Měděný jezdec

Emotivní román o osudové lásce, která vykvetla navzdory nelítostným poměrům v době německé blokády Leningradu. V čase napadení Sovětského svazu Německem se seznámí a zamilují hrdinové tohoto románu: sedmnáctiletá zelenooká Taťána a o několik let starší nadporučík Alexandr, skrývající před NKVD svůj americký původ. Jejich... celý text

V čase napadení Sovětského svazu Německem se seznámí a zamilují hrdinové tohoto románu: sedmnáctiletá zelenooká Taťána a o několik let starší nadporučík Alexandr, skrývající před NKVD svůj americký původ. Jejich láska musí překonávat strach z prozrazení, lidskou zášť, válečné trampoty a zejména hlad a utrpení během leningradské blokády. Houževnatá Táňa překoná všechny útrapy a nakonec se jí podaří uprchnout do Ameriky, Alexandrův osud zůstává otevřený.

Měděný jezdec z názvu knihy představuje jak sochu Petra I., symbol nepokořeného města, tak knihu Puškinových básní plnou ukrytých peněz, nezbytných pro útěk do svobodného světa. Autorka, Američanka narozená v Rusku, vytvořila příběh o lidské sounáležitosti i nenávisti, o věčné touze po volnosti, o lásce, která vyrůstá i na úhoru. Plasticky vykreslila vyhladovělý Leningrad, vojenské lazarety i těžké střety při pokusech o prolomení blokády. Román vynikne svým ojedinělým, žensky poutavým pohledem na období mnohokrát již literárně zpracované, pohledem „z druhé strany“. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/14_/14520/tatana-a-alexandr-medeny-jezdec-H2K-14520.jpg 4.6525

Taťána a Alexandr (1.)

The Bronze Horseman (2001)

Vydáno:, Knižní klub, Ikar (ČR)

kristyna6532

Nemám slov. Je to jedna z nejlepších knih, jaké jsem kdy četla. Příběh Taťány a Alexandra mě dostal, na konci jsem si i poplakala. Nemůžu jinak, nez dat pět z pěti, kdybych mohla dám i víc. Jednoduše láska na první přečtení.

Ája*

... Některé momenty v knize byly tak impozantni, že jsem musela přestat číst, abych se mohla nadechnout... Jedna kniha, stovky pocitu.

orinka3

Kniha se vymyká průměru. To musím uznat. Četla jsem ji několik dnů po sobě, protože se v ní nedalo přeskakovat a chtělo to poctivé a pozorné čtení. Autorce se podařilo vystihnout širokou ruskou duši, Taťána byla na jedné straně submisivní a pokorná, ale současně dokázala být úporná a vášnivá. Blokáda Leningradu je strašná historická záležitost, chování jedotlivých postav se nedá hodnotit běžnými měřítky, protože tam šlo o holý život. Smrt vyhladověním, když je naší největší metou vypadat hubeně:), je nepředstavitelná. A přece reálná, kolik lidí tam z hladu jedlo hlínu z okolí jatek! No, a Tánina velká láska, Američan Alexandr, je rytíř bez bázně a hany. Celá kniha je vlastně ve znamení velké touhy a odříkání a pak, až se ti dva konečně našli, se zas všecko točí kolem ustavičného milování. Křivák Dimitrij dvojici pronásleduje a vydírá, doufala jsem, že špatně skončí hned na začátku knihy, a ono ne. Takže: kniha je pěkná, poutavá, zajímavá i romantická, ale podruhé ji číst nebudu. Je to až příliš upovídané, dialogy a duševní pochody hrdinů jsou pro mě zničující, jak je to pořád dokola.

Trissi
23. březnaodpad!

Tak já jsem jedna z mála koho to nedostalo. Přečetla jsem asi sto stránek a měla jsem té nádhery dosti. To nejdůležítější jsem se ale dozvěděla. Rusové, a to všichni bez rozdílu, jsou malí, krpatí, smrdí a rozumu mdlého. I Taťána, která, co si budeme nalhávat, nebyla žádná myslitelka, když uviděla urostlého a voňavého Alexandra, hned jí bylo jasné, že to musí být cizinec. Je divné, že ostatní to nepoznali a dokonce se stal důstojníkem Rudé armády. Co se týče hlavní hrdinky, tak ta byla opožděná jak fyzicky, tak psychicky. V sedmnácti neuměla nakupovat a při prvním setkání s Alexem se pokypala zmrzlinou. Tím nám autorka taktně naznačila, že je to dítko prosté a nevinné. Také jsem nepochopila, že ihned po vypuknutí války, všichni trvali na tom, aby si bratr od Táni co nejrychleji sbalil ranec a odjel do nějakého tábora. Z autorčina vyprávění vyznívá až dojemná snaha sepsat veledílo, ve kterém ukáže, jak hloupí a nemožní jsou Rusové, zatímco Američané jsou prostě boží. Bohužel ona sama je jen Ruska a asi proto nasala jen velmi rozsáhlé nic.

helenkan

Pááni,naprosto skvělý příběh. Párádně jsem si to vychutnala a hned se pouštím do dalšího dílu. Pohádková láska a za tak hrozných podmínek. Koho by to nedostalo.

