Tyn_a Tyn_a komentáře u knih

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Tak tohle bylo geniální.
K Agátě jsem se dostala moc pozdě, kdybych se mi do rukou dostala dřív věděla bych už dávno, jak geniálně a poutavě píše.

Moc se mi líbilo vrcholení příběhu, to jak gradoval a já jsem do té doby netušila, kdo by mohl být vrah a autor promyšlených vražd.
Stránky ubíhaly jako voda..neustále se mi otáčely mezi prsty...až byl konec.
Stránek byl klidně snesla víc!

Díky, díky a v brzké době sáhnu po další knize od autorky :))

17.10.2021 5 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Přemýšleli jste někdy o tom, jakou cenu má lidský život?

Výstižná věta napsaná ihned na přebalu knihy. Hned mi bylo jasný, že to nebude o procházce růžovým sadem.
Do doby, než jsem knihu začala číst, by mě myšlenka, a vlastně ani otázka, nenapadla. Lidský život se přeci nedá přepočítat na peníze a nedá se nijak vyčíslit. Peníze nejsou srovnatelné s životem. V příběhu je tomu jinak.
Prodávali všechno, co měli, aby přežili, aby uchovali každý den svoji naději tak barevnou, jako byla dřív. Své vzácnosti, rodinné dary, památky a dokonce i věci, které jim byly nejmilejší...
Takový osud si nezaslouží nikdo, natož nezaslouženě.
Někteří byli totiž silnější a zvládli několik, pro ně, dlouhých dní plných hladu, strasti, jiní takové štěstí neměli a zasáhl je smutek, nenávist, beznaděj...
Měla jsem sto chutí těm, kteří byli prvočiniteli, něco udělat, něco horšího, než udělali oni. Fantazii bych míru nekladla...

Kniha je šíleně čtivá, bavila mě od začátku do konce a nebyla chvilka, kdy bych měla chuť ji odložit. Jakmile skončila kapitola, toužila jsem po další..

Doporučuji a právem dávám plný počet hvězd! :))

20.03.2021 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Uuu, to byla opět jízda. Jízda slov a napínavých vět, odstavců a kapitol.
Nemůžete přestat číst, dokud se nedozvíte jaký bude konec.
Nemůžete přestat číst, protože Vás bude fascinovat spád a vývoj děsivých a neuvěřitelných události roku 1989 a samozřejmě jejich dopad na společnost, stát, jedince.

Velké díky patří autorce, protože tak poutavé příběhy, které nám v knihách předává, dokáže vytvořit málokdo.

Hodnotím plným počtem hvězd, nelze jinak :))

07.08.2021 5 z 5

Hora mezi námi Hora mezi námi Charles Martin

Vždy, když dočtu knihu, mám tendenci ji popsat buď pozitivními či negativními přídavnými jmény. Konkrétně u téhle mě napadají různá, ale vím, že ani jedno není vyhovující a ani by román dokonale nepopsalo.

Kniha byla jedním slovem krásná.

Nikdy bych nevěřila, že ve mně romantická slova a příběh, dokáží vyvolat tolik emocí. Příběh je pohlazení na duši. Je plný nádherné přírody, kterou jsem si představovala opravdu barvitě (jsem milovník hor) a taky postupně kvetoucí, neplánované lásky. O tom, že každý na světě někde má svoji spřízněnou duši, někoho, kdo mu snese modré z nebe, ukáže mu nebe plné hvězd a udělá vše pro to, aby se jich jeho "druhé já" mohlo dotknout a hvězdy alespoň malinko pohladit.

Ano, je pravdou, že je to kýč. Ztroskotají spolu čirou náhodou lékař a novinářka. No a? Je to smyšlený příběh a mě dostal do kolen a myslím (doufám), že nejsem jediná. Jednoduše...pokud jste citlivá duše a dostane vás i jen to, když se dva lidé konečně "najdou" a svoje životy propletou v jeden, příběh vás pohltí a nepustí.

"Pokud lásku, jakou cítí Ben, může někdo mít, pokud je skutečná, pokud existuje srdce, jaké má být, a může být nabídnuto druhému člověku, pak...se nepřestávám ptát.
Ať pro ni mám žít, nebo zemřít...já takovou lásku chci."

Btw...ten pes, jejich věrná tichá, ale povzbudivá, společnost, byl úžasný :)).
Doufala jsem, že nedostanou nápad ho sníst. To bych probrečela totiž víc, než jen posledních asi 30 stran...

