tessalovesbooks tessalovesbooks komentáře u knih

Zkouška Zkouška Joelle Charbonneau

Nebudu vám lhát, do téhle knížky jsem šla jenom kvůli tomu, že je přirovnávána k mým milovaným Hunger games. A nakonec jsem byla hrozně mile překvapena. Co se týče té podobnosti s HG, tak ano, hodně podobný to je, některé scény mi občas přišly jako přes kopírku, ale i tak si to zároveň uchovávalo něco originálního a nového. Opět se jedná o klasickou postapo dystopii, kdy byla před lety země zničená válkou a teď zde platí nová pravidla pro dobro "všech", ale jak se však postupně ukazuje, tak tahle pravidla zas až tak dobrá nejspíš nejsou. A i když jsem další díly ještě nečetla, tak už teď je mi jasné, že naše hlavní hrdinka bude tou, kdo ten svět bude muset zachránit. Celý ten svět je velice dobře vymyšlen a moc mě bavilo postupně objevovat celý ten proces Testování a odhalovat, co se tam vlastně děje. Co se týče postav, tak autorka opět zachovala takový ten klasický typ YA hrdinky - Cia je chytrá, odvážná, ale zároveň klade důraz na morální hodnoty a dobro v lidech, což se jí však často vymstí. Romantická linka mezi dvěma hlavními hrdiny byla přesně toho typu Katniss - Peeta, ale musím říct, že mi to tam nijak zvlášť nevadilo, i když jsem jim teda tu velkou lásku občas celkem měla problém uvěřit. Co bych taky vytkla a úplně popravdě nevím, jestli je to chyba autorky nebo překladatelky, jsou některé ty zvláštně uzpůsobené věty a slovní spojení, která pak narušovala celkový dojem z příběhu. Ten konec však samozřejmě skončil, jak nejvíc neukončeně asi mohl, takže už jsem zvědavá na další díl ????.

5⭐/5⭐ Já jsem opravdu nadšená. Doporučuji všem fanouškům Divergence a Hunger games.

Políbená ledem Políbená ledem Amanda Hocking

Po prvním díle, který byl fakt jeden velký průser, jsem od pokračování měla vyloženě téměř nulová očekávání, ale tohle bylo sakra něco jiného. První polovina byla sice taková nudnější, nic moc se tam nedělo, a já si říkala, že to asi stejně jako jednička nebude nic moc, ale pak se to rozjelo a já zbytek knihy přečetla na jeden zásah. Líbílo se mi, že kromě fantasy žánru se zde objevují i prvky detektivky, což byla celkem příjemné obzvláštění. Autorka si s vámi celou dobu hraje, že vlastně pořád netušíte, kdo co udělal a celkově to má dost dobře promyšlené, že kdybych knížku už jednou před lety nečetla, tak bych doteď nevěděla, kdo se skrývá za tím takzvaným "padouchem". I když hlavní hrdince stále nijak obzvlášť nefandím, tak se konečně začíná chovat trochu rozumněji, za což má u mě autorka taky plusové body. Co však musím vytknout, je ta romantická linka, která je prostě za mě napsaná fakt příšerně. Jako některé ty "romatické" scény mi zde přišly vyloženě vynucené a vrcholem byla ta sexuální scéna, kterou tam autorka dala bez nějakýho většího úmyslu, což celkově působilo opravdu divně. Každopádně ten konec byl fakt hustej a já jsem zvědavá na pokračování.

3,5⭐/5⭐ Oproti prvnímu dílu zde byl opravdu veliký posun. I když to samozřejmě nebylo nic extra, tak až na tu první polovinu a fakt špatnou romantickou linku, se mi to líbilo a pokud vám stejně jako mně první díl připadal příšerný, tak dejte pokračování určitě šanci.

