veriszv veriszv komentáře u knih

Ostrov duchů Ostrov duchů Klára Wang Tyl

Šest vzájemně propojených povídek odehrávajících se na Tchaj-wanu.
Příběhy ač jsou krátké, tak mají všechny dobrou pointu a jsou chytře pospojované.
Duchové, víra v posmrtný život, úcta k předkům, bydlení na Tchaj-wanu a celkově nahlédnutí do místní nátury a kultury.

Vyšla z toho skvěle poskládaná mozaika s mysteriózní atmosférou, která byla velmi příjemnou jednohubkou.

04.03.2023 3 z 5

Jak spadnout přes palubu Jak spadnout přes palubu Emmy Abrahamson

I když jsem v prvních dvou kapitolách několikrát vyprskla smíchy, což se mi u žádné knihy opravdu dlouho nestalo, tak celý příběh vyznívá spíš hořkosladce a rozhodně tu nenajdete jen humor.
Působilo to na mě trochu nevyrovnaně, v některých pasážích jsem se opravdu bavila, v jiných trochu nudila, občas to bylo vážné, občas humorné, občas se to asi humorné být snažilo, ale úplně to ke mně nedoputovalo.
Nicméně jako celek se mi to líbilo.
Naťukává to témata jako dlouhodobé vztahy, nespokojenost v práci, vztahy matek a dcer, hledání partnera v sedmdesáti, a další. Pořád si to však udržuje dovolenkovou lehkost.
Zkrátka ideální oddechovka!

18.02.2023 3 z 5

Hra na vraha Hra na vraha Margaret Atwood

První dvě části mě, přiznám, příliš neoslovily. Přišlo mi to takové neslané, nemastné. Nicméně třetí a čtvrtá část se mi líbily moc. Byla to přesně ta Atwoodová, jak ji mám ráda. Sarkastická a ostrá jako břitva!

31.01.2023 3 z 5

Každé srdce je bránou Každé srdce je bránou Seanan McGuire

Myšlenka skvělá, provedení mě bohužel příliš neoslovilo.

Netvoři a krásky Netvoři a krásky Soman Chainani

Autor rozebere klasické pohádky, trochu je převrátí naruby a doplní zajímavý úhel pohledu.
Samozřejmě mě nenadchly úplně všechny příběhy, ale většina ano.
Nejvíc se mi líbila Locika, která vzala osud do svých rukou. Taky Malá mořská víka, která se musela zamyslet nad láskou k princi, kterého nikdy neviděla. A nebo taky Jeníček a Mařenka.
Naopak absolutně jsem nepochopila Šípkovou Růženku.

Kruh Kruh Rona Halsall

Hype na instagramu proběhl tuším někdy loni?
No, na tom vlastně tolik nesejde. Na čem ale sejde jsou má očekávání, která dost navýšil…
A to byl kámen úrazu.
Od rodiny ztracené v lese uprostřed vlastní dovolené jsem čekala prostě víc napětí.
Místo toho jsem dostala několik palčivých společenských témat, která sice cením, ale nešly tolik do hloubky, aby pro mě byly přínosem…
A napětí se někam vytratilo.
Druhá půlka to sice trochu s napětím dohnala, nicméně se stoupajícím napětím se taky zvyšoval výskyt absurdit a celé to pak pro mě bylo dost neuvěřitelné…
Sečteno podtrženo zase jeden thrillerový průměr.

Mimo provoz Mimo provoz Adam Chromý

Mé postupné pocity během čtení:
1. Těším se, bude to fajn oddechovka. Po prvních pár stránkách mě baví autorův sarkasmus, televizní prostředí i téma nezaměstnanosti po padesátce.
2. To co je za hlavní postavu? Takovej pocit nadřazenosti a vlastní důležitosti jen proto, že byla televizní hlasatelka? To se nedá číst! A ten květnatej jazyk? Vždyť takhle nikdo nemluví snad ne? Možná za první republiky, ale těmhle lidem má být kolem padesáti ne kolem stovky… A proč autor popisuje lidi kolem padesátky jako lidi skoro nad hrobem?
3. To je normální obrátit charaktery postav z nuly na sto během pár stránek bez nějakýho vysvětlení? To vůbec nedává smysl!!!
4. No tak to bylo teda jedno velký Mimo! Nedávalo mi to vůbec smysl, vtipný to taky nebylo, vlastně mě to akorát rozčilovalo. A autor má očividně problém s Evropskou Unií? Nebo co to bylo za poznámky asi tak desetkrát za knihu, že EU je hrozná, protože nám ukradla název Pomazánkový máslo a podobně?