Jana283

Velmi čtivá Ruská sága. Autentický popis blokády Leningradu. A kdo by nechtěl prožít tak velkou lásku.

Niarra

Neuvěřitelná kniha! Začetla jsem se okamžitě a nebyla jediná chvíle, kdybych se u knihy nudila. 726 stran uteklo jako nic. Velice silný, drsný a strhující příběh lásky dvou lidí a k tomu všemu skvěle a čtivě napsaný. Myslím, že lepší knihu jsem nečetla a jsem moc zvědavá na pokračování! Kdybych mohla dát hvězdičku navíc za výjimečnou knihu, bez váhání bych jí dala právě této knize.

KnihomolkaMari

Tahle kniha pro mě opravdu znamená hodně. Několikrát mě přiměla k slzám a strachu před tím vším, co se té doby dělo v Rusku. Chvíli se usmíváte a pak zase pláčete, to je Měděný Jezdec.
Vzdávám čest Taťáně, která přežila nemožné a pevně bojovala a to nejen za sebe! Jednoduše mě tento velkolepý příběh plný emocí uchvátil, těším se na další díl!

janakova
29.12.2016

Nemohla jsem se začíst a myslela jsem, že knihu odložím. Neudělala jsem to a jsem ráda. Krásná kniha. Zkusím i další díl.

edimka
07.12.2016

Přemýšlela jsem nad komentářem, ale již to za mě vyjádřila knihomolka62. Naprostý souhlas.

monushka
07.12.2016

Ma srdcova zalezitost :)

Licie84
10.11.2016

Nadherný příběh ,který mě nevýslovně dojal. Už se teším na pokračování..

kklepkaa
06.10.2016

Akorát jsem Měděného jezdce dočetla a jsem tak plná dojmů, že ani nevím zda dokážu dát dohromady kloudnou větu. Naprosto skvěle autorka vystihla bitvu o Leningrad z pohledu Leningradského obyvatele. Ukázala co s lidmi dělá válka. Bylo to tak syrové. Taťánu jsem občas nechápala, ale autorce se podařilo nejen u Taťány úžasným způsobem přiblížit čtenáři své postavy tak, že jsem kolikrát měla pocit, že zatajuji dech jako Taťána, že cítím bezmoc či že se raduji ze zmrzliny s příchutí crème brûlée. Byl to opravdu silný příběh dvou lidí, kteří by za sebe zemřeli na pozadí 2. světové války v prostředí Sovětského svazu. O to neskutečnější pro mě bylo období v Lazarevu, která na knihu trochu zbytečně vrhá stín. A snad i to, jak hlavní hrdinové neustále neuvěřitelně přežívají sami sebe, ale čert to vem.

Malin
04.09.2016

První půlku knížky jsem si fakt užila. Vyhovoval mi poklidný styl vyprávění, hltala jsem popis válečného Leningradu, s napětím očekávala, co přijde dál. Nevadily mi roztahané scény, dialogy prakticky o ničem ani přehnaný počet stránek. To všechno k velkým ruským klasikám prostě patří a dodává jim speciální atmosféru.

Zlom pro mě přišel v Lazarevu. Přidávám se k zástupu moralistů, kterým kapitoly připomínající sluníčkovou modifikaci Fifty Shades přišly naprosto zbytečné a za hranou. Navíc jsem měla dojem, že od té chvíle z knížky téměř vymizely jiné postavy a obsah se zredukoval na Alexandrovy a Taťániny neurčité rozhovory omílající pořád to stejné dokola. A takhle to vlastně skomíralo až do poslední stránky.
Druhá věc, která mi vadila, byla nepromyšlená psychologie postav. Ty se podle mě často chovaly nelogicky nebo v rozporu se svou povahou. Prostě udělaly to, co se autorce zrovna hodilo do děje, ačkoliv to k nim třeba úplně nesedělo.
A zapomenout nemůžu ani na jazyk, kterým je kniha napsána. Těžko říct, zda to zavinil český překlad, ale po literární stránce se žádná sláva nekonala. Škoda.