Čtyři mrtvé královny Čtyři mrtvé královny Astrid Scholte

povedené! Fantasy detektivka, to tu ještě přece jenom nebylo a myslím si, že to je rozhodně škoda. Ze začátku chci autorce pochválit celý ten nápad a námět, který byl vážně originální a podle mě na tuhle knihu jen tak po dočtení nezapomenete. Celé to rozdělení země na čtyři části, kterým vládnou čtyři královny, mi přišlo velice zajímavé. Pak je zde však ta detektivní linka, která byla absolutně skvělá! Jakože už z názvu asi poznáte, kam to všechno směřuje, ale to zpracování a rozdělení na více dějových linek bylo absolutně geniální. Je zde spoustu zvratů a já vám garantuji, že tuhle knihu nebudete chtít jen tak odložit, protože prostě budete potřebovat vědět, jak to bude dál. Ke konci jsem už teda měla trochu podezření, které se mi zčásti potvrdilo, ale i tak jsem z toho rozuzlení byla vážně překvapená a nečekala jsem to. Bylo taky super, že knížka není čistě fantasy, ale vyskytovalo se zde i několik sci-fi prvků, což bylo příjemné oživení celého příběhu. Navíc jsem ráda, že je kniha stand-alone, protože se zbytečně netáhla a pořád se tam něco dělo. Jediné, co bych vytkla, je to, že bych možná ocenila, kdyby zde byl více popsán celý ten svět, jeho historie, jak funguje, atd...

4,5⭐/5⭐ Až na pár nesrovnalostí jsou Čtyři mrtvé královny super originální fantasy detektivkou, kterou vám moc a moc doporučuji.

Hořící království Hořící království Sally Green

První díl série Zloději dýmu byl naprosto skvělý, druhý byl absolutní propadák a tenhle závěrečný díl byl asi tak něco mezi. Na téhle sérii se mi hned od začátku líbilo, že byla vyprávěná z pohledu více postav, jejichž příběhy se vzájemně protínaly. Jenomže to už ve třetím díle neplatí, každá z postav má zde jakousi svou vlastní linku a jedná sama za sebe, což by mi nevadilo, jenomže tím, že byly kapitoly krátké, to celé působilo tak, že jsme pořád skákali z jedné dějové linky do druhé, což byl asi můj největší problém s touhle knihou. Kvůli rychlému skákání mezi postavami zde navíc nebyla možnost, aby vám nějaká z nich přirostla více k srdci a párkrát jsem se dokonce přistihla, že mi bylo úplně jedno, jak to s nimi dopadne. Nejvíce mě štvala Catherine, která se zde ocitla v typickém milostném trojúhelníku a to, jak se rozhodla, zde nebylo vůbec zdůvodněno a já jsem jí tu volbu její "právě lásky" vůbec nevěřila. Ale nebyla jediná, kdo se choval nelogicky, i ostatní postavy se chovaly leckdy naivně a nepochopitelně. Pak se zde taky objevuje postava nového záporáka, prince Harolda, kterému je čtrnáct let a vyžívá se v utrpení druhých, které zde bylo popsáno tak dopodrobna, že se mi chvílemi dělalo špatně. Ale nejvíce mě vytáčelo to, že i všichni ostatní měli s chováním prince problém, ale nikomu se nepodařilo čtrnáctiletého kluka trochu zpacifikovat. Na konci mi přišlo, že se všechno vyřešilo až moc jednoduše a všichni prostě žili šťastně až do smrti. Abych však jenom nekritizovala, tak musím uznat, že kniha se četla velice rychle, odsýpalo to a ten nápad se světem démonů mi přišel opravdu výborný. Celkově tuto sérii hodnotím jako jednu z těch lepších a myslím si, že za přečtení rozhodně stojí.

3⭐/5⭐ I když to nebylo nic extra, hodnotím Hořící království jako důstojné zakončení celé série a myslím si, že pokud vás baví středověké knihy s prvky fantasy, tak by se vám tahle série mohla líbit.

Devátý spolek Devátý spolek Leigh Bardugo

Páni! Věděla jsem, že je Leigh Bardugo dobrá spisovatelka, ale že je až tak skvělá, to mi ukázal až Devátý spolek! Nejdříve bych chtěla upozornit, že tahle knížka rozhodně není pro slabé povahy - i na stránkách Albatros Media najdete označení 18+, takže pokud víte, že se vám z některých témat nedělá úplně dobře, radši si nejprve dobře rozmyslete, zda se do knihy pustit. Najdete zde totiž duševní, fyzické a sexuální zneužívání, závislost na drogách, předávkování, sebepoškozování, sebevraždy a spoustu dalších takovýchto poměrně drsných věcí.

Asi první polovina knihy byla taková pomalejší - seznamovali jsme se spíše s celým světem a s jeho historií a rozhodně nečekejte na každé straně hned akci, jak je u autorky zvykem. Celkem matoucí bylo i časté skákání v čase a střídání vypravěčů, ale když se jednou zorientujete, nelze se od knihy odtrhnout. V druhé polovině knížka nabrala spád, ukazovalo se, že ne všechno bylo tak, jak se na první pohled zdálo a musím říct, že na mě opravdu udělalo dojem, jak bylo vše propracované do toho nejmenšího detailu.

