vivalamuff vivalamuff komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Už to tady někdo napsal - mainstream jak vyšitý. Lidé jsou skutečně jako ovce. Mediálně propagované, samá chvála, když oni dávají pět hvězdiček, proč ne já... nechápu, jak se tahle kniha mohla umístit na první místo v žebříčku. Styl a sloh je pěkný, ale to pro mě ještě neznamená, že je kniha dobrá. Má úplně stejné charakteristické rysy jako předešlé knihy paní spisovatelky. Děj ani charakter hlavních hrdinů nejde do hloubky, nedokážu o nich říct nic konkrétního, všechno je jaksi stejné, popsané letem světem. S Hanou nemohu jaksi soucítit, je to pro mě prostě slabý odvar. Škoda.

18.08.2018 2 z 5

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Tahle kniha si nálepku světový bestseller určitě zaslouží :-) Po dlouhé době kniha, která mě zahřála na duši. Odteď si všech stromků a stromečků strašně vážím a přísahám, že už nikdy - aspoň v to doufám, neutrhnu ani jeden lísteček, protože už vím, co to s tím stromem dělá, a že ho to vlastně bolí. Moc se mi líbí, že si stromy vzájemně pomáhají, předávají si živiny přes kořeny, třebaže si i navzájem konkurují. Dále se varují před nepřítelem (hmyz, agresivní houba) a různě spolu komunikují. Taky jsem nevěděla, proč stromy rostou pomalu, a že se k "batolatům" dostává pouhé 3 procenta světla, zbytek si vezmou "rodiče" a spol.
Na závěr... z knihy si beru jedno motto: Prosím chraňme přírodu! A nedělejme si z lesů továrnu na dřevo - uvažujme, zda každý papír, který držíme v ruce, se nedá ještě nějak zužitkovat, než si vezmeme další, nový.

02.08.2019 5 z 5

Dopisy, které nikdo nečetl Dopisy, které nikdo nečetl Iona Grey

Smutný, ale zároveň krásný příběh. Přítomnost mě moc nebavila, ale vynahradila jsem si to při čtení minulosti. Dan je mužem snů. Trochu to trvalo, než se děj rozjel, ale pak už jen hltáte jednu stránku za druhou.

16.01.2023 5 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Mám ráda všechny knihy od Jane Austen, ale tahle si mě získala na celé čáře. Po letech jsem se k ní zase vrátila a musím říci, že si rozhodně zaslouží tak vysoké hodnocení! Hlavně se mi líbí, že jde o knihu, kde nedochází k násilí ani k strašlivým podvodům nebo krádežím a ani neteče krev, jak to dneska často bývá v románech tohoto typu. Pýcha a předsudek je pro mě naprosto čistý příběh. Příběh o lásce a přátelství, kde si paní spisovatelka hrála se slovíčky tak, že je dotáhla do mistrovského celku.
PS: Řekla bych, že po přečtení této knihy, touží mít doma svého pana Darcyho skoro každá žena :-D

03.02.2019

Egypťan Sinuhet: Patnáct knih ze života lékaře Egypťan Sinuhet: Patnáct knih ze života lékaře Mika Waltari

Není divu, že je Egypťan Sinuhet jedna z nejlépe hodnocených knih. Román je velmi čtivý a fantasticky dobrodružný. Chvíli si musíte zvyknout na styl psaní, ale stojí to za to. Waltari si se Sinuhetem skutečně vyhrál... postavy jsou propracované, děj neméně. Dozvíte se opravdu hodně o životě Egypťanů i o jejich myšlenkových pochodech. Asi největší zajímavostí pak je, že Mika Walteri v Egyptě ani nikdy nebyl, a stejně dokázal tak dobře vystihnout podstatu tehdejšího světa.
PS: Doporučuji i další Waltariho díla, především pak Tajemného Etruska.

24.07.2016

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Důkaz toho, že smysluplný život se dá prožít i jinak. Nádherný příběh, který potěší každou citlivou duši.

