Thalin Thalin komentáře u knih

Předčítač Předčítač Bernhard Schlink

Ke knize mě dovedl film, který mě dost zaujal tématem i zpracováním. A kniha na tom je úplně stejně. Celý ten křehký a zvláštní vztah postav se mi moc líbil. Snad až na ten konec, který sice skvěle zapadá do toho stylu a k celé té situaci, ale vždycky mi bylo docela líto, že to dopadlo takhle.

06.05.2024 4 z 5

Jindřich VIII.: Král a dvůr Jindřich VIII.: Král a dvůr Alison Weir

Asi nejpodrobnější životopisná kniha, kterou jsem zatím četla a jsem opravdu ráda, že jsem po téhle bichli konečně sáhla. Spoustu jsem se toho dočetla už v ostatních knihách od téhle autorky, ale tady to bylo přece jen komplexnější a mnohem podrobnější. Sice se mi občas z těch všech dat a čísel skoro až motala hlava, ale pořád to bylo rozhodně zajímavé. A našla jsem tu přesně ty informace, které se do románových knih nehodí, protože by tam byly nudné a zbytečné. Ale sem naprosto pasuje výčet toho, kolik se během jaké doby čeho snědlo či ušilo nebo kolik lidí se staralo o blaho krále a na kolik peněz to přišlo. Občas se mi sice motala některé jména a tituly, hlavně různých velvyslanců a rádců z politiky, ale to spíš šlo o mou pozornost. Rozhodně už jde o náročnější čtení, ale já si ho užila.

05.02.2024 5 z 5

Legendy & latéčka Legendy & latéčka Travis Baldree

Legendy a latéčka je taková pohodová četba o kávě, skořicových rolkách a radostech a strastech vedení kavárny. Ale jak už tu padlo, to je tak zhruba vše. Bohužel se toho v knize zase až tak moc neděje, pokud nejde o provoz kavárny a vymýšlení receptů. Jedno dvě menší dramata, ale nic u čeho by člověk seděl napnutý jak struna. Děj ani postavy se kdo ví jak nerozvíjí a ani na poli fantasy nebo románu to není nic extra. Prostě spíš taková oddechová průměrná četba. Ale má to zajímavou obálku, to se musí nechat.

20.12.2023 3 z 5

Sisi: sen o lásce Sisi: sen o lásce Gabriele Marie Cristen (p)

Skvěle napsaný životopisný román. Oproti mnoha jiným románovým biografiím mi vůbec nevadilo, že je to psané z pohledu ústřední postavy, tady Alžběty. Někdy to totiž bývá kostrbaté a ne moc uvěřitelné. Ale tady to tak nebylo. Zatím jsem o Sisi četla jen čistě faktickou literaturu a tohle byla příjemná změna.
Při čtení jsem naprosto chápala její zoufalost a nemožnost změnit etiketu a despotickou tchýni pod jejíchž drobnohledem po celou dobu byla a nemohla tak ani vychovávat vlastní děti. Zřejmě by s ní nikdo neměnil a bylo jisté, že byla nešťastná a proto se uchylovala k jiným věcem, které ovlivňovat mohla. Jako například svůj vzhled a přísný režim, který si nastolila.
Kdo ví, jak by její život pokračoval, kdyby ho neukončil onen atentátník.

17.12.2023 5 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Podobná témata mě baví, ať už knižní nebo seriálová. Ale tahle kniha mi tak docela nesedla. Děj se na můj vkus místy docela táhl a postavy mě taky moc nezaujaly. Navíc mi přišlo, že je čtenář vhozen do děje Sila, které funguje už desetiletí, ale nějak extra se neobtěžuje čtenáři tu situaci a život tam moc nastínit. Přišlo mi to zkrátka takové prázdné, přitom se tam dalo narvat spoustu zajímavých detailů a popisů, místo těch nudných, technických, které jsou pro děj nepodstatné. Ploché charaktery tomu taky nepomohly. Možná zkusím ještě seriál, ale kniha mě kdo ví jak neohromila.

10.10.2023 3 z 5

Ano, můj pane Ano, můj pane František Niedl

Kniha je psaná čtivým stylem, ale dějově si mě to nedokázalo udržet. Přišlo mi, že se buď nic moc neděje a nebo hlavnímu hrdinovi všechno až moc snadno hraje do karet. Zkrátka to nemělo moc akce a dočítala jsem to spíš ze zvyku.