Sečteno podtrženo tato kniha vás klidně může minout. Je to škoda, protože témata jsou tu zajímavá, ale způsob podání šel opravdu mimo mě…

27.01.2023 2 z 5

Soví pošta Soví pošta Anna Schlindenbuch

I když jsem v polovině měst byla, u každého jsem se dozvěděla něco nového, navíc je informací u každého místa tak akorát, takže děti rozhodně nebudou zahlceny. A co víc po každé destinaci následuje malý zábavný úkol, takže balanc je zachován.
Knížka je pro děti cca od 6 let, ale zkoušela jsem jednu kapitolu číst i tříletému synovi a taky vydržel, i když třeba ještě všechno nepobral. Kniha má krásné ilustrace, takže ho zaujaly i ty.
Sečteno podtrženo, bylo to moc milé čtení a je to ideální kniha pro všechny malé cestovatele a jejich rodiče. Pokud nějakého takového máte doma, Soví pošta mu určitě udělá radost.

27.01.2023 5 z 5

Se špetkou skořice Se špetkou skořice Elizabeth Acevedo

Letní oddechovka s hezkou obálkou.
Nic víc, nic míň! ‍️
Autorka plácá jedno téma na druhé a žádné vlastně pořádně nevyužije.
Řešíme těhotenství v mladém věku, absenci rodičů, zodpovědnost, životní sny,…
Ač mi byla sympatická přímost hlavní hrdinky, byla to tak asi jediná její výrazná vlastnost a jinak na mě působila velmi plytce, stejně jako ostatní postavy.
Jó vlastně další rys hlavní hrdinky je, že si zřejmě nepamatuje jméno své vlastní dcery, a tak na 300 stranách asi tisíckrát najdete oslovení Holčičko!
Další zklamání je, pokud se do knihy pustíte proto, že vás láká téma vaření. Toho tu totiž najdete opravdu pomálu.
Ale ať jen nehaním, tak musím zmínit, že romantická linka byla fajn a působila na mě celkem přirozeně.
Sečteno podtrženo, tahle vás fakt může minout…
A myslím si, že to, že mě nenadchla opravdu není cílovkou. Dobrá youngadultovka je dobrá, i když už jste mimo kategorii a tahle to bohužel nebyla.

27.01.2023 2 z 5

Strážci Země Strážci Země Tomáš Crlík

Strážci země jsou pohádka, kterou jsem v danou chvíli nutně potřebovala. Nicméně není to úplně dětský příběh, který nadchne i dospělé. Pokud pohádky moc nečtěte, nebo čtete jen ty opravdu výjimečné, tak tuhle nechte raději dětem. Já jsem poslouchala jako audio a kniha mi zrovna sedla do nálady.
Řekla bych, že je to kniha pro trošku starší děti, už jen z toho důvodu, že je tu hodně popisných pasáží, které jsou sice krásně napsané, ale mladší děti je asi moc neocení. Nicméně díky nim má kniha super atmosféru.
Děj je trochu pomalejší, ale bavil mě námět i jeho zpracování. Navíc tu zní i eko podtón a to já cením.
Pokud rádi čtete dětské příběhy nebo hledáte čtení pro vaše děti, tak knihu klidně přidejte na seznam.

27.01.2023 4 z 5

Dvě na cestě Jak matka s dcerou došly místo do Santiaga do Mikulova Dvě na cestě Jak matka s dcerou došly místo do Santiaga do Mikulova Anna Semiánová

Tato kniha není vyloženě literární skvost, kde se budete kochat slovními obraty, ale je to jedna z těch, co zahřejí u srdce. Já jsem byla skoro celou dobu čtení tak trochu dojatá a vlastně ani nevím konkrétně proč… Něco na síle vztahu matka dcera je prostě nekonečně dojemnýho…
A navíc vás možná tato kniha přesvědčí k tomu, že taky zkusíte obout boty a někam vyrazit :)

01.09.2022 4 z 5

Život na míru Život na míru Marek Rabij

Problematika fast fashion se dotýká každého z nás. Proto by si tuto knihu měl opravdu přečíst každý. Myslím si, že už tak nějak všichni tušíme, odkud se oblečení bere. Ale pokud jste se o tuhle problematiku nikdy hlouběji nezajímali, tak vám tato kniha opravdu otevře oči. Nicméně i pokud už o fast fashion něco víte, klidně ji zkuste, stojí za to.

