Terkishead Terkishead komentáře u knih

Pod krvavými nebesy Pod krvavými nebesy Mark Sullivan (p)

Výborný příběh! I když už jsem žádná další válečná dramata číst nechtěla, nekonec jsem po této knize díky výzvě sáhla a rozhodně nelituji.

29.12.2022 5 z 5

Tři kamarádi Tři kamarádi Erich Maria Remarque (p)

Jsem trochu v rozpacích. Předchozí komentáře a zápisky ze středoškolského čtenářském deníku hovoří o krásném a smutném příběhu lásky a přátelství... Já jsem měla spíše pocit, že čtu náhodně navrstvené vzpomínky. Trochu jako by to autor psal pod vlivem toho množství alkoholu, které knihou proteklo. Ze začátku mě bavili některé pasáže, nejvíce například scéna kdy si hlavní hrdina s náhodným kolemjdoucím nadávají, později mě ale obtěžovali dlouhé chlastací scény, které byly líčeny do nejmenších podrobností, ale na děj neměly žádný vliv. Scény ze kterých se naopak mohl rozvinout děj se oproti tomu vždycky tak nějak do ztracena úkončily. Nakonec jsem slzu sice přecejen uronila, ale jen tak nějak že slušnosti.

11.12.2022 2 z 5

Kdo lže, vyhraje Kdo lže, vyhraje Andy Robin

Pro pobavení, i když se tam asi každý chvílemi najde.

18.10.2022 3 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Díky knižní výzvě jsem se pustila do čtení žánru, který mě nikdy nelákal a na který jsem se domnívala už nemám správný věk. O to větší překvapení pro mě bylo, že kniha je opravdu dobrá, originální, napínavá. Nakonec jsem si ji dávkovala po kapitolkách, aby mi tak rychle "nedošla". Stejně se to pochopitelně nakonce stalo a tak mi nezbylo než se okamžitě zakousnout do pokračování.

18.10.2022 5 z 5

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

To byla teda parádní jízda! Severská krimi se vším všudy, pohádkově neuvěřitelné postavy, všichni šílení a psychopat na každém kroku, geniálnívyšetřovací tým, který tápe a dostává se do nesnází... Takže se asi ptáte, v čem je tahle jiná, než ty ostatní. Je tovlastě jen tím, že spisovatel je mistr napětí, udržuje čtenáře ve střehu a nedá mu vydechnout dokud knihou neprosviští do konce. A to bylo v mém případě opravdu rychle.

01.09.2022 5 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Novela, která je psána a čte se jako báseň. Nejlépe opravdu vyzní, když se čte nahlas. Děj a obsah ( včetně literárního rozboru) jsem už znala ze školy, a tak mě překvapilo jen to, že celý konec je vyjádřen jednou větou. A pak už nic... Přízračné!

22.08.2022 4 z 5

Soběstačný Soběstačný Zuzana Dostálová

Konečně jsem se dočkala opravdového hrdiny. Úžasný, krásný příběh chlapce, který neztratil chuť do života. Kéž by i ve skutečnosti bylo takových silných hochů více. Jen mám teď hodně smíšené pocity, když mám jít nakupovat do IKEA :).

13.08.2022 5 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Tahle ženská vážně umí psát! Kdybych už nečetla její jiné knihy, asi by mě počet stran odradil. Takhle jsem si ale říkala, jestli to není málo, jestli mi to zase neuteče příliš rychle. Bylo to přesně tak akorát. O čem kniha je a jak je psána už se rozepisovali jiní, pro mě osobně opět otevřela nové obzory poznání naší neslavné minulosti a přinesla krásný a inspirativní příběh.

13.08.2022 5 z 5

Purpurové řeky Purpurové řeky Jean Christophe Grangé

Znám a mám moc ráda film. Kniha je trochu jiná, ale to je v pořádku.

03.07.2022 5 z 5

Chirurg Chirurg Tess Gerritsen

Nečekaně dobrá detektivka! Od knihy zcela náhodně vybrané jen podle věku autorky ( čtenářská výzva :D) jsem moc nečekala. O to milejší překvapení mě čekalo. Děj sice nebyl ničím převratný, poctivě se držel klasického schématu, zato vypravěčský styl autorky skutečně nenechával čtenáře vydechnout. Doslova mám dojem, že se k této autorce ještě vrátím, až zase dostanu chuť na dobrou detektivku.