29.08.2023 3 z 5

Američtí bohové Američtí bohové Neil Gaiman

U Gaimana mám jeden problém. Baví mě víc filmové\seriálové adaptace jeho knih než knihy samotné. (Většinu jsem navíc viděla před přečtením knih) Obvykle to mám tak, že mě začátek nějaké jeho knihy chytí, vážně mě baví a postupně se děj buď šmodrchá nebo táhne a ztrácí mou pozornost. Zrovna tady mi některé pasáže přišly opravdu zbytečné, bez některých postav bych se taky obešla a přišlo mi, že místy je tam až moc vaty. Mě se jeho styl líbí, ale zjišťuju, že nejsem schopná přečíst pomalu žádnou jeho knihu celou, aniž by mě nepřepadl ten táhlý a lehce znuděný splín, většinou tak někde v polovině knihy. On má vážně skvělou fantazii a smysl pro propojení všeho toho, co ze sebe chrlí, ale kdyby to chrlení bylo akčnější, tak mě bude bavit víc. Takhle mi to připadalo jako utahaný road trip.

31.07.2023 2 z 5

Pilíře země Pilíře země Ken Follett

Asi jsem čekala něco jiného a tak jsem lehce zklamaná. Je to sice dobře propracované a člověk může sledovat dlouhou pouť postav, ale možná právě to mě na knize nebavilo. Nemělo to zkrátka jiskru, postavy mě dvakrát nezaujaly a tak jsem jim ani nefandila a pořád jsem čekala na nějaký větší zvrat. Po dvou set stranách jsem si říkala, že se přece musí konečně něco stát a čekala jsem na něco trošku víc než popis toho, jak se postavy protloukají životem. Četla jsem to dlouho. Na můj vkus moc dlouho a to bez ohledu na tloušťku knihy, protože to není první dlouhý román, co se mi dostal do rukou. Ale asi je to první historický román, kde mi byly postavy a jejich vývoj vcelku lhostejné a nezanechalo to ve mě žádný dojem. To nic nemění na tom že je to komplexní a čitelně napsaný příběh. Jen to na mě asi bylo takové chladné vyprávění bez špetky něčeho víc, co by mě u toho drželo a nepustilo.

08.07.2023 3 z 5

My My Jevgenij Ivanovič Zamjatin

Musím se přidat k těm, kterým místy přišla kniha docela chaotická. Některé pasáže jsem musela přečíst víckrát, abych je pochopila nebo se nad nimi zamyslela. Mám ráda knihy, které čtenáře donutí se nad určitou myšlenkou nebo situací zamyslet a tady jich bylo hodně. Místy mě trošku trápila forma, jakou je to napsané, ale beru to tak, že to patří k tomu tématu a projevu čísla, z jehož pohledu je kniha napsaná. I když zrovna ta absence jmen a přidělená čísla mi trošku vadila. Ale jinak rozhodně zajímavý počin.

27.06.2023 4 z 5

Jenom nestvůra Jenom nestvůra Vanessa Len

Přiznám se, že mě nalákala obálka a po přečtení anotace jsem asi čekala něco trošku jiného. Něco víc nestvůrného než cestování času. Upřímně mi tam to pojmenování moc nesedělo, nestvůru si prostě představuju jinak než jako osobu cestující časem díky ukradenému času. Styl psaní mi celou dobu připadal trošku moc pubertální, což mi jen naznačilo, že už je to pro docela jinou věkovou kategorii. Ano, postavám je okolo šestnácti, tak co bych chtěla, ale četla jsem hodně knih s mladými hrdinkami a neměla jsem z toho takový pocit. Já nemám problém si přečíst ya cílené na mladší kategorii, ale tohle mi tak docela nesedlo. Možná to bylo tím, že byla kniha zasazená do dnešní doby a tím pádem to k tomu sklouzává víc než kdyby se to třeba odehrávalo v alternativním světě, jak často u fantasy bývá. Z postav mi byl vcelku sympatický akorát Aaron a děj mi místy připadal trošku zmatený. Začátek byl dost urychlený, nečekala jsem zvrat už takhle v začátku. Nějak víc mě to vlastně chytilo až ke konci. V rámci žánru asi dobré, ale už jsem toho z ya a fantasy asi přečetla moc a jsem tím pádem kapku náročnější a rozmazlenější. Tohle byla spíš taková oddychovka, ale chápu, že to hodn lidí opravdu chytne. Mě už zkrátka tolik ne.

21.01.2023 3 z 5

Selekce Selekce Kiera Cass

Asi jsem už na tohle stará nebo to prostě jen bylo vážně napsané tak jednoduchým a holčičím způsobem, že jsem neustále protáčela oči. America je nesympatická husa, nějaký náznak distopie a kastovního systému tam čtenář najde akorát v začátku knihy. Jinak je to pohádka pro holčičky.

