Terkishead Terkishead komentáře u knih

Doktorka z domu Trubačů Doktorka z domu Trubačů Ilona Borská

Přečetla jsem na doporučení kamarádky, která se k této knize pravidelně vrací. Obdivuji autorčin vytříbený styl, velmi čtivý a autentický. Samotný osud paní doktorky Vlasty byl opravdu neobyčejný a její život nesmírně plný.

02.05.2021 5 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Není to moje první " holokaustovka", což mě možná dost ovlivnilo. Chápu, že vyprávět mohli jen ti, kod přežili, ale i tak mi připadal příběh místy až neskutečný v tom, kolik štěstí musel ten pán mít. Vlastně je to zřejmě silná stránka knihy, která nepopisuje jen neuvěřitelnou hrůzu, ale předkládá život člověka, který se i v tomto "naučil chodit".

09.03.2021 4 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Toto není můj šálek kávy. Kniha má možná až trochu moc schematický děj, ale dejme tomu, že má navodit atmosféru lidových vyprávění. Neustálé omílání velkých a krásných mouder ale nakonec trochu nudí i ty přemýšlivé.

07.03.2021 2 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Na rozdíl od prvního dílu ubírám jednu hvězdičku, ale jen za to, že se ze začátku děj trošku vlekl a hlavní hrdinka je ve své časné pubertě občas trochu nesnesitelná ( ostatně, ale jako většina jejích vrstevníků, takže kdo by jí to vyčítal). To jsou ale jen drobnosti, které této fenomenální a totálně epické sáze neubraly mnoho půvabu. Od poloviny jsem s hrůzou sledovala, jak rychle mi ubývají stránky, až jsem se nakonec nezbytně dostala do bodu, kdy jsem se ocitla na poslední stránce, absolutně bez chuti se s knihou rozloučit. Už se moc těším na další díl!

24.01.2021 4 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Protože jsem četla na doporučení a dopředu jsem nestudovala o čem kniha bude, málem jsem po první kapitole odložila. Ale to by byla chyba! Fantasy není zrovna moje srdcovka, a i když jsem se tedy do čtení vrhla jako úplný amatér tohoto žánru, na prvních pár stránkách mě knížka pohltila a už nepustila. Ani jednou jsem se nepřistihla, že bych musela hodnotit sloh. Prostě to vůbec nebyl příběh který někdo napsal. Byl to zkrátka příběh, který se mi odehrával před očima a já ho doslova hltala. Jediné co mi tak trochu uniklo, byla zápletka. O co tam u všech všudy vlastně šlo? A tak jsem napnutá i po přečtení knihy a doufám, že odpověď objevím v pokračování, na které se upřímně těším.

11.01.2021 5 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Pominu-li literární kvality autora, které bych označila s trochou dobré vůle nejlépe jako středoškolský pokus o prózu, hledám velmi obtížně pozitiva tohoto díla. Kniha naznačuje celkem nadějnou komediální zápletku, kterou ale autor velmi rychle zabije neustálým kňouráním všech hlavních hrdinů. Kýčovitý konec příběhu je vlastně už téměř povinnou součástí, ale chápu že autor musel toto trápení prostě nějak ukončit. Abych tedy vyzdvihla alespoň něco: kniha je velmi krátká. Přečetla jsem do výzvy.

03.01.2021 1 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Provází mě od dětství, kdy jsem uměla polovinu zpaměti, přesto se k ní ráda vracím. Mrazivě krásné!

17.12.2020 5 z 5

Pustina Pustina Stina Jackson

Určitě velmi dobře napsaná kniha. Pod pojmem severská krimi si představím většinou neuvěřitelně brutální důmyslnou vraždu v ponurém prostředí zasněžených končin, v tomto příběhu naštěstí takováto neuvěřitelná konstrukce chyběla. Co nechybělo, byla ponurost. Ponurost postav, ponurost vztahů i celého místa. Děj nebyl sice strhující, zato ale uvěřitený a i když jsem netrnula napětím, rozuzlení mě překvapilo.

17.12.2020 4 z 5

Podivná knihovna Podivná knihovna Haruki Murakami

Spíš povídka než celá kniha.. i když by to mohlo být klidně téma na celou knihu. Snová atmosféra této útlé, ale graficky krásně zpracované knížečky mě provedla říjnovám odpolednem u čaje. Tak jen doufám, že nubudu mít stjně divoké sny!

11.10.2020 4 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Je prostě příliš mnoho analogií v daleké minulosti, minilosti i současnosti ( vlastně autorově budoucnosti) na to aby se dalo po přečtení říci jen: "Tfuj to ale byla ošklivá pohádky, ještě že skončila"....