Takže abych to shrnula: skvělý nápad, zajímavé prostředí, strhující zápletka. Rusové ty velké lásky prostě umí. Akorát řemeslné provedení notně pokulhává. Další díly si přečtu, zajímá mě, jak se bude příběh vyvíjet dál. Nicméně na poličku k oblíbeným knížkám Měděného jezdce asi nepostavím.

AllyKumari
16.08.2016

Moc jsem se na tuto knihu těšila, ovšem byla jsem z ní velmi zklamaná. Styl psaní mi připomínal unylé dívčí romány, které mne nebavily ani jako dvanáctiletou, oba hlavní protagonisté jsou víceméně protivní. Nejlepší částí knihy byla jistě Blokáda, kdy tou nejvíce vzrušující věcí už nebylo to, že se o sebe Taťána a Alexander otřeli holými pažemi pod zraky rodiny. Nejslabší částí bylo neumělé lehké porno v Lazarevu. Celkově byla kniha plná zbytečných scén a dala by se hravě zkrátit nejméně na polovinu. Další knihy v sérii rozhodně číst nebudu. Hlavně proto, že když jsem to promyslela, uvědomila jsem si, že vztah Alexandra a Taťány je strašně nezdravý, založený na lži, a z jeho strany patologicky obsesivní.

cecik
05.08.2016

Tak trochu se mi splnil sen. Přála jsem si, abych mohla být svědkem vývoje hrdinky, či hrdiny, za strašlivých událostí. Vidět jak se promněnuje a formuje její/jeho osobnost. Tento příběh to dokázal. Nedokázala jsem knihu ani číst na "jeden zátah". Naopak jsem ji musela číst pomalu a pozvolna, protože to, co se dělo v knize se skutečně dělo, a bohužel i děje.. Vše tak blízká minulost, až je to strašlivé. Nechápala jsem jak někdo mohl zemřít za chůze, jen tak, že mu došla energie, jeho život prostě vyprchal. Trochu jsem za to i ráda, protože kdybych takovou věc chápala a rozuměla jí, znamenalo by to, že jsem si tím vším prošla. Některé části knihy mi přišly jako laciné porno..ale tak dobře, nebylo toho tolik. A pak je tu Tánina láska k Šurovi. Upřímně mi přišla jako fanatická milovnice. Bezohledně si šla za svým, přesvědčená, že jedná správně, že jen ona má pravdu, absolutní. Jako Sověti.

Pavouček2
22.07.2016

Moc hezké, za srdce beroucí čtení.

_Gretchen_
20.07.2016

Šlo poznat, že autorka psala knihu s láskou a se stejnou láskou jsem ji i četla. Nádherný příběh, více takových! ♥

Vlastina67
18.07.2016

Měděný jezdec je nejlepší kniha, jakou jsem kdy četla. Příběh je velice silný. Autorka věrohodně popisuje utrpení lidí během blokády Leningradu i ostatní válečné události. Jen si myslím, že kniha by mohla být o 200 stran kratší. Erotikou nabité dny v Lazarevu vrhají stín na jinak dokonalý příběh.

popeluška
12.07.2016

Naprosto úžasná kniha....moc a moc se mi líbila. Už se nemůžu dočkat druhého dílu :-) Kniha si zaslouží právem plný počet hvězdiček.

Floriška7
07.07.2016

Krásný příběh, neumím to popsat, to se musí přečíst, ale věřím, že ne každému se musí líbit.

kaja77
23.06.2016

kniha byla zajímavá do chvíle kdy se změnila v erotic magazín :) jinak poměry v leningradu apod to bylo velmi čtivé. pak se to jaksi zlomilo v popis sexuálního styku

Michi.01
22.06.2016

Krásná kniha, krásný příběh. Taťána a Alexandr zažili takovou lásku, jakou jiní nepoznají za celý život. Popis reality v Leningradu byl opravdu drsný a člověk opravdu potřeboval vůli a chuť k životu, aby měl sílu přežít další den.

Co ale knize ubíralo na kráse byly zdlouhavé pasáže a "mlžící" a opakující se rozhovory hlavních hrdinů. Taťána i Alexandr museli mít opravdu 9 životů, aby zvládli přežít všechno, co se jim přihodilo. Mockrát jsem se pro sebe usmála s myšlenkou, že Taťána je Nastěnka v pohádce pro dospělé.

Když to ale shrnu, tak jsem se do obou postav zamilovala a je mi líto, že už jsem knihu dočetla. Už se těším na další díly a k Měděnému jezdci se určitě zase vrátím.