04.01.2023 2 z 5

Dvůr trnů a růží Dvůr trnů a růží Sarah J. Maas

Když se mi ta knížka před lety dostala do rukou, tak jsem nečekala nic extra. Jen nějakou předělanou frází na Krásku a zvíře. Ale Maas to tak hezky rozvedla a předělala po svém a zapojila do vlastního světa, že tam vlastně ta inspirace něčím jiným ani není moc poznat. Má to spád děj, sympatickou hlavní hrdinku. Sice mi svou zatvrzelostí místy lezla na nervy, ale pořád jsem jí fandila. Což se moc nedá říct o ostatních obyvatelích zámku, ty jsem si oblíbila až po delší době a pak ta oblíbenost s dalšími knihami dost kolísala. Ale i tak to patří mezi mé oblíbené fantasy knihy a svět.

04.01.2023 5 z 5

365 dní 365 dní Blanka Lipińska

Podobně jako padesát odstínů to má obrovskou mediální masáž a reklamu vyhnanou do takové míry, že některým ženským přijde naproto v pořádku a vlastně ohromně sexy, když ženu unese psychopat a nutí ji se do něj zamilovat. Hlavní hrdinka je tupá a sebestředná alkoholička a nejspíš lehká sociopatka. Její vyvolený je zase magor prvního řádu, který čeká, že si z něj všichni sednou na prdel a běda když ne. Tomu říkám sen...
Film tomu jen dal ubohou vizuální podobu, která by mohla fungovat jako soft porno, ale ne jako film. I Asylum točí lepší filmy, ti to aspoň totiž nemyslí vážně.

04.01.2023 odpad!

Temný experiment Temný experiment Gwenda Bond

Přidávám se k negativně hodnotícím. Po knize jsem sáhla logicky kvůli zálibě v seriálu. I když jsem věděla, že tady se to nijak netočí kolem Jedenáctky a spol. Čekala jsem trošku odhalení toho světa, nějak záživně podané všechny ty experimenty, nějaká akce ale nestalo se. Postavy mají ploché a nudné charaktery, nikdo mi nebyl sympatický (někteří byli až otravní). Nečetlo se mi to vůbec dobře, nebavilo mě to, děj se hrozně táhl, nudilo mě to a začala jsem pak i přeskakovat. Potenciál to mělo, ale absolutně ho to nevyužilo. Nefanoušek Stranger Things po tom asi nesáhne, proto je celkem logické, že má čtenář jistou představu nebo očekávání, které pak nejsou v knize nijak naplněny.

20.11.2022 2 z 5

Čas čarodějnic Čas čarodějnic Deborah Harkness

Knížku jsem začala číst kvůli seriálu. Narazila jsem na něj náhodou a taky jsem si po pár dílech řekla, že nejdřív dočtu knižní předlohu, když jsem tedy zjistila, že to nějakou má. A jsem trošku zklamaná. Seriál mě hodně bavil, postavy byly sympatické a děj plynul. Ale u knihy jsem trošku narazila. Postavy mi přišly spíš nemastné neslané. Vše bylo popsané dobře, Diana ani Matthew nejsou hlupáci a jsou to vcelku propracované postavy (aspoň co se jejich práce a znalostí týká, s chováním už to byla trošku jiná písnička), ale většinu času mi přišli spíš jako nudný páreček důchodců, co popíjí čaj a víno a jezdí na koni. Kniha je z těch delších, ale značnou část děje se tam neděje nic moc zásadního. Teda kromě až přehnané a neustálé péče o to, zda Diana jedla\pila\ dobře spala\ byla v teple. Víc než milostný vztah mezi nimi bylo něco, co mi z Mattovi strany připadalo spíš jako rodičovský, až pedantský dohled a marně jsem v něm hledala toho uhrančivého upíra ze seriálu. Pak se vždy něco rychle semlelo, autorka na nás vychrlila tunu informací a pak to zase jako kotě před krbem usnulo, stejně jako věčně unavená Diana.
Přitom po jiných stránkách je kniha dobrá. Je dobře napsaná, je vidět, že informace které postavy vysvětlují si autorka nevycucala z prstu, má to dobrou slovní zásobu, ale zkrátka dějově mi tam něco haprovalo. Možná kdyby se tolik času nevěnovalo popiskům jednotlivých dní, co Diana dělala\jedla\četla, když ji ukrývali a přesouvali z místa na místo, což mě hrozně nudilo a knihu to jen zbytečně natahovalo. Trošku přes čáru je i to, že z obyčejné relativně neschopné čarodějky jako je Diana je najednou super mocná bytost s kupou schopností a anomálií. Tam se možná mělo trošku ubrat. Konec mě nalomil, zda si přečíst další díl, ale nejsem si jistá.

