ujira ujira komentáře u knih

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Upřímné, současné, místy vtipné čtení o vážných věcech, o vztazích.

17.05.2021 4 z 5

Jeho království Jeho království Mika Waltari

Waltari patří k předním autorům historických románů, jeho romány vtáhnou čtenáře do děje a doby a hrdinové nejsou povrchní a jednoduší. Dokonce u čtenáře mohou způsobit, že se o téma začne hlouběji zajímat nebo o něm přemýšlet. Četba po velikonocích ,v covidové době umocnila prožitek svobody a naděje.

22.04.2021 5 z 5

Prokletý ostrov Prokletý ostrov Dennis Lehane

Povedená audiokniha se zajímavým námětem odloučeného světa násilných psychodelikventů, kteří své tresty odpykávají na ostrově v psychiatrickém zařízení. Téma zneužití takových lidí pro pokusnou léčbu, podávání narkotik a psychofarmak až mrazivě připomíná pokusy na lidech v koncetračních táborech. Ovšem vyústění tohoto příběhu je třešničkou celé knihy.

16.01.2021 5 z 5

Černá díra Černá díra Yrsa Sigurðardóttir

Ačkoli byl děj trochu překombinovaný, základní motív - následky zneužívaní dětí- byl autorkou velmi dobře prostudovaný a zajímavě vylíčený. Zaujalo mne, jak takové trauma může působit nejen na oběti, ale i rodiče oběti, ale také jak rodič, který zneužije dítě, položí základ pro jeho psychickou úchylku. A jak se projevuje druhý motiv - nepotrestaná vina.

09.01.2021 5 z 5

Popravčí Popravčí Chris Carter

No už jsem četla mnohem lepší thrillery. Holt v Americe musí být brutalita nejbrutálnější, šikana nejvíc poznamenávající, vyšetřovatel nejlepší a navíc spolupracující se senzitivní dívkou, ale to vše nedodá plytkému tématu na zajímavosti.

22.12.2020 3 z 5

Knihovna duší Knihovna duší Ransom Riggs

Mnohem zajímavější fantazy kniha pro mládež než Harry P.

03.12.2020 5 z 5

Porodní bába Porodní bába Katja Kettu

Jiná, mně neznámá, kapitola Druhé světové války odehrávající se na Severu. Velmi drsný příběh o osiřelé dívce, z níž se stane porodní bába, lásce, která si nevybírá a dítěti, které přežije hrůzy konce války, následky špatně zvolené strany a nevlídnosti lidí i podnebí.

18.11.2020 5 z 5

Chápu, že vypsat všechny útrapy, ponížení, nespravedlnost, nelidskost, za všechny oběti stalinského režimu i poststalinské vlády Sovětů nelze stroze, ale číst toto dílo je kontraproduktivní. Všechen žal, utrpení, nespravedlnost v takovém množství člověka otupuje. Přesto jsem ráda, že jsem mohla poslouchat audioverzi a získat tak představu o režimu, který není omluvitelný, křivdy spáchal nenapravitelné a obětem ponechal pouze možnost odpustit. Obdobně jako Fašismus.

12.11.2020

Není to špatný nápad vyprávět příběh ústy otroka,ale vadilo mi, jak z něho autor udělal geniálního hrdinu, který umí vše a je nenahraditelný. Působilo to dost vykonstruovaně a příběhu to ubíralo na věrohodnosti.

08.04.2020 3 z 5

Okamžiky štěstí Okamžiky štěstí Patrik Hartl

První setkání s Patrikem Hartlem a milé překvapení, lehký, leč nepodbízivý styl, hluboká psychologická sonda do života dvou sourozenců a jen trochu kýčovitý konec. Budu si muset ještě něco přečíst.

03.03.2020 4 z 5

Clona Clona Samuel Bjørk (p)

Další příběh, který musí vyřešit komisař Munch a Mia Krügerová. Přestože do vyšetřování zasahují i nejvyšší složky armády a vlády, je to případ pro ně a jejich kolegy. Sice to už působilo malinko překombinovaně, a méně napínavě, přesto to mělo spád.

25.02.2020 4 z 5

Krajina nočních jezdců Krajina nočních jezdců František Niedl

Další výborně napsaný příběh Hynka Tase z Boru. Hrdina stárne, ale jeho jízda v kolotoči dějin nekončí.

25.02.2020 5 z 5

Až naprší a uschne Až naprší a uschne Pelham Grenville Wodehouse

I když se děj podobá jiným autorovým , i když jde vždy o jednoduché lordy a chytré komorníky a děj se točí okolo prasat a lásky, je to napsané vtipně a dá se to číst kdykoli a kdekoli. Lehké, vtipné, jadrné, anglické.

21.11.2019 4 z 5

Lazar Lazar Lars Kepler

Vzkříšení Jurka Waltra a touhy jeho psychicky narušené mysli po potrestání vyšetřovatele bylo odvážné, jako je vždy pokus napsat pokračování trháku č. 1. Myslím, že spisovatelské dvojici L. Kepler se to podařilo natolik, nakolik je možné podruhé vkročit do téže řeky.
Čtivé, napínavé, temné, nikoli krvavé drama.

05.11.2019 5 z 5

Král Krysa Král Krysa James Clavell

Výborné, konečně jiný pohled na americké hrdiny, jiný pohled na druhou světovou, zcela nový motiv jak přežít nemožné v zajateckém táboře.

16.03.2019 5 z 5

Čas vlků Čas vlků František Niedl

Dobře vystavěný historický příběh, romantickou nitkou protkaný, na pozadí počátku husitských válek, bez hrdinského patosu.

05.03.2019 5 z 5

Vlna zločinnosti na zámku Blandings Vlna zločinnosti na zámku Blandings Pelham Grenville Wodehouse

Kouzelně vtipné, jazykově vytříbené, romanticky situované povídky, takže zase jedna z knih, kterou bych zařadila do kategorie(vlastní, databaze ji nenabízí) - lze číst opakovaně.

08.10.2018 5 z 5

Sedm let v Tibetu Sedm let v Tibetu Heinrich Harrer

Viděla jsem dříve film a lákalo mne si přečíst literární předlohu, přestože autor není spisovatelem z povolání. Asi je to tak, že když někdo prožije něco, co ho velmi ovlivní,ovlivňuje i vyprávnění o tom. A prožít několik let na střeše světa a dokonce vedle mladého Dalajlámy muselo být silným prožitkem. Proto i kniha byla silným čtením.

16.07.2018 5 z 5

Dalajlamova kočka Dalajlamova kočka David Michie

Pokud člověk ví o budhismu skoro nic, je to velmi milé a příjemné seznámení s tímto filosofickým směrem. Díky tomu, že jsem se k první knize dostala až po přečtení následujících knih o Dalajlámové kočce, jsem ji přečetla též, ale hodnotím ji jako nejslabší a nejméně zajímavou.

10.05.2018 4 z 5

Rytíři z Vřesova Rytíři z Vřesova František Niedl

Celkově hodnoceno jako docela dobrá série historických romámů, sledující na pozadí vlády Jana Lucemburského, životní příběhy rytířů z Vřesova a sousední
tvrze. Časté opakování historie hlavních hrdinů zpomaluje děj,autor má asi obavy, aby čtenář, který nečetl celou serii, se neztratil. Myslím, že by jednotlivé knihy měly čtenáře zaujmout aniž by se muselo stále něco opakovat.

13.11.2023 4 z 5