02.09.2019 5 z 5

Bratia Karamazovovci Bratia Karamazovovci Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Jedna z mých nej knih, a nejnom pro to, že pana Dostojovského považuji za literárního génia. Dokonalý sloh, dokonalá logika. Dílo je neuvěřitelně obsáhlé, vyskytnou se tam - hlavně zpočátku - nudnější pasáže, ale má to své opodstatnění. Nemůžu ani říct, který z bratrů Kamarazových mě nejvíce vzal za srdce. S postupem stránek se to totiž neustále měnilo! Kniha stojí za přečtení :-) vhodná je však pro zkušenějšího čtenáře, který už má něco načteno - myslím z klasiků, protože jinak riskujete, že to prostě nedočtete :-P

24.07.2016 5 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

(SPOILER) Čistá deprese zabalená do krátkých a strohých vět. Dost mě iritovala absence dialogů. Ale dalo se na to zvyknout. Příběh je to jinak silný. Jenom mi vadilo, že třeba o Terezíně jsou napsané jenom dvě ubohé stránky, zatímco Zuzanino dětství autorka rozebírala skoro půl knížky.
Slabší 4*

16.01.2023 4 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

První díl s inspektorem Bergmanem a příběh se mi líbil více než Drak spí, to je poslední díl v sérii, který jsem četla. Julie si mě něčím hned získala. Bylo tam plno zvratů, které mě bavily. Juliina dcera a její přítel mi zvedaly mandle, zápletka s kočkami byla originální... Já jsem spokojená, čtení jsem si užila, jen škoda, že to skončilo, jak to skončilo.

09.09.2021 5 z 5

Hodiny z olova Hodiny z olova Radka Denemarková

Teď si připadám trochu jako literární barbar, že tuto knihu ohodnotím pouhými 3*. Ovšem nemohu si pomoci. Kniha je velmi náročná na čtení a zavání fejetony. Už po nějakých padesáti stránkách jsem ji chtěla odložit s tím, že "toto" se vážně nedá číst. Velmi mě iritovala absence jmen. Díky tomu jsem ještě v polovině knihy nevěděla, kdo ke komu patří, kdo má jakou národnost, apod. Hrdinové jako Programátor, Diplomat, Přítel, Snoubenec, Americká studentka, Čínská dívka, Právník, Spisovatelka, atd, atd. se mi slévali do jednoho bince. Přímou řeč aby člověk pohledal. Zato je tu mnoho rádoby intelektuálních otázek, narážek a názorů. Budiž. Mnohé z nich byly vskutku dobré...
Existuje život a existuje smrt.
Existuje taky neživot.
... a opravdu jsem se nad ledasčím zamyslela (a neustále přemýšlela, co nám tím paní autorka chtěla říct), ale když je ta kniha tak dlouhá,... no zkrátka na konci příběhu jsem byla vyšťavená. Vydržela jsem jen díky osudu Čínské dívky a Spisovatelky, který mě aspoň trochu chytnul. Taky nápad s kocourem Pomerančem byl fajn. Knihu bych doporučila čtenářům, kteří mají za A. ve svém životě hodně načteno, za B. zajímají se o aktuální politiku, popřípadě Václava Havla, který je často zmiňován a citován a za C. chtějí vědět, jak to asi (ne)vypadá v komunistické Číně.
Na závěr musím vyzdvihnout jednu věc, kterou nelze paní spisovatelce odpárat: přišla aspoň s něčím neobvyklým, nekopíruje, má svůj vlastní osobitý styl. Asi chápu, proč kniha dostala cenu Magnesia Litera.