Co mě na Devátém spolku hodně bavilo, byl celý ten svět - propojení fantasy s prostředím univerzity Yale mi přišlo jako vážně super nápad. Navíc bylo vidět, že žánr detektivky autorce opravdu sedl. Taky musím vyzdvihnout hlavní hrdinku, Alex, která ačkoliv to neměla v životě vůbec jednoduché, tak se jí to autorka se nebála zavařit ještě víc a zkoušet, kam až je Alex pro některé věci ochotná zajít. Konec byl za mě opravdu povedený, jenom jsem u něj valila oči, protože jsem absolutně nečekala to, co se tam událo a jsem zvědavá na další díl.

4,5⭐/5⭐ Jako začátek série opravdu dobrý a pokud chcete nějakou pořádnou temnou fantasy, určitě doporučuji.

Věž zajatců Věž zajatců Thomas Thiemeyer

Po skvělém prvním díle se bohužel stalo to, čeho jsem se obávala a dvojka byla typický vycpávkový díl. Celou dobu se tam nic moc nedělo, děj se táhl a taková větší akce přišla asi až na posledních 40 stránkách. Postavy, které se v předchozím díle chovaly na svůj věk až moc vyspěle, se v této knize najednou chovaly jako malé děti, často jednaly nelogicky, ale přitom pak dovedly zpaměti odrecitovat sálodlouhé definice různých fyzikálních a geologických pojmů, což prostě dohromady moc nedávalo smysl. Já chápu, že autor chtěl asi napsat nějakou knihu, do které by mohl zakomponovat geografii a geologii, které vystudoval, ale tady v té knížce to chvílemi bylo vyloženě násilně vecpáno a mně prostě nebavilo číst si každou čtvrtou stránku nějakou definici, co je dlouhá přes půl stránky. Velký problém jsem taky měla s až moc častým střídáním pohledů postav. Knížka je sice psána v er-formě, ale tady byly například tři stránky o tom, co se dělo jedné postavě a pak tu byla najednou kapitola přes dvě stránky o tom, co prožívala další postava o tisíce kilometrů dál a takhle se to střídalo pořád dokola, až jsem často měla problém se v knize zorientovat. Co se mi však líbilo, byl ten závěr, kdy přišla spousta zvratů, které jsem vůbec nečekala a vidím v něm velký potenciál do dalšího dílu, tak snad pokračování nezklame. A navíc ta obálka je vážně nádherná, už jenom kvůli ní si tu knížku prostě chcete přečíst.

2,5⭐/5⭐ Po úžasném prvním díle bohužel velké zklamání. I tak to však mělo své světlé stránky a jsem zvědavá na další díl.

Na jedné vlně Na jedné vlně Jenn Bennett

Když jsem někdy před rokem četla autorčino Kudy ke hvězdám, myslela jsem si, že to jen tak něco nepřekoná, ale stalo se, protože na Jedné vlně bylo za mě tak stokrát lepší. Tahle knížka se podle mě bude líbit všem fanouškům Kasie West, protože obě autorky mají podobný čtivý styl psaní a knížky se navíc nesou ve stejném duchu. Máme zde dvě skvělé hlavní postavy, které ale rozhodně nejsou dokonalé, a navíc za sebou nemají lehkou minulost, díky čemuž si knížka nese důležité poselství a nejedná se jenom o takovou tu povrchní young adult romanci. Hlavní hrdinka, Bailey, byla vtipná a sarkastická a jsem ráda, že Porter nakonec nebyl jenom takovým tím typickým "bad boyem", ale naopak klukem, kterého by si přála snad každá holka. V celém příběhu mají dost významnou roli staré filmy a mně se moc líbilo a přišlo mi originální, že na začátku každé kapitoly najdeme jeden z citát z nějakého filmu. No a na závěr ještě musím pochválit tu nádhernou atmosféru Kalifornie, moře, pláží... Prostě, nejenom na léto je tahle knížka ideální a zaručeně vám zlepší den.

5⭐/5⭐ Rozhodně jedna z nejlepších knížek za tenhle rok. Jsem si jistá, že si ji někdy přečtu znovu a už se nemůžu dočkat dalších knížek od autorky.

