VeruRomanská VeruRomanská komentáře u knih

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Myslím, že za pár let si knihu přečtu ještě jednou a budu mít z ní úplně jiný (neříkám lepší či horší ale prostě jiný) pocit než teď kdy je mi 29 let. Klidně věřím, že až po druhém přečtení mi dojde cosi mezi řádky, co mi po prvním přečtení uniklo. Tato kniha je velice těžká, pro mě ale byla velmi zajímavá. Rozsáhlé filozofické úvahy dávají zabrat i vzhledem k tomu, že je kniha dost dlouhá. Co mě bohužel rušilo ve čtení a odvádělo mou pozornost byly neustále používané latisnké fráze či menší úryvky a s neustálým listováním do vysvětlivek na konci knihy. To na mě působilo velmi rušivě, než kdyby byly vysvětlivky napsány pod čarou. Nepopírám, že je možné, že to v jiných vydáních řešili elegantněji či jinak. Shrnuto, za mě určitě kniha s doporučením k přečtení.

06.09.2022 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Neco jako takova bajka pro dospele na 100 strankach. Uzasne dilo!!!

14.04.2021 5 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Tohle je jedna z nejlepších novodobých českých knih. První knihu od autorky, kterou jsem četla byl Chirurg, který má lepší hodnocení, než Dědina. Chirurg je hodně beletristický a dá se říct, že osloví vlastně téměř každého čtenáře. Přesto je za mě Dědina dílo na mnohem kvalitnější úrovni. Naprosto bravurně popsané charaktery a smýšlení předchozích generací našich rodičů, prarodičů "poznamenaných" svými kořeny z venkovského prostředí. Miluju folklor, sama jsem z vesnice a velký kus pravda v knize vidím. Kniha ale nebude pro toho, kdo takovému tématu nemá žádný vztah.

14.03.2022 5 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Velice dobrá kniha, čte se hodně lehce, přitom lehké téma to úplně není :)

28.01.2021 4 z 5

Veronika se rozhodla zemřít Veronika se rozhodla zemřít Paulo Coelho

Tuto knihu jsem měla v seznamu abych splnila dávnou čtenářskou výzvu z roku 2018 (při mém zděšení je to už 5 let) a teprve teď jsem ji splnila (Kniha, ve které se jedna z postav jmenuje jako vy). Tak dlouho jsem si dávala na čas a myslím, že to bylo rozumné. Kniha je opravdu skvělá, až na ten závěr, ten bych si představovala jiný ale nechci tu spoilerovat. Každopádně si tuhle knihu rozhodně v knihovně nechám :-)

23.08.2023 5 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Vzhledem k soucasne coronavirove krizi krasne nadcasove! Pro me dalsi potvrzeni Capkovy geniality.

04.10.2020 4 z 5

Sofiin svět Sofiin svět Jostein Gaarder

Bohužel se přidávám ke čtenářům, kteří knihu nedočetli. I když knihy v zásadě dočítám, do této jsem se tlačila tři týdny a v půlce jsem si opravdu velice zoufala, že mě čeká ještě dalších 200 stran nudy. Nakonec jsem udělala to, co v zásadě nedělám...přeskakovala jsem, abych věděla, co bude na konci. Za mě bohužel ne.

23.04.2020 1 z 5

Hlava XXII Hlava XXII Joseph Heller

Co může být lepšího, než Hlava XII? Yossarian mě neskutečně bavil včetně občasného zabruslení do opravdu vážných témat. Když jsem knihu viděla poprvé, odradila mě její tloušťka a velikost. Naštěstí jsem se ale nakonec k přečtení po 8 letech odhodlala, jinak by byl můj život neskutečně ochuzený o toto skvělé dílo.

08.11.2019 5 z 5

Matka Matka Karel Čapek

Kvalitni, smutne, mrazive.

04.10.2020 5 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Na to se neda napsat nic jineho nez: DOPORUCUJíI!

30.12.2021 5 z 5

Pan Theodor Mundstock Pan Theodor Mundstock Ladislav Fuks

Kniha se ze začátku rozhodně nečte lehce. Pak si ale člověk uvědomí, že to je záměr pro vykreslení duševního zdraví hlavního hrdiny. Kdo má knihu i s doslovem, jednoznačně nebude zmaten. Za mě opět dobře srávený čas nad kvalitní a zajímavou knihou.

13.04.2021 5 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

OK. nebylo to tak hrozné ale zase tak skvělé, ale aby to odpovídalo zdejšímu hodnocení mi to nepřipadalo ani náhodou. Já obecně upřednostňuji náročnější literaturu na toto téma.

01.12.2019 3 z 5

Helimadoe Helimadoe Jaroslav Havlíček

Ja teda chapu, proc vsichni obdivovali Čapka, ale Havlíček si totálne získal mé srdce!!! Divím se, že mu v hodinách nudné literatury nebyl věnován prostor. Nebo byl, ale tak nudne, ze si to nepamatuju. Tahle kniha od nej me tak dostala, ze mam chut to rict kazdemu, jak je skvela! Ma hodne co nabidnout u tech, kteri nehltaji jen dej a neurazi je i trosku premysleni nad samotnym bytim cloveka.

31.05.2019 5 z 5

Zamilovaná hypnotizérka Zamilovaná hypnotizérka Liane Moriarty

Mě se naopak kniha líbila snad nejvíc ze všech, které jsem zatím od této autorky četla. Není špatné si počíst něco o psychice 2 různých žen ve středním věku, které nemají dům na předměstí s rodinou a manželem a neřeší slepičí drby na slepičích spolcích jako tomu bylo doposud :) já knihu vřele doporučuji!

24.12.2016 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Och och. Z me strany asi prilis velke ocekavani vzhledem k tomu jak je tato kniha vsemi vychvalovana. Rozhodne z meho pohledu jsem uz cetla lepsi knihy s hlubokou myslenkou. Tahle mezi ne bohuzel nepatri.

13.11.2020 2 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Hpdně zajímavé a naprosto jedinčené, přesto jsem čekala o malinko víc a něco mi tam chybělo.

03.01.2020 4 z 5

Mníchov Mníchov Robert Harris

Velice zajimave pojata kniha. jedine co bych vytkla, bylo skakakani z jednoho deje nemeckeho aktera k druhemu anglickemu. Obcas bylo obtizne se zorientovat, o kom prave ctu dany odstavec. Jinak neni co knize vytknout! Za me byla opravdu skvela. Velke plus tomu dodava take vzdelani autora a fakt, ze se tomuto tematu venuje na profesionalni studovane urovni. Zadne fikce a zkresleni dejin pritazene nehoraznym zpusobem za vlasy.

27.12.2019 5 z 5

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

Skvělá kniha! netřeba psát víc, každý ať si přečte a udělá si obrázek sám.

19.08.2019 5 z 5

Hordubal Hordubal Karel Čapek

Čapkovi jsem se dlouhá léta vyhýbala. Teď jsem poprvé od něj něco přečetla, a to novelu Hordubal. Kdyby mi někdo už na gymlu řekl, že jde o milostný trojúhelník se skvěle popsanou detektivní zápletkou včetně vyšetřovacího protokolu a soudního přelíčení, rozhodně bych s Čapkem tak dlouho neotálela! :)

17.08.2018 5 z 5

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

Na to, jaký kolem této knihy byl humbuk, byly pro mě Bábovky docela zklamáním. Nebylo to úplně špatné, ale kdybych tyto autorčinu knihu četla jako první, možná bych už nesáhla po knize Osm, což by byla naopak ohromná škoda.

17.09.2017 3 z 5