Terror Terror komentáře u knih

Kočičí princ Kočičí princ Jaroslav Velinský

Je to tak. Posledních 10 kapitol je pouze jakási hrubá příprava na finální verzi, kterou už kapitán bohužel nedopsal. Je jenom škoda, že kniha v takovém stavu vyšla, aniž by se někdo, například v doslovu, pokusil celou záležitost vysvětlit, případně doplnit. Myslím si, že takovéto rozloučení s Velinského dílem je trochu nešťastné. Na druhou stranu, ten, kdo si jeho Otu Finka oblíbil, nemá jinou volbu a určitě vezme zavděk i tímto torzem konce.

04.05.2017 3 z 5

Stephen King ve filmu Stephen King ve filmu Ian Nathan

Na tuto encyklopedii se dá pohlížet z několika pohledů.
První pohled je fanouškovský. Milujeme Kinga a všechno, co stvořil. Tahle kniha je soupisem všeho, co vzešlo z jeho románů a povídek a bylo převedeno do filmové či televizní podoby. A ty fotky ve velkém formátu na lesklém papíře jsou naprosto úžasné! Výborně! Hned začneme sjíždět to, co jsme ještě neviděli. Informační hodnota skvělá. Kdo se chce dívat tímto pohledem, ať si k mému hodnocení přidá hvězdu nebo dvě.
Druhý pohled je čtenářský. Milujeme Kinga, ale filmy jsou nám šumák. Stephen je přece spisovatel, co píše ty super příběhy a tenhle seznam pročítáme jenom pro zajímavost. A hle, chyba! Román se v českém překladu nejmenuje Ohnivé oči, nýbrž Žhářka. A tahle věta taky nějak nedává smysl. A co ten kropenatý papír? Jako kdyby ho pokálely mšice. Proč u některých filmů autor prozradí celý děj včetně pointy a u některých napíše jen bláboly, co se hodí na hodnocení stovky dalších podprůměrných bijáků? Kdo se chce dívat tímto pohledem, ať si od mého hodnocení hvězdu či dvě ubere.
Dal jsem hvězdy tři. Takže jsem někde mezi. Miluju Kinga, na filmy se rád podívám, ale stěžejní jsou pro mne knihy.
PS. Zapomněl jsem na ty, co Kinga nemilují. Ale v tom případě nechápu, proč by tuhle knihu měli číst.

07.11.2023 3 z 5

Můj nepřítel Můj nepřítel Barry Brookes Longyear

Nechápu jednu věc. Proč nikdo u nás od Longyeara nic nevydal? Povídky Můj nepřítel a Ozbrojené síly Země, toť vše. Drac zaplať za Ikarii!
Přidávám se ke kolegům z předchozích nadšených komentářů. Tohle dílo je skvost a dnes už i klasika.
Ehm, můžu dát šest hvězd? Ne? Já chci dát šest, Kizlodi!!!

28.04.2023 5 z 5

Beznaděj Beznaděj Stephen King

V komentářích často narážím na jisté rozčarování nad přílišným zapojením boha a jeho vlivu na celý příběh. Na Beznaděj lze ale nahlížet i jinak. Události v Nevadě se odvíjí pod božskou taktovkou pouze v myslích a představách hlavních postav. Co skutečně je ono zlo a jaká síla se snaží ho zastavit? Lze to opravdu brát tak prvoplánovitě, že staré božstvo je to zlé, kdežto vcelku moderní Ježíšek je ten hodný? Pokud budu brát, že zlo je prostě bubák, který zlobí bez nějakého napojení na vyšší moc a boha ochránce nahradím čistě jen dobrem, které je sice povahy nadpřirozené, ale s dědkem na obláčku nemá co dělat, vychází mi z toho podobné schéma jako v mnohých dalších Kingových románech. Vždyť přece ani jedna z entit o sobě nikde netvrdí, že jsou božského původu. Všechno to přesvědčení pramení z myslí zúčastněných, protože si prostě nedovedou jinak všechny ty děje a zázraky vysvětlit. Nabízí se paralela s pravěkým lovcem a bleskem zapalujícím zasažený strom. Jasně, něco nadpřirozeného v knize působí, ale má to co dělat s božstvy? Opravdu?
Celkově román hodnotím veskrze kladně. Začátek příběhu je naprostá pecka a div jsem se neudávil při hltání dalších a dalších stránek. Postupem času však nějak tempo opadlo a v druhé polovině už jsem jen čekal, kdo z tematicky profláknuté izolované skupiny ohrožených přežije, či lépe řečeno, kdo z nich je na řadě. Tek!

