terryaknihy terryaknihy komentáře u knih

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Popravdě už od začátku kniha vrhá šíleně depresivní náladu. Ono samotné téma totiž ani nejde vykreslit veseleji. Na začátku jsou věty stylem: x hodin, než se Nora rozhodla zemřít. Z toho mi běhal mráz po zádech. Když se však stalo, co se stát mělo, objeví se Nora v knihovně. Dostává se k možnosti zkusit si životy, které mohly nastat, kdyby některé rozhodnutí rozhodla ve svém životě jinak. Skáčeme tak v různých časech a zažíváme různé Nořiny životy. Zda opravdu najde to, co hledá, to si budete muset knihu přečíst, to vám tu neřeknu. Ale můžu vám zaručit hezký čtivý příběh, který má neskutečně nádherný námět a dostaneme z něj mnoho ponaučení :).

30.01.2022 4 z 5

Hejno havranů Hejno havranů Kate Stewart

Zpočátku mi čtení šlo trochu pomalu, než jsem se zorientovala mezi postavami a dokázala si je zařadit. Jak už jsem se později pak začetla, šlo to jak po másle. Stránky vám pod rukou jen utíkají :). Autorka používá vcelku květnatý jazyk (kór na takový tip knih :)), text se neskládá z žádných úsečných vět, ale z pěkných souvětích a navíc má kratší kapitoly, což jen na čtivosti přidává. Je to vtipný, je to sexy...:) Ale potřebuju nutně další díl!!!!!

15.12.2021 4 z 5

Milý Edward Milý Edward Ann Napolitano

Anotace knihy mě osobně velmi nalákala. Její obálka je neskutečně nádherná a já si po vydání pro knihu hned běžela. Do rukou se mi dostal naprosto nádherný a dechberoucí příběh Edwarda a zároveň i ostatních lidí. Tato kniha je velmi zajímavým dílem, který přečtete (když budete mít čas) bez zastavení. Neustále vás to tlačí otáčet stránky dál a dál. I když se mi osobně kniha četla trochu pomaleji, jelikož se jedná o náročnější žánr, tak jsem ji naprosto propadla. Kniha vás donutí přemýšlet o sobě samém a je to jedna z těch, které vám budou dlouho rezonovat v hlavě. Jedna z nejlepších knih letošního roku. Velké, opravdu velké doporučení za mě :).

01.11.2021 5 z 5

Na viděnou příští léto Na viděnou příští léto Elin Hilderbrand

Příběh Mallory a Jakea je krásně čtivě napsaná kniha, která je plná lásky, soucitu a emocí. Každý rok už skoro 30 let se v létě schází a prožívají krásné časy. Zároveň se poté ale vrací ke svým životům. Sledujeme skrze roky jejich radosti i strasti a prožíváme jejich neskutečné pouto, které je moc hezky popsáno. Za mě velké doporučení. Doufám, že se kniha dostane do rukou více čtenářům, jelikož si je zaslouží :).

01.11.2021 5 z 5

Vděk Vděk Delphine de Vigan

Neskutečně nádherný, relativně krátký a dobře čtivý příběh mi znovu dokázal, že mezi těmi mými romantiky je občas potřeba si dát nějakou tu “odeonku” pro reálný pohled..

Miška už nemůže zůstat sama doma a stěhuje se do domova důchodců. S pomocí Marie sledujeme Mišky útrapy, které přišly se stářím.
Velmi se mi líbí filosofický pohled do nitra staré Mišky a v kombinaci s mladou Marii a jejími myšlenkami, to bylo velmi dokonalé. Miška měla problém s řečí a občas zaměňovala slova za jiné, což mohlo působit ze začátku komicky, jenže jak jde kniha dále, vlastně vás to spíš začíná bolet. Postupem knihy vám dochází, jak se ve stáří člověk cítí, že o spousty věcí přišel a přemýšlí nad tím, co vše mohl udělat jinak a zda tu byl opravdu pro všechny důležité v těch chvílích, když to potřebovali.

