Vrbická1999 Vrbická1999 komentáře u knih

Mých tisíc životů Mých tisíc životů Jean-Paul Belmondo

Těšila jsem se na vyprávění o životě Jeana-Paula Belmonda, ale bohužel jsem zklamaná. Ráda bych se dozvěděla více o jeho názorech, o Paříži, ve které žil, o je vztahu se ženami atd. Vyprávěl pouze a jenom o natáčeních a vylomeninách, které při tom vyváděl.

08.02.2024 2 z 5

Námi to začíná Námi to začíná Colleen Hoover

Do prvního dílu Námi to končí jsem se zamilovala. Takže jsem věděla, že pokračování si chci přečíst i přes některé špatné recenze. Je to taková pomyslná třešnička na dortu. Lily a Atlas si happyend zasloužili. Od knížky jsem se nemohla odtrhnout, i když je dějově maličko slabší.

18.01.2024 4 z 5

Pro mě, jako milovníka všeho severského, je finská fantastická literatura, nebo-li finské podivno, objev roku. Právě ta podivnost je na všech povídkách to nádherné. Některé mě samozřejmě bavili více, jiné zase méně, ale to je přirozené.

02.01.2024 4 z 5

No a já No a já Delphine de Vigan

Bravůrně vykreslen vztah třináctileté, velice inteligentní dívky s mladou bezdomovkyní. Příběh o tom, jak se osamocená a smutná duše upne na přítelkyni, se kterou to ale vůbec není jednoduché. Kniha ve mě vzbudila otázky typu: Je možné, že se člověk z ulice vrátí do běžného života ? Nechají si takoví lidé pomoci ? Nebo jsou už navždy spjatí z životem na ulici ?

19.10.2023 5 z 5

Levandulový pokoj Levandulový pokoj Nina George

Jednou za čas si potřebuji přečíst nějakou romantickou oddechovku z hezkého prostředí. Líbilo se mi moc téma ztráty lásky, odchodu milované osoby a smrti. Hezky byla také do příběhu promítnuta láska ke knihám. Ale během čtení jsem měla pocit, že je kniha možná moc ,,roztažená'', střed mi připadal pro příběh nepodstatný. Začátek a konec mě moc bavil.

10.08.2023 3 z 5

Obchodník s hudbou Obchodník s hudbou Rachel Joyce

Nesmírně laskavá a něžná kniha. Cítím z ní lásku k hudbě, vinylovým deskám a kouzlu starých časů, kdy hudba měla svoji cenu. Čtením jsem se přenesla do 80. let do zapadlé uličky, kde má Frank svůj malý obchůdek s hudbou. Kniha má v sobě tolik nádherné poetiky, že jsem nechtěla, aby skončila. Troufám si říct, že to je jedna z nejlepších knih mého života. Ještě celé dny po dočtení ve mně silně doznívá.

26.06.2023 5 z 5

Lada u ledu Lada u ledu Ema Labudová

Na knížku jsem byla zvědavá a musím říct, že první polovina mě opravdu bavila. Zajímal mě pohled na život očima mladé dívky, která trpí poruchou přijmu potravy a jídlo bere jako největšího nepřítele. Ale bohužel druhá polovina knihy se moc nepovedla. Příběhu nic nedala. Na hlavní hrdinku jsem, kvůli jejím rozhodnutím, měla vztek.
Co však musím ocenit je zajímavý styl psaní, který autorka zvolila.

07.06.2023 3 z 5

Rozum a cit Rozum a cit Jane Austen

Anglická klasika, která mě přenesla do atmosféry venkovský sídel, čajů o páté a zdvořilé konverzace. Kniha mě bavila, jenom bych možná ocenila, kdyby měl příběh o trochu méně stran a tím pádem větší spád.

14.05.2023 4 z 5

Kniha o naději Kniha o naději Douglas Carlton Abrams

Jane Goodallova je anděl. Přesně takové lidi svět potřebuje.

13.02.2023 5 z 5

Kurandera Kurandera Hernán Huarache Mamani

Tato kniha obsahuje myšlenky, které jsem si zaznačila a určitě se k nim budu v budoucnu vracet. Hvězdičku snižuji za styl psaní, který mě místy až rozčiloval. Bohužel jsem měla pocit, jako když autor vůbec neumí psát. Každopádně jsem opravdu ráda, že jsem knihu četla, opravdu hodně mi dala.

19.01.2023 4 z 5

Já nevím Já nevím Barbara Abel

Knížka, od které jsem se nemohla odtrhnout. Stále jsem čekala jak se bude příběh vyvíjet a co z toho nakonec bude. Konec mě dostal. Nedokázala jsem ho předem odhadnout, takže mě opravdu překvapil. Pro mě skvělá kniha.