Za poskytnutí knihy k recenzi děkuji Albatros Media

Její konec Její konec Shari Lapena

Shari Lapena se v žánru thrillerů řadí mezi mé nejoblíbenější autory, a tak jsem samozřejmě nemohla vynechat ani její nejnovější knihu. Takhle, tohle je další opravdu skvěle napsaný thriller, ale obávám se, že pokud už máte autorku hodně načtenou, možná budete trochu zklamaní .Asi do strany 150 jsem byla fakt nadšená - knížka byla čtivá a hlavně jsem neměla nejmenší tušení, kdo je vrahem, což se mi normálně nestává. Navíc je zde po celou dobu opět naprosto parádní mrazivá atmosféra. Jenomže pak se zde začínají objevovat typické obrazce a zápletky, které najdeme pomalu v každé knížce od Lapeny. Postavy navíc najednou obrátily ve svém chování o 180 stupňů a stal se z nich někdo úplně jiný. Bohužel se tady stalo i to, co mě naštve v každé autorčině knize a to je dost neukončený konec a spoustu neuzavřených dějových linek... Jako já chápu, že autorka chce asi nechat nějaký prostor pro čtenářovu představivost, jenomže si myslím, že pořádně dotáhnuté konce jsou zrovna u thrillerů hodně podstatné.

3,5⭐/5⭐ Za mě spíše jeden z těch slabších thrillerů od autorky. Pokud však s knížkami od ní teprve začínáte, myslím si, že byste mohli být opravdu nadšení.

Za poskytnutí knihy k recenzi děkuji megaknihy.cz

Kouzla rodu Thornů Kouzla rodu Thornů Margaret Rogerson

Tohle bylo fakt skvělý. Kouzla rodu Thornů jsou podle mě tou knížkou, která je jako dělaná přímo na míru pro všechny knihomoly - najdete zde skvěle vystavěný magický svět, ve kterém jsou totiž jednou z nejdůležitějších součástí právě knížky. A to ne jen tak ledajaké... Autorčino pojetí knih mě na tom celém bavilo asi nejvíc a ta její fantazie mě po celou dobu nepřestávala udivovat a já s každou další kapitolou jenom žasla nad tím, jak to má celé promyšlené. Autorka navíc píše tak nádherně, že mi občas bylo jedno, co se tam děje a jenom jsem si vychutnávala ten její krásný styl psaní. Co musím také pochválit, jsou hlavní postavy. Elisabeth je výjimečně jedna z těch YA hrdinek, které nepůsobí naivně a umí se rozhodovat sama za sebe a Nathanielův sarkasmus si stejně jako jeho démona, Silase, prostě nejde nezamilovat a tohle trio dohromady mě bavilo hrozně moc. Příběh je čtivý a napínavý, k čemuž napomáhá i fakt, že se jedná o standalone, což se v dnešní době, zvlášť u fantasy, moc nevidí, ale já osobně jsem za to ráda a knížku jsem si možná i díky tomu ještě víc užila.

5⭐/5⭐ Myslím si, že pokud máte rádi fantasy, tak by vás Kouzla rodu Thornů neměla minout a já vám je můžu jenom doporučit.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji Albatros Media

Tesáky Tesáky Sarah Andersen

Co si budeme, z téhle knihy jsem měla trochu strach, protože téma upírů mě jaksi úplně minulo a rozhodně ho nijak extra nevyhledávám (ehm... jsem jediná komu se nelíbilo Stmívání?), každopádně Tesáky dost obletěly Instagram, jak u nás, tak v zahraničí, takže jsem si řekla, že to nakonec taky zkusím.

Na začátek chci upozornit, abyste se stejně jako já nenechali zmást anotací, já jsem totiž očekávala nějaký jednolitý příběh, ale tady najdete spíš střípky z toho jejich společného života. To však nebylo vůbec na škodu, protože všechny ty příhody byly opravdu vtipné a stoprocentně se u nich pořádně zasmějete. Některé možná byly až trochu moc drsné, navíc se zde vyskytoval i černý humor, který já osobně moc nemusím, ale ve výsledku to celé působilo velice originálně, takže proč ne. Velkým plusem jsou taky ty propracované a nádherné kresby. Já sama jsem se u nějaké stránky zastavila o chvíli déle, jenom abych je mohla pořádně obdivovat.

Jediným záporem téhle knihy je to, že je až moc krátká. Jakmile se totiž jednou začtete, zaručuji vám, že budete chtít víc. Já osobně jsem celý komiks přečetla už dvakrát a podle mě se k němu ještě někdy určitě vrátím, ale i tak by vůbec neuškodilo, kdyby zde bylo ještě pár stránek navíc.

4⭐/5⭐ Krásný a vtipný komiks, který vám zaručeně zvedne náladu. Jenom mě mrzelo, že byl tak krátký.

