Terry11 Terry11 komentáře u knih

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

...a vůbec mi nevadí, že se zřejmě pan Jirotka nechal inspirovat anglickým spisovatelem J.K.Jeromem. Je to kniha, kterou jsem si před třemi lety zakázala číst, abych ji trochu zapomněla, protože jsem ji už mohla citovat nazpaměť. Větu, že diplomat nikdy o nikom neřekne, že lže..., už používá kdekdo. I politici. Prostě kniha, která udělá dobře na duši.

26.10.2013 5 z 5

Kavárna nad Prahou Kavárna nad Prahou Lenka Reinerová

Fiktivní kavárna, v níž se tak trochu nostalgicky autorka setkává se svými přáteli především z meziválečného období. Vypráví o nich, vyptává se jich, dodává osobní i historické souvislosti. Pomyslím-li, kolik let spisovatelce bylo, když tento text psala, musím smeknout. Její styl má lehký humor (Ráj bez českého piva - jaká to ironie!, E.E. Kisch ženám, kterým tak rád podléhal, sliboval "zkušenost" z pěti kontinentů, ...), ale i přesnou popisnost, čtenář, jenž se o toto období zajímá, má informace osobního rázu. Navíc je kniha doplněna soudobými fotografiemi doplněnými poznámkami Lenky Reinerové.

14.10.2013 4 z 5

Most přes řeku Kwai / Planeta opic Most přes řeku Kwai / Planeta opic Pierre Boulle

Kvůli téhle knize jsem přemluvila celý autobus, abychom se jeli za Kančanaburi podívat. Řeka je daleko menší, než jsem si představovala, a skutečně přes ni jezdí dodnes vlaky. Také se most může v mezidobí jen tak přecházet, což jsme společně s dalšími turisty vzápětí udělali. A pak jsou tam stovky, možná tisíce bílých křížů. Jako v Bretani. Hrůzné. Knihu mám také zafixovanou ve filmové podobě a tu ústřední melodii si co chvíli pískám :-).
Planeta opic mě dostala svým závěrem. A film se podle mne povedl.

09.10.2013 4 z 5

Když kohout zakdáká Když kohout zakdáká Solís Ramón

Hned v úvodu se dovídáme, co znamená, když se o kohoutovi řekne, že kdáká. A až v samotném závěru se dovídáme, koho se ta metafora týká. Kniha se odehrává v padesátých letech v Andalusii, ve světě nám Čechům ne příliš známém. Všechny ty informace o toreadorech, kohoutech, životě kousek od Gibraltaru jsou opravdu zajímavé. A ještě pak více tajemství, které je pomalu a rafinovaně odhalované. Zase jednou po dlouhé době mi byl vypravěč téměř protivný a hrdinka nepochopitelná, ale kniha přesto stála zato.

07.10.2013 4 z 5

Když nastaly deště Když nastaly deště Louis Bromfield

Nejvíc se mi na té knize líbilo, že jsem se seznámila s místními reáliemi, jakým způsobem tam fungují ty kasty, byť je to už tolik let zpět. Zajímavý je i samotný příběh. Málem jsem se tam i chtěla podívat, ale pak přišla ta série násilností a já si raději dám Než se rozední. V žádném případě nejde o erotický kýč! Kdo tam takovou kravinu proboha napsal?

05.10.2013 4 z 5

Bleděmodře pruhovaný Bleděmodře pruhovaný Tereza Tomanová

"Odpustek pro zvlášť těžký hřích. Lze využít jen jednou, a to za předpokladu, že bude následovat upřímné a dlouhodobé pokání v podobě, jakou určí poskytovatel tohoto dárkového poukazu."

Přečetla jsem na doporučení své kamarádky, že je to o Terry (:-D ). Musím přiznat, že jsem knize obětovala víkend, protože po romantickém začátku se děj rozběhl tak, že jsem se nemohla odtrhnout, což se mi u české knihy neznámé autorky už dlouho nestalo. Je evidentní, že jako předlohu pro Robbyho si vybrala Roberta Pattinsona, kde je několik shodných věcí s jeho skutečným životopisem. Zajímalo by mě, nakolik se autorka dostala do světa celebrit a nakolik je to jen fikce (včetně jména). Každopádně některé pasáže jsou popsány tak sugestivně, že jsem se uměla s Terry opravdu ztotožnit, leckdy mě i rozesmála svou vzpurností či smyslem pro detail, dvakrát i rozplakala. Její Tear Rules jsem doma taky zavedla a někdy uvažuju i nad Odpustkem. A úplně nejvíc jí závidím Franka. A maják :-). A přestože je to romanťárna jako hrom, je stylisticky moc dobře zvládnutá a příběh traumatizované dívky taky.

23.09.2013 5 z 5

Noc před rozvodem Noc před rozvodem Sándor Márai

Četla jsem ve slovenštině pod názvem Rozvod v Budíně, Kniha má stejně postavenou kompozici jako Svíce. V první části se dovídáme dopodrobna vše o životě soudce, dokonce i malé, nenápadné zmínky o tom, co bude hrát velkou roli v části druhé. (Po přečtení jsem se k tomu znovu vrátila, abych se ujistila, že si autor se čtenáři, tak jak je pro něj typické, hraje jako kočka s myší.) A pak opět přijde ten monolog, ve kterém jste ohromeni zvratem, donuceni listovat zpět, ptát se, kolik je schopen člověk přiznat sám sobě. A hlavně - jsou si dva lidé předsouzeni? A když to ví jeden, proč to neví ten druhý???
A co to pořád Márai má s tím klučičím přátelstvím (:-)).

