ujira ujira komentáře u knih

Proč máma nadává Proč máma nadává Gill Sims

Tak se jen ptám, jaké děti vyrostou takové matce? nebylo to ani vtipné ani smutné, spíš varovné. Tohle je prototyp současné pracující matky v západní Evropě?

06.01.2020

Básně I Básně I Jan Skácel

Skácel mi mluví z duše a protože básnít nedovedu, čtu jej pro radost, pro porozumění, pro úlevu.

05.01.2020 5 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Kontrast mezi barvou pleti jako základní téma. Kontrast mezi dětským čistým, jasným a pokřiveným a společenskými kompromisy zatíženým pohledem na pojetí práva mezi bělochy a barevnými na jihu Ameriky ještě ve třicátých letech min. století. Dobrý román o rasové snášenlivosti, o tom, že i celkem vyspělá společnost potřebuje zrát,vzdělávat se a poznat své nedostatky, než je přijme a bude je umět zpracovat. A dokonce i dnes aktuální myšlenky pro středoevropského docela dobře vzdělaného, mnohdy i křesťana. V Americe asi povinná četba, já jsem se k ní dostala až nyní, ale i tak si myslím, že stojí zato si ji přečíst, dnes možná je to aktuálnější(když našimi končinami provívají rasistické nálady).

25.12.2019 5 z 5

Atlas mraků Atlas mraků David Mitchell

Tak jsem na rozpacích, tak dlouho jsem se těšila(díky recenzím) až si knihu přečtu, ale nebylo to to pravé ořechové. Možná dobrý nápad, ale trochu moc překombinované. Možná pár skvělých dějových linek, ale vedle toho mnoho zbytečných a zdlouhavých odboček, možná lehké náznaky propojení celé knihy, ale hlavní dějová červená nitka se trochu zauzlovala a potrhala. Nemám nic proti ,,postrmodernímu.. způsobu psaní(třeba Murakami je mistr), ale Mitchell trochu zklamal nebo ještě musí vyzrát a jeho nejlepší dílo teprve přijde.

28.11.2019 3 z 5

Až naprší a uschne Až naprší a uschne Pelham Grenville Wodehouse

I když se děj podobá jiným autorovým , i když jde vždy o jednoduché lordy a chytré komorníky a děj se točí okolo prasat a lásky, je to napsané vtipně a dá se to číst kdykoli a kdekoli. Lehké, vtipné, jadrné, anglické.

21.11.2019 4 z 5

Lazar Lazar Lars Kepler

Vzkříšení Jurka Waltra a touhy jeho psychicky narušené mysli po potrestání vyšetřovatele bylo odvážné, jako je vždy pokus napsat pokračování trháku č. 1. Myslím, že spisovatelské dvojici L. Kepler se to podařilo natolik, nakolik je možné podruhé vkročit do téže řeky.
Čtivé, napínavé, temné, nikoli krvavé drama.

05.11.2019 5 z 5

Noc dlouhých nožů Noc dlouhých nožů Max Gallo

Další kousek do mozaiky skládající obraz ,,fenomenu,, Hitler. Velmi široký a propracovaný historický dokument, přesto čtivý. Autora bude záhodno poznat skrze další knihy.

29.10.2019 5 z 5

Playground Playground Lars Kepler

Snad je to náhoda, snad prst zvednutý, ale podruhé v krátkém čase se mi do rukou dostala kniha s tématikou smrti a přístupem, jak se se smrtí vyrovnat. Zajímavý námět v severské literatuře a Lars Kepler umí psát.

24.10.2019 5 z 5

Tlouštíci hoří rychleji & další fatální moudra z krematoria Tlouštíci hoří rychleji & další fatální moudra z krematoria Caitlin Doughty

Snad se i mně podaří přijmout smrt s úsměvem a klidem, každopádně kniha, která nás nutí velmi nenásilně, časem úsměvně a časem moudře, zamyslet se nad vlastní smrtelnosti je ojedinělá a jsem ráda, že tu je.

24.10.2019 5 z 5

Odpusť nám jejich viny Odpusť nám jejich viny Věra Fojtová

Válka neskončila, když se přestalo střílet, osidlování pohraničí po válce i vyhnání Němců poznamenalo životy našeho národa a pachuť křivdy stejně jako pomsty otrávila život nejen v pohraničí. Knih o tomto tématu je poskrovnu, ale vždy otevřou nový pohled na život po válce. Autorčino pojetí předkládá obrazy několika žen a melancholické baladično podbarvuje celý příběh. Autorka mne zaujala.

14.10.2019 5 z 5

Nářek vlků Nářek vlků Wilbur Smith

Mooc dobré čtení

12.10.2019 5 z 5

Rodný dům Rodný dům Viktor Fischl

Velmi citlivá, poetická ale i srdnatě realistická vzpomínka na dětsky viděný dům, v němž autor vyrůstal a v němž potkával a zažil příběhy lidí blízkých a známých.

10.10.2019 5 z 5

Ostrov Duma Key Ostrov Duma Key Stephen King

To, že umění má terapeutické účinky jsem věděla, ale jak autor dokáže tuto myšlenku použít v románu mne nenapadlo. Opět dobře a čtivě napsaná kniha.

26.09.2019 4 z 5

Islandský rybár Islandský rybár Pierre Loti

Zdá se, že už knihy v nichž jde jen o poetické pojednání o životě a vztazích, nemohou dnešnímu čtenáři dát pravý požitek z četby, když se v knize vlastně nic moc neděje.Mně zaujalo, jak lze použít literární jazyk tiše, laskavě a krásně. Navíc jsem se dostala do míst málo známých.

26.09.2019 4 z 5

Píseň slonů Píseň slonů Wilbur Smith

velmi dobré počtení, trochu romantický námět, ale psaný věrohodně.

05.09.2019 5 z 5

Dějiny Anglie Dějiny Anglie André Maurois

Možná to není historicky plnohodnotné, ale díky za tyhle informace podané čtivě a zajímavě. Myslím, že mi bohatě postačí vědět o historii Anglie tolik, kolik jsem si díky téhle knize zapamatovala. Škoda, že jsem tuhle knihu nečetla na střední škole.

07.06.2019 4 z 5

Amarú, syn Hadí / Každý své břímě Amarú, syn Hadí / Každý své břímě František Křelina

Bráním se škatulkování, ale tohle bylo silně prokatolické,pravda je to příběh jezuity,ale to pokazilo jinak docela zajímavou dějovou linku, připomínalo to romány z 19.stol.
a jazykově chvílemi také nestravitelné. No co už Křelina možná psal s nadšením, ale literární dar nemá.

27.05.2019 odpad!

Nechtění Nechtění Kristina Ohlsson

Překvapivě vyzrálý krimiromán. Autorka ač žena,ač mladá. píše svižně a zajímavě.

16.05.2019 5 z 5

Tajpan Tajpan James Clavell

Clavell umí psát opravdu dobré historické romány, navíc s orientální tématikou.

08.05.2019 5 z 5

Král Krysa Král Krysa James Clavell

Výborné, konečně jiný pohled na americké hrdiny, jiný pohled na druhou světovou, zcela nový motiv jak přežít nemožné v zajateckém táboře.

16.03.2019 5 z 5