Vlastina67 Vlastina67 komentáře u knih

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Deset malých černoušků je jedna z knih u kterých je mi líto, že si ji nemohu ještě jednou přečíst poprvé.

04.02.2019 5 z 5

Návrat krále Návrat krále J. R. R. Tolkien

Plně souhlasím s předchozím komentářem - mluví mi z duše. Mou nejoblíbenější postavou je Sam, který prokázal obrovskou odvahu a statečnost. Ve chvílích, kdy byl na pokraji svých sil a mnohý z nás by to vzdal, se zvedl a šel dál. Bez něj by Frodo ve svém poslání selhal. Sam se z naivního chlapce stal silným mužem (hobitem :-)).
Trilogie je silným příběhem a ačkoliv to Tolkien ve své předmluvě popírá, pro mě má mnohem hlubší význam.

24.07.2016 5 z 5

Všichni lidé bratry jsou Všichni lidé bratry jsou Johannes Mario Simmel

Skvělý román. Nejen, že jde o dobře napsanou detektivku, ale knížka se zabývá také závažným tématem života v Německu 20 let po 2. světové válce, kdy je spousta válečných zločinců ještě na svobodě a lidé, kteří jim pomáhají spravedlnosti unikat se zároveň snaží zpochybnit zvěrstva, která byla během válečných let spáchána. Nevadily mi různé časové roviny, ve kterých autor popisuje životy postav – docela dobře jsem se v nich orientovala. A díky tomuto podrobnému popisu se dalo pochopit jejich budoucí jednání. Všichni lidé bratry jsou druhou knihou J. M. Simmela, kterou jsem přečetla (první byla Láska je jen slovo) a zjišťuji, že si budu muset půjčit i další, protože mě příběhy, které píše, dost baví.

15.11.2016 4 z 5

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Pán prstenů se ke mě dostal před pár lety jako audiokniha. Poté jsem ho letos poprvé úplnou náhodou shlédla jako film. Silný příběh, nádherná krajina Nového Zélandu a úchvatná hudba, to dohromady mě úplně sebralo, takže jsem našla odvahu a vypůjčila si knížky, o kterých jsem kdysi četla, že jsou nezfilmovatelné. Byla jsem zvědavá, jak ten příběh vypadá v originále. Tolkien byl génius, který stvořil úplně nový svět, dokonalý příběh o věčném boji dobra se zlem.
Také bych chtěla vyzdvihnout překlad Stanislavy Pošustové, která přeložila všechny Tolkienovy knihy. Zvláště u Silmarillionu to nemohlo být jednoduché.
Jelikož překládala i dialogy u filmového zpracování, líbilo se mi, že rozhovory v knížkách i ve filmu jsou totožné.

30.07.2016 5 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Knížka, u které jsem se smála nahlas, až mi občas tekly slzy. Protože doma máme psí smečku, dost jsem se nasmála u výcviku Olina a Ladi :-))) Doporučuji všem, kteří se chtějí pobavit.

27.07.2016 5 z 5

Měděný jezdec Měděný jezdec Paullina Simons

Měděný jezdec je nejlepší kniha, jakou jsem kdy četla. Příběh je velice silný. Autorka věrohodně popisuje utrpení lidí během blokády Leningradu i ostatní válečné události. Jen si myslím, že kniha by mohla být o 200 stran kratší. Erotikou nabité dny v Lazarevu vrhají stín na jinak dokonalý příběh.

18.07.2016 5 z 5

Vážka v jantaru Vážka v jantaru Diana Gabaldon

Jsem hodně ovlivněná seriálem - vlastně jsem knížky začala číst až když jsem ho shlédla. Proto jsem neměla problém se vyznat v některých složitostech děje a síla knihy mě neodradila - spíš naopak - užívala jsem si, že mi vydržela dlouho. Faktem ale je, že některé pasáže by se zkrátit daly.

20.01.2018 5 z 5

Velký král Přemysl Otakar I. Velký král Přemysl Otakar I. Vlastimil Vondruška

Dosud jsem od p. Vondrušky znala pouze "detektivní" příběhy s Oldřichem z Chlumu. Přemyslovská epopej je ale něco úplně jiného. U takovéhoto typu knihy se autor musí striktně držet historie a zbytek je na jeho fantazii. A řekla bych, že tady se to povedlo. Knížka mě bavila a už se těším, až v pondělí skočím do knihovny a přinesu si další díl.

18.02.2017 5 z 5

Ve službách zla Ve službách zla Robert Galbraith (p)

Třetí díl se mi zatím líbil nejvíc. Bavily mě vztahy mezi hlavními postavami. Ve službách zla je dobře napsaná detektivka - připomíná mi to knížky Jeferyho Deavera.

20.12.2016 5 z 5

Silmarillion Silmarillion J. R. R. Tolkien

Jsem ráda, že jsem si Silmarillion přečetla. Mám ráda, když znám všechny souvislosti a toto byl vlastně úplný začátek. Dozvíme se o Sauronovi a Sarumanovi, kde se vzali balrogové, kdo byla Elbereth, apod. Možná by nebylo od věci přečíst si jí dříve, než Pána prstenů. Zvláště Akallabeth, protože ten (nebo ta :-)) vypráví o Númenorejcích - předcích Aragorna, o Gandalfovi, Elrondovi, paní Galadriel, vzniku Minas Tirith apod. Faktem ale zůstává, že ze začátku to vůbec nebylo lehké čtení - v tom obrovském množství jmen jsem se dost často ztrácela, zvláště, když hrdinové svá jména v průběhu věků měnili.

