vvikingg vvikingg komentáře u knih

Jatka č. 5 Jatka č. 5 Kurt Vonnegut Jr.

Četl jsem kdysi, když se na dobré knihy ve čtvrtek stály fronty. Po letech přečteno znova a příběh ,, kašpara.. Billy Pilgrima pobavil a přiměl k zamyšlení i po letech, tak to chodí..

16.01.2024 4 z 5

Most přes řeku Kwai Most přes řeku Kwai Pierre Boulle

Kdo si třeba přečetl knihy Peklo na východě, Zajatci japonců, dost pochybuje o přístupu Japonců ohledně stavby a řízení práce Brity a koloniálním důstojníkem. Pro Japonce byli zajatci nuly, podle morálního kodexu bušido, měli spáchat harakiri a nenechat se zajmout.

16.01.2024 4 z 5

Velitelem v Osvětimi : autobiografické zápisky Velitelem v Osvětimi : autobiografické zápisky Rudolf Höss

Když Eicke vybral Höße do služby v koncetračním táboře Dachau, měl Höß za sebou výkon trestu za fémovou vraždu v jednotkách Freikorps v délce 6 let, rozsudek zněl 10 let. Fémový soud a následná vražda je známá v Německu od 13. století , většino se jednalo o vraždu vynesenou za zradu. Göring vyhrožoval fémou při norimberském procesu, některým nacistům ( zdroj John . K. Latimer americký lékař, který se staral o nacistické zločince v Norimberku ). Po službě v Dachau Höß povýšil a pokračoval jako velitel tábora v Sachsenhausen. Když bylo plánováno zřízení Osvětimi , byl vybrán Höß pro své pracovní nadšení a stal se velitelem. Höß vypovídal i při Norimberském procesu , byl jsem vyučen v Dachau, zdokonalil jsem se v Sachsenhausenu a Osvětim považoval za své vrcholné dílo. Cynicky a s nesmírnou ochotou vypovídal v Norimberku, uvádí psycholog Martin Gilbert ( kniha Norimberský deník). Můj úkol mě zcela naplňoval a neviděl jsem v tom nic jiného než práci. Nebyl jediný nacista, který svých činů nelitoval, tvrdost, sebekázeň, plnění rozkazů to byl Höß a další nacisté. Po propuštění z vězení v roce 1929 vstoupil do Artamanské ligy, která propagovala agrární život, návrat k přírodě, chtěl postavit statek na německém venkovu, chovat zvířata, místo hospodářského statku postavil největší továrnu na smrt.

16.01.2024 5 z 5

Lahodné omáčky k masu a těstovinám Lahodné omáčky k masu a těstovinám David Joachim

Naprosto skvělá kuchařka většinou z pokrmy italské kuchyně , plný počet hvězd

12.01.2024 5 z 5

Kuchyň plná fantazie Kuchyň plná fantazie kolektiv autorů

V ,,devadesátkách ,, vycházelo množství braků po kterých na ,, západě ,, neštěkl ani pes. Tahle kuchařka je příkladem, i když se tváří jako solidní kuchařská kniha i fotografie pokrmů nejsou špatné. Příšerný překlad, plný chyb autor u receptů zná jen máslo nebo margarin :-) mouka je mouka ,žádná hladká, žitná, kukuřičná atd. Ryby to je taky něco, ostroretka stěhovavá ( sladkovodní ryba žijící v našich řekách) je kříženec mořského jazyka a limandy :-):-), Glatbut je velká chutná ryba , která není v obchodech občas k dostání , Glatbutt je německý platýs a další nesmysly ryba plněná z kapra,, prolistováno vráceno do knihobudky ať si to taky někdo užije. Ještě jsem našel vzadu cenovku 395 Kč za brak :-) :-)

12.01.2024 2 z 5

Mexická kuchyně Mexická kuchyně Marta Orlowska

Pár receptů vyzkoušeno, u receptů je i doba přípravy, kalorická hodnota, náročnost, je to pouze takový receptář, žádné foto, ilustrace, ale recepty mají úroveň zas tak marná kuchařka to není kdo má rád mexickou kuchyni,vyšly horší.

12.01.2024 4 z 5

Grilujeme rožníme po celý rok Grilujeme rožníme po celý rok Blanka Poláčková

Tahle kniha se autorce mnoha kuchařek opravdu povedla, v permanenci v létě už pár roků, dostupné suroviny, jednoduchost, doporučuji. Velmi kvalitní fota některých pokrmů, že dostanete chuť pokrm připravit.