JituPav
16.06.2016

Úžasná kniha, vlastně celá série. Děsivá realita války, ideologií, pokroucených lidských povah a krásný příběh lásky, tolerance, schopnosti odpouštět, sobeckosti i obětavosti.

sgjoli
21.05.2016

Měděný jezdec je výborně napsanou historickou romancí popisující boj hlavních postav Taťány a Alexandra, a to boj o vlastní přežití a boj o to, aby tito dva hrdinové mohli být spolu. Autorka si při vyprávění rozhodně nebere servítky, co se detailů týče – důkladně nám popisuje, jaké to bylo žít v Leningradě během okupace, velice sugestivně líčí hladomor a mráz, který obyvatele sužovaly, zblízka popisuje pocity jednotlivých postav, nebrání se ani detailnějším milostným scénám. Konec knihy je pak úžasným akčním vyvrcholením, které nám nabízí jakousi naději do budoucna díky své neukončenosti. Což ale je jedině plus, protože to dalo Simmonsové možnost v příběhu pokračovat a napsat jeho pokračování, které si rozhodně velmi ráda přečtu. Co se týče mě, já knihu rozhodně chválím, a zase jen chválím. Čekala jsem romantický příběh (ale ne kýčovitě podaný) posazený na historickém pozadí, který se člověku vryje do paměti, a toho se mi dostalo ve vrchovaté míře. Určitě se k Měděnému jezdci ještě někdy vrátím!

tatjana1737
18.05.2016

A co všichni máte proti Lazarevu? Po tom všem, čím ti dva prošli (a co je ještě čekalo), jim nepřejete trochu idyly? Dobrá, sice to bylo občas na jedno brdo, a taky nevěřím tomu, že by to někdo mohl dělat po dobu 30 dní 8x denně a ještě 5x v noci, ale že jsem to sama nezažila neznamená, že to není fyzicky možné :-). K milostnému románu erotické scény patří a vzhledem k tomu, že v jiných momentech příběhu hlavním hrdinům podmínky dějinné doby, v nichž se odehrává, neumožnily prožít spolu něco víc, museli si to během jednoho měsíce prostě vynahradit :-). A autorka nám alespoň ukázala, že Taťána a Alexandr jsou kompatibilní nejen duševně, ale i tělesně, a že k sobě prostě patří :-).

tatjana1737
17.05.2016

Kdybych nejprve nečetla druhý díl, bylo by moje hodnocení asi vyšší, ale dvojka se mi líbila víc. Zjednodušeně by šlo říci, že vzpomínkové pasáže v "Taťáně a Alexandrovi" jsou vyprávěním z pohledu Alexandra, zatímco "Měděný jezdec" je pohledem Taťány. Díky tomu, že jsem věděla, co mezi hlavními hrdiny je, znala jsem hlavní body jejich příběhu (jak se seznámili, že než došlo ke svatbě, čekalo je mnoho překážek, ...), jsem si příběh víc vychutnala a jejich vzájemné toužení po sobě (kdy se často viděli jen jednou za týden, podívali se na sebe, nenápadně se dotkli loktem...) bylo krásné. I to, jak Alexandr na Taťánu působil, když ho viděla poprvé a když kvůli ní přešel ulici... Z tohohle hlediska je ten příběh nádherný a čtenář prostě musí hrdinům přát, aby dopadli dobře. Jen nerozumím tomu, proč je liberecké knihovně kniha řazena pod kategorii špionážní literatury, když v ní o žádnou špionáž vůbec nejde (pominu-li pochybná podezření SSSR směrem k Alexandrovi a jeho národnosti). Případné čtenáře/čtenářky proto nabádám, aby se případným zaškatulkováním knížky nedali odradit a začetli se, protože příběh je to krásný. Byť se odehrává v ne-krásné době.

Kris-Týna
16.05.2016

Dokonalá kniha, četla jsem jí před rokem a do teď na ni myslím.
A je moje nejoblíbenější kniha!

ElenRiannon
12.04.2016

Kniha mě velmi příjemně překvapila. Kamarádka mi ji doporučila a na několik dní jsem se nemohla doslova odtrhnout. Mám pocit, že spisovatelka byla při psaní velmi dobře obeznámena s historickými událostmi, v některých chvílích sice něco málo nesedělo, ale hlad a krize obléhaného Leningradu byla velmi dobře vylíčená. Moc se mi ale nelíbily scény s Alexandrem na venkově, to jsem vyloženě protrpěla. Celkově však kniha ve mně zanechala výborný dojem. Zkusím druhý díl, ale moc neočekávám :)

Miruš
03.04.2016

...vůbec jsem nečekala, že mě tato kniha tak šíleně uchvátí, už čtu další díl...