Vestička Vestička komentáře u knih

Cop Cop Lætitia Colombani

Moc hezké i po té dlouhé dobĕ, co jsem to četla. Stručné, úderné, promyšlené. Akorát že Indie chudá, plná šílených tradic, jižní Evropa ekonomicky slabá, a amerika bezohledná, dravá. ..
Nejvíc se mi líbil poslední příbĕh, protože diskriminaci nemocných považuji za skutečný problém, o kterém se nemluví, nepíše... na rozdíl od jiných diskriminací.

19.03.2022 5 z 5

Čekání na kocoura Čekání na kocoura Michaela Klevisová

Ani nevím o nikom, komu by se to mohlo nelíbit. Nejhezčí byla povídka z pohledu kočky, jak měla doma na chvíli vetřelce. Kdo chce, najde v povídkách i velkou hloubku. A kdo nechce, nemusí nic hledat.

18.06.2023 4 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

(SPOILER) Myslím, že hlavním problémem knihy je, že v ní není nic originálního. Prostě kopíruje. Hlavní " postava" má trauma. Je nevyrovnaná, neprofesionální a proto nesympatická. Je sama jako kůl v plotě Problémy se snaží řešit prací, ve které ale nemá co dělat. V knize dale naleznete patologa homosexuála, který chodí na test na HIV. Policistku lesbu s partnerkou a děckem.. Min. Tucet prostitutek z východu. Jejich malé, prokřehlé HIV pozitivní děti. /jedním je Erika hned na začátku pokousaná, komentuje to tak, že to poslední na čem ji sejde je její život/ Pasáky též z východu. Dale absurdní sebevraždu, a na konec naleznete nelogické rozuzlení, a jak jinak úchyla -magora. Za originalitu má u mě p. Brynza 0 bodou. Takže za snahu a za čtivost.

20.03.2021 2 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

všechno dokupy. Nacisticá ezoterika, zlí, zlí, zlí, bakaní komunisti, domácí zabijačka, čarodějnické procesy (to kdybych věděla, tak si s knihou nezačnu, tady prokázala autorka, že psát umí, a to až moc ) udavačství, ano škaredí, malí podlí Češi udavačští, zlí, zlí moc fujky. Šikana v komunistickým internátu pro opuštěný děcka. Chlast a postižený děcko( pane bože , další téma, kterýmu se vyhejbám). Útlak katolické církve , a chudák farář. Příliš mnoho pátrání v archívech. Slovník těch STB stejný, jako z životopisu našeho pana prezidenta, když se hlásil do rozvědčického kurzu Velice autentické. Potom taky zlí lékaři v hrozné psychiatrické léčebně. A čarování a přírody jen pomálu. , kletba, zahánění bouřek. A nevěřím že svěřili negramotné ženské 2 malý děcka. Leda by je očarovala. Na závěr bych chtěla říct, že autorka výběrem těchto společensky významných témat, a jejich uchopením prokázala kladný vztah k demokratickému zřízení. A cenu Magnesia Litera si plně zaslouží. Pouze je třeba dodat, že v knize se vyskytují pouze dvě lesby a žádná osoba nebinární , fluidní nebo trans. Vzhledem k tomu, že kniha je již 10 let stará, a v té době ještě nebyla problematika transsexuality v naší demokratické společnosti až tak silně akcentovaná, a věřím že autorka od té doby j vyspěla, což bude moct prokázat v další své práci. Dále navrhuji, aby dílo bylo zfilmováno. Režírovat to bude Hřebejk, a Surmerku bude hrát Geislerová Anna . Mj. Věděli jste že v Knize Legenda o Ostojovi popisuje archeolog Zdeněk Smetánka, jak se s jednou z Bohyň potkal?

17.08.2023 4 z 5

Mrtvý na Pekelném vrchu Mrtvý na Pekelném vrchu Juraj Červenák

Moc se mi to líbilo! Hezky se to četla I ve slovenštině. Červenak prostĕ umí. Napŕ . Slovo zdupkat( zdrhnout) rozkošné! A já mám dalšì místo, kam se musím podívat. Banská Štavnica musì být krásná. A to jsem ještĕ nebyla ani v té Kutné Hoře. A Barnabiča, toho bych si snad vzala i domů. Mohl by mi ale někdo vysvětlit co znamená Rušali pozdľž Dunaja?