04.06.2021 4 z 5

Láska mého života Láska mého života Penelope Ward

Nový NA román o Gavinovi a Raven, kteří se po 10 letech potkají u Gavina doma, kde Raven pečuje o jeho otce. O pár stránek dále nás autorka vrátí o 10 let zpět do časů, kdy se Raven a Gavin poznali a dozvíme se, co se mezi nimi stalo, že to přivítání po 10 letech není tak úžasné. Za mě to bylo neskutečně čtivé, krásně plynulé a všechny postavy (až na Gavinovu matku) byly velmi sympatické. Obě hlavní postavy jsem si zamilovala a celou dobu jim hrozně fandila. Příběh, ve kterém nám prostřednictvím dvou mladých lidí autorka ukáže, že peníze nejsou všechno a že pravá láska je nekonečná.

04.02.2021 5 z 5

Porodní sestra z Osvětimi Porodní sestra z Osvětimi Magda Knedler

Tato kniha nám skrze svůj příběh odkrývá pravdivé části života Stanislawy Leszczinské, která dobrovolně přijíždí do Osvětimi dělat porodní sestru. Pro ostatní je Máma... Pro všechny ženy, které rodí na špinavých kamnech v naději, že své děti budou moci po porodu alespoň pohladit. Stanislawa přinášela v tak hrozných časech všem rodičkám naději. Naději, že díky nenápadným znamením, která novorozencům dělá, je v budoucnu najdou.
Pravdivý příběh o Stanislawě, která denně riskovala život pro novorozence navzdory Mengelemu, je srdcervoucí, ale zároveň dechberoucí. Není to kniha pro každou povahu, ale jazyk, kterým je kniha napsaná mě naprosto uhranul.

04.02.2021 5 z 5

Fake Fake Arno Strobel

Tohle bylo skvělé překvapení, proč tuhle knihu nevidím více?
Naprosto brilantně vymyšlený příběh, jehož vyústění mě napadlo až skoro ke konci. Do té doby sledujeme podrobné hrátky s Patrickem, kde působí jako loutka, okolo které se děje spousta náhod. Příběh má i své ponuré vedlejší postavy, které jsou dobře vykreslené a v momentě, kdy na scénu přijde právník, nabere to obrovské otáčky.
Nápad na příběh se mi líbí, ač mě trochu děsí, protože je to tvrdý příklad dnešní reality, ale aspoň se to dostane více do povědomí. Zkrátka tohle byl velmi dobře vystavený thriller, s dobrými postavami, zajímavými zvraty a s třešničkou na konci ve formě vyústění. Super!

10.05.2024 5 z 5

Příběh mateřídoušky Příběh mateřídoušky Miriam Blahová

Třetí kniha od Miriam je stejně jako ty předchozí takové pohlazení na duši. Pravdou však je, že zpočátku jsem se do knihy nemohla začíst a překvapivě mi byla sympatičtější linka z přítomnosti s Aničkou. Postupně, jak čas plynul, jsem zjistila, že se ke knize strašně ráda vracím a začala mě linka minulosti s Věrou neskutečně zajímat. Velký klobouk dolů autorce ohledně historických faktů, které hezky zakomponovala do svého příběhu tak, že mě kniha zároveň i obohatila o nové informace. O smutné části naší historie, kdy Česko a Polsko mělo mezi sebou napjaté vztahy. Kdy vznikla v Lomné první česká škola a zároveň se žena dostala k doposud nemožné pracovní pozici.
Miriam má neskutečný dar nám skrze svůj příběh představit několik postav, ke kterým si vždycky čtenář dokáže vytvořit vřelý vztah. Ať už to byla Věra (cílevědomá, dravá a milující), Madlenka (plachá, milá a chytrá) nebo třeba Adam (laskavý, oddaný a milující). Celý námět s mateřídouškou se mi líbil a já se asi po 40 přečtených stranách začetla a vždycky jsem se těšila, až si Anička k pytlíčku přivoní.
Krásný příběh, hezké a čtivé zpracování, milé postavy a emocemi nabitý konec. To vám vše Příběh mateřídoušky nabídne :).
Na konci knihy je navíc malé překvapení v podobě odkazu na dobové fotografie Lomné a také bonusová kapitola :).