28.01.2023 4 z 5

Temná půle Temná půle Stephen King

Podobně, jako většina Kingových knih, pojednává Temná půle o zlu. Zlu, které nosíme v sobě. V románu se ovšem ono zlo stává fyzickým a začíná žít nezávisle na svém nositeli. Řeknete si asi, co je to za blbost... Jenomže pokud se i blbosti chytne mistr, vznikne úžasné dílo. Napínavé, místy odpudivé a hlavně varující. Varující před tím, co v sobě nosíme, aniž to vnímáme a co jednou může v nestřeženém a osudovém okamžiku vytrysknout na povrch.

05.02.2022

Výtvarné umění Zeměplochy Výtvarné umění Zeměplochy Terry Pratchett

Víceméně jen zopakuji obsah předchozích komentářů. JE to krásná kniha. JSOU zde nádherné ilustrace. JE to zajímavé čtení pro ty, kdož si chtějí rozšířit povědomí o Zeměploše. Přesto kniha jednu slabinu má. Měla mít alespoň trojnásobný počet stran!

07.12.2021 5 z 5

Srovnáno se zemí Srovnáno se zemí Richard Bachman (p)

Kinga jsem se rozhodl číst od začátku, tak jak knihy vyšly v originále. Srovnáno se zemí je první, do které jsem se nemohl začíst. Kašlu na to, že Bachman. Dlouhý pochod je super a na Running Mana se těším už podruhé. Nemůžu si pomoct, ale tohle mistr napsal buď totálně nalitej nebo po konzumaci alobalem skrytého potěšení. Nejde ani tak o to, jak moc je z textu cítit beznaděj, deprese a zjevná touha se odprásknout. Hlavní problém tkví v samotném stylu, podání a gradaci příběhu. Když si Bart na začátku koupil pušku na dinosaury, tak nějak jsem čekal, že minimálně v půlce začne masakr, který bude pocákán krví a prošpikován útoky ze zálohy. To bych Bartovi fandil. Ať si tu zasranou dálnici postavěj jinde, tady vládnu já! Ale ono ne... Ono šup sem, šup tam s náhodnou stopařkou. Ono "sožeťoježarůžovýhošloníka" na silvestrovské party. Ani toho právnickýho hajzla nesejmul!

Nechápejte mě špatně, tohle není blbá kniha. V porovnání s jinými veledíly je to pořád slušné čtení. Jenom toho Kinga je tam málo a Bachman se taky moc nevycajchnoval.

15.04.2021 3 z 5

Kouř a zrcadla Kouř a zrcadla Neil Gaiman

Gaiman mi k srdci zrovna nepřirostl. O to větší překvapení byla pro mne tato kniha.
Jde o průřez autorovou tvorbou, takové shrábnutí všech kratších prací, co vyšly po časopisech a antologiích. Je zajímavé sledovat, kam až Gaiman v průběhu let došel.
Hned úvodní povídka je pecka ve stylu Raye Bradburyho, následuje pár dalších ve stejném duchu a ve vynikající kvalitě.
Postupně se ale milá nostalgie vytrácí a vkrádá se zlomyslnost, poťouchlost a perverze. Jako by se časem z Gaimana snílka a optimisty stal Gaiman hnusák a introvert. Z voňavých růží zbyly trny, z milých stařenek se staly čarodějnice, z lásky zůstala pornografie. Sedly mi obě poloviny.
Jasně, pár pih se vždycky najde. Vůbec mě nebavila většina poezie, kterou, jen mě mlaťte, vůbec za poezii nepovažuju. Je to jen heslovitá próza, rozsekaná do nesourodých odstavců. Spíš jde o budování atmosféry pomocí slov, než o nějaký hlubší smysl.
Závěrem si pokládám otázku, proč já vlastně toho Gaimana nemusím? Nečetl jsem jeho předchozí knihy nějak blbě? Nebo na ně uzrál čas až teď? Že bych si zkusmo přečetl něco znovu? Uvidíme, řekl usměvavý dědeček a vydloubl mi oči.

04.12.2023 4 z 5

Srdce v Atlantidě Srdce v Atlantidě Stephen King

Kniha vzájemně propojených povídek je jako schody do sklepa. Každý příběh jde kvalitativně niž a níž, až se ocitneme v oné místnosti, kde nesvítí světlo, všude je spousta prachu, ale jinak pusto a prázdno. Kdyby se tu aspoň člověk bál.
Úvodní novela je skvělá. Má atmosféru, výborné postavy a napětí, které je potřeba porcovat superostrým nástrojem, nejlépe zrcadlovým skalpelem z jiného světa. Kdyby tady kniha končila, bylo by to super.
O stupínek níž je zpočátku podivně napsaná historka ze studentského prostředí, která ovšem po chvíli chytá čtenáře za kštici a pořádně jím zacloumá. Jen toho skalpování jsem se tak nějak nedočkal. Také tady by kniha mohla končit a bylo by to super.
Třetí schůdek je takový nedotažený nápad. Celkem dobrý, ale opravdu nedotažený. Je to škoda, mohl se rozvinout v něco opravdu nechutného. Pak by přišlo mňam. Takhle si říkám, že tady kniha měla už ale opravdu končit.
Místo čtvrtého schůdku je shnilé prkno, které se pode mnou probořilo. Tohle ne. Tohle už tu být fakt nemělo. Škoda, že kniha už neskončila dřív.
V samotném sklepě je, jak už jsem předeslal, pusto a prázdno. Proč? Protože poslední příběh vlastně není příběh, ale nostalgický epilog k první povídce. Za mne zbytečný. Ta kniha fakt měla skončit dřív.
Abych to shrnul - Tohle sestupování po schodech mne nebavilo tolik, jako klasický Kingův tobogán, kde chvílemi nevím, kde je nahoře a kde dole. Škoda.