21.07.2021 4 z 5

Ostrov šedých mnichů Ostrov šedých mnichů Michaela Klevisová

Nejlepší co jsem od Klevisové četla, i když jsem ji poslouchala. Mám její knížky ráda, protože je na nich vidět , jak moc má ráda zvířata, přírodu, i vlastní domov. A jak se snaží rozumět lidem.

21.09.2020 5 z 5

Vzplanutí Vzplanutí Jiří Březina

Tohle bylo super'! Uvěřitelné, napínavé, krásně napsané. Lepší než promlčení, i když to bylo taky dobrý! Detektivka může být napínavá i bez únosů, rituálních vražd a mučení. Ve spoustě věcí to bylo opravdu hodně ze života, třeba to zdravotní a sociální, nebo to pendlování mezi vesnicí a městem... a u toho ostatního jsem přivřela oko no.

11.02.2020 5 z 5

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

Knihu jsem četla během pracovního pobytu v Řecku u moře. Poznatky ohledně turizmu jsou myslím velice autentické. Jen nevím, jestli to, jak autorka vykreslila Řeky , tak trochu nešustí letoviskem. Znám i pár českých Řeků a jsou to moc milí lidé. Sortiria a Koula jsou ale přítelkyně vskutku geniální . Krásný příběh zajímavý na každé stránce a přitom tak uvěřitelný. Ztráta domova a rozpolcenost , to je obrovské téma dnešní doby. S lidma prostě opravdu nejde šachovat jak s figurkama. S naprostou většinou lidí ne. A ten běh času brrr. A rozhodně musím vidět pohoří Grammos!

15.09.2023 5 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Mám přečtené všechny detektivky od p. Klevisové až na tu poslední. A... Ona je jak většina autorů. Jednou něco zkusí, jednou to funguje. A tak jede pořád dokola to samé. I ten název je marketingový tah. Škoda že si nezjistila víc o těch Rumunech. A o těch jejich pověrách. Jediná přidaná hodnota knihy. Jinak autorku podezírán , že je jak jedna postava z její knihy. Psát umí , to jo, koneckonců překládala brakovou literaturu, ale kloudný příběh nevymyslí. Takže čekejte opět to samé. Jako vždycky. Příroda , zvířata, drsný kraj, drsné vztahy, drsné osudy, osamocení, touha někam patřit, někde být doma. A tentokrát i špatně vymyšlený příběh, doslova na vratkých nohách.

29.08.2022 4 z 5

Ze začátku jsem si říkala , že k umývání nádobí dobrý , ale ne. Dříve než si přečtete knihu, přečtěte si životopis autora. Archeolog , Egyptolog, Docentura v Hamburku, Fulbrightovo stipendium, podepsal spolu s Drahošem výzvu vědců proti rasizmu a xenofobii, ale také petici proti cenzuře na internetu, (bez Drahoše) .... A děcko s Olgou Menzelovou. A pak se začtěte, máte li odvahu. Ta jedna hvězdička je za těch pár histrek z jeho práce. Ty byly v pohodě. Kniha je špatná především pro to, že za cíl by měla mí nastínit cestu , jak z toho úpadku , ve kterém jsme a budem. Ale sám autor svým dílem dokládá , že není řešení ale naopak symbol úpadku a jako elita selhává, i když věřím , že vědec je špičkový. Proč selhává? Dokladá to jeho kniha...
1) Nepřináší nic nového pouze povýšeneckou trapnou instantní filosofii " Pokud přes veškerou snahu nechápete tuto kapitolu, zahleďte se na nebe"
2) Není schopen překročit vlastní stín, a svoje názory si pouze potvrzuje nahodilými fakty. Není apolitický To že má rád USA je naprosto v pořádku, z jeho díla je však zřejmé koho volí , tedy min. koho nevolí a to je špatně.
3) Odporuje sám sobě: tvrdí , že se mýlí ti, kteří chtějí více řemeslníků a méně vědců, aby o stránku dál konstatoval , že úroveň vzdělání upadá. A ani se nezamyslí, jestli to něják nesouvisí.
4) Je nesystematický, a zaujatý , když z ničeho nic vykřikne , že vztah Ruska a Německa je toxický, aniž by se zabýval vztahem USA a odposlouchabyvší Merkelové.
5) Jeho dílko mnohdy působí jak výpisky z Wikipedie, a nudí, (Životopis Muska), popř jak deník našvaného důchodce v karanténě (Plivání na vládu a Kovid).
6) Nejde do hloubky, jen šup sem šup tam, a manipuluje. Vypráví příběh o Anglosaských gentlemanech na Titaniku, tak bohatých, že si mohli koupit místo ve člunu, ale oni pouze pomohli nastoupit ženám a pak si dali doutník, čímž podle něj potvrzují , že jsou elita, a v zápětí cituje Havla. Aniž by vzpomněl, že ten si nechal uříznout kus střeva v Rakousku, a ne ve Vojenské nemocnici.
7) Čtenáře m za idiota, čehož je důkazem poslední kapitola a rady jak žít, které ovšem každý 1000 x slyšel.
Co závěrem? Bárta zde komplet selhává, jako spisovatel, protože nudí, jako vědec, protože jeho přístup není vědcký, a nepřináší nic nového . Jako Elita, protože neinspiruje , nespojuje, ale manipuluje a podsouvá. Tudíž není elita ale právě naopak symbol úpadku.