28.03.2024 5 z 5

Tichá pošta Tichá pošta Tereza Herzogová

Šárka už několik let chodí s Ivanem, ale dělí je opravdu velký věkový rozdíl, což se nelíbí Šárčině rodině. Daleko více by chtěli, aby zapustila kořeny a měla děti a rodinu s někým perspektivnějším. Ostatně maminka Helena se jí třeba pokusí bez jejího souhlasu dohodit vlivného právníka... Šárka řeší úplně jiné problémy. Mezi prací ve škole a přípravou festivalu, má ještě malé tajemství. Jenže když se seznámí s Bartem, otevírají se jí úplně nové dveře. Kterou cestou se Šárka vydá?
Jedná o milý román, který je psaný jednoduchým jazykem, takže se dostanete k příjemnému čtení. Autorka se zde věnuje i skrze několik vedlejších postav různým problémům, mezilidským vztahům, nevěře, hudbě, práci, psaní Nádherná kniha z venku a velmi pěkná uvnitř. Líbilo se mi, jak příběh skončil, myslím, že i zde je lehký prostor klidně pro nějaké volné pokračování. Vedlejších postav je zde opravdu mnoho a klidně by si zasloužily svůj vlastní příběh. Co ještě velmi oceňuji je autorčin skvělý humor, kterým je kniha protkaná. Jediné, co mi při čtení vadilo, byla menší písmenka. Trochu obtížně se mi to četlo, kór jak čtu většinou po večerech . Postava Ivana mě taky lehce při čtení zklamala, ale detaily vám sem vypisovat nebudu, ať tu nespoileruji.
Hodnotila jsem 4,5 hvězdiček.

09.03.2024 5 z 5

Cizinka Cizinka Diana Gabaldon

Miluju to. Já k tomu nemám lepší komentář, který by vás měl přesvědčit. Výběr herců pro seriál byl naprosto skvělý a jelikož jsem se k příběhu dostala prvně přes něj, neumím si v knihách představit prostě jiné postavy. A vůbec mi to nevadí.
Tentokrát jsem se znovu do Cizinky pustila, ale ve formě audioknihy a přednes Jitky Ježkové byl naprosto famózní. Jdu rovnou poslouchat dál, protože Vážka v jantaru se před pár týdny objevila v audiu jako novinka .

05.12.2023 5 z 5

Hotel Atlantic Hotel Atlantic Barbora Šťastná

Historický román Hotel Atlantic, se v jedné dějové lince vrací do druhé světové války. Tato kniha se probírá problematikou putování židů do Palestiny, kdy děj se zaměřuje na několik postav, které se plaví z Československa právě do Palestiny.
Kniha je založena na skutečných událostech a dokonce zde máme i reálné postavy. Při čtení je citelné, že autorka si dělala velmi dobrou přípravu a snaží se nám vybranou problematiku kvalitně přiblížit. Líbilo se mi, že stejně jako třeba v Příběhu Akvamarínu, jsem dostala od knihy něco, s čím jsem se v jiné knize zatím nesetkala.
Příběh je hezky čtivý, zajímavý a zpracování dopadů války na rodiny, mě prostě nikdy neomrzí.. Kdyby autorka odpustila od několika stránek, příběh by byl i svižný a nepůsobil by v jedné části trochu natahovaně.
Za mě je to ale jeden z těch historických románů, co vám hodně předá a měl by být zařazen klidně do maturitní četby. O to víc jsem zase i ráda, že pochází od nás a můžu přidat #zaceskeautory .