16.04.2021 5 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Aaah, Harry...

Ani jsem netušila, že knihu přečtu skoro jedním dechem a v podstatě za dva večery.
Příběh měl neskutečný spád, ubíhal hrozně rychle a než jsem se nadála byl konec. Vážně tak brzy?
Jelikož všechna filmová zpracování mám shlédnuté, ostatně asi jako většina populace, rozhodla jsem se, že je musím znát doslova a do písmene (je to zásluha i jedné výjimečné osoby, která Harryho zbožňuje). Vím, že jsem neudělala chybu.
Už v prvním díle jsem zjistila, že ve filmech není úplně všechno a do skládanky mi chybí pár drobností....taky že knihy jsou mnohem barvitější a pro představivost přínosnější.
I když se mi při čtení různých postav vybavují postavy z filmu, nevadí mi to, naopak.

Tenhle díl byl obzvlášť napínavý a já konečně začínám chápat takové to známé "kdo, kde, s kým, proč, jak". Do teď jsem v tom maličko tápala, protože když už se rozhodnu si pustit filmové zpracování, tak u každého dílu minimálně třikrát usnu, než ho dokoukám do konce. :))

Takže huuuu, jedem dál a já se těším na další díl!

16.09.2021 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Mam rada takove knihy, ktere jsou pojaty jinak, ale krasne zobrazuji spolecnost. Clovek s trochou fantazie cte mezi radky a v ruznych situacich vidi aktualni spolecnost, neuskutecnene sliby, ktere se promeni nakonec v chyby. Davam plny pocet hvezd, protoze tuto knihu by mel znat a cist kazdy :)

04.03.2021 5 z 5

Dopisy, které nikdo nečetl Dopisy, které nikdo nečetl Iona Grey

Romanticke knihy nectu, ted uz vim, ze to byla chyba.
Kniha me naprosto vtahla do deje, ukazala mi silu lasky a touhy a take to, ze nakonec vsechno muze dobre dopadnout, i kdyz je cesta trnita a spletita.
Osud dvou lidi se muze natolik proplest, ze z toho vznikne neco tak uzasne laskyplneho a krasneho. Kdo by si nezamiloval Stellu a Dana? Fandila jsem jim od zacatku jejich romanku az do konce. Naprosto fascinujici pribeh, pokud se vam situace i malicko odrazi v osobnim zivote, vas pohlti a nepusti.
Konec jsem musela precist jednim dechem, byla jsem silene zvedava jak to dopadne.
Aneb "Neni to nakonec nejdulezitejsi? Vedet, ze te nekdo miluje?"

03.03.2021 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Četbě Malého prince jsem se, ani nevím proč, dlouhé roky bránila. Teď vím jaká to byla škoda.

Příběh mě chytl za srdce, až jsem se divila "kolik" toho v sobě obsahuje a kolik toho dokáže tak malý výtisk "říct".

Moc pěkné, k zamyšlení hodné dílo, které převážně pochopí lidé, kteří jsou uvnitř ještě, alespoň z části, děti. Je to krásná součást našeho já a osobně bych o ni nechtěla nikdy přijít.

"Ať se jedná o dům, o hvězdy nebo o poušť, co tvoří jejich krásu je neviditelné."

07.03.2022 4 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

(SPOILER) Jedinečný styl psaní.
Úžasná schopnost autorky nechat gradovat příběh až do úplného konce. Naprosto perfektní jsou kratší věty, které mnohdy gradaci příběhu více umocní. Geniální.

Hned jak jsem začala číst věděla jsem, že mě příběh chytí a nepustí. Přesně tak to bylo..
Je protkaný láskou, sílou, úctou, strachem, utrpením. Hlavní postava Zuzana ve svém příběhu popisuje celý svůj život, od útlého mládí až po dospělost.
Na konci příběhu je z ní silná, nebojácná, samostatná žena. Všechna čest..

Knize dávám plný počet hvězd a veliké plus je název, který nemůže být výstižnější! :))

09.12.2021 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Kniha by mela byt lepsi jak film. Clovek se v ni dozvi vzdycky vic, nez ve filmovem podani. Tato kniha byla typickym prikladem, je ctiva, poutava, strhujici, uzasne se cte a clovek se ani chvilku nenudi. Miluju Harryho jak v kniznim tak filmovem vydani :))

16.01.2021 5 z 5

Na smrt Na smrt Jozef Karika

Co na to rict, jak reagovat? Nad timhle premyslim uz asi dva dny. Nemuzu si tak nejak srovnat pocity do poradku, aby vytvorily souvislou linii.