11.08.2021 4 z 5

Hodnota krve Hodnota krve Lusy Adams (p)

Musím říct, že se nestačím divit, protože ano, Odstíny života se mi sice líbily, ale tohle bylo tak stokrát lepší než jednička. Dokonce bych se nebála přirovnat Hodnotu krve k nějaké zahraničí fantasy, tak nadšená z toho jsem. Styl psaní a některé prvky příběhu mi hodně připomínaly například Sarah J. Maas, ale především je zde velká podobnost s Lovci stínů od Cassandry Clare, takže pokud jste fanoušky některé z této dvou autorek, neměla by vás Hodnota krve minout. V tomto pokračování se konečně dozvídáme odpovědi na některé zásadní otázky, které mně osobně už od předchozího dílu dost vrtaly hlavou a taky zde objevujeme více celý ten fantasy svět. Musím říct, že ten má autorka opravdu propracovaný do nejmenšího detailu a já se nestačila divit, co všechno tam nevymyslela. Najdete zde snad všechny typy postav, co byste ve fantasy čekali - přes upíry, vlkodlaky, čarodějnice, démony, až po samotného Drákulu. Díky tomu, že je zde neustálá akce a taky díky čtivému stylu psaní autorky budete mít nejspíš problém se od knihy jen tak odtrhnout a já ji měla přečtenou opravdu za chvilku. Jediné, co bych vytkla a co je spíš možná nějaký můj osobní problém, je ta romantická linka. Už v prvním díle se zde rýsoval romantický trojúhelník, což se tady poměrně vyřešilo, ale stejně jsem z té romantiky nebyla kdovíjak odvařená a podle mě by vůbec neuškodilo, kdyby se na ní trochu ubralo, někdy mi už totiž přišla vážně otravná (hlavní hrdince jde totiž pomalu o život, ale na sex si čas udělá).

4,5⭐/5⭐ Jak říkám, ta romantická linka mi prostě nesedla, ale i přesto to byla fakt skvělý. Pokud jste fanoušky fantasy a ještě jste tuto sérii nečetli, tak to určitě honem napravte, protože podle mě nebudete litovat.

Dědictví krve Dědictví krve Amélie Wen Zhao

Tak tohle bylo skvělý! Dědictví krve je přesně taková ta stará dobrá fantasy, ve které najdete pravděpodobně všechno, co od tohohle žánru očekáváte. Na začátek chci zmínit, že na tom byla hrozně boží taková poměrně velká podobnost s Grišou a Šesti vranami, takže pokud jste taky fanoušky těchhle sérii, tak by vás Dědictví krve rozhodně nemělo minut. I přesto si však knížka zachovává svoji originalitu a musím říct, že ten svět, který zde autorka vystavěla, mě bavil postupně objevovat a poznávat hrozně moc.

Potom musím taky vyzdvihnout dva hlavní hrdiny. I přesto, že se Ana chovala občas dost naivně, tak zároveň věděla, co chce a tu její sílu postavit se některým věcem navzdory tomu, že to neměla v životě úplně jednoduché, jsem vážně obdivovala. Ramsona jsem si zamilovala už od první stránky, kdy se tam objevil a bavilo mě sledovat, jak se postupně vyvíjel jeho charakter. Mně osobně teda úplně nesedla ta romantická linka mezi nimi, popravdě jsem jim to chvilkami měla docela problém uvěřit, tak jsem zvědavá, co se z toho v dalších dílech vyvine. Kniha je až na trochu pomalejší začátek nabitá akcí a četla se vážně rychle, k čemuž přispíval i autorčin čtivý styl psaní.

Jediné, co bych vytkla byly časté situace typu, kdy byl někdo vážně zraněn, ale o pár odstavců už byl v pohodě připraven bojovat dál a nikdo to neřešil. Možná je to nějaký můj osobní problém, ale tady to vyloženě bilo do očí. I tak už se však nemůžu dočkat pokračování, protože ten konec byl samozřejmě asi úplně nejvíc neukončený, jak to jen šlo.

4,5⭐/5⭐ Pokud hledáte opravdu kvalitní fantasy, tak vám mužů Dědictví krve jenom doporučit.