26.08.2019 3 z 5

Nejlepší pro všechny Nejlepší pro všechny Petra Soukupová

Velmi mě iritovaly ty krátké stručné věty. Asi, že na to nejsem zvyklá. Taky absence přímé řeči čtení neulehčovalo. Hlavně mi ale vadilo, jak se k sobě hlavní postavy chovají. To byl blázinec. Možná to tak v životě je, ale na konci knihy mi bylo úzko. Pro mě to bylo zkrátka depresivní. Což ale neznamená, že by byl příběh špatný. To vůbec ne. Je jenom jinak napsaný, než knihy, které jsou obvykle na knižním trhu k dostání. Plus teda to, že příběh je možná až moc reálný :-D pro mě to nebyla oddychovka...

23.02.2021 3 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Myslím, že tvůrci amerického seriálu Westworld se nechali inspirovat u Čapka a jeho R.U.R. Tohle dílo vidí daleko do budoucnosti a já upřímně doufám, že takhle to nikdy nedopadne - aby nás nahradili roboti. Kniha se čte dobře a rychle. Doporučuji.

28.04.2020 5 z 5

Po nás potopa Po nás potopa Josef Toman

Naprosto musím souhlasit s komentářem pode mnou od jaroiva. Nabízí se zde srovnání se Sienkiewiczem (Quo Vadis) a Loukotkovou (Není římského lidu). Předešlé dvě zmiňované (výborné!!!) knihy se zaměřují na vládu Nera a postavu patricije Petronia. Po nás potopa nás zavede do časů před Nerovou vládou. Máme zde Tiberia, paranoidního stařečka a šíleného nástupce Caligulu. Caligula sám o sobě mi přijde ještě horší (šílenec, vrah a tyran) než Nero a pan Toman ho vykreslil skvěle a vážně uvěřitelně. Ze začátku jsem měla problémy s postavou herce Fabia i rytíře Lucia. Oba mi byli čímsi nesympatičtí. Přiznám se, že nemám ráda záletníky a muže, kteří se nedokážou rozhodnout, zda je tato žena lepší a krásnější než ta druhá... :-D Každopádně, čím mě autor oslovil, je styl podání. Zbožňuji knihy tohoto typu. Dozvíte se o charakteru postav vše, co potřebujete a má to hlavu a patu. Dokážete si vykreslit prostředí, v jakém se postavy nachází - jedno zda v paláci či hospodě. A dialogy jsou bez hluchých míst. Žádné vsunuté věty navíc, aby se nahustil obsah, jak to často bývá dneska...
Chystám se v budoucnu na Já, Claudius (Robert Graves). Ale z období Říma (raného císařství), mě nenapadá už žádná kniha, která by stála za to (snad ještě Walteriho Nepřátelé lidtsva). Za nějaký tip bych byla ráda... :-)

21.03.2020 5 z 5

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

3,5* a spoilery!!!
Jednu hvězdičku strhávám za tu nepravděpodobnou shodu náhod. Možné by to snad bylo leda na vesnici, kde žije ca. 100 osob, jinak si to nedovedu představit. Půl hvězdičky pak za to, že jednotlivé ženské postavy neměly vypracovaný charakterový profil - všechny měly stejné myšlenkové pochody a vyjadřovaly se stejně, což je samozřejmě dáno stylem psaní. K žádné k postav jsem si nevytvořila vztah. Všechny mi byly nesympatické, některé doslova krajně. Nevím, zda je to pohledem paní autorky na dnešní svět, ale z celého příběhu na mě dýchá jakýsi lidská beznaděj. Opravdu se k sobě navzájem chováme takto? Ženy podvádějí svého muže po deseti letech manželství a chlapi lžou a kradou a taky podvádějí. Kniha je zahlcena nevěrou až tak, že je mi z toho na nic. Kniha byla čtivá a určitě jsem na Třeštíkovou nezanevřela, přečtu si z její tvorby i něco dalšího, ale až po čase. Jinak bych ztratila veškeré ideály o naší společnosti a to nechci. Přece jen mezi námi existují poctiví a hodní lidé.