Kazdopadne...
Vyjimecna, dechberouci, senzacni kniha! Jedna z nejlepsich, co jsem kdy cetla. Vubec se nenechte odradit poctem stran, nebo tim, ze je pismenek na strane az moc. Jakmile se dostanete do deje, vtahne vas a nepusti jen tak.

Bavilo me jak ze zacatku byly deje obou hlavnich postav kazdy zvlast, obzvlast intermezza byly desive, pak se jejich osudy propletly a nakonec vsechno dokonale vygradovalo. Je jasny, ze jsem fandila Viktorovi, ale v hloubi duse me strasne zajimalo, jak se vyviji zivot Karla. Bylo to silene a kniha je jasny dukaz toho, ze pokud je clovek presvedceny o tom, ze neco dela pro vyssi dobro, je to tak spravne...a nakonec je uplne jedno, jestli je to minus nekolik desitek tisic lidskych zivotu. Slepa oddanost je jedna z nejhorsich, absolutne si nedokazu predstavit jak vubec mohla fungovat mysl nekoho, kdo vykonal "tohle".
Strasny, sileny, nehumanni, desivy, odporny.

Kazdopadne i tak...diky autorovi za knihu, byla fakt skvela! a budu napjate ocekavat dalsi podobne zajimavou.

Vsechny knihy Kariky maji neco do sebe..

07.05.2021 5 z 5

Malé ženy Malé ženy Louisa May Alcott

Bože, to byl tak jednoduchý a milý příběh. Neskutečná oddechovka, u které jsem se i upřímně zasmála.

Čtyři sestry, každá z nich něčím jiná a zároveň každá jedinečná.
Josefína, alias Jo, mě bavila celou knížku. Její historky a to, jak rázně, a občas neotesaně, jednala se svým okolím, bylo tak vtipné (hlavně její zásoba slov). Některá jejich použitá slova jsem roky neslyšela a teď si je obnovila a strašně ráda.
Taky se mi moc líbilo, jak si sestry pomáhaly, byla cítit jejich láska k rodině a určitým hodnotám. Každým řádkem na mě autorka vdechla něco jiného a něco úžasného.

Bylo to fakt potěšení číst...neskutečná, neskutečně vtipná oddechovka. :))

06.08.2021 5 z 5

Posel Posel Markus Zusak

Takove pribehy ja muzu. Plne humoru, nadhledu a urcite pointy. Pointy, ktera dava smysl a ctenar si z ni i neco muze vzit, popremyslet o ni.

Pribeh me celkove bavil, stranky utikaly mezi prsty a ja nestihala mnohdy otacet, jak jsem byla zabrana do pribehu.
Strasne se mi libi, jak Mark pise. Jeho styl psani je jedinecny. Pri cteni jsem mela pocit, ze sedim pred hlavni postavou a posloucham vypraveni jeho pribehu. Neskutecne...

Tato kniha neni moje posledni, diky autorovi :))

26.04.2021 5 z 5

Lakomec Lakomec Molière (p)

Naprosto dokonala, humorna, krasne napsana kniha! Myslenka super, kolikrat se i clovek zasmeje a vyber slov? Naprosto genialni. K Lakomci se rada vracim, je to uzasne dilo, ktere by si mel precist snad kazdy, i ten, kdo nema rad klasiky :))

04.02.2021 5 z 5

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

Klasika, která neomrzí.
Nadčasová, děsivě prorocká, obsahuje velmi naučnou pointu. Pointu, kterou lidé stále nechápou.

"Vy jste nás chtěli. Vy jste nás rozšířili po celém světě. Nyní nás máte."
Aneb kdo chce víc nakonec nemá nic.
Lidský chtíč je naprosto neomezený a návykový.

Autor již nežije, ale jeho knihy ožívají po každém přečtení...

30.04.2022 4 z 5

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

Jedna z mých oblíbených knih!

Série Medvědín je naprosto skvělá, plná poselství důležitých i v reálném životě. V knize je trefně zakomponovaná nenávist, láska, přátelství i nepřátelství, rodina.

Zaujalo mě snad všechno, přes hlavní postavy, děj, až k závěru, který představoval ladné zakončení celé série.