Harry Potter: Filmová kouzla Harry Potter: Filmová kouzla Brian Sibley

Já osobně mám zajímavosti z natáčení všemožných filmu ráda, takže když se objevila možnost přečíst si tuhle knihu, byla jsem nadšená. Ve filmových kouzlech se totiž dočtete o všem možném - najdete zde rozhovory s režiséry, informace o jednotlivých postavách a rozhovory s jejich představiteli, to, jak vznikaly rekvizity a kostýmy, jak fungovaly speciální efekty a spoustu zajímavostí ze samotného natáčení. Kniha je navíc hrozně hezky grafický zpracovaná, je zde spoustu fotek z filmů i z natáčení a taky návrhy kostýmů a rekvizit. Navíc je doplněná různými předměty, jako například tetováním Smrtijedů, pozvánkou na Vánoční ples, průkazem totožnosti kouzelníků nebo dopisem, který přišel Harrymu z Bradavic, což mi přijde taky super. Co se týče obsahu, tak mě knížka bavila, byla velice zajímavá a dozvěděla jsem se zde spoustu věcí, které jsem předtím netušila, ale na druhou stranu mě trochu mrzelo, že zde bylo i hodně těch informací, které pokud tak nějak sledujete dění o Harrym Potterovi, jste už pravděpodobně někde slyšeli nebo četli. Taky mě trochu štvalo, že co se týče fotek, tak převažovaly ty z filmů, podle mě by bylo lepší, kdyby tam místo toho dali víc fotek z toho natáčení.

4,5⭐/5⭐ Pro fanoušky HP je tohle rozhodně povinnost.

11.08.2021 4 z 5

January a Deset tisíc dveří January a Deset tisíc dveří Alix E. Harrow

Na začátek chci říct, že tohle je podle mě přesně tak kniha, kterou budete buďto naprosto milovat nebo nenávidět. January je něco úplně jiného, než všechny ostatní knihy, ale za mě bohužel úplně ne v tom dobrém slova smyslu. Ze začátku jsem byla z toho zdobného a lehce květnatého jazyku nadšená, ale když čtete dál a zjistíte, že se na jedné stránce různými slovy okecává pořád ta jedna samá věc a vlastně se tam nic neděje, začne vás to pravděpodobně štvát. Přišlo mi, jak by knihu napsal někdo dávno v minulosti, protože jsem sice pořád četla dál a dál, ale stávalo se mi, že jsem často nevěděla, o čem vlastně čtu a musela jsem se v knize vracet. V půlce však nastává obrat, připojuje se konečně i trochu akce, a i když nemůžu říct, že bych potom byla z January kdovíjak nadšená, už mě celý příběh alespoň tolik nenudil. Co mi však na January přišlo zajímavé, bylo to, že v příběhu byla zasazená kniha v knize a taky celkem originální námět, protože já osobně jsem až do poslední chvíle vůbec netušila, kam January spěje a závěr mě opravdu překvapil.

2⭐/5⭐ Nápad dobrý, ale bohužel mi nesedl jazyk a styl, jakým byla kniha psána.

10 rande naslepo 10 rande naslepo Ashley Elston

Na začátek chci říct, že pokud jste fanoušky série Všem klukům, které jsem milovala nebo knížek od Kasie West, tak je 10 rande naslepo přesně něco pro vás. Ať už stylem psaní, humorem, nebo prostředím, v jakém se kniha odehrává, 10 rande naslepo mi v mnoha ohledech připomínalo ty fajn feel good knihy, které máme všichni tak rádi, takže za mě je tohle jedno velké doporučení. Mě osobně na tom všem bavilo nejvíc vyobrazení rodinných vztahů. Sophie má totiž opravdu obrovskou rodinu a to, jak zde byli popsání jednotliví rodinní příslušníci, byla prostě pecka. Ze začátku jsem se sice ve všech těch jménech trochu ztrácela, ale když se jednou zorientujete, garantuji vám, že už nebudete chtít přestat a jednotlivé členy Sophiiny rodiny budete buďto naprosto milovat, nebo nenávidět. Vyzdvihnout musím taky vztah Sophie s její sestrou, přičemž esemesky, které si ty dvě posílaly, byly skvělým oživením celého příběhu. Už na začátku mě knížka zaujala svým originálním námětem, a i když zpracování nebylo kdovíjak originální, tak se mi líbilo, že každé Sophiino rande bylo jiné a nebylo to všechno na jedno brdo. Už po pár kapitolách vám bude pravděpodobně jasné, jak to celé dopadne, ale to nic neubírá tomu, jak je knížka čtivá a nebudete ji chtít jen tak odložit. Velkým plusem je navíc ta nádherná obálka a vánoční atmosféra, kterou je celá kniha protkaná.

