tkometka tkometka komentáře u knih

Rok kohouta Rok kohouta Tereza Boučková

Kniha je skvělý pohled do hlavy a duše člověka, který bojuje s něčím, čemu se odevzdal. Neustálý koloběh radosti, beznaděje, zklamání, nadějí a zase tvrdé reality. Je nás určitě většina, co jsme si mysleli že někomu věnovat svůj čas, lásku a vědomosti může ovlivnit život druhých tak, abychom mu pomohli najít tu správnou cestu. Bohužel nám neustále genetika připomíná staré nepsané pravidlo, že Výchova je základ, ale geny jsou geny. A hlavně, když někdo nechce, nemá smysl mu pomáhat i kdybychom dělali nemožné.
Líbilo se mi na knížce, že se tam minimálně jmenuje "národnost" dětí. Díky tomu kniha nezavání rasismem ale skutečně vypovídá o daných problémech.
Hodně mi utkvěla autorčina slova o tom, jak důležité je prenatální období dítěte a jeho první rok života. Jak může dítě milovat jiné, když bylo už v děloze nesnášeno a v prvním roce si utvořilo vztah pouze k flašce s mlíkem. To jsou neskutečně hluboká a pravdivá slova a já za ně autorce děkuji, protože v nich vidím celou podstatu problémů.
Kniha mi náladu rozhodně nezkazila. Naopak mi pomohla se zase zamyslet nad svými problémy a říct si že jsou věci které jsou prostě mnohem horší.

14.04.2015 5 z 5

Vše, co jsme si nikdy neřekli Vše, co jsme si nikdy neřekli Celeste Ng

Kniha se mi velmi těžce komentuje. Cítila jsem po přečtení velmi silné emoce. Vztek, zlost, smutek, lítost, neschopnost.. Jak dobře myšlené úmysly dokáží druhým zamávat se životem, jak nevyřčené maličkosti dokáží otočit život druhých naruby.
Autorka velmi pěkně dokázala proplést myšlenky, minulost i přítomnost. Detaily, které jsou kolem nás ale už je nejsme schopni vnímat. Jak je zraňující chtít vyčnívat i chtít zapadnout.
Kniha je opravdu výborná a myslím že její zvláštní chuť ve mě zůstane velmi dlouho. Za mě pět hvězdiček.

09.04.2016 5 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Psát komentář k něčemu jako Muž, který sázel stromy je zbytečně dlouhé. Je lepší si jí přečíst! Nezklame!

14.04.2015 5 z 5

A zemřeš ukamenováním A zemřeš ukamenováním Safíja Husajní

Knihu jsem přečetla za odpoledne. Je to příběh který se opravdu stal a je takovým způsobem psán. Děsivé a to co nejvíce chytne je to, jak pro nás nepochopitelně jiní mohou zamýšlet. Jak někde může být žena, matka - živý tvor - kusem ničeho. Něčím co nemá právo vyjádřit se, rozhodovat, cítit. Je to loutka která se použije a zahodí. Nepochopitelné, že rodiče mohou prodat své dítě jako věc a přitom jí tak milovat. Naše děti si hrají ve třinácti s plyšáky byť se tváří jako dospělé. Je to myšlení které nepochopím a asi pochopit nechci.
Je to čtivá kniha a ukazuje život, smýšlení a nitro těch, se kterými se nedokážeme sžít a pochopit je. Ukazuje ale i svět, který není vždy jen lhostejný.

19.02.2015 4 z 5

Černá kniha českých bestiálních vrahů Černá kniha českých bestiálních vrahů Jaromír Slušný

Kniha plná lidí s nešťastným duchem, kteří sešli do hlubin společnosti. Není jen seznamem vrahů ale dává možnost zamyslet se nad samotnými zločinci, nad jejich myšlením a mentalitou. Je hrozné jak moc ovlivňuje zázemí rodin budoucí život svých členů a ukazuje že ne jen ze spodní třídy společnosti mohou vzniknout vražedné a mstivé myšlenky.

13.02.2015 5 z 5

Keltská kniha mrtvých Keltská kniha mrtvých Holger Kalweit

Knížka je pro všechny co chtějí nahlídnout do zvyků, myšlení a kultury keltské společnosti. Není jednoduché v našem dnešním chápání jejich kulturu pochopit, neboť lovci lebek, kteří se chlubili svými trofejemi, jsou dnes pro nás něco nanejvíš opovržlivého, avšak pokud se ponoříme do jejich chápání má vše svůj důvod a smysl.
On knihy nečekejte romantizované příběhy, je psaná původními myšlenkami a fakty a pokud neodložíte dnešní chápání světa a předsudky bude ji těžké a možná i zbytečné číst. Stojí ale za to to zkusit :)

25.03.2014 4 z 5

Citadela Citadela Antoine de Saint-Exupéry

Na tuhle knížku si člověk musí udělat klid. Je hrozně těžké ji číst. Není to knížka na zkrácení volného času! Ale to není žádné filozofické dílo.
Je v ní spousta myšlenek které se přez sebe převalují a konkurují si. Někdy jsem s myšlenkami souhlasila jindy ne. Stokrát jsem chtěla knížku odložit ale každou další větou mě to do ní zase vtáhlo. Donutila mě přemýšlet nad všedními věcmi a skutky z jiné strany. Uvědomit si že smysl každodenních věcí je úplně v něčem jiném. Rozhodně se k ní jednou vrátím a věřím že mi bude její obsah zase o něco bližší.