22.10.2023 4 z 5

Kapka jedu Kapka jedu Antonín Mazáč

Do Maxovy kanceláře přišla krásná dáma v červeném, která toužila po jeho službách soukromého detektiva. Bohužel než se dostanou k práci, Max nalezne ženu najednou mrtvou
Už od počátečních stran se příběh držel v dobrém tempu, žádná hluchá místa a člověka při čtení prostě zajímá, co se bude dít dál. Autor přišel s výbornou postavou detektiva Maxe, který měl výborný smysl pro sarkastický humor a zároveň měl své jisté zásady. Jako každá dobrá postava měl také svou těžkou minulost, která ho tvrdě formovala a zároveň měl jak své dobré parťáky, tak i nepřátelé. Díky sarkasmu a určitému napínání, kdo za vším je, byl příběh neskutečně čtivý. Vůbec jsem konec neodhadla, takže velký plus.
Knížka má něco málo přes 200 stran, takže to tu opravdu odsýpá a autor se s ničím dlouho nerozepisuje. Přesto nám dává nahlédnout do potřebných místeček a emocí postav, takže jsem si nepřišla o nic připravená :). Navíc obálka knihy TOP.

08.08.2023 5 z 5

Kdyby Kdyby Simona Votyová

Poprvé se mi dostal do rukou dvojromán a musím říct, že to bylo velmi neobvyklé, ale zároveň se mi tento nápad neskutečně líbil. Votyová rozhodně dostála svým pochvalám a já si čtení hezky užila. Začala jsem částí Sabiny a nemohla jsem udělat lépe. Její část byla napraná emocemi, které s vámi budou cloumat a vy tak k hlavní postavě lehce najdete vztah a přilnete. Následně část Simony přináší nadhledy více postav a celkový příběh nám více rozvádí a člověk pak daleko více pochopí některá jejich chování.
Ačkoliv se jedná o román se zpracovaným těžším tématem, stránky pod rukou jen ubývají a velmi mě zajímalo, jak se vše dále vyvine.
Jsem si rozhodně jistá, že Votyovou si řadím mezi svou sbírku českých autorů, u kterých budu sledovat další jejich knihy a budu je chtít číst :).

06.08.2023 4 z 5

Neonoví bohové Neonoví bohové Katee Robert

(SPOILER) Raději dávám spoiler, jelikož si nejsem jistá, aby vám můj popis Háda něco nevyzradil :)...
Velmi milé překvapení! Popravdě první polovina knihy byla výborná, ale ten konec mě trošičku zklamal, vzhledem k tomu, jak to celou dobu bylo našlápnuté, čekala bych větší boom :). Jako milovník mytologie jsem si tenhle zvrácený svět užívala, ale jednu věc autorce neodpustím (proto ta hvězda dolů).. Hádes je bůh podsvětí, takže jsem čekala, že bude více surovější a chladnější, než že bude rychle poblázněný. Víc by mi sedl, kdyby měl daleko komplikovanější osobnost :). Jinak je to skvělé prostředí, má to dobré postavy a zajímavý námět. Velmi se těším na další díl, který v originále již letos vyšel a bude o Psyché (dokonce má lepší hodnocení!) :).

21.09.2022 4 z 5

Jsem tu pro tebe Jsem tu pro tebe Lenka Křížová

Oproti autorčině prvotině mi přišel příběh trochu slowburn, ale díky tomu jsme měli čas poznat blíže obě hlavní postavy. Každá má nějakou minulost a nějaké neduhy. Co oceňuje je to, že příběh se netočí pouze kolem romantiky a lehké erotiky, ale zabíhá do náročnějších témat (alkoholismus, trauma, rodinné problémy…), takže příběh má své poselství .
Dar z nebe byl obohacen o obrázky souhvězdí a ani zde nám nechybí hezké jemné obrázky pro dotvoření příběhu.
Až na mé počáteční problémy se začíst, lehce se zorientovat a utvrdit v postavách (Kamil je dobré číslo), se mi kniha hezky četla a těším se na další autorčin počin .