16.05.2023 3 z 5

Čaroděj a sklo Čaroděj a sklo Stephen King

Někdo pluje s Kingem a považuje Temnou věž za nepotopitelný kolos, který zdrtí veškerou flotilu konkurence, jakožto i ostatní plavidla autorovy fantazie. Někdo ne. S lítostí se musím přihlásit ke druhé skupině. Temná věž je Titanic, který narazil. Je to obrovský a nevídaný parník, který však ve skutečnosti pod naleštěnou palubou skrývá prázdné kajuty plné nekonečných pavučin a zápachu nudy.
Ve čtvrtém díle autor opustil dějovou linku z předchozích částí a věnuje se Pistolníkově historii. Což o to, taky mě celkem zajímalo, jak to vlastně s Rolandem bylo, jenže místo zajímavých a překvapivých událostí mi King naservíroval natahovanou milostnou špagetu s příchutí červené knihovny. Jasně, v knize je pár skvělých momentů, ale jen se začne něco dít, objeví se zase špageta a spolehlivě uškrtí veškeré nadšení z četby.
Přesto budu číst Temnou věž dál. Přes všechny moje výtky je tohle dílo plné neskutečně tajuplné a neuchopitelné atmosféry, která v mozku čtenáře dělá slušný brajgl a hlavně – je to přece King, sakra.

25.02.2023 3 z 5

Strážci zákona Strážci zákona Richard Bachman (p)

Ten, kdo nečetl Beznaděj, bude ochuzen o souvislosti. Ten, kdo ji četl, bude naopak pravděpodobně kroutit hlavou. Stejné postavy v jiných rolích, stejné zlo, jen s jiným plánem. A žádné vyšší dobro. Tak jste se dočkali, ateisté!
Kniha je akční, krvavá, brutální a nekompromisní v likvidaci kohokoliv ze zúčastněných. Žádné filozofování, tady máš broky do ksichtu! Přesto, že se tu King skryl za Bachmana, nemohu se ubránit pocitu, že na té knize je něco špatně. Jasně, je to jízda z hodně vysokého a strmého kopce, ale ta jehla, která příběh šila, ležela, dle mého, v rozpálené výhni příliš dlouho. Tek!

28.01.2023 4 z 5

Mimozemci z Lekotilu Mimozemci z Lekotilu Vojtěch Alberto Sláma

Kniha mne zmátla svým názvem. Přiznám, že jsem se těšil na trochu té fantastiky, leč, vyjma zjevení šavlozubé onzice, jde o knihu zcela nefantastickou. Nutno ovšem podotknout, že velice zábavnou. Hra s jazykem českým autorovi jde náramně. Trochu mi v mysli problesklo křesání Václava Pinkavy, ale opravdu jen trochu. Na této beletristické prvotině pobzukává několik much, které však spolehlivě hubí biolit někdy až absurdních situací. Dílo trpí mírnou roztříštěností, děj vlastně není nikterak důležitý. Postavy se hemží na nemnoha stránkách v celých zástupech. Opravdu skvěle napsané jsou pasáže z Amazonie, kterou autor dobře zná. Vojtěch Sláma se musel u psaní nesmírně bavit a já, coby čistě konzumní čtenář, se bavil též.

26.08.2022 4 z 5

Neonomicon Neonomicon Alan Moore

Komentář píši z pohledu čtenáře Moorem nepolíbeného. (No, vzhledem k povaze jistých zapovězených scén z tohoto komiksu, bych od něj teda pusu nechtěl...)
Scénář i kresba jsou na velmi vysoké úrovni. Příběh je dostatečně napínavý a děsivý. Hvězdu srážím pouze za mírné zklamání, které se týká využití mýtu Cthulhu. Čekal jsem více temnoty a méně porna...