22.09.2019 3 z 5

Jozova Hanule Jozova Hanule Květa Legátová (p)

Kdybych si měla vybrat paní spisovatelky, s kterými bych se chtěla za života setkat, byla by to kromě paní Loukotkové ještě Květa Legátová :-)
Z jejích příběhů u mě naprosto vede Jozova Hanule. Je to tak krásně napsané, z každé stránky na vás dýchá jakési kouzlo té doby (samozřejmě když opomineme válku a nacisty jako takové). Hrozně se mi líbí ta vzájemná úcta a snaha pomoc bližnímu svému. Ta generace, která se narodila ještě za první republiky, je v mnohém výjimečná. Konec příběhu nechci prozrazovat, ale zanechá to ve vás určitý smutek a uvědomění si, o kolik jednoduší to máme my teď...

22.06.2018 5 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Řekněte mi, která normální holka, by v dnešní době skočila do postele dominantnímu hajzlíkovi typu Greye, který jí mává před nosem takovou ujetou smlouvou? Teda kromě naivky Any s vnitřní bohyní? E.L.James nám chce popírat emancipaci žen a sklouzla do období středověku a tam já se tedy vrátit nechci!
Děj otřesný, styl autorky na úrovni žákyně základní školy. Chtěla jsem něco na odreagování, ale tohle fakt nešlo. O druhý a třetí díl nemám zájem.

11.02.2017 odpad!

Nebezpečná láska Nebezpečná láska Kateřina Petrusová

Jsem velmi na rozpacích. Mám teda dojem, že jsem četla jinou knihu než ostatní čtenářky. Možná jsem prostě jen udělala chybu, když jsem sáhla po této knížce / sérii, protože očividně nejsem cílová skupina, třebaže romantiku mám taky ráda. Ale když se řekne mafie, tak od toho čekám román jako pecka. Kdo četl Kmotra od Puza nebo si pamatuje Chobotnici (La piovra) s charismatickým komisařem C. Cattanim (seriál z roku 1984 natočený dle stejnojmenné knihy), musí mi dát za pravdu, že tohle bylo absolutně nic. Všechny ty machinace rodiny Bavettových mi přišly k smíchu. A někdy i k pláči, protože o žádný popis se tam nejednalo, šlo fakt jen o tu alá romantiku. A tomu konci jsem nevěřila. Oceňuji sice snahu paní autorky o výtvor na podobné téma - italská mafiánská rodina, ale pohybuje se na tak kluzkém ledě, že to už víc ani nejde. Dala jsem však šanci i druhému dílu a bylo to snad ještě horší... :-(
Je mi líto, že tu nedám hezkou recenzi, ale nemohu si pomoct. Ty dvě * dávám za výbornou stylistickou stránku a snahu.

24.12.2016

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Nejvíce mě bavil začátek, když se čtenář seznamuje s postavami. Vraha jsem neodhalila, respektive měla jsem dva kandidáty, ale ani jeden to nebyl :-D a to jsem si byla skoro jistá. Bezva čtení.

23.06.2021 4 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Já se přidám k těm pozitivním komentářům. Po dlouhé době jsem narazila na knihu, která mě moc bavila. Slupla jsem ji během dvou dnů jako malinu a koupila si hned následující díl Faju.
Svět, který p. Stehlíková vytvořila je fascinující. Byly tam sice věci, které mi přišly nedotažené, ale jsou to jen maličkosti. Trochu mě mrzí, že je Ilan až tak mladičká, ale třeba nás čeká ještě hodně dílů, kde budeme moct sledovat, jak roste a mění se v mladou ženu. Taky by neškodilo více jít do hloubky, co se týče popisu charakteru postav. Ale snad se dočkáme i toho...

11.05.2018 5 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

Jak se tato kniha může někomu nelíbit? Mně ta stará čeština nevadila, právě naopak! Je to takové libozvučné, krásné. Sám příběh je poněkud tragický a snaží se nám poslat jisté poselství. Každý by se měl zamyslet nad svými skutky a slovy. Za mě jednoznačně fenomenální dílo, které se právem nachází v povinné četbě.
Moje nejoblíbenější postava: rybář Sepp Jörgen.

16.02.2018 5 z 5