12.01.2024 5 z 5

Bratrství a tradice armád Varšavské smlouvy Bratrství a tradice armád Varšavské smlouvy kolektiv autorů

Dnes už unikátní publikace o tehdejším bloku Varšavská smlouva vytvořeném jako protiváha NATO 14. května 1955. Když si člověk odmyslí tehdy tradiční politické bláboly o vítězství dělnické třídy atd. je kniha nabita historickými daty , třeba v roce 1949 bylo ve výzbroji ČSLA 47% trofejní výzbroje, především německé. automobilní technika 72% byla amerického původu atd. Zajímavá je i zmínka o Albanii, která byla rovněž zakládajícím členem Varšavské smlouvy od roku 1962 nevyvíjela žádnou činnost , v roce 1968 vystoupila. V knize je podrobnější popis tehdejších 7 socialistických armád. Mnoho barevných přiloh hodnostní označení, vyznamenání , stejnokroje a černobílé fotografie vojenské techniky.

11.01.2024 4 z 5

Jeden německý život Jeden německý život Thore D. Hansen

Už předmluva autora ve mě nebudila důvěru cituji: vedení Polska a Maďarska trvale odbourávají demokratické systémy o Turecku vůbec už nemluvě. Přiběh stařenky je každodenní život v říši z hlediska jejího zaměstnání až po 5 let stráveném v ruském zajetí, kterému je věnováno pár stran , žádné historické fakta zde nenajdete. Třetí část autorův doslov Poučení pro dnešek z příběhu Goebblesovy sekretářky ,my těžce připomíná Poučení z krizového vývoje přednesené na XIII. sjezdu KSČ . Největším nepřítelem novodobých politologů, historiků jsou pamětníci, Ti bohužel vymírají a začínáme žít ve světě George Orwella.

11.01.2024 1 z 5

Andělé a démoni - speciální obrazové vydání Andělé a démoni - speciální obrazové vydání Dan Brown

Poslechnuto jako audio kniha (6 CD), výborný přednes M. Táborského, líbilo se mi proložení CD úryvky gregoriánských chorálů , které navozuje atmosféru tajemna a chrámů.

11.01.2024 5 z 5

Tlustý muž pod Jižním křížem Tlustý muž pod Jižním křížem Miloslav Švandrlík

Švandrlík sám sebe popsal satirickou formou na cestě po jižní Americe, kde prožije neuvěřitelné věci, trochu to připomíná jeho knihu Šlo mi o krk pánové, oddechové čtení

11.01.2024 4 z 5

Kuchařka české rodiny Kuchařka české rodiny Hana Sedláčková - Pačová

Běs děs , nejlepší je recept na Herodesovo maso , sojové maso na toastech , po požití nejspíš zavraždíte kuchařku a potom neviňátka to by Herodes koukal jak je slavný i v gastronomii a topinka svaté Mariány pro změnu sojové maso na topince z mrkví a paprikami, bože za co mě trestáš , by řekla Mariána. Na pár staročeských receptů hrozný škvár.

04.01.2024 1 z 5

Kuchařka ze Svatojánu 2 - Zahrada na talíři Kuchařka ze Svatojánu 2 - Zahrada na talíři Eva Francová

Staročeskou lepenici, rozšťouchané brambory s kysaným zelím, posypené smaženou cibulkou , degradovat na rozšťouchané brambory s nastrouhanou salátovou okurkou je prasárna , další kuchařky už nemá cenu od autorky pročítat..

04.01.2024 2 z 5

Kuchařka ze Svatojánu Kuchařka ze Svatojánu Eva Francová

Autorka píše , že tělo je jako stroj a potřebuje udržovat, ale taky občas promazat :-) dobrou slaninou a upečeným bůčkem. Velikonoční hlavičku se sojovým granulátem, svíčkovou se sojovým masem rozhodně do jídelníčku nezařadím. Je zde hodně starých receptů našich babiček, které autorka pojmenovala pode sebe obyčejná staročeská polévka couračka je tu jako pojmenovaná zelnice, klasická bramboračka pojmenovaná jako horácká polévka.

04.01.2024 2 z 5

S Pivrncem v posteli S Pivrncem v posteli Petr Urban

nejen v posteli , ale i hospodě, přírodě atd. opět povedený fórky

Křeče Rudy Pivrnce Křeče Rudy Pivrnce Petr Urban

Urban nikdy nezklame,,,

03.01.2024 4 z 5

Z Pivrnce krev neteče Z Pivrnce krev neteče Petr Urban

Tohle je povedený výběr

S Pivrncem na tahu S Pivrncem na tahu Petr Urban

jeden z prvních výběrů vtípku od Urbana, trošku slabší

03.01.2024 4 z 5

Prasečinky, na to je užije Prasečinky, na to je užije Petr Urban

Tak tenhle výběr lechtivých vtipů se Urbanovi povedl

03.01.2024 5 z 5

Nejlepší odstřelovač wehrmachtu Matthäus Hetzenauer Nejlepší odstřelovač wehrmachtu Matthäus Hetzenauer Roland Kaltenegger

velmi slabé o Hetzenaurovi zmínka na 20 stranách, tady nakladatelství MF šlápnulo vedle, s knihami Bílá smrt , Zápisky odstřelovače ze stejnojmenného nakladatelství se to nedá srovnat

02.01.2024 1 z 5