5⭐/5⭐ Pokud chcete nějakou pohodovou knížku na odreagování, tak 10 rande naslepo určitě zkuste, podle mě přijde v téhle době každému vhod a zaručeně vám zlepší náladu.

S láskou tvůj Santa S láskou tvůj Santa S.A. Domingo

Tahle knížka mě zaujala především svou anotací a očekávala jsem od ní takový ten typický milý young adult příběh, který vám krásně vykouzlí vánoční atmosféru. Nakonec mě však docela dost zklamala. Musím teda říct, že až na pár drobností jsem si to, že se příběh odehrává o Vánocích vůbec neuvědomovala, protože Vánoce zde byly odsunuty spíše do pozadí. Jasně, máme zde ten nápad s adventním kalendářem, kdy hlavní hrdinka musí každý den plnit nějaký úkol, což mi přišlo vážně originální, ale tím spojitost s Vánoci tak nějak končí. Většinu času se zde řeší to, že se hlavní hrdinka učí na přijímací zkoušky na vysokou školu, a svoje učení staví v podstatě nade vše. A nejzvláštnější na tom bylo to, že zde nebyla ani jedna zmínka o tom, že by se učili nebo nějak připravovali na vysokou školu její spolužáci, což mi přišlo vážně divné. V knize nebyla zmínka, kolik je postavám v knize let, ale jestli se už chystaly na vysokou školu, tak by jim mělo být podle mě alespoň devatenáct, ale mně to jejich chování připomínalo spíše chování desetiletých dětí. Nevím, jestli to bylo tím, jak byla kniha napsaná, ale to, jak se tam všichni vyjadřovali spisovně a bez jediného sprostého slova, mi k jejich věku prostě nesedělo. A asi úplně nejvíc mě dostal ten konec, kdy všechno skončilo zalité sluníčkem a mně prostě přišlo nereálné, jak moc jednoduše se všechno najednou vyřešilo.

2,5⭐/5⭐ Nápad dobrý, ale zpracování nic moc. Doporučuji spíše pro mladší čtenáře, tak kolem dvanácti let.

Tiny Pretty Things Tiny Pretty Things Dhonielle Clayton

Tak tohle byla jedna z těch nejlepších knížek, co jsem za poslední dobu četla! Přečteno za dva dny, což hovoří za vše. Vůbec jsem se od ní nemohla odtrhnout, a když jsem na chvíli dělala něco jiného, pořád jsem na ni musela myslet. Celkem mě překvapilo, že se v Tiny pretty things řeší i poměrně důležitá a závažná témata, jako je například šikana nebo anorexie. Máme zde tři hlavní postavy, přičemž každá z nich je úplně jiná, což mě na tom bavilo asi nejvíc. Navíc se celý příběh odehrává v baletním prostředí, které je mi celkem blízké, protože jsem sama dříve dělala balet a kniha mi částmi navíc hodně připomínala můj oblíbený seriál Taneční akademii. Pořád jsem čekala, že se z toho vyvine něco temnějšího a měla jsem pravdu, ten konec mě dostal. Původně jsem do téhle knížky šla s tím, že je to stand-alone, a ono ne. Skončilo to tak hrozně otevřeně, že nejspíš nevydržím čekání na to, až se přeloží do češtiny i další díl a pokračování si objednám v angličtině. A už se nemůžu dočkat toho seriálu, který má být brzy na Netflixu.

5⭐/5⭐ Nemám co vytknout. Tohle vážně potřebujete číst.

Dvůr trnů a růží Dvůr trnů a růží Sarah J. Maas

Když jsem Dvůr trnů a růží četla před dvěma lety poprvé, byla jsem z toho absolutně nadšená, ale že bych z toho byla tak unešená i teď, to se říct úplně nedá. Jako jo, ona je to opravdu dobrá a kvalitní fantasy a autorka navíc píše tak nádherným jazykem, že mi občas i bylo jedno, co se v té knížce děje a jenom jsem se zaměřovala na ten její krásný styl psaní. Navíc opravdu obdivuji, jak dokázala vymyslet celý ten dopodrobna propracovaný fantasy svět a hrozně mě bavilo objevovat, jak vlastně funguje. Největší problém jsem však měla s hlavní hrdinkou, Feyre. Když jsem Dvory četla poprvé, považovala jsem Feyre za nejlepší hrdinku, co se young adult knížek týče, což teď absolutně nedokážu pochopit. Většinu knížky se chovala naprosto nelogicky, a jednala tak, že se to příčilo tomu, co právě řekla. K tomu si ještě většinu času akorát stěžovala a to, jak se vyvíjel její vztah s Tamlinem mi občas přišlo opravdu zvláštní. Bohužel se v tomto díle ještě tolik neobjevuje Rhysand, což je škoda, protože ty části s ním mě bavily skoro úplně nejvíc z celé knihy. Taky mě celkem překvapilo to, jak je tenhle díl drsný, co se násilí týče a u některých scén mi bylo pomalu i špatně od žaludku. Takže i když je tento první díl z celé série (pokud nepočítám povídkový díl) nejslabší, určitě se toho nebojte, protože Dvory si podle mě zamilujete.