20.08.2022 5 z 5

Piruety Piruety Tillie Walden

Na první pohled autobiografický komiks o krasobruslení, na druhý o dospívání a jeho těžkostech, na třetí o spoustě dalších tématech…
Piruety jsou hodně o emocích, které se autorce kresbou podařilo skvěle předat.
Trochu mě mrzelo, že je tu naťuknuto spousta témat, ale žádné nejde vlastně do hloubky, spíš tak klouže po povrchu. Nicméně komiks je určen mladší cílovce než jsem já, tak možná je to adekvátní.
Tak či tak, jsem ráda, že jsem se k Piruetám dostala. Minimálně graficky to byla fakt nádhera!

20.08.2022 3 z 5

Průvodce po tajemstvích hradů. Historie a pověsti moravských hradů. Průvodce po tajemstvích hradů. Historie a pověsti moravských hradů. Irena Šindlářová

Najdete tu 18 moravských hradů, jejich historii a pověsti, které se k nim vážou.
Na devíti hradech už jsem byla a dostala jsem tip na výlet na dalších devět. K tomu jsem se dozvěděla spoustu nových věcí, takže jsem spokojená.

Až přejde zima Až přejde zima Kiran Millwood Hargrave

Až přejde zima je milá pohádka.
Pro požitek ze čtení bych potřebovala líp vybudovanou atmosféru a větší důraz na charaktery postav, ale vzhledem k cílovce, je to podle mě adekvátní.

Anonymita Anonymita Arno Strobel

Rychlý svižný thriller s originálním námětem.
Dvojice vyšetřovatelů, Nina a Daniel, každý sám mě moc nebavil, ale dohromady mi seděli skvěle.
Na mě trochu drsnější thriller než obvykle čtu, ale bavilo. Jako taková jednohubka, když chcete dávku napětí, proč ne…

Tokyo Story Tokyo Story Tereza Macková

Nenáročný příběh, předvídatelný a téměř na jeden zátah. Ale takhle milou jednohubku jsem opravdu potřebovala. Pokud hledáte něco u čeho vypnete a bude vám hezky, tak Tokyo Story by vám mohlo padnout do nálady stejně jako mně. A pokud vás navíc baví Japonsko, tady můžete nasát zase trochu jeho atmosféry.

20.08.2022 4 z 5

Pomsta Oleksy Dovbuše - Ukrajinské mýty, pohádky a pověsti Pomsta Oleksy Dovbuše - Ukrajinské mýty, pohádky a pověsti Rita Kindlerová

Čtení jsem si dávkovala po celý měsíc, protože jsou si příběhy často navzájem podobné, a když jsem jich přečetla víc naráz, začaly mi trochu splývat.
Pohádky mě bavily určitě víc než pověsti o zbojnících a některé příběhy jsem třeba vůbec nepobrala. Každopádně nejvíc se mi líbily Žabka carevna, Pták ohnivák a vlk a O Anně Překrásné.
Nicméně musím uznat, že hrdinové těchto pohádek to mají o dost těžší než ti naši. Většinou nestačí splnit jeden úkol ani tři, ale místo toho sérii naprostých nemožností, aby dosáhli toho, co chtějí.

Sadie Sadie Courtney Summers

Do tohoto YA thrilleru jsem se pustila, protože mě zaujal tím, že tam hraje roli podcast.
Ale bohužel nadšení se nekonalo…
Přišlo mi to víc krutý než napínavý, a já to mám zkrátka radši naopak. Napětí mám ráda, ale krutosti si zbytečně nepotřebuju cpát do hlavy.

20.08.2022 2 z 5

Jedno malé zklamáníčko…

Malé proto, že jsem neměla žádná očekávání krom toho, že jsem čekala zábavnou oddechovku.

Oddechovka to sice byla, nicméně mi moc zábavná nepřišla.
Autorka mluví o svých zážitcích z jednoho roku, kdy pracovala jako letuška.

Bohužel mi ale moc nesedl humor, a to co mělo být vtipné, mi tolik vtipné nepřišlo. Vadila mi sprostá slova téměř na každé stránce. No a i když chápu, že je kniha psaná hovorově, výraz “snídča” pro snídani už byl na mě trochu moc.

Dobrá zpráva ale je, že autorčina druhá kniha Všechno nejlepší, Anno je, alespoň podle mě, o moc lepší, tam se za mě ta zábavná oddechovka povedla.

07.07.2022 2 z 5