11.06.2022 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Uznávám, že literárně je to zdařilé dílo a vypravěčský styl mi vyhovoval. Méně už samotný děj. Pokud jsem se začetla, životní pouť hrdinů plynula velmi přirozeně a vtáhla mě do dobových kulis. To co mi ale chybělo, bylo trochu napětí a nejistoty. Nějak jsem neměla potřebu knihu si znovu otevřít a těšit se "jak to bude dál". Rozšířila jsem si obzory, za to děkuji, ale dvojku si nechám ujít.

19.01.2022 4 z 5

Vraždy podle abecedy Vraždy podle abecedy Agatha Christie

To je takové to čtenářské pohlazení po duši. Geniální i roztomilé, ale hlavně milé. Detektivní zápletka je jako vždy brilantně zapletená, ale nejraději mám reálie a hlavně ty pány, co si barví knír a jeden druhého si dobírají kvůli řídnoucím vlasům.

21.12.2021 5 z 5

Babička pozdravuje a omlouvá se Babička pozdravuje a omlouvá se Fredrik Backman

Půvabné čtení, dojemné.. možná až moc.

28.10.2021 4 z 5

Kdo chytá v žitě Kdo chytá v žitě J. D. Salinger (p)

Tak to mě úplně umrtvilo, jestli chcete co vědět! :D Zpočátku jsem obtížně přijímala těžko stravitelnou literární formu, ve které ale jako zakletá princezna uvízl příběh úplně typického puberťáka. Jak mně vám ho bylo líto! Tolik zmatků a emocí a všechno se to do tý hlavy hrne... Tak aby pak takovej mladej kluk nedělal kraviny, nad kterýma nám dospělým zůstává rozum stát!

15.07.2021 4 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Jako bych tam byla... Jako bych cítila tu naději, kdy je váš sen téměř nadosah. A přitom vůbec žádná naděje neexistuje.

08.07.2021 5 z 5

Mlha nad Shadow Sands Mlha nad Shadow Sands Robert Bryndza

Řemeslně dobře zvládnutá detektivka. Perfektní čení na pláž. Všechno na svém místě - Maniakální maniak, vyšetřovatelka alkoholička s obtížnou rodinnou situací, krásný ale jinak orientovaný pomocník. Jen mi do tradičního schematu moc nezapadl asijský lotr policista. To by se, myslím, komisi pro genderovou vyváženost a inkluzi nelíbilo :D .

05.07.2021 4 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

K četbě jsem se dostala díky ČV a zase jednou jsem nelitovala. Úplně nerada bych se vrhala do literárního rozboru, ale tenhle na první pohled jednoduchý příběh s jasně popsanou zápletkou ( viz anotace) má prostě mnohem více vrstev řeší mnohem více témat... Osobně se mi moc líbilo vyprávění dítěte, které je víceméně normální, oplývající typickými dětskými ctnostmi i nectnostmi.

29.06.2021 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Kdyby bylo k dispozici víc hvězdiček, nešetřila bych. Ohromně vtipná knížka, kterou jsem musela číst po kouskách, protože jsem přestávala vidět na text, jak mě pálily oči. Nevím jestli je to tím Švédskem, ale odkaz Astrid Lindgrenové se nezapře. A tak jsem nakonec nejvíc brečela prostě proto, že už to skončilo.

01.06.2021 5 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

Některé knihy jsou jako prázdniny - hrozně dlouho se na ně těšíte a hrozně rychle utečou ( jsou přečteny). Ačkoliv mi stále celý příběh ještě nedává dokonale smysl, nechávám se unášet autorčinou, téměř surrealistickou, fantazií a je mi tam dobře. Nepředvídatelný děj, ne právě sympatické a tím právě reálnější charaktery, to všechno nedá člověku spát a čte jedním dechem. A hrozně se těším co bude dál...

18.05.2021 5 z 5

Doktorka z domu Trubačů Doktorka z domu Trubačů Ilona Borská

Přečetla jsem na doporučení kamarádky, která se k této knize pravidelně vrací. Obdivuji autorčin vytříbený styl, velmi čtivý a autentický. Samotný osud paní doktorky Vlasty byl opravdu neobyčejný a její život nesmírně plný.

02.05.2021 5 z 5