26.03.2022 4 z 5

Tommyknockeři Tommyknockeři Stephen King

Četl jsem poprvé a říkal si: "WTF! To snad není možné! Tohle spatlal můj oblíbený King?"
Četl jsem podruhé a v novém překladu, který snad je trochu lepší, ale kniha a mé hodnocení zůstává stejné. Nápad není špatný, atmosféra postupně houstne, mrtvých je tam jako máku, ale tak nějak je to jedno. U Kinga oceňuji hlavně jeho umění perfektně vykreslit jednotlivé postavy, nakouknout jim do hlavy i pod spodní prádlo, takže se s nimi sblížíte a pak je vám líto, když je potká něco ošklivého. Tady je těch postav mraky, ale pořádně jsem se sžil jenom s hlavními. Bobbi a Gard jsou zpočátku výborně podáni a pokud jsou na stránkách oni, jde o klasickou kingovku. Jakmile se ale autor věnuje jiným postavám, je mi naprosto jedno, co se s nimi stane. Děj je rozplizlý, natahovaný až běda a klidně by snesl poloviční počet stran. Ne, nebavilo mne to ani podruhé. Jedna z nejslabších a přitom nejtlustších Kingových knih, kterou mne teda fakt nepotěšil...

17.12.2021 2 z 5

Drood Drood Dan Simmons

Tohle není kniha pro každého.

Chcete horor? Tak tohle ne.
Chcete akci? Vybrali jste si špatně.

Přesto oba žánry jsou v knize zastoupeny. Jak už tady někdo napsal, většina je vata. Jenomže, přátelé, ta vata je cukrová! Ta kniha má takovou atmosféru, že se mi v mozku objevují asociace s Jackem rozparovačem a hlavně komiksem Z pekla, občas se mi tam mihne Sherlock Holmes, také Dickensovy romány zde ožívají... prostě, kdo má rád starou Anglii a smrduté břehy ještě smrdutější Temže, nemůže šlápnout vedle a bude nadšen.

Jo, to písmo je hrozné. Přiznám se, že jsem musel číst na mobilu, i když knihu v knihovně mám. Jen za to hvězda dolů.

A teď hurá na Měsíční kámen od toho feťáka Wilkieho Collinse!

18.01.2021 4 z 5

Tajná historie Twin Peaks Tajná historie Twin Peaks Mark Frost

Vadou téhle knihy je, že tam moc nejsem. Na druhou stranu je to pro Vás možná dobře. A bacha na čištění zubů před zrcadlem. Jsem všude. Bob.

29.12.2019 5 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Dunu právě čtu a snad i konečně dočtu. Ovšem to není to, o čem se tu chci zmínit. Jedna z Muad´dibových písní mi svým textem byla poněkud povědomá a ejhle! Kapela Asmodeus, album Prosincová noc blíže neurčeného roku, skladba Heroes. To jen tak pro zajímavost.

13.02.2016 4 z 5

Čtyři kluci z Vraného Čtyři kluci z Vraného Jaroslav Boček

Po přečtení anotace na zadní straně obálky jsem se automaticky přepnul do režimu Školák prvního stupně. Těšil jsem se. Perspektivně pokroucené ilustrace mne navnadily ještě víc. A už tu máme první příběh. No, dalo se z toho vyždímat víc. Druhý už byl lepší. Hezky se uvelebím, učit se dneska nemusím, zítra máme ve škole práce na zahradě. A čtu. Jenže co to? Kam se podělo nostalgické vzpomínání na mládí? Historie Vraného? No tohle! Ani slibně začínající pohádkové příběhy nijak nezaujmou. O čtveřici hlavních protagonistů se toho vlastně ani moc nedozvíme, krůpěje vzpomínkové rosy začínají taky vysychat, lehký humor je opravdu tak lehký, že ho odfoukl vítr průměrnosti. Škoda. No nic, takže zavírám knihu a zítra zase do práce.

07.11.2023 3 z 5

Hon na vodní příšery Hon na vodní příšery Vojtěch Alberto Sláma

Pro mne zatím nejlepší kryptozoologická kniha Vojtěcha Slámy. Obsahuje spoustu informací a zaměřuje se na jeden živel - vodu. Spoustu kryptidů můžete znát z jiných zdrojů, někteří vás možná překvapí. Neocenitelné jsou autorovy osobní zážitky při pátrání po těchto tajemných tvorech. Jako čvachtat se na gumovém člunu směrem k ostrovu, kde může žít dravé monstrum, to bych teda nedal.

26.09.2023 4 z 5

Jezero Manyara Jezero Manyara Ladislav Mikeš Pařízek

Ryze průměrný román z prostředí stavitelů železnic uprostřed afrických pralesů. Celkem zajímavý popis přístupu domorodců k zabírání jejich území je narušen pokusem o milostný románek. Ach, Tarzane! Och, Jane! Nebýt pěkně modelovaných rtů a velkých šedých očí, mohlo jít o slušné dobrodružství, takhle kniha sklouzla k romantickým šestákovým příběhům bez vyšších ambicí.

30.05.2023 3 z 5