03.04.2022 1 z 5

Krev prvorozených Krev prvorozených Juraj Červenák

Hlavnĕ zápletka byla překvapivĕ dobrá! Ale co je Štajnovi do toho, co dĕlá Jaroš?Mĕl by se vyzpovìdat, strkat nos do cizích vĕcí je hřích!

10.08.2021 5 z 5

Jizva Jizva Danuta Chlupová

Pane bože, ty polský autorky. Kdybych měla jmenovat 3knihy za poslední roky. Bylo by to Svúj vůz i pluh věd přes kosti mrtvých, Pískový vrch a Jizva. Naprosto uvěřitelný příběh. Napínavý až do konce. A navíc, někdy se stane , že člověk čte knihu, která má co říct k tomu, co zrovna prožívá v reálném životě. Tak prý sex a prachy hýbou světem, a mně se spíš zdá že ukřivděnost.

29.07.2023 5 z 5

Gustáv Husák Gustáv Husák Michal Macháček

Knihu hodnotím pozitivně, v něčem jsem se utvrdila, něco mě překvapilo, a s něčím nesouhlasím. Ve chvíli kdy jsem zhlédla rozhovor s autorem na xtv, bylo mi jasné, že knihu musím mít. Nikdy by mě nenapadlo, jak moc Slováci řešili nezávislost na Praze. Na druhou stranu, kdo by chtěl mít něco společného s Prahou, že. Ale heslo bude nás víc, nebudeme se bát vlka nic, na Slovensku asi neznají. Utvrdila jsem se v tom, že generační zkušenost( tj. Bída, hlad, sociální nespravedlnost a nelidské pracovní podmínky) je právě to, co dělalo z obyčejných lidí celoživotní komunisty. Cokoliv jiného je lež. Obdivuji Husáka, jak v mládí dokázal vzít život do vlastních rukou. Naopak kapitola z předválečného období považuji za slabší. Stejně tak i tu válečnou. Je mi celkem jedno do kolika časopisů Husák přispíval, a kolika spolků byl členem. Naopak bych přivítala více bulváru. Jak to bylo s Husákem ve vazbě? U soudu, ve vězení? To se taky moc nedozvíme. A přitom to , že přežil , byl jeho největší politický majstrštyk. S pohledem G. Husáka na Dubčeka naprosto souhlasím. Je velká škoda že to Husák ke konci tak vzdal. Poslední kapitola o tom, jak se z Gustáva v kómatu snažili udělat opět katolíka, , ta byla taky výborná. Na knize se mi líbily dobře vybrané fotky a karikatury, naopak emotivní dopis G. Husáka z vězen a další naskenované dokumenty jsem bohužel nepřelouskala, a to je škoda. Michal Macháček označil svúj vztah k Husákovi za normalizovaný, a šel si převzít na hrad vyznamenání, které mu udělil i váš prezident Zeman. Následně mu nebyl prodloužen grant na pátrání v ruských archívech, a skončil v zoo Praha . Dění kolem knihy je snad ještě zajímavější než kniha samotná. Nyní prý chystá knihu o Jakešovi, a já se už těším. Zamarovský to sice není , ale to nikdo.

