Tída Tída komentáře u knih

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Humor, který pohladí po duši, vyvolá úsměv na tváři a zlepší den. Už jsem četla několikrát, teď vyslechla na ČRo a zase se k Saturninovi někdy ráda vrátím. To je láska na celý život, díky, pane Jirotko :-)

17.07.2023 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

(SPOILER) Půjdu asi trochu proti všem, ale mě nejvíc zaujala postava babičky. Ze svého selhání viní dceru i vnučku, a proto se k nim chová tak nepříjemně, ale pod tou drsnou slupkou je žena, která se trápí tím, že dovolila, aby se dělo, co se dělo (možná proto, aby sama měla klid???). Kniha mi doma ležela několik měsíců, čekala jsem, dokud neunikne mediální bouře vyvolaná ToyBox, chtěla jsem si udělat vlastní názor. Četla jsem i příběh ToyBox a dávám za pravdu paní Mornštajnové. Les v domě je o rodinných vztazích, o tom, jak je mlčení a lži dokážou narušit a zničit a ne primárně o zneužívaní dětí. Měla jsem trochu strach, jestli kniha dostojí mým očekáváním a dávám pět z pěti.

16.07.2023 5 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Těžké téma, ale velmi citlivě uchopené, a toho si cením. Svět není černobílý a alegorie zahrady byla velmi dobře zvolená, díky.

09.05.2023 5 z 5

Chaloupky Chaloupky Štěpán Javůrek

Někdy je méně více. Autor se do knihy snažil nacpat všechny důležité události od rozpadu Rakouska Uherska a výsledek je pro mě dost rozpačitý. Trochu jsem se ztrácela v postavách, bylo jich tam prostě příliš, a navíc jsou v textu i pravopisné chyby. Nápad napsat takovou knihu byl určitě dobrý, ale tolik látky by vydalo na tlustý román, možná dokonce i na několik dílů. Takhle je každý významný milník našich dějin jen nakousnutý, povrchně shrnutý a ukončený a hurá dál.

04.03.2024 3 z 5

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

Poutavý vhled do občanské války v Řecku, zajímavé osudy hlavních postav u nás, dobře napsané. Po delší době kniha, která stojí za zapamatování, díky.

21.09.2023 5 z 5

Nalezení Nalezení Jiří Březina

Čtivé, uvěřitelné a mělo to spád. Úplně jsem se přenesla do městečka, kde se všichni znají, mládež se nudí a tak trochu neví, co si se sebou počít, a pak tu maloměstskou idylku rozvíří zločin... A za to propojení s mládím hlavního hrdiny klobouk dolů. Jdu se podívat po dalších knihách tohoto autora.

21.12.2023 5 z 5

U severní zdi U severní zdi Petra Klabouchová

Skutky popsané v knize se bohužel skutečně děly a obávám se, že většina viníků (možná i všichni) žila spokojeně až do smrti. Hodně na mě zapůsobilo i líčení osamělosti Muže s dírou v srdci a vlastně i samoty a neutěšenosti stáří v domově důchodců.

09.08.2023 5 z 5

Země Země Marek Epstein

Zajímavé střídání postav a jednotlivých období, chvíli mi trvalo, než jsem si na to zvykla a pokaždé jsem si musela připomínat, abych se podívala, v jakém roce se děj odehrává. Tak časté střídání mi trochu rušilo komfort čtení. Jinak příběh shrnující prakticky druhou polovinu 20. století byl zajímavý a postavy dobře napsané.

30.01.2024 4 z 5

Zlodějka příběhů Zlodějka příběhů Michaela Klevisová

Na rozdíl od knih, kde se autorka snaží napodobovat severské detektivky, se mi tahle líbila moc. Dobře popsané "přátelství" tří žen, vykreslené vztahy, uvěřitelný motiv, postav tak akorát, okořeněno netradičním prostředím nekonečného seriálu. Zasloužené 4*

09.01.2024 4 z 5

Kdo seje vítr Kdo seje vítr Hans Rosenfeldt (p)

Nechápu, proč mi tahle série až dosud unikala. Náhodou jsem si tuhle knihu půjčila v knihovně a páni, to byla jízda. Výborně napsané, bez hluchých míst, všechno dávalo smysl, uvěřitelná zápletka... paráda. Už se těším, až to začnu číst od prvního dílu.

