vemrazik vemrazik komentáře u knih

Podvody na talíři. Jak nás obelhávají potravinářské koncerny Podvody na talíři. Jak nás obelhávají potravinářské koncerny Thilo Bode

Pro lidi, kteří se o problematiku zajímají, vcelku zbytečná kniha. Dost věcí se tam opakuje, některé věci jsou podány dost tendenčně.

22.09.2021 2 z 5

Návrat Krále Šumavy Návrat Krále Šumavy David Jan Žák

Nejen proto, že jde o příběh z mé domoviny, jsem ho s chutí přečetla. Velmi dobře popsaná atmosféra i děj, přesto je pro mě neuvěřitelné, co museli lidé zakoušet. Určitě doporučuji.

Velký Gatsby Velký Gatsby Francis Scott Fitzgerald

Myslím, že mi některé z hlubších významů knihy unikly, i tak se mi líbila. Moc bych nesrovnávala s filmem - obě díla jsou dobrá, ale každé příběh uchopilo úplně jinak. Líbí se mi střípky z historie, kterou nás nikdo neučil - horečka ohledně akcií a podobně.

Lovci mamutů Lovci mamutů Eduard Štorch

Dobrodružná klasika nejen pro děti, četla jsem opakovaně

22.09.2021 5 z 5

Dětská nevěsta Dětská nevěsta Xiao Hong

Vhled do života na čínském venkově. Zvyky a pověry, tvrdý život ve velmi syrové formě. Přijde mi, že jsou tam dost upozaděny emoce... Emoce postav, ne ty vaše. Ty budou naopak vřít.
Dost dlouho po dočtení jsem o knížce přemýšlela, nemohla jsem ji dostat z hlavy.

Život za životem Život za životem Kate Atkinson

Vcelku rozsáhlá sága o jedné rodině, alternativní konce a cesty časem
Jelikož jsem knihu poslouchala v audioverzi, nemohla jsem listovat zpátky a to je škoda, trochu jsem se v ději ztrácela. Ale při dalším přečtení/poslechu už jsem se chytla a spoustu věcí mi do sebe zapadlo.
Pěkná myšlenka i příběhy, různé konce stejných situací byly nejdřív matoucí, ale když člověk pochopí "princip"... Líbila se mi.

14.09.2021 3 z 5

Sibiřská výchova Sibiřská výchova Nicolai Lilin

Skvělé. O Urcích jsem vlastně ani nevěděla, četla jsem na doporučení kolegy a nebyla zklamaná. Drsné prostředí, drsní lidé, drsný život. Přesto jsem s hlavním hrdinou držela basu od začátku do konce. Určitě doporučím dál a v budoucnu budu číst znovu.

14.09.2021 5 z 5

V Afghánistánu Bůh už jen pláče V Afghánistánu Bůh už jen pláče Síba Shakib

Kniha o každodenním životě afghánských žen. Změna režimu ani prostředí nepřinesla bezstarostnost, ale naopak nové problémy a výzvy.
Knížka člověka donutí přemýšlet. Lidé v různých koutech světa jsou různí, v odlišných podmínkách se jim žije jinak, a přesto jsme si v tolika věcech tak podobní...

14.09.2021 4 z 5

Knížka je vhodná pro mládež, je psaná lehce a ne příliš "temně", jak některé knížky o PPP umí být. Myslím, že dobře nastiňuje problémy, které může mít v hlavě holka, co trpí bulímií. Zajímají mě i další knihy ze série.

14.09.2021 4 z 5

Deník americké manželky Deník americké manželky Sue Kaufman

Ráda vystrkuju nos ze své sociální bubliny, nejraději právě v knížkách. Některé situace a problémy mi přišly naprosto absurdní, ale věřím, že takových příběhů už život napsal hodně.
Konec mě překvapil a dost mě štve, že se nějak neuzavřela ta záležitost ohledně těhotenství, byla jsem zvědavá...

17.02.2021 4 z 5

Rukojmí ISIS - Třináct měsíců v zajetí teroristů Rukojmí ISIS - Třináct měsíců v zajetí teroristů Puk Damsgard

Velmi syrový příběh, doporučuju si přečíst. Staví se proti sobě beznaděj rodin rukojmích a naprosto racionální postoj států v tom, že teroristům se zkrátka nebudou poskytovat obrovské zdroje ve formě výkupného.
Dost jsem nad knihou přemýšlela a zároveň si rozšířila obzory, takže rozhodně splnila účel.

