanky, doplněno pěknými barevnými ilustracemi malíře Jana Gajduška. Recepty v knize jsou také skvělé i méně známé z Valašska, milovníkům pohanky, zdravé výživy kuchařku doporučuji.

20.02.2024 5 z 5

Hipster s andělskou hlavou Hipster s andělskou hlavou Jack Kerouac

Skvěle napsaná kniha o hnutí beatniku, generaci blaženosti, Kerouack je pokládán za jednoho z hlavních představitelů a za stěžejní a nejslavnější knihu je považována kniha Na cestě. V knize je popsán poutavě jeho bouřlivý a krátký život a jeho přátel , rodiny. Jeho dcera Jan Keroucková šla v otcových kolejích také byla ,, na cestě,, 2 roky před jeho smrtí v listopadu 1967 ho navštívila, když ji bylo 15 let, (od 12 let užívala heroin ,LSD) na drogy si vydělávala prostitucí) se svým přítelem se chystala do Mexika a byla těhotná. Kerouack propadl alkoholu, pil 1 litr whisky denně a mnoho piv a v roce 1967 zemřel na krvácení jícnových křečových žil (varixů) , na podobnou diagnozu zemřel i český básník Ivan Martin Jirous ,,Magor,, v listopadu 2011.Kniha se velmi dobře čte, nabitá informacemi, graficky na úrovni a skvělé dobové fotografie. Kerouacka jsem četl před 20 lety a rád se k němu po přečtení téhle skvělé knihy vrátím, zaujala mě kniha Dharmovi tuláci.

20.02.2024 5 z 5

Kukuřice, komunismus a kaviár Kukuřice, komunismus a kaviár Anya von Bremzen

Kniha mě velice nadchnula ,autorka je stejně stará jako já a velice dobře si pamatuji dobu reálného socialismu v tehdejším ČSSR, nikdo nepracuje na 100%, ale produktivita stoupá, produktivita stoupá, ale obchody zejí prázdnotou, ledničky jsou však plné, nikdo není spokojený, ale všichni hlasují pro :-). Ruská kuchyně je bohatá a rozmanitá jako sama rozloha a rozmanitost Ruska. Ruská carská kuchyně byla ovlivněna francouzskou kuchyní, když Kateřina II. pozvala na ruský dvůr francouzské kuchaře. Pracoval jsem v gastronomii a některé pokrmy uvedené v knize znám, mezi zákazníky byl oblíbený losos kubeljak a hovězí Stroganov , Stroganov v knize uveden není. U knihy jsem se i zasmál , většina lidových ruských pokrmů byla doplněk vodky, vodkou se léčila i závislost na drogách ,lékař doporučoval pít vodku a hodně. Z dob SSSR pamatuji konzervy chatka, maso kamčatského kraba, jižní omáčku náhražka kečupu s cibulí a sojovou omáčkou, měli velmi dobré čokoládové bonbony, každý balený zvlášť v celofánu s různými náplněmi a samozřejmě stoličnaju vodku :-).Kniha za 5 hvězdiček přečteno za 3 večery.

18.02.2024 5 z 5

Největší spiknutí v dějinách lidstva Největší spiknutí v dějinách lidstva Sean Twist

Jakmile se stane nějaký atentát, politická vražda, záhadné úmrtí, zmizení atd. hned několik hodin po činu se objeví konspirační teorie této události, kterými se zabývá tato kniha. Některé konspirační teorie v knize jsou opravdu divoké a na pomezí bulváru, třeba Ježíš Kristus je potomek kněží z Atlantidy . Některé konspirace nutí k zamyšlení a jiná vyloudí úsměv na tváři, o tom je celá kniha.

14.02.2024 4 z 5

Německé tajné zbraně druhé světové války Německé tajné zbraně druhé světové války Ian Vernon Hogg

První seznámení s autorem a mile překvapen, unikátní informace, není to běžná kniha ohledně tajných německých zbraní. Za nejlepší považuji kapitolu o dělostřelectvu, kromě notoricky známých dělech Gustav, Dora, zmínka o dalších kanonech 600 mm ráže známých jako Gerät 041 a dalších dělech. Výroba těchto super děl byla drahá a náročná za cenu výrobu 1 děla se dalo vyrobit 28 tanků Tiger po srovnání. Na konci knihy seznam firem kde se se součástky na tajné zbraně vyráběly, nechybí i Škodovi závody Plzeň, zbrojovka Brno, Vítkovické železárny Morava -Ostrava. Kniha opravdu našlápnutá informacemi, doplněna kresbami, plánky i fotografiemi zájemcům o tutotématiku doporučuji.