4⭐/5⭐ Tato série má rozhodně co nabídnout a pokud máte rádi fantasy, které se převážné zaměřuje na romantickou linku, tak si myslím, že je tohle přesně něco pro vás.

Noci běsů Noci běsů Kateřina Šardická

Kateřina Šardická opět nezklamala a její další kniha Noci běsů byla stejně skvělá jako Zmizení Sáry Lidnertové. Skvělá zápletka, dopodrobna propracovaný originální svět, super postavy a hlavně se mi na tom líbila celá ta atmosféra, kterou kniha měla. Nemůžu úplně říct, že bych se u čtení bála, ale občas mi přeběhl mráz po zádech a asi bych to úplně nedoporučovala číst v noci před spaním. Příběh byl napínavý, čtivý a měla jsem ho přečtený opravdu za chvilku. Hrozně moc mě bavilo sledovat propojení staré slovanské mytologie a tradičních zvyků s takovou tou typickou českou vesnicí. Nářečí, které se protínalo se spisovnou češtinou, bylo taktéž příjemným oživením knihy. Kniha se z velké části zabývala tématem snů, které mě osobně docela dost zajímá, takže to hodnotím jako jedno velké plus. A ta obálka a ilustrace vevnitř? Čím dál jsem v knize byla, tím víc mi ta obálka začala dávat smysl a Noci běsů si prostě musíte přečíst už jenom kvůli ní.
Co bych však vytkla, je to, že mi ze začátku vadilo, jak rychle se střídaly pohledy postav a podle mě by pomohlo, kdyby se třeba části kapitol jmenovaly podle jmen těch postav, abychom se mohli lépe zorientovat. Taky mi přišlo, že byl děj občas až příliš uspěchaný a nebylo zde moc popisu, ale na druhou stranu to bylo zase lepší, než kdyby se to táhlo. Co mě však docela dost naštvalo, byl ten konec, který byl na mě ukončený až příliš rychle a vůbec by mi nevadilo, kdyby autorka přidala ještě třeba takových 50 stránek, protože prostě potřebuju vědět, jak to bylo dál.

4,5⭐/5⭐ Pokud máte rádi mysteriózní knihy, tak Noci běsů určitě zkuste a pokud ne, tak jim zkuste dát šanci i tak, protože podle mě nebudete litovat.

Mlčící fontány Mlčící fontány Ruta Sepetys

Já osobně mám historické romány ráda, takže na Mlčící fontány jsem se opravdu těšila. Asi tak první polovina knihy byla nudnější, nic moc se tam nedělo, bylo zde hodně popisů a poznávali jsme převážně historii a kulturu Španělska. Podle mě by vůbec neuškodilo, kdyby se těch prvních 250 stránek trochu seškrtalo a zkrátilo, protože se musím přiznat, že takhle mě ten začátek moc nebavil. Asi v té polovině se to však úplně přehouplo, příběh najednou utíkal, byly zde zvraty, intriky, a já se od knihy nemohla odtrhnout a než jsem se nadála, byla jsem na konci. Autorka celý ten příběh vymyslela opravdu bravurně, protože se v knize postupně ukazovalo, že vlastně všechno souvisí se vším, a ty zvraty, co se tam děly, by mě asi nikdy nenapadly. Zároveň autorku obdivuji v tom, kolik si s knihou dala práce, protože jak sama v poznámkách na konci píše, informace pro knihu sbírala osm let. Takže už jenom díky tomu, že jsou historické informace v knize podložené, vám toho tahle kniha hrozně moc předá. Asi úplně nevím, jestli by se Mlčící fontány líbily někomu, koho historie zas až tolik nezajímá, ale pokud máte historické příběhy rádi, tak je tohle povinnost. Jsem si jistá, že na Mlčící fontány budu ještě hodně dlouho vzpomínat. Jenom kvůli tomu začátku, který se mi zdál slabší, dávám nakonec 4,5⭐/5⭐.