08.11.2022 3 z 5

Jana Seymourová: Laskavá královna Jana Seymourová: Laskavá královna Alison Weir

Jana královnou byla jen chvíli a tak jsem si říkala, jestli nebude kniha jen plná vaty a nebude to trošku nuda. Ale ne. Na rozdíl od předchozí knihy se mi to dobře četlo už od začátku mi byla Jana sympatická, což třeba Anna nebyla takřka vůbec. Trošku víc se mi taky líbila spíš první polovina knihy, ale na kvalitě to nijak neubralo, pořád je to skvěle a detailně napsané.

07.11.2022 5 z 5

Království hříšných Království hříšných Kerri Maniscalco

Líbila se mi ta odlišnost, oproti jiným knihám s čarodějnou tématikou, kde se obvykle jen prohodí pár zaříkadel nebo mává rukama. Tady je to propojené s celým životním stylem a s vařením, což se mi fakt líbilo. Škoda jen, že je to spíš zaměřené na to kuchyňské téma a nedozvíme se moc o nějaké historii rodiny a celkově tom světě. To samé o démonických princích, nějaké vnitřní informace by mě docela zajímaly. Ira neměl tolik prostoru, aby se pořádně ukázal jeho charakter, proto ani nemůžu říct, jestli mi jako jedna z hlavních postav seděl. Emilia sice ukázala odvahu, ale víceméně ji celou dobu hnala jen touha se pomstít a najít sestřina vraha. Což je logické, je to hlavní námět knihy, ale často to upozadí jakoukoliv možnost se nějak projevit. Přišla mi pořád dost vážná a prkenná. Ale jsem na jednu stranu zvědavá, jak to bude dál pokračovat, vzhledem k tomu konci.

28.10.2022 4 z 5

Kirké Kirké Madeline Miller

Kirke mě velmi mile překvapila. Zpracování mi rozhodně přišlo originální a dobře napsané. Pravda, místy lehce utahané. Ale když se vezme v potaz, jak dlouho takový bohové žijí a jak málo pro ně čas znamená, vlastně dává smysl, že se to místy lehce táhne. Taky mě samotnou překvapilo, jak moc si pamatuju osudy bohů, titánů a polobohů, kteří sem byli nenuceně umístěni do děje. Přitom jsem o nich něco podrobně četla naposledy ve škole. Takže jsem ani mezi všemi neměla zmatek, na to kolik postav se tu objevilo. Kniha tu navíc hezky vše nastiňuje a vysvětluje. Jen ten konec a cesty a mi přišly už lehce utahané, ale pořád ne tolik, aby mi to knihu nějak sráželo.

19.10.2022 5 z 5

Nemilosrdný král Nemilosrdný král Meghan March

Nechala jsem se zlákat vcelku zajímavou anotací a vysokým hodnocením. Plusem a jediným důvodem k jedné hvězdě byla čtivost, protože to nebylo napsané až tak primitivně a délka. Měla jsem to přečtené za chvíli a to jsem se navíc dost ovládala, abych nepřeskakovala sexuální pasáže.
Byly totiž neuvěřitelně stupidní. Ona byla pořád "Nechci ho, chci, nechci, chci, nesnáším ho, chci ho" a on neustále mlel o tom, jak mu patří a kasal se, jak bohovsky jí to udělá, až bude škemrat o víc. (A na slovo ku*dička jsem byla půlce fakt alergická) A takhle pořád dokola.

Pro jednou sice nešlo o naivní a hloupou pannu, ale to nic nemění na tom, že ona byla absolutně nevyrovnaná a on násilnický psychopat. Si tak říkám, jsou nějak narušené ty autorky podobných knih nebo čtenářky, které tohle považuji za skvost a romantiku a přijde jim takový chlap jako ohromně sexy? Raději bych nechala krachnout firmu a vrhla se z mostu, než nechat takový psycho prase, aby na mě sáhlo. Ale jasně, to by to pak nemusela psát, ať už je to uvěřitelný sebeméně. Další díl určitě číst nebudu. A asi bych měla přestat obecně tyhle knížky, byť jen občas, číst. Místo vypnutí u nenáročných jednohubek vždycky jen kroutím hlavou nad debilitou postav nebo příběhu.

16.10.2022 1 z 5

Romeo a Julie Romeo a Julie William Shakespeare

Vcelku krátká, ale pro mě nezáživná záležitost. Nikdy jsem nepochopila, že se tohle stalo předobrazem nehynoucí lásky. Znali se všeho všudy tři dny, ona byla ještě dítě a konec jsem vždycky považovala spíš za hloupý než romantický. Četla jsem to k maturitě, teď znovu a názor jsem nezměnila. Nic to ale nemění na umění toho jazyka, kterým je to psané.

10.10.2022 3 z 5