15.07.2023 5 z 5

Sudetenland Sudetenland Leoš Kyša

Vzhledem k propagaci knihy jsem čekala hodně zajímavou knihu, ale dostalo se mi dost zmatečného děje, který mě vlastně nebavil. Výchozí myšlenka, že k odsunu Němců nedošlo, byla dobrá, ale celé se to nějak rozpadlo a nedrželo pohromadě. Od autora to byla moje první kniha, a asi také poslední.

25.03.2024 2 z 5

Lov Lov Bernard Minier

Tentokrát to nebyl tak úplně detektivní příběh, ale velmi dobře napsaná sociologická studie dnešní Francie. A popravdě, docela mě překvapilo, že v současné hyperkorektní náladě něco takového vyšlo. Palec nahoru za odvahu napsat to, co si mnozí myslí, ale málokdo to řekne nahlas.

28.02.2024 5 z 5

Venuše ze zátoky Venuše ze zátoky Dominik Dán

Moje první setkání s tolik vychvalovaným autorem a vlastně nevím, proč je tak oblíbený. Začátek byl dobrý, děj nabíral spád, ale po polovině se to celé rozpadlo. Některé linky pro mě byly těžko uvěřitelné a ten konec... odfláknutá slabota, jako kdyby to autor chtěl mít rychle za sebou. Poslouchala jsem na ČRo jako audioknihu a za první polovinu dávám 3*, i když nejraději bych dala 2,5

07.03.2023 3 z 5

Nevíš dne, nevíš hodiny Nevíš dne, nevíš hodiny Dominik Dán

Poslechnuto jako audiokniha na ČRo, velmi dobře načteno. Cením si nápadu použít začátek nového milénia a kolem tohoto data vystavět celý příběh, vlastně dva. Jen by mě zajímalo, zda je linka se Sabinou napsaná podle skutečnosti, protože jestli ano, tak mě trochu děsí, že se policie angažuje víc, když se jedná o jednoho z jejich řad. Autor vlastně na rovinu přiznává, že v případě "běžných" lidí, by celé vyšetřování dopadlo jinak.

06.03.2024 4 z 5

Knihkupec v Kábulu Knihkupec v Kábulu Åsne Seierstad

Posloucháno jako radiokniha, což vyžadovalo větší soustředění, než kdybych to četla, protože jsem si musela pamatovat jména a nemohla jsem listovat zpět. Náhled do života afghánské rodiny, tamních zvyklostí, každodenního života - velmi dobře napsáno. Je zajímavé dozvědět se tolik podrobností o životě jinde, každá kultura je jiná a je dobré poznat ty nám tolik vzdálené - já si z toho beru to, že bych tam žít nechtěla.

15.07.2023 5 z 5

Pavouk Pavouk Lars Kepler

I za mě nejslabší z celé série a je smutné, že měsíc po přečtení jsem si musela znovu přečíst anotaci, abych si připomněla, o čem to vlastně bylo. Celé to bylo velmi nereálné, policie natvrdlá, pachatel pomalu génius.

24.01.2023 2 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Klobouk dolů, už dlouho jsem nečetla nic tak dobrého. Lze jen doporučit a litovat, že hvězdiček není 6

02.02.2021 5 z 5

Hory zpívají Hory zpívají Nguyen Phan Que Mai

Velmi zajímavý vhled do vietnamské historie, který mě přiměje si o tomto tématu načíst víc. Vyprávění z pohledu dvou žen různých generací (babička x vnučka) příběhu dodává na čtivosti. Jsem zvědavá, co nám autorka nabídne v druhé knize.

08.04.2024 5 z 5

Ty chladné oči Ty chladné oči Scarlett Wilková

Opět zajímavý příběh a pohled na poměrně neznámou část novodobých dějin. Hlavní hrdinka mi byla nesympatická snad od začátku, a vím, že to bude znít divně, ale pro mě prostě byla moc "ruská". Tentokrát jsem si vlastně v celé knize nenašla nikoho, komu bych fandila, a možná to ani nebyl autorčin záměr, nevím.

20.10.2023 4 z 5

Ušlechtilá stezka Ušlechtilá stezka Peter May

Zajímavý pohled na, pro mě poměrně neznámou, část novodobých asijských dějin. Budu si muset dohledat víc informací o Rudých Kmerech a zjistit, jak to je v Kambodži teď. Připadá mi až neuvěřitelné, že kniha byla napsána před 30 lety, zdála se mi tak současná. Hrůzy válek a uprchlíků se bohužel opakují pořád dokola. Zajímalo by mě, jestli jsou osmnáctileté holky vážně tak naivní jako Lisa.

27.09.2023 5 z 5