26.07.2020 4 z 5

My My Jevgenij Ivanovič Zamjatin

Kdysi tu býval komentář který plnĕ vystihoval knihu i tuto databázi. "Zadejte název knihy do vyhledávače a ten vám odpoví, že hledaný výraz musí mít min. 3 znaky. A o tom je tato kniha." Proč to za celé ty roky žádný zdejší Elfík neopravil, nevím, tuším však, že cenzura zabere spoustu času, a na opravu chyb se pak už nedostává. Ke knize samotné: připomíná mi víc Čapka než cokoliv jiného. žili ve stejné době, a myslím že Čapek se i inspiroval. příběh pomalu plyne , ale udržuje člověka v napětí, jak že to vlastně je. Je to zároveň takové ruské Spoustu dumání o životě, smyslu a tak. Takže docela náročné a poslouchat to při umývání nádobí ve Slovenštině nebyl úplně dobrej nápad. Podruhý si ji ale nepřečtu. K zoufalství mi stačí můj vlastní život. Cestovat už zatrhli, tak čekám kupony a průhledný byty. Pouze co se týče vzdělání lidí jdeme opačnou cestou. Jestlipak milí maturanti víte, proč T 503 tak děsila ta odmocnina z -1 ??? A hlavně, obávám se, že I 330 neměla T 503 ráda, ale pouze ho využívala. A ačkoliv je konec smutný, tak naopak tón vypravěče se změní a vyprávění je najednou soustředěné a až veselé a plné naděje do budoucna. Konec byl opravdu působivý. Jak už tu někdo psal co je pro někoho peklem, může být pro druhého rájem. A jak říkal Bašta včera u Kocianové na svobodném universu , režimu pomáhá ten kdo ho podporuje stejně tak i ten kdo proti němu bojuje. Rozhodně aktualní kniha , neprávem zapomenutá, i když ožná trohu hůř stravitelná, protože hlavní hrdina vlivem nemoci , je takový nesoustředěný. Já jsem taky nesoustředěná ale svou nemoc si ASI
ponechám. Nic jiného mi nezbývá, ZATÍM.

05.04.2022 4 z 5

Ohnivé znamenie Ohnivé znamenie Juraj Červenák

Co na to říct. Návykové audioknihy. Jaroš je dĕsivej. Štajn má nĕjáký tajemství, proč není doma se ženou? A Barbarič je chudák vydĕšenej, citovĕ zmatenej. A má zlomenou ruku. Velice se mi tentokrát nelíbil konec. Odmítám si připustit, že to skončilo takhle. To jsou jenom nĕjáký chýry. Takhle historická detektivka končit nesmí.Spoiler Chudák kat. Nejkladnější postava.

19.08.2021 4 z 5

Pokud se člověk podívá na knihu kriticky, určitě musí mít pár připomínek. Hlavně- Nelíbil se mi čistě anglosaský pohled na věc. Určitá až zaslepenost autora, která se projevuje už v názvech kapitol jako Afrika, Jižní Amerika, a západní Evropa. Ale kapitolu střední Evropa, jižní Evropa, tu tady nenajdete. Autora vůbec nenapadne, že prostý Číňan se dívá na věci jinak než anglický diplomat. Jsem také toho názoru, že anglosaský svět je za zenitem, a každý den se utvrzuji víc a víc.
Nelíbil se mi jednostranný, tedy německý pohled na Řecko. V Řecku jsem skoro půl roku pracovala, a myslím že jako národ jsou velice pracovití a hlavně by se kolikrát rozdali.
Těch pár zákonitostí a zajímavostí se dozvíte hned na začátku knihy, a potom se to už jen tak opakuje, takže kniha někdy i nudí. Nepomáhá ani to, že autor se snaží popsat celé dějiny např. blízkého východu, a to opravdu není možné a kvůli té zkratkovitosti to nudí. I ta kapitola o Africe by se dala shrnout jako Afrika je mnohem delší , než jak to vypadá na mapě. Je tam Sahara, a má mělké písčité pobřeží, nevhodné pro přístavy. Jo a bývalí kolonizátoři utírají nos, protože Čína. Naopak oceňuji mapky, díky mapce Afriky vím, že existuje Mauretánie, druhá nejméně turisticky navštěvovaná země na světe. Zajímavé bylo, že ačkoliv je kniha v podstatě zastaralá, originál je z roku 2014, autor několikrát zmiňuje největší geopolitickou slabinu Ruska v podobě východoevropské nížiny, která se táhne Ukrajinou. Myslím si , vzhledem k tomu že Albrightová se vyjádřila, že je nespravedlivé, že Rusko má pro sebe tolik nerostných surovin a že Clintonová se vyjádřila, že Rusko je Bangladéš s Atomovkou, že obavy Ruska jsou naprosto oprávněné, a já jim držím pěsti, aby uhájili suverenitu, celistvost a nerostné bohatství. Příspěvek končím veršem římského básníka Simónida. "Aby žil člověk blaženě, musí mít především slavnou vlast" Vlastenectví a víra v to, že člověku nestačí jen rodina, ale potřebuje i národ, pohání dějiny geografii navzdory, v tom dobrém i ve zlém. Mám nesmírně ráda svou zemi, se všemi geopolitickými hendikepy co má. Stejně tak věřím ve slovanskou svornost, a že budoucnost patří Slovanům, nikoliv Anglosasům.