10.08.2022 4 z 5

Léto v Kavárně nových začátků Léto v Kavárně nových začátků Debbie Johnson

(SPOILER) Páni, tak tady jsem si ale naběhla :D.. Dle obálky jsem po knize čapla ve snaze začíst se do hezké a příjemné romantiky s nádechem Julie Caplin. Jak jen jsem se mýlila..
Nakonec se to ale četlo krásně rychle a nebýt jedné opravdu smutné části (já tohle prostě blbě nesu..), tak to bylo velmi dobré. Označila bych knihu za takové drama, kdy se nám hlavní postavy snaží vyrovnat s úmrtím manžela/rodiče a každý po svém, v novém prostředí. Všechny postavy byly sympatické a asi každý by chtěl místo, jako je Kavárna nových začátků navštívit. To místo, kde se mění životy :).

01.08.2022 3 z 5

Z popela Z popela Alex Schulman

Tohle bylo velmi zajímavé počtení..
Příběh byl napsán velmi zajímavou formou v rámci minulosti a přítomnosti, kdy se oba časy krásně rozvíjely. Přítomnost na sebe vždy krásně navazovala a byla vypravována pozpátku :).
I když jsem se nějakou chvilku na začátku ztrácela, tak jsem si na styl psaní nakonec zvykla. Samotný příběh o třech bratrech, šíleném dětství, blbých zkušenostech a špatnou výchovou, byl velmi dobrý. Dětí mi bylo hodně líto, vždycky mi z takových příběhů je ouzko a ten překvapivý konec tomu nasadil velkou korunu!

27.06.2022 4 z 5

Jménem mojí sestry Jménem mojí sestry Barbora Linke

Příběh, který nám odkrývá osudy rodiny žijící na počátku 2.sv.války. Velmi se mi líbilo právě zpracování rodinných vztahů (rodiče, prarodiče a tři děti). Řešily se radosti, strasti, ale i lásky. Soňa jich prožila několik a k jejími překvapení se okolo ní začal motat jeden maník, který ale stál “na druhé straně”. Těžká doba, nemocniční prostředí, ale naprosto nádherný jazyk, kterým je kniha psaná! Lehký, ale zároveň trošičku provokativní styl psaní mě udržel celou dobu u příběhu a já ho nerada odkládala. Zajímalo mě, kdo je babička. Zajímalo mě, jak dopadne vztah Soňy a německého inspektora, zajímalo mě, jak rodinu postihne válka…

27.06.2022 5 z 5

Přitažlivost planety Krypton Přitažlivost planety Krypton Jiří Mádl

Knihu jsem dočetla včera a stále ve mně velmi rezonuje. Snažím se vymyslet nějaké kloudné shrnutí, které by vás na tuto nádhernou knihu nalákalo, ale když se vracím zpátky do jejího příběhu, tak začínám znovu natahovat k slzám...
Příběh Martina i Veroniky je naprosto odlišný, ale přesto je pojí zajímavý vztah, kdy si prostřednictví Xchatu vytvořili bezpečné místo pro svěřování svých problémů. V příběhu postupně sledujeme, jak se na nich podepisuje čas, jak se u nich střídají partneři a jaké zažívají strasti v rodinných situacích. Kniha mě v několika částech rozbrečela a Jirka má u mě obrovskou poklonu, protože se věnoval spoustě těžkých témat a přesto to zvládl naprosto bravurně zpracovat. Pro ty postavy budete dýchat a budete jim přát, aby se na ně usmálo štěstí.
Dovolím si trochu oponovat tady k jednomu komentáři, rozhodně mi kniha nepřišla, že by byla oddechová. Jakmile si během pár stran zvyknete na Jirkovo psaní, tak si nemáte čas oddychnout. :)
Je to neskutečně reálný lidský příběh, který se mě velmi dotkl a myslím si, že si v této knize každý něco najde. Velmi bych si přála, abyste dali knize šanci, protože tohle je jedna z českých knih, které si místo ve vaší knihovničce zaslouží.
ZE SRDCE..... :)

06.06.2022 5 z 5