vikaa vikaa komentáře u knih

Do tmy Do tmy Anna Bolavá (p)

Zvláštní příběh nám dovoluje nahlédnout do duše "bolavé" ženy, která celý svůj život zasvětila tomu, co ji baví a v čem vyniká již od dětství ze všeho nejvíc - sběru léčivých rostlin. Sbírání se pro Annu stává posedlostí a vášní, kterou Anna nemůže a ani nechce ovládat. Přestože hrdinka mluví takřka výhradně o sběru, mezi řádky se dozvídáme i něco málo z jejího života. Jsou to ale jen střípky, které pro Annu nejsou nijak zvlášť podstatné. Ji nezajímají blízcí lidé, majetek a ani její nemoci a umírání, ji žene obrovská touha nasbírat, nasušit a prodat všechny byliny, které rostou v jejím okolí...

24.09.2018 3 z 5

Andělská tvář (1) Andělská tvář (1) Hana Marie Körnerová (p)

Romantická pohádka pro ženy, kde dobro vždy nakonec zvítězí nad zlem. Přes špatné kritiky, které doprovázel film, mně osobně filmové zpracování učarovalo. Film mě nakonec dovedl k přečtení knihy a rozhodně toho nelituji i když jsem měla celou dobu před očima Jirku Pomeje s Míšou Kuklovou:-) Věřím, že u pokračování Andělské tváře si další osudy hrdinů užiji naplno a dočkám se i nějakých překvapivých zvratů...

28.02.2018

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Asi dobrá detektivka, kdo je pachatelem jsem ale tušila skoro od začátku. Na mě to bylo trochu moc překombinované, běžně detektivky nečtu. Od Nesba je to pro mě první přečtená kniha a protože většina lidí tady píše, že je Sněhulák autorův top, tak asi i poslední.

14.10.2017 3 z 5

Potrhaná křídla Potrhaná křídla Ruta Sepetys

Knihu jsem si vybrala hlavně kvůli autorce. Její dílo V šedých tónech na mě hluboce zapůsobilo, i když bylo primárně určeno mladším čtenářům. Kniha Potrhaná křídla není špatná, je čtivá, ale mám pocit, že ten příběh si nebudu pamatovat moc dlouho. Zajímavý je vztah Josie k vlastní matce i k Willie, majitelce vykřičeného domu. No a jako bonus Josiin byt nad knihkupectvím, kde Josie pracuje. Který čtenář by jí nezáviděl? Jako čtení na dovolenou je to super, ale žádnou pecku od autorky tentokrát nečekejte.

19.06.2017 4 z 5

Aréna smrti Aréna smrti Suzanne Collins

Nejsem pravidelná čtenářka tohoto žánru. Nejdříve jsem viděla film a potom dala šanci knize. Rozhodně jsem nebyla zklamaná. Spíše naopak. Okamžitě jsem se vrhla na druhý díl, abych věděla, jak budou osudy hlavních hrdinů pokračovat. U prvního dílu se mi moc líbil závěr her, kdy hlavní hrdinka Katniss dokáže svojí chytrostí a pohotovým jednáním vzdorovat pravidlům, které určuje Kapitol. To, že si tím udělá spoustu nepřátel je zcela jasné...

19.06.2017 4 z 5

Babky na divoko Babky na divoko Milena Holcová

Tato kniha by měla být zakázána osobám mladším 35 let:-))) Vtipný cestopis, kniha se četla dobře, ale... Chvílemi jsem měla chuť zakroutit oběma dcerám krkem. Tak nějak mi připadalo, že se ke svým matkám chovají jako by jim bylo čerstvých pětadvacet a ne o dvacet let víc. Babičky se snažily, někdy až příliš, dcery je více či méně stíraly a řešily si mezi sebou své vlastní problémy. Nějak jsem nepochopila, proč je braly s sebou na takovýto typ dovolené a na tak dlouho, když je to evidentně obtěžovalo. To, že se babky vrátily domů živé a zdravé bylo spíš otázkou štěstí a osudu než rozumné péčí jejich dcer. Osobně si myslím, že při troše empatie ze strany dcer mohly všechny strávit příjemnější chvilky s trochu větším pohodlím a nemusel chybět ani ten adrenalin... Určitě nedoporučuji jako návod, jak se sblížit s vlastní starou matkou:-)