11.10.2020 5 z 5

Černá skříňka Černá skříňka Michael Connelly

Kvalitní detektivka, žádný velký krvák a celkem uvěřitelný děj. Na druhou stranu jsem netrnula napětím a odtrhávala se celkem snadno.

06.09.2020 3 z 5

Umřel jsem v sobotu Umřel jsem v sobotu Josef Formánek

Do prosluněných letních dní se moc nehodila, ale díky výzvě přečtena. Příběh mi dobře korespondoval s pocity, které na mě návštěva Třebíče před mnoha lety udělala. Nejsem úplně nadšená z vypravěčského stylu autora, ale rozhodně to byla jedna z lepších knih tohoto léta.

11.08.2020 3 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Vždycky mě znovu fascinuje kolik zla se v nás lidech najde a na druhou stranu, co vše je člověk schopen přetrpět a přežít. Nesmírně silný příběh, mrazivý, ale bohužel snadno uvěřitelný.

02.06.2020 5 z 5

Medikus z Heidelbergu Medikus z Heidelbergu Wolf Serno

Přečteno jen kvůli výzvě. Neuvěřitelně dlouhý, šroubovaný a nepravděpodobný příběh. Jak to celé dopadne hravě odhadnete z prvníá kapitoly...

02.06.2020 1 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Po delší době jsem se nechala \"přemluvit\" na detektivku a byla jsem opravdu mile překvapená. Kniha má svižný děj a sympatickou hlavní hrdinku ( která už tradičně tak trochu stále trpí). Kdyby se autor dokázal odprostit od tradičního klišé, kdy hlavní postava na posledních deseti stránkách knihy zažije smrtelné nebezpečí, byla by to vlastně perla mezi současnou detektivní tvorbou. Možná časem zkusím další z dílny tohoto autora.

02.02.2020 4 z 5

Myslete na děti! Myslete na děti! Ian McEwan

Od autora je to má čtvrtá kniha a myslím, že každá z nich se mi zaryla pod kůži. Každá jinak. Všechny ale mají společné to, že netoužíte být v roli hlavních hrdinů. V této knize především obdivuji neuvěřitelně uvěřitelné charaktery hlavních postav a dilema, které pro všechny, nejen pro hlavní hrdinku, přináší práce s mladistvými, jejichž rodinné zázemí je jakýmkoliv způsobem konfliktní vůči většinovému smýšlení.

02.01.2020 5 z 5

Sestry Sestry Bernard Minier

Mívala jsem ráda detektivky, ale tuhle jsem dočetla jen kvůli výzvě. Vlastně nebyla ničím vyloženě špatná, ale taky jsem neobjevila nic úžasně napínavého, vzrušujícího nebo překvapivého. Nemyslím, že bych znovu vědomě vyhledala stejného autora.

09.12.2019 2 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Už dlouho se mi kniha nedostala skutečně pod kůži. I když děj nebyl právě převratný a umím si představit i strašidelnější příběhy, nějak se autorovi podařilo vyčarovat atmosféru tak tísnivou, že jsem se opravdu bála, že se budu bát chodit sama do lesa. Ale už jsem šla a nebála jsem se, takže v pořádku! :D A taky jsem začala poslouchat Zrní - jsou fakt dobří!

30.10.2019 4 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Sci-fi určitě není zrovna můj šálek kávy, ale tuto knihu jsem poctivě přečetla hlavně kvůli výzvě. Kdyby se autor pokusil zredukovat děj na zhruba polovinu stran, nic by se určitě nestalo a unaveným čtenářům by se ulevilo. Dlouho se mi už u knihy nestalo, že mě vlastně vůbec nezajímalo, jak skončí. Takovou lhostejnost se zatím podařilo vykouzlit u mě jen málo autorům. ale nakonec jsem dočetla a ... nebyla obzvláště udivená... Předtsava, že bych měla číst další díl ve mně vzbuzuje vlastně silnější emoce než celá kniha. Bohužel ale ne pozitivní.

15.09.2019 2 z 5

S elegancí ježka S elegancí ježka Muriel Barbery

V podstatě červená knihovna... Pominu-li celkem prostinký děj typu Popelka, nemám také moc ráda postavy Ach-jsem-tak-jiná (trochu napodobuji autorčin oblíbený trik). Autorka sama na mne působí dojmem, že by ráda psala filozofické úvahy, ale správně tuší, že by je nikdo nečetl a tak je vložila do úst dvanáctileté dívence a ošklivé domovnici. Což působí přinejmenším rozporuplně.

11.08.2019 2 z 5