20.06.2023 2 z 5

Anděl v podsvětí Anděl v podsvětí Juraj Červenák

Docela rozporuplná kniha. Asi pro každého, kdo má rád Š+ B+ J ale nemá rád severské detektivky a vše co s tím souvisí. A já je nesnáším. A stejně to byla skvělá kniha. Vyjímečně namluvená. Červenák má obrovský talent, dobré dialogy, milé postavy, ukotvené v čase, ( ne není to ani baroko, ani středověk) akce střídá akci. ..a dělá si poctivě rešerže. Prostě jedna báseň.

Velké mínus za zápletku, která táhne knihu i audio až do čtvrtého horizontu plzeňských sklepů. A i když je od začátku jasné, že vrah je zas jen sadista/úchylák co měl těžký dětství. (((Spoiler!!! Ano, hádáte správně, tatínek ho zneužíval. Jak originální. !!! Strašně mi vadí vraždy a mrzačení dohromady se sexualním zneužíváním -a tady to bylo tak jako vždy jen na efekt a zbytečné. Na druhou stranu, v jiné části knihy zjistíte, že posloucháte dobrý psaný porno a taky food porno. Občas se zasmějete. Něco se dovíte. A budete číst a číst. A nebo poslouchat a poslouchat.

15.10.2022 4 z 5

Kdo jinému jámu kopá Kdo jinému jámu kopá Marie Rejfová

Rozvedené ženy po čtyřicítce to mají zřejmĕ tĕžké, atmosféra malomĕsta s námĕstím mĕ vždy dojme, bohužel zločin byl jako vždy fádní, co nového lze vymyslet. Babička klidnĕ ještě mohla být živá. Volba jmen a příjmení byla skvĕlá, Tvrdíka Josefínĕ přejí.

01.12.2021 3 z 5

Kdo s ohněm zachází Kdo s ohněm zachází Pavel Hrdlička

Před vánoci nebyl radno zdržovat se doma. Pořád se něco vařilo uklízelo a zase vařilo a uklízelo a peklo, no prostě peklo. Průměrná zápletka, možná lehce nad, přestože detektivka to není. Krásná čeština, extrémně mile postavy. Jako živé. Skvělá atmosféra. A spoustu se toho dozvíte. Poslouchala jsem jako audio, a musím říct , že i díky skvělému namluvení, je to jedna z velmi velmi mála knih, do které se ráda znova pustím.

11.02.2021 5 z 5

Ví o tobě Ví o tobě Sarah Pinborough

:-))))))) ten konec. Nikdy, nikdy neopouštějte co je vaše!!! A palec nahoru za homozápletku, ta nesmí chybět v žádné kvalitní literatuře. Tak stasně jsem se bála, že budu tentokrát ochuzena, a naštěstí ne. Ale napsaný to bylo dobře. Ale doma knihu mít nemusím. Jestě že byla zdarma. Ke každé zakoupené eknize by mělo být přibaleno 20 lysohlávek a nebo lsd. Protožeže to by vylepšilo četbu na *****.

21.03.2023 4 z 5