29.05.2016 3 z 5

P.S. P.S. Aňa Geislerová (p)

Knížka, která potěší nejen duši, ale i oči. Nádherný kousek do Vaší knihovny, který si podobně jako já, určitě často otevřete, abyste se pokochali jednak krásnými obrázky a jednak životními moudry známé herečky, která má snad i něco v hlavě:-) Ale teď vážně. Knihu jsem zhltla jako jednohubku s tím, že se k ní určitě velmi brzo vrátím a nad jednotlivými epizodkami ze života se trošku víc zamyslím. Kniha Vás nenásilně přivede ke vzpomínkám na vlastní dětství, mateřství a životní (i neživotní) lásky. Já tuto knihu koupím jako dárek snad všem svým dobrým kamarádkám a k tomu láhev vína, u které pak rozebereme, ty hrozně-krásné věci, co se nám v životě staly a pořád se dějí:-)

19.02.2016 5 z 5

Gabra a Málinka 5. a 6. díl Gabra a Málinka 5. a 6. díl Amálie Kutinová

Ráda jsem se dozvěděla další osudy céreček z Valašska i když půvab dětství nahradilo dospívání...

04.02.2016 4 z 5

Pošli to dál Pošli to dál Catherine Ryan Hyde

Velmi působivý příběh vedoucí k zamyšlení. Alespoň pro mě. Po přečtení člověk určitě zvažuje, jak by někomu mohl pomoci, ale bohužel to zřejmě už málokdo dotáhne do konce...Viděla jsem před léty film a ten se mi nezdál ani zdaleka tak působivý jako kniha. U knihy jsem v závěru byla dojatá, překvapivě ne tím, co se Trevorovi stalo, ale spíš tím, jak se s tím vypořádávalo jeho okolí. Knihu určitě doporučuji všem, co nedostávají kopřivku z amerického "sluníčkového" myšlení a naopak rádi hledají inspiraci v pozitivním přístupu k sobě i druhým. Za mě plný počet bodů.

16.01.2016 5 z 5

Měděný jezdec Měděný jezdec Paullina Simons

Ruská historie mě zajímá a v této knize je podána velmi poutavě poněkud odlehčenou formou. Zaujalo mě vylíčení blokády Leningradu - mohla jsem si živě představit, jak otřesné podmínky museli obyvatelé města snášet. Smrt byla na denním pořádku a bez známostí a kontaktů nebylo možné přežít. Hlavní hrdinka mi byla sympatická a příběh lásky v těchto podmínkách zajímavý a uvěřitelný. Jediné co mě vadilo, byl nadbytek erotických scén - no ale vzhledem k tomu, že se jedná se o literaturu pro ženy, tak s tím asi člověk musí počítat...

08.07.2015 4 z 5

Přežít Přežít Piers Paul Read

I když začátkem knihy jsem se musela trochu prokousávat, po asi 30 stránkách mě knížka chytila a už nepustila. Viděla jsem film, četla knihu Zázrak v Andách a tuhle knihu jsem sháněla delší čas. Napětí děje se stupňovalo a mladí přeživší hrdinové byli vylíčeni jako obyčejní mladí lidé se svými chybami a slabostmi. V závěru se hodně diskutoval kanibalismus v kontextu záchrany života a křesťanství, což bylo pro mně velmi zajímavé.

07.05.2015 5 z 5

Bridget Jonesová: Láskou šílená Bridget Jonesová: Láskou šílená Helen Fielding

Bridget je pořád Bridget a za těch patnáct let se rozhodně moc nezměnila, Naštěstí:-) Jenom ten konec jsem předvídala od začátku. Ale pěkně jsem si početla a žádné zklamání se nekonalo.

10.12.2014 4 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Poslední dobou se mi začínají líbit detektivky českých autorek. Po Chalupové , která mě příjemně překvapila, jsem sáhla po knize Klevisové, která mě také rozhodně nezklamala. Knížka je napínavá od začátku do konce, není to typický krvák ani drasťárna - spíš psychologicky propracovaný příběh s kriminální zápletkou. Super, jenom mi bylo líto Julie - nějak jsem se s ní ztotožnila:-)

08.11.2014 4 z 5

Nedovol mi odejít Nedovol mi odejít Dymphna Cusack

Knížku jsem četla poprvé někdy před dvaceti lety a hodně mě zaujala. Když se mi teď dostala do ruky, měla jsem strach, že se mi už třeba líbit nebude. Ale knížka je opravdu moc dobře napsaná, líčení boje hlavní hrdinky Jany s tuberkulózou mi připomnělo moji oblíbenou Betty McDonaldovou. A i když jde o román a ne skutečný příběh, stojí knížka rozhodně za přečtení. Podle mě poctivé čtyři a půl hvězdy.