23.09.2013 5 z 5

Svíce dohořívají Svíce dohořívají Sándor Márai

První třetina knihy navozuje atmosféru a nenápadnými poznámkami i napětí. Dovídáme se jakýsi rámec příští tragédie, kterou lze tušit. A pak začne takřka monolog generála. Úvahy o přátelství, nevěře, stáří jsou silné jak psychologicky, tak po stránce filosofické. Nad každým tématem či hlavní postavou vznesenou otázkou musíte uvažovat. A zároveň se ptát: Jsou jeho dedukce pravdivé? Nemohlo se to stát jinak? Proč spálil onen deník? Proč nedá autor možnost promluvit i Konrádovi? A přemýšlíte, domýšlíte, vymýšlíte...Za týden si to musím přečíst znovu, to už budu číst i mezi řádky a snad najdu odpověď. Krásné.

28.08.2013 5 z 5

Tabák Tabák Dimitar Todorov Dimov

namlsaná Odsouzenými dušemi jsem se vrhla na další dílo tohoto autora (jediný Bulhar v mém seznamu) a nebyla jsem zklamaná. Ale ta osudovost nenaplněné lásky trochu chyběla.

Odsúdené duše Odsúdené duše Dimitar Todorov Dimov

odsouzené duše jsem četla v době, kdy mi bylo sedmnáct, a byla jsem z té knihy 14 dní v tranzu. No, musím upřímně přiznat, že prostě takovéhle náměty, kdy se dva milují a doba, společnost či okolnosti tomu nepřejí, mě obzvlášť baví. Navíc španělská občanská válka je velké téma a asketický jezuita a znuděná anglická šlechtična závislá na heroinu pikantní dvojice.

Judita Judita Sándor Márai

Velmi zvláštní. A ty Svíce jsou prý ještě lepší. Kde je ale sehnat? :-(

Désirée Désirée Annemarie Selinko

Sotva jsem dočetla, vlítla jsem na net, abych zjistila, je-li to vše fikce, či zda najdu zrnko pravdy. Kromě literárních kvalit jsem ocenila i to, že jsem se dověděla hodně o Napoleonově době. Deník to není, pouze ich-forma, ale napsaná tak, že jsem se neodtrhla.

Americká tragédie Americká tragédie Theodore Dreiser

líbilo se mi pozorovat, jak se mění charakter hlavní postavy. Naturalistické dílo, u něhož víte, že to neskončí dobře, ale přesto vytrváte až do konce. Knihy i života Clyda.

Mrtvá a živá Mrtvá a živá Daphne du Maurier

Rebecca. TAJUPLNÉ, ZÁHADNÉ, MYSTERIÓZNÍ, NAPÍNAVÉ. Má první Daphne. Ani nemohu uvěřit, že to napsala žena, která se narodila před více než sto lety. Někdy bych si chtěla vymazat paměť, abych mohla číst znovu a znovu...

Obětní beránek Obětní beránek Daphne du Maurier

Výměna či záměna osobností mě vždycky baví. A tady je to prostě dokonalé.

Dům na pobřeží Dům na pobřeží Daphne du Maurier

Joj, to je zajímavá kniha! Četla jsem ji v době, kdy jsem neměla o drogách ani páru, takže jsem se pro ně nadchla :-). Protože dostat se do minulosti byl vždycky můj sen.

Poslední kabriolet Poslední kabriolet Anton Myrer

Tato knížka patří k mým nejmilejším. Dostala jsem se k ní zcela náhodou a dodnes si o hlavních postavách přemýšlím. A také o tom, jak by člověk měl bojovat za své štěstí. Jak se míjejí ti, kteří k sobě patří, a jak pak kolikrát musí žít vedle sebe a litovat. Hlavní postava, vypravěč, byl tak neskonale nesobecký, až na to doplatil. Moc dobře psychologicky prokreslené postavy, postavené na pravdivých událostech několika desetiletí amerických dějin.

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Všechny tři díly během jednoho týdne prázdnin. Četla jsem i při vaření.

05.08.2013 5 z 5

1Q84: Kniha 1 a 2 1Q84: Kniha 1 a 2 Haruki Murakami

Líbila se mi forma propojení a pravidelného střídání dvou dějových rovin, zvláště pak když jsme záhy objevili několik styčných bodů. Ale musím sebrat jednu hvězdičku za (pro mne ) přílišné vršení dalších a dalších epizodních vyprávění, která se navíc ještě opakovala. Vnímavý čtenář přece zaregistroval hned napoprvé, ne? Sice jsem nepřeskočila ani řádku (dokonce se mi ty pasáže i líbily), ale zpomalovaly děj a napětí. A to byl teprve první díl!
Lede Darkshnire - fakt se nedivím, že ti ta (ne)korektura moc nevadila :-)

25.07.2013 4 z 5

Taky jsem plakala a plakala, fakt se snažím už od Alchymisty a pořád nic! Asi jsem málo duchovně založená, ale ty jeho knihy mě prostě neberou.

17.07.2013 2 z 5