05.03.2014 5 z 5

Údolí kostí Údolí kostí Michael Gruber

Skvělé napsaná detektivka. Autor zvládl bravurně prolnout příběhy aniž by se čtenář ztratil.
Jediné co mi trochu vadilo bylo "supermanství" Emylou.

08.02.2018 4 z 5

Řvi potichu, brácho Řvi potichu, brácho Ivona Březinová

Těžko uvěřit že spisovatelka nepsala podle vlastních zážitků. Skvěle napsáno, skvěle se kniha čte, nenásilně ukazuje každodenní problémy rodin s takto postiženými členy. Vtahuje do pocitů zúčastněných jako bychom příběh sami prožívali. Přečetla si ji i desetiletá dcera. Měla ji za dva dny přečtenou a moc se jí líbila. Je opravdu napsána pro každou generaci.
Jak málo si vážíme samozřejmých drobností.

08.08.2016 5 z 5

Děti, které přežily Mengeleho Děti, které přežily Mengeleho Eva Mozes Kor

Silný příběh dvojčat, které našli sílu přežít.

16.05.2015 4 z 5

Metráček: (I.-II) Metráček: (I.-II) Stanislav Rudolf

Klasika kterou zná snad každý. Kniha skvělá a film se zdařil taky. Myslím že je kniha nadčasová.

26.02.2014

Železné včely Železné včely Miroslav Václavek

Četla jsem již spoustu knih o druhé světové válce ale tato kniha má něco co se vymyká. Je psána zvláštním, jakoby nezúčastněným, stylem ze kterého velmi mrazí. Nevím jak to autor dokázal ale tento způsob psaní opravdu zasáhne. Možná tím že dokázal tragédii osoby vypsat téměř do jedné věty? Osudy lidí pak ukazují úplně jiný úhel.

16.01.2018 5 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Tato kniha byla od Ruty Sepetys má druhá. Velmi čtivým způsobem přibližuje historii o které se moc nemluví. O tom že Hitler a němci nebyli jediní kdo vyhlazoval národy v Evropě ve velkém.
Za mě pět hvězdiček a doufám že si budu moci přečíst i další knihy. Je to skvělá spisovatelka!

15.02.2017 5 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Jedním dechem přečteno. Velmi dobře se čte a její způsob psaní ponechává prostor pro vlastní myšlenky.
Jediné na co jsem nazlobená je že jsem o lodi Wilhelm Gustloff a jejím osudu vůbec netušila.

26.12.2016 5 z 5

Útěk z továrny na smrt Útěk z továrny na smrt Mark S. Smith

Příběh je vyprávěn přes rodinného přítele. Nabízí pohled do jádra té doby. Připomíná antisemitismus, který koluje v lidech a v zemích, kde by se to neočekávalo. Bez kterého by se nedařilo provádět vyhlazování Židů v takovém měřítku. Je děsivé v kolika lidech vří. Hlavní otázkou v knize pro mne bylo.... "Zvítězil nakonec Hitler?"

10.06.2016 4 z 5

Knihovna duší Knihovna duší Ransom Riggs

Po prvních dvou dílech jsem se nemohla dočkat třetího. Je to skvělé dokončení příběhu který okamžitě navazoval na předchozí. Trochu jsem se bála že už nebude nic co by mě překvapilo ale mýlila jsem se.
Knihy doporučuji číst za sebou. Velké prodlevy mezi knížkami způsobují abstinenci :D

13.05.2016 4 z 5

Po přečtení komentářů jsem začala knihu číst trochu s rozpaky co mě čeká. Měla jsem možnost půjčit si naráz v knihovně oba díly a přečíst je ihned za sebou. Jsem ráda. Příběh mě ihned vtáhl do děje. Když jsem od knihy odešla nebyl problém se do ní zase zpět ponořit. Kniha je moc dobře napsána, staré fotografie dodávají jisté kouzlo celému příběhu. Nelituji času, který jsem knihám věnovala (na obě stačily 3 dny) Je to skvělý únik ze všednodenní rutiny. Trochu fantazie, strachu a kouzel je k tomu skvělý nástroj. Za mě obě knihy 5 hvězdiček.

26.03.2016 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Když jsem ji začala číst měla jsem problém zapadnout do stylu jakým autor píše. Nakonec to bylo právě to, co jsem na knize zbožňovala. V příběhu, který vypráví smrt, nelze očekávat hezký konec, přesto jsem se na konci rozbrečela jako malá holka. Příběh je velmi silný, pohlcující. Vracela jsem ji zpět s myšlenkami, jak směšné jsou naše priority současného života a jak mohou být obyčejné věci důležité.
Zlodějka knih je stránkově obsáhlá, má přez 400 stran, ale přečtete ji jedním dechem. Všem doporučuji!

10.11.2014 5 z 5

Světlo mezi oceány Světlo mezi oceány M. L. Stedman

Kniha mě úplně pohltila. Ukáže paradoxy života a donutí čtenáře zamyslet se nad tím jak malé hranice jsou mezi dobrem a zlem. Knihu moc doporučuji víc prozrazovat nebudu :D

18.05.2014 5 z 5

Zimní knížka pro Lucinku Zimní knížka pro Lucinku Milena Lukešová

Četla jsem jako dítě a stále má své místo v knihovně :)

27.02.2014 5 z 5