19.01.2023 5 z 5

Kodaňská trilogie: Dětství – Mládí – Závislost Kodaňská trilogie: Dětství – Mládí – Závislost Tove Ditlevsen

Po přečtení již chápu přirovnání ke slavné tetralogii od Eleny Ferrante. Musím přiznat, že mě Kodaňská trilogie bavila úplně stejně jako Geniální přítelkyně. Hlavní hrdinku jsem neměla nějak zvlášť v oblibě. Nechápala jsem její uvažování, ale přesto jsem s ní žila. Vciťovala se do ní. A u třetí části knihy, pojmenované Závislost, jsem skoro nedýchala. U pasáží, ve kterých svoji závislost popisuje mi bylo fyzicky špatně. Pokud u mě kniha svým textem dokáže vyvolat tyto pocity, hodnotím jí vždy velmi vysoko.
Kodaňská trilogie má čestné místo v mé knihovně.

25.03.2024 5 z 5

Všechen můj hněv Všechen můj hněv Sabaa Tahir

Kniha, od které jsem se nemohla odtrhnout, musela jsem číst dál a dál, abych se dozvěděla, co se s hlavními hrdiny stane. Bolavá kniha, ale krásně napsaná.

29.02.2024 4 z 5

Čtvrté křídlo Čtvrté křídlo Rebecca Yarros

Čtvrté křídlo jsem původně vůbec neměla v plánu číst, ale pak mě to nedalo a chtěla jsem vědět, proč je to takový hit. Příběh sám o sobě mě bavil, prostředí drsné akademie mě vtáhlo, ale ten počet stran byl na mě moc. Některé části se vyloženě vlekly. Kdyby měla kniha o 250 stran méně, čtení bych si užila více.
Fantasy pro mě už asi není. Nejspíše jsem už na tento typ knih ,,moc dospělá''. Od knih, které čtu očekávám více.

23.05.2024 2 z 5

Skoncovat s Eddym B. Skoncovat s Eddym B. Édouard Louis (p)

Je strašné, že je malé dítě odsuzováno jenom proto, že je zkrátka ,,jiné''. Šikana ve škole je jedna věc, ale to, když ho nepřijímají a dostatečně nemilují vlastní rodiče, to je pro mě opravdu nepochopitelné. Také je velmi šokující, jak hodně nevzdělaní a zabednění lidé ještě na přelomu tisíciletí ve Francii žili. Podle jejich chování bych odhadovala, že čtu knihu tak z 50. let.
Celou dobu jsem chtěla malého Eddyho obejmout a dát mu lásku a vzdělání. Vysvobodit ho z toho kraje buranů a nepochopení.

23.05.2024 4 z 5

Za tichem: Novohradské hory Za tichem: Novohradské hory Jan Štifter

Jan Štifter dal této knize nádherný název: Za tichem. Průvodce po místech, kde se duše může nadechnout. I když je vyprávěno o Novohradských horách, kniha nese poselství, které může pasovat na každý kout naší krásné země. Stojí za to, objevovat skrytá místa, poslouchat přírodu, rozjímat nad životem třeba na hřbitovech a ve starých kostelech, kde najdeme ticho a klid. Skrze tyto místa, můžeme nahlédnout do minulosti.

22.05.2024 5 z 5

Mladík / Událost Mladík / Událost Annie Ernaux

S Annie Ernaux úplně kamarádky nejsme. Přečetla jsem již Paměť dívky, se kterou jsem se vyloženě trápila. U Mladíka/ Události bylo čtení snazší, protože popisy nezákonného potratu prostě dokážou strhnout. Ale po dočtení jsem usoudila, že autorku opravdu ráda nemám. Svým chováním, názory a postoji mohu říci, že mi je vyloženě protivná. Chtěla jsem se pustit do její knihy Roky, ale neučiním tak.

10.05.2024 2 z 5

Proč všichni odcházejí Proč všichni odcházejí Zuzana Dostálová

Příběhy vyprávěné dětmi mě velice baví. Miluju se dívat na svět dětskýma očima. Ale tato kniha, po mě sklouzla, aniž by ve mně zanechala něco hlubšího. Dobře napsané vyprávění, ale mého srdce se bohužel nedotklo.

25.03.2024 3 z 5

Andělský prach Andělský prach Cornelia Travnicek

Tři kluci, kteří jsou zneužívání ke krádežím. Jako odměnu dostávají drogu. Andělský prach. Přitom to jsou ještě malé děti. Kniha, která bolí, ale formou, jakou je napsaná, si mě naprosto získala.

18.03.2024 5 z 5

Paměť dívky Paměť dívky Annie Ernaux

Textům Annie Ernaux chci dát šanci, protože jsou v knižním světě velice vychvalované. Nemohu říct, jaké pocity z knihy mám. Chvíli mě čtení velice bavilo, ale o stránku dál jsem se nudila. Občas jsem nechápala, o čem autorka mluví, poté si zase chtěla její výrok podtrhnout. Musím zkusím ještě ostatní knihy, abych dokázala svůj názor ucelit.

29.02.2024 3 z 5