Zaslouží si plný počet hvězd a já se budu těšit na další knihy z tvorby autora. :)

14.01.2022 5 z 5

Nikdy bych nevěřila, že mě příběh Harryho tak dostane do svých spárů a jen tak nepustí.

Knihy jsem si chtěla přečíst proto, že filmy jsou pro mě něco jako "domov, do kterého se chci stále vracet" a při čtení knižní předlohy zjišťuji kolik toho ve filmech chybí a nebo je popsáno zcela jinak. Třetí díl nebyl výjimkou, ono nejspíš film nejde z nějakého důvodu natočit úplně stejně, ale! ta kniha toho má sobě tolik.
Šíleně mě baví ty detaily, které autorka popisuje a které si musí čtenář pamatovat, aby potom pochopil souvislosti. Jsou to malé věci, nad kterými někdo mávne rukou, i když jsou tak důležité.

Pokaždé když vstupuji do světa kouzelníků, ponořím se do něj, nemám chuť přestat číst, naopak.

Taky vás někdy napadlo jak Bradavice pofidérně zní? Ale stejně má jméno školy takovou moc a váhu..

Díky, díky, díky a těším se na další díl :))

02.12.2021 5 z 5

Dlouhá trať Dlouhá trať Viktorie Hanišová

Naprosto úžasná kniha.
Sice téma není vůbec pozitivní, ale donutí člověka přemýšlet nad tím, jak moc je život vzácný. Jak rychle jde o život přijít/ vzdát se ho.
Proč bychom to vůbec měli dělat? Vzdávat se něčeho tak jedinečného...každý jsme přece dokonalý originál, s neopakovatelnou a jedinečnou duší.

Každý, z představitelů v knize, měl jiný důvod ke svým činům...pro nezúčastněné jsou důvody absurdní, pro hlavního aktéra jsou mnohdy jediné východisko...

Kniha je smutná, ale svým způsobem člověku dává jiný pohled na svět a myšlení určitých lidí.

Určitě není moje poslední od autorky.
Její styl psaní je jedinečný :))

10.08.2021 5 z 5

Odvrácená tvář lásky Odvrácená tvář lásky Colleen Hoover

Knizka byla naprosto skvela, nezna, sladce romanticka, oddechova. Libila se mi, ac jsem do nedavna tenhle zanr nevyhledavala, bavila me. Styl psani je jedinecny, svizny.

Bavil me prechod mezi Milesovou minulosti a pritomnosti Tate. Opravdu si Miles myslel, ze ji nemiluje? Ac byl zaver jednoznacny, do jiste doby jsem mu jeho presvedceni verila. Prece jen jeho minulost nebyla prochazka ruzovym sadem a ani se mu nedivim, ze si lasku uz nechtel pripoustet. Ublizil by tak sam sobe, podruhe. Pocit, kdy vase pulka najednou, z niceho nic zmizi, je bolestiva.
Avsak vsechno ma nakonec svuj happyend a ac se nezda, vzdycky tam nekde je.

Obe hlavni postavy mi byly prijemne. Fandila jsem jim od zacatku az do konce.

Knihu rozhodne doporucuji, hlavne jako oddychove cteni, kdy se stranky v podstate otaci samy, a taky k ujisteni, ze chlapi gentlemani (ti, kteri nosi zenu na rukou a berou ji jako rovnocennou, chovaji k ni uctu) jeste existuji.

U vety "Chci tebe ve svy budoucnosti. Navzdycky." byla slza malem na krajicku..

14.05.2021 5 z 5

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Tak to bylo drsny, doslova. Po urcitych castech knihy mi bylo nekolik dni zle a to doslova. Mela jsem v ustech pach, ktery autor tak barvite popisoval, bylo mi zle, jakmile jsem si predstavila zrudnosti, ktere byly pachany. Nejhorsi na tom je, ze v teto knize je jasny dukaz toho, ze kdyz ma clovek nad sebou nekoho kdo mu dava rozkazy a on je plni do jednoho, ma pak dojem, ze nic neni jeho vina. Pritom ten samotny clovek je cinitel a taky ten nejvetsi vinik, nastroj. Knihu by si mel precist kazdy, kdo ma pocit, ze ma v zivote neceho malo, nekdo v zivote nemel nic, jen utrpeni, strach o svoji rodinu, svoji lasku a celkove svuj zivot. To je to nejcennejsi, co mame, svuj zivot, svobodu volby (i kdyz v dnesni dobe je to rozporuplne)...
Rozhpdne doporucuji!!

29.01.2021 4 z 5