23.07.2016 4 z 5

Taťána a Alexandr Taťána a Alexandr Paullina Simons

Nemohla jsem se dočkat, až se do knížky pustím - v knihovně na ni bylo hodně rezervací. Nezklamala mě, i když jsem během čtení byla hodně smutná. Skvělé pokračování Měděného jezdce, jen závěr byl trochu přitažený za vlasy, ale přejme hrdinům po tak dlouhém trápení shledání a naději na společný život.

20.07.2016 5 z 5

Jak se točí Cizinka: oficiální průvodce sériemi 1 a 2 Jak se točí Cizinka: oficiální průvodce sériemi 1 a 2 Tara Bennett

Kniha je prostě skvělá. Popisuje cestu od knížky k seriálu. Ta cesta je dlouhá a myslím, že málokdo z nás si vůbec umí představit, co všechno je k natočení historického seriálu potřeba. Nejde jen o práci herců a kaskadérů, ale hlavně o hledání lokací, o natáčení v historických budovách, kde se nesmí změnit vůbec nic, o vytváření kulis, šití kostýmů, výroby nábytku, zbraní... Kniha je zajímavá i v tom, že popisuje vznik jednotlivých epizod seriálu, spolupráci scénáristů - docela mě překvapilo, že každý díl psal a režíroval někdo jiný. Jsem opravdu ráda, že jsem ji našla pod stromečkem, že je má, má vlastní, můj ....... - to jsem se nechala trochu unést - glum :-)
Teď vážně - všem milovníkům Cizinky doporučuji už jen kvůli desítkám nádherných fotografií (dobrá je Ianova zelená noha :-)).

10.03.2018 5 z 5

Zloději času Zloději času Vítězslav Jareš

Povídky moc nečtu (výjimkou byly Povídky od pana Svěráka), ale tyhle mě přesvědčily, že občas stojí za to, odložit romány a pustit se do něčeho kratšího. Líbilo se mi, že všechny povídky spojoval ďábel v podobě pána Vonka, a zároveň, že některé měly společné postavy. Povídky měly neotřelé náměty – zvlášť se mi líbil začátek povídky, ve které se chovali andělé strážní jako domácí mazlíčci – skvělý nápad. Povídka Stará remingtonka je hodna velkého zamyšlení – bylo by strašné, kdyby někdo dostal tak obrovskou moc, že může proměnit ve skutečnost vše, co si usmyslí pouhým stisknutím jediné klávesy!!! Pane Jareši, knížka Zloději času se Vám opravdu povedla.

02.11.2016 4 z 5

Vlk samotář Vlk samotář Jodi Picoult

Velice se mi líbily kapitoly týkající se života vlků, jejich chování, hierarchie ve smečce - k přírodě mám hodně blízko a toto mi přišlo hodně zajímavé. "Zbytek" knihy se mi také líbil a nutí nás k přemýšlení, jak bychom se v takové situaci zachovali my - těžké rozhodování.

14.10.2016 4 z 5

Lékařka Lékařka Noah Gordon

Kniha se mi moc líbila - pěkný příběh a popis přírody na horách ve všech ročních obdobích mě úplně nabíjel. Docela mě zarazil systém zdravotního pojištění v USA. Ale jinak se mi knížka moc hezky četla a mrzelo mě, že skončila. A vlastním jeden srdcový kámen! :-)

23.09.2016 4 z 5

Láska je jen slovo Láska je jen slovo Johannes Mario Simmel

Velice mě zaujala problematika života v Německu 15 let po válce - to jak se ke zvěrstvům, která nacisté napáchali, stavěli jejich potomci. To bylo zajímavější, než příběh "lásky" Vereny a Olivera. Láska to byla opravdu v uvozovkách, alespoň pro Verenu, která by nikdy neopustila svou zlatou klec. Ostatně to vystihuje název knihy - Láska je jen slovo....

24.07.2016 4 z 5

Jak se naučit 100 slovíček za hodinu Jak se naučit 100 slovíček za hodinu Jakub Pok

Kniha je skvělá. Jde o úžasný přístup k výuce slovíček. Jsem naprostý začátečník samouk (ne zrovna nejmladší), a tak jsem měla trochu obavu, jestli se mi podaří do hlavy nacpat alespoň slovíčka. Ale příběhy, které pomáhají při výuce jsou můj šálek čaje :-) Slovíčka se mi s nimi učí lehce a vymýšlím si podobné "kravinky" i u dalších, která v knížce nejsou.

10.03.2018 5 z 5

Stopy v krvi Stopy v krvi Steve Robinson

Zajímavá detektivka, hezky se mi četla, jen ve jménech jsem měla dost zmatek.

21.08.2017 4 z 5

Paní jezera Paní jezera Andrzej Sapkowski

Začátek knihy mě trochu vyděsil svým stylem vyprávění. Moc mě to nebavilo a doufala jsem, že takto nebude probíhat celý děj. Naštěstí se tak nestalo a vše se rozeběhlo tak, jak jsem si zvykla v předchozích dílech.
Ciriiny přenosy mezi světy, Ciri u Elfů, průběh války - to byly části knihy, které srazily jednu hvězdičku z hodnocení.
Čekala jsem, jak se autor z toho všeho vymotá, když přihlédnu k posledním kapitolám II. dílu série. Takový konec jsem ovšem nečekala a musím smeknout - popasoval se s tím dost dobře. Jen si musím ten druhý díl znovu vypůjčit a svatbu si přečíst znovu, protože teprve nyní budu vědět, kdo všechno se jí zúčastnil a jaké nepředloženosti v její předvečer vyváděl :-)
Série jako celek se mě bavila a opravdu jsem nerada, že vše skončilo.

12.08.2017 4 z 5

Věž vlaštovky Věž vlaštovky Andrzej Sapkowski

Dost mě to baví a dost mě mrzí, že příští díl je poslední!!! :-)

02.08.2017 5 z 5