17.02.2021 4 z 5

Ilustrovaný muž Ilustrovaný muž Ray Bradbury (p)

Nechci přehánět, ale ty povídky jsou zkrátka dechberoucí. Vezmeme-li v potaz to, že knížka vyšla v 51. roce... Lety do vesmíru a jeho osidlování, stále aktuální rasová otázka, téma (nejen) atomové války, problematika vyšumělých vztahů a ztrácející se lidskosti, problém se stroji a umělou inteligencí...
Výborné. Určitě budu číst opakovaně. A pokud někdo chce ještě umocnit zážitek, tak J. Meduna tuhle knížku naprosto skvěle namluvil, spolu s doprovodnou hudbou je to vážně úžasné zpracování.
Nejvíc mě dostala asi povídka Savana, popis pokoje byl tak sugestivní... V povídce Liška a les na mě zase strašně těžce dopadlo rozuzlení, i když bych ho bývala mohla čekat.

31.01.2021 5 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Četla jsem v pubertě i jako dospělá, dost možná se k ní ještě někdy vrátím. Je to síla, tohle téma je pro mě určitým zpusobem fascinující, ať už ve filmu nebo na papíře a tahle knížka je rozhodně na špičce.

31.01.2021 5 z 5

Bajky barda Beedleho Bajky barda Beedleho J. K. Rowling (p)

Bajek bylo na můj vkus málo, ale byly přesně takové, jaké jsem si představovala.
Jednou je znovu přečtu třeba budoucím dětem :-)

31.01.2021

Pro mě bylo tohle pokračování Stanice ZOO rozhodně zajímavé, líbilo se mi (teda život to byl hrozný, ale...). Mám stejný názor jako Christiane, že je div, že to všechno přežila. Těžko říct, jaký život by vedla bez drog, takto se dá říct, že zažila tolik věcí, které bychom my ostatní za život ani nestihli.
Takhle zpětně mi přijde neuvěřitelný pohled na tehdejší drogovou scénu (např. popis situace ve Švýcarsku byl pro mě vážně šok), jak to asi vypadá teď? Kam se tento segment společnosti 'posunul'?

Utekl jsem z Osvětimi Utekl jsem z Osvětimi Rudolf Vrba

Ten typ knížky, u které nemůžu jíst a i uprostřed léta mě mrazí...
Za mě jedna z nejlepších knih s tématikou konc. táborů, hned vedle Jiskry života.

Labyrint světa a ráj srdce Labyrint světa a ráj srdce Jan Amos Komenský

Kniha byla dost složitá na čtení (díky za internet, kde si jeden může najít výklad zastaralých slov, staročeštinu a já nevím co ještě). Přesto jsem ráda, že jsem byla donucena ji k maturitě přelouskat a zpracovat, obsahově je to nadčasové dílo. Popis světa, lidských hříchů, povah... Zas tak moc se od dob Komenského nezměnilo.
Líbila se mi alegorie města a použitá symbolika.
Pokud vím, existuje i přepracovaná pro dnešní mládež.

30.01.2021 4 z 5

Mladík v odboji Mladík v odboji C. D. Payne

Znám od autora jen tuto sérii, dost mě bavila. Absurdní situace, pubertální a věčně nadržený pubertální intouš... Jo, funguje to.

30.01.2021

Gejša Gejša Arthur Golden

Možná je to hloupé srovnání, ale pro mě je Gejša jako Harry Potter, taky se mi neokouká a mohla bych ji číst klidně stokrát.
Krásný příběh, pro mě je ideálně vybalancovaný popis prostředí a děj. Líbí se mi, když v knížkách poznávám jiné světy a zvyky.

30.01.2021 5 z 5

Hodně mě bavila. Tak trochu Forrest Gump, který se v průběhu minulého století nachomýtl k opravdu pestré škále událostí... Skvělá je i audioverze s M. Stránským.
O to víc nechápu, jak moc hrozný film podle této knížky vznikl.