04.11.2014 5 z 5

Noci v Rodanthe Noci v Rodanthe Nicholas Sparks

Klasická Sparksovka:-) Knížka je útlá a pro někoho se může zdát být trošku nudná, ale já mám tyhle příběhy docela ráda. Vzhledem k věku hlavní hrdinky bych ji ale doporučila spíše ženám nad 40.

14.04.2014 4 z 5

Hajný a já Hajný a já Eva Bešťáková

Kniha se mi líbila. Jedná se jak už sám název napovídá o "Vejce a já" po Česku. Zajímavé je zasazení příběhu do doby 50. let. Kdyby tam tahle doba nebyla zmíněna, tak se může příběh podobně odehrávat i dnes. Příjemná oddechovka

20.10.2013 3 z 5

Malý Bobeš Malý Bobeš Josef Věromír Pleva

Před chvílí jsem knížku dočetla (znovu po mnoha a mnoha letech). Je zajímavé, že okamžiky,které jsem si z dětství pamatovala (např.jak si Bobeš hrál u Miládky s porcelánový ouškem) se odehrály úplně jinak a nebyly ani tak moc důležité.Naopak klíčové okamžiky (např.smrt bratříčka) jsem si nepamatovala vůbec. Na konci v posledních asi dvou kapitolách už tam na mně té politiky bylo moc i když věřím, že to tak tehdy bylo. Mohu ale říct, že kniha je nadčasová a má určitě dnešnímu čtenáři co říct.

26.10.2012

Nikdy se nepřestala usmívat Nikdy se nepřestala usmívat Martin Štefko

Za mě jedno velké překvapení. Autora ani jeho nakladatelství jsem do této doby neznala a smekám klobouk. Líbila se mi Alexandra a líbilo se mi pnutí mezi psychologem a sériovou "vražedkyní" při jejich sezení. Chápu její pohnutky k tomu, jak se rozhodla ukončit svoje bytí na tomto světě. Líbilo se mi, že si sama vybrala svůj osud a nebýt toho, zřejmě by pořád žila. Záměrně nepíšu spokojeně, protože štěstí a lásky Alexandra moc nepoznala. A v kontextu událostí bych jí možná i nějakou tu vraždičku odpustila:-)

24.04.2024 4 z 5

Korálky z klokočí Korálky z klokočí Naďa Horáková

Rozhodně bych nenazvala Naďu Horákovou královnou českých detektivek, ale její kniha mě bavila a nelituji, že jsem ji četla. Jak už bylo v komentářích uváděno, mnoho postav je spíše na závadu a psychologie postav tak trochu plave na povrchu. Příběh je poněkud překombinovaný, ale mně se četl dobře. Moje první kniha od Horákové a možná zkusím ještě nějakou další, abych si mohla udělat o autorce ucelenější obrázek:-)

01.02.2024 3 z 5

Norkový kožich za hrst vloček: aneb šest hodin ve vlaku Norkový kožich za hrst vloček: aneb šest hodin ve vlaku Inna Rottová - Mirovská

Na knihu jsem narazila v jednom antikvariátu. Zaujal mě její název a anotace na přebalu knihy, takže jsem nezaváhala a knihu jsem si koupila. Povídky, odehrávající se během leningradské blokády za 2. světové války, mají silně autobiografické pozadí a čtou se jedním dechem. Teprve tehdy, když člověk bojuje s všudypřítomným hladem, čelí náletům a denně je v ohrožení života, ukazuje se, co je pro život opravdu nejdůležitější - láska a důvěra k rodině, k blízkým, k cizím lidem, ale především k sobě samotnému. Bez odvahy znovu vstát, když zakopneš a spadneš na pomyslné dno, by nikdo blokádu v Leningradě nepřežil.

15.05.2023 4 z 5