14.02.2024 5 z 5

Poslechnuto jako audio kniha a 3 hodiny uběhly jak nic. Veronika Khek Kubařová má skvělý přednes a některé hlášky jsou fakt parádní ,, otec se rád seznámil s každým kdo mu za to zaplatil, otec se podepisoval jako Bída z Chudova , tlustá kočka Carevna z USA, atd.. perfektní odreagování, rozhodně lepší než poslouchat Rudu z Ostravy. Díky tomu o dílu jsem poslechl i ostatní Aristokratky, tenhle díl považuji za nejpovedenější.

13.02.2024 5 z 5

Guláš Guláš Brian Kimberling

Přiběh mladého Američana Elliota , který v divokých devadesátkách pracuje jako učitel angličtiny, vyučování probíhá většinou v hospodě U zlatého lva a zamiloval si kozla z Velkých Popovic, stylizoval se do role Hemingwaye a snažil se mu vyrovnat v konzumaci akoholu jako většina Američanů, kteří tehdy v Praze pracovali. Kniha je psaná vtipně, jistota byl smažák s hranolky, kuřecí kozy ( prsa) a českému guláši na chuť nepřišel, nemohl rovněž pochopit jak Češi mohou konzumovat na Vánoce kapra, který celý život žije v bahně. Takových postřehů je v knize více, příjemné čtení na 2 odpoledne.

13.02.2024 3 z 5

Pokřtěni křížem Pokřtěni křížem Eduard Kočergin

Zajímavý příběh chlapce, který prošel několika sirotčinci NKVD a jeho útěky z těchto zařízení. Zaujal mě v ruském překladu název města Omsk- vzdálené místo vyhoštěných trestanců. Velmi čtivá i smutná kniha o tehdejším válečném i poválečném Stalinově SSSR. Se Sovětským svazem přišla bída na zem je zcela výstižné.

13.02.2024 4 z 5

Angolská anabáze Angolská anabáze Josef Klíma

Velmi dobře pamatuji tenhle příběh, 2 účastníky jsem znal osobně jako starší ročník, šlo o zaměstnance tehdejšího SEPAP ( severočeské papírny ve Štětí dnes firma Mondy). Příběh byl v TV uveden jako inscenace v 80 letech, kniha rovněž stojí za přečtení.

13.02.2024 5 z 5

Chemie pro všechny Chemie pro všechny kolektiv autorů

Na svoji dobu velmi kvalitně udělaná kniha, která čtenáře seznámí , že z chemii se potkáváme každý den, jak v kuchyni, běžném životě i volném čase. Kapitoly využití a zpracování potravin, kosmetika, výživa rostlin, stavebnictví, fotografování, automobil atd. Kniha je kolektivní práce autorů na vysoké úrovni. Zub času je na knize znát , některé chemické prostředky se už nevyrábí , nebo nejsou na trhu

09.02.2024 5 z 5

Rybářská kuchařka Rybářská kuchařka Jiří Kráčmar

Jedna z kvalitních ,, rybářských,, co u nás vyšla. Z knihy je patrná profesoinalita autora a tipuji, že je i aktivní rybář, viz část vaříme z ryb u vody a kapitola na konci věnováná rybářským nástrahám. Kvalitní recepty ze sladkovodních i mořských ryb, z oblasti teplé i studené kuchyně. Na to že je stará pomalu 30 let, je stále aktuální.

09.02.2024 5 z 5

Rychlá jídla z 5 přísad Rychlá jídla z 5 přísad kolektiv autorů

Kdysi kniha zakoupená pro dceru jako dárek, dodnes využívá v kuchyni, vhodná kuchařka pro začátečníky, vše jasně, stručně popsáno, barevné fotografie pokrmů na velmi slušné úrovni.

08.02.2024 5 z 5

Těstoviny pro labužníky Těstoviny pro labužníky kolektiv autorů

Slušně zpracovaná kuchařka ohledně těstovin nejen z italské kuchyně, pěkné fotografie uvedených pokrmů

08.02.2024 4 z 5

999 rad pro domácnost 999 rad pro domácnost Tamara Alexandrovna Mirovskaja

Povedená příručka fígle v kuchyni, které už znali naše babičky, plus další neocenitelné rady v domácnosti stále platné i když o moderních čistících prostředcích neměli dříve ani ponětí,ale dovedli